Číňané se v Kyselce střetnou s Italy

Stanovisko k prohlášení prezidenta republiky, že investiční skupina CEFC zvažuje koupi lázní Kyselka najdete zde.

Krátká citace: „Číňané tak budou řešit dvě základní otázky, které však bez Italů nevyřeší. Zaprvé, když budou chtít budovy opravit a provozovat, jak získat lázeňské pozemky, po kterých by lázeňští hosté chodili a popíjeli slavný léčivý Ottův pramen? Zadruhé, jak provozovat lázně, pod jejichž okny projíždí dvě stě kamionů denně? Italové si transakcí s původním vlastníkem zajistili totální kontrolu nad budoucností největšího lázeňského areálu ve střední Evropě,“ říká prezident ASORKD Pavel P. Ries. „Možná nám uniká otázka nejzákladnější. Jak přinutit vlastníka, který nemá peníze na opravu budov, aby je prodal tomu, kdo peníze má a chce vrátit lázním jejich zašlou slávu? Mohlo by se stát to, co právní řád umožňuje, ale co úřady nevyužívají moc často a v případě lázní Kyselka chybí zájem. Možnost vyvlastnění. Toto radikální řešení zachránilo od zániku slavné Babiččino údolí. Budou-li mít státní orgány odvahu, zachrání i lázně Kyselka. Navzdory Italům, kteří pět let slibují sta milionové investice i Vladimíru Lažanskému, který s prázdnou kapsou jeden den sní sen o ´pohodových lázničkách´, aby druhý den řekl, že obnovení lázeňské péče by dobré nebylo, ale stačilo by z nich udělat jedno velké muzeum. Pozítří se probudí a národu sdělí, že lázně jsou nejkrásnější tak, jak jsou, protože jejich oprava by upozadila jejich pohnutý osud,“ řekl viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman. 

Jedno je však jisté. Pokud Číňané z investice do lázní odstoupí, měla by hlava státu vyzvat firmu s pěti miliardovým obratem, aby přidala tempo v realizaci svého veřejně daného slibu. A pokud Italové prezidenta nevyslyší, mohl by navázat na iniciativu některých měst – přestat na Hradě pít produkty KMV. To je totiž ta nejjednodušší forma etického postoje.

Ing. Martin J. Kadrman viceprezident  Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, z.s.

www.asorkd.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
12. 3. 2016 11:01

Zase to chce někdo zpolitizovat, to je jasné.

idiotronic
12. 3. 2016 14:13

Bližší podrobnosti na
http://solidarita.socsol.cz/2012/domaci/4432
(některé odkazy mají již stažená videa)-
Vstup Číňanů by zřejmě situaci nezhoršil, taliáni jednají, jako by byli v Habeši.

Bety
Bety
12. 3. 2016 15:52

Lázně Kyselka byly po roce 89 prodány soukromému vlastníkovi za pouhé 2 miliony Kč. Můj bratr, který se s ním zběžně znal, se ho ptal, jak je to možné. Ten mu bohorovně odpověděl, že k tomu stačí mít ty správné známé. Obratem Kyselku prodal za 8O milionů. (Jestli vůbec zaplatil ty předchozí 2 miliony to nevím, ale je docela dobře možné, že ne). Kolik zaplatil dnešní vlastník těžko říct, ale můžeme být spokojeni, neboť přece sponzoruje volbu české Miss a je obecně známo, že v soukromých rukou může majetek jen vzkvétat. A že zisky z naší minerální vody tečou do… Číst vice »

Aleš
Aleš
14. 3. 2016 12:15

Já bych se politizaci nebránil. Českou Miss a České lvy sponzoruje Mattoni. Ředitelkou České Miss je paní Maláčová – Bakalová, manželka gaunera Bakaly. Bakala sponzoroval protiruské a protičínské gaunery sdružené v uskupeních TOP09, ODS a zčásti i v ČSSD. Ministr kultury Hermann stav lázní Kyselka vůbec neřeší. Naopak je to jeden z gaunerů, co vyvěšují Tibetské vlajky, kritizuje prezidenta za jeho vztahy s Ruskem a Čínou. KDU ta má téměř identickou politiku jako TOP, bohužel jsou součástí vládní koalice. To byla kardinální chyba pana Sobotky a jeho týmu spolupracovat zrovna s nimi. Nabízela se jiná řešení, dokonce jedno s ústavní… Číst vice »