Slyšte, slyšte – toto je hlas dnešní Ameriky!

Začátkem druhé dekády února přinesl server Nová republika výtah z Obamova rozhovoru pro americké síťové vydání VOX, přeložený PhDr. V. Grulichovou. Pro čtenáře, kteří si z Obamy pamatují jeho pražský protiválečný projev na hradčanském náměstí, pronesený brzy po jeho nástupu do úřadu, byly jednotlivé pasáže Obamova nejčerstvějšího rozhovoru pro VOX čímsi jako probuzením ze sna. Pro mnohé tak neuvěřitelným, že se v diskuzi objevilo i podezření, nebyl-li překlad zčásti ideologicky „upraven“ tak, aby pro politickou vizi USA, Obamou objasňovanou, vyzněl co nejnegativněji. Aby takovéto nařčení vyvrátil, umístil předkladatel původního textu M. Novotný na stránky Nové republiky dodatečně i originální anglický text Obamova rozhovoru, což bylo samozřejmě rozumné, ale zároveň též málo přehledné. Jelikož  to, co Obama prohlásil, je pro většinu čtenářů hodně překvapivé i znepokojující, napadlo mě, že by bylo přesnější, kdybychom  nejkontroverznější části Obamova rozhovoru uvedli větu po větě. Nejdříve vždy větou českého překladu, následovanou pro kontrolu větou anglickou tak, jak ji Obama vyřkl. Takže začínáme:

Ale celkovým směrem a celkovým cílem je svět, ve kterém bude Amerika pokračovat ve své vedoucí roli.

But the overall trajectory, the overall goal is a world in which America continues to lead.

Amerika, jsem si naprosto jist, bude dál nepostradatelným národem pro celý zbytek tohoto století, jak byla i ve století minulém.

America, I am pretty certain, is going to be the indispensable nation for the remainder of this century just like it was the last one.

Nyní musíme mít nejsilnější vojenskou sílu světa a příležitostně musíme zkroutit ruce zemím, které by nebyly ochotny dělat to, co potřebujeme, aby dělaly.

Now we have got to have the strongest military in the world and we occasionally have to twist the arms of countries that wouldn´t do what we need them to do.

Kdyby nebylo ekonomického, diplomatického, nebo v některých případech i vojenského znásobení síly, kterou jsme uplatnili – nebo kdybychom neměli tu (správnou) dávku realismu, ničeho bychom nedosáhli.

If it weren´t for the various economic or diplomatic or, in some cases, military leverage that we had – if we didn´t have that dose of realism, we wouldn´t have anythig done either.

Takže to, co já si skutečně myslím, že je přesně v popisu mé zahraniční politiky, je pevná víra, že nemáme vojenská řešení  pro každý problém 21. století. Že nemáme sobě rovného ve smyslu státu, který  by se chystal nás napadnout či nás přechytračit, k čemuž by se svým nukleárním arzenálem mohlo mít nejblíž Rusko, ale všeobecně řečeno nemohou nic takového projektovat v měřítku celého světa, což my můžeme. A nemůže to udělat ani Čína. Na naše vojenské výdaje dáváme víc prostředků, než dalších 10 zemí dohromady.

So what I do think is accurate in describing my foreign policy is a strong belief that we don´t have military solutions to every problem in 21. century. That we don´t have a peer in terms of a state that is going to attack us and bait us. The closest we have obviously, is Russia with its nuclear arsenal, but generally speaking they can´t project the way we can around the world. China can´t either. We spend more on our military than the next 10 countries combined.

Naskytá se otázka, co k Obamově rozhovoru svrbí člověka nejpalčivěji na jazyku. Možná útěcha, že ne na úplně všechny problémy 21. století mají USA vojenské řešení –  kdyby ano, stála by totiž   zeměkoule v jednom plameni, když méně náročným z nás stačí, co na ní z úradku USA hoří už dnes.Ale jímá jej současně i strach z oné části Obamova vyjádření, že jen USA mohou projektovat napadení jiné země v měřítku celého světa.  (Tedy  s využitím  svých vojenských základen ve 130 zemích světa).

A tak vás  napadne, není-li to až příliš velké lákadlo pro zemi, která si osobuje právo zkroutit ruce zemím, které nejsou ochotny dělat to, co USA potřebují, aby dělaly, jak se Obama vskutku čistě po hitlerovsku vyjádřil.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
18. 2. 2015 10:26

Nobelista míru odkryl své mírotvorné hledí.

fajt
18. 2. 2015 10:51

a právě proto to Alberta jeho kolegové trochu posrali s tou praktickou demonstrací rozbíjení atomu ( kde ten jejich jaderný klacek jenom skončil ), měli s tím počkat o několik století, ne-li tisíciletí ( i když chápu, že prudká inteligence v úzkém záběru na specifický problém zase nedovoluje praktický pohled na svět – proto ji taky beru jako nemoc a ne jako dar ). ..)

bbb
bbb
18. 2. 2015 16:31

Jako řeč – proč ne. Není programem r. 1963, kam by se dostal…

Dana
Dana
18. 2. 2015 18:18

Nas pan president jer zarnou ukazkou, jak konci pokusy o pratelstvi a podavani ruky svemu bliznimu, ktery o to nestoji.. V jeho projevech, napriklad v Kahire, se jasne podbizel muslimskemu svetu, naivne se domnival, ze tato spolecnost se vice otevre zapadu. Psal dopisy iranske vlade, nabizel kompromisy. Snazul se, ale nepomohlo to. Ti anti-ami a demokrate, kteri ze setrvacnosti nadavali Obamovi, nam, republikanum ucinili medvedi sluzbu.. Nejake civilisacni smireni se nekonalo, jak doufal pan Obama a jeho priznivci. Pro B.H.Obamu je to velke zklamani a tak priznal, z jeho vstricna politika selhala. Coz je hezke, ale ja zadne zadostiucineni necitim.… Číst vice »

Béda
18. 2. 2015 18:23

Dana,

vstřícná politika Obamby? V čem vstřícná? ke komu vstřícná? Pokud to sleduji, Nobelista války diktuje ostatním a vsugeroval si, že je těžištěm na pupku světa.

Neználek
Neználek
18. 2. 2015 18:42

Béda napsal

Dana,

vstřícná politika Obamby? V čem vstřícná? ke komu vstřícná? Pokud to sleduji, Nobelista války diktuje ostatním a vsugeroval si, že je těžištěm na pupku světa.

Z pohledu Dany, dozorkyně na Guantánamu, je vstřícný. Ona kroutí ruce bez vysvětlování.

Béda
18. 2. 2015 18:44

Neználek napsal
Z pohledu Dany, dozorkyně na Guantánamu, je vstřícný. Ona kroutí ruce bez vysvětlování.

Přeji USA, aby všichni byli k nim stejně vstřícní jako jsou USA vstřícné k ostatním. (viz za „mírového“ Obamby Libye, Sýrie, Ukrajina) – nějaké drony, válka anebo barevná „revoluce“ by USA slušely stejně jako sluší ostatním.

Béda
18. 2. 2015 18:48

Taky sankcičky za vměšování do vnitřních věcí jiných států, omezování státní suverenity a mezinárodní zločiny proti lidskosti by jim velice slušely.

Neználek
Neználek
18. 2. 2015 20:47

Béda napsal

Taky sankcičky za vměšování do vnitřních věcí jiných států, omezování státní suverenity a mezinárodní zločiny proti lidskosti by jim velice slušely.

To řekněte Putinovi a Si Ťin-pchingovi. My bychom mohli přispět akorát tím, že přestaneme USA lézt kamsi. Dal bych Americe jednoznačné ultimátum: jestli přepadnete nějakou další zemi, tak už vám Parkanová nikdy nezazpívá. Nepárat se s nima.

Dana
Dana
19. 2. 2015 0:02

V Tunisku probehla ocistna revoluce, Egyptane se take zotavuji, Lebanon i Jordansko jsou zatim v klidu. Takze ty revoluce jsou nekde i uspesne, nebo se nekonaly.. V Afganistanu je minimum NATO vojaku, v Iraku taktez.
Obama mohl poslat na Ukrajinu zbrane, dostal povoleni od Kongresu, ale ceka pry na usneseni Evropske Unie. Nevidim zadne vojenske plany Obamy, leda, kdyz by se na Ukrajinu poslali mezinarodni mirova vojska.. Aby alespon to zdecimovane obyvatelstvo prezilo…

ex-nemo
ex-nemo
19. 2. 2015 10:38

bla,bla,bla; zní to sice hrozně, ale je to blekotání. Takových už bylo co si mysleli že jsou pánem světa, a kde je jim konec dneska ? Dávno už nejsou první. Ono není jen spočítat atomové nálože, něco taky znamená mravní a ekonomická síla, a tady už jsou výrazně pozadu. Vyjádření zbožného přání; už jen bombastický projev odcházející a odumírající soustavy jako podle Parkinsonových zákonů. Tragedii způsobit mohou, to je pravda, ale ovládnout svět ? Něco je tu i humorné; na př. ta věta“ So what I do think is accurate in describing my….. „, kterou mu tam napsal nějaký jeho… Číst vice »

Starý doktor
19. 2. 2015 11:10
Starý doktor
19. 2. 2015 11:17
Starý doktor
19. 2. 2015 11:55

Nejen USA, ale i Evropa – Evropa supů
http://www.zvedavec.org/komentare/2015/02/6341-evropa-supu.htm

Aleš
Aleš
20. 2. 2015 6:57

Neoliberální fašisté se brání tím, že je tohle určitě vytrženo z kontextu. Když jim dá člověk příležitost číst kontext, tak se brání, že něco delšího než je stránka A4 číst nebudou… Zaslepenost těch, kteří nechtějí vidět, je do nebe volající. Když jsem před nástupem nového Hitlera poslední 2 roky varoval, slétli se tu na mne jako supové jistá povedená dvojka, že analogie s Výmarskou republikou tu žádné nejsou… Je ještě někdo na pochybách?