Čínské tabu: kapitalismus je v lidové republice jen na návštěvě

Nedávno jsem s jedním svým čínským kolegou probíral loňskou návštěvu našeho presidenta Miloše Zemana v jejich krásné zemi. Vyprávěl jsem, jak některé našince pobouřila presidentova slova o tom, že se do Číny přijel učit, jak stabilizovat společnost.

K mému překvapení to kolegu pobouřilo také a vysvětlil mi, že Čínskou lidovou republiku za obzvlášť stabilní nepovažuje kvůli hodnotě Gini indexu. Prý by se spíše Číňané měli učit od nás. Vůbec jsem netušil, co ten index znamená, a teprve dodatečně na wikipedii zjistil, že jde o ukazatel, kterým se mj. vyjadřuje rozdělení bohatství ve společnosti. Citát z wikipedie: “Nula znamená dokonalou rovnost příjmů, kde všichni mají stejný příjem, kdežto 1 znamená dokonalou nerovnost, kde jedna osoba má veškerý příjem a ostatní lidé nemají žádný“.

A skutečně, na mapě světa je Česká republika – stejně jako třeba Rakousko a Německo – vybarvena zeleně, lepší výsledky má pouze Švédsko. A Čínská lidová se nijak lidově nejeví, naopak, je ve stejné skupině s USA, Mexikem či Argentinou, tj. značná příjmová nerovnost. Čína tedy spíše přispívá k trendu, jehož výsledkem podle organizace OXFAM bude už příští rok stav, kdy 1 % světové populace bude mít nakřečkováno více než zbývajících 99 % lidí.

Co by na to asi dnes řekl předseda Mao a jeho věrný Čou (Zhou)? Že by zrovna kvůli tomuhle pochodovali 10 tisíc kilometrů? Ale Miloši Zemanovi by to imponovat mohlo. On je přece typickým představitelem salónního socialismu, od kterého jsou podkuřování (investiční pobídky) bohatcům a obdiv k nim neodmyslitelné. Jenže proč by to pak byl takový problém nebo dokonce tabu? Máme se tedy vůbec něčemu u obyvatel „říše středu“ učit a mohou se oni něčemu učit od nás?

Mnozí si na tuhle otázku odpověděli už dávno sami a někdy až horlivě přijímají a napodobují leccos z té druhé kultury. U nás je to v poslední době např. tradiční čínská medicína, fackovací inženýrství (známější pod názvem „asijská bojová umění“) nebo vysedávání v čajovnách. Zejména posledně jmenovaná záliba, která usrkáváním obarvené vody úplně popírá tradiční evropskou alkoholickou kulturu, přitahuje snoby všeho druhu. Proto čajovna v Evropě vydělá mnohem více peněz než pivní bar v Číně. Nejeden Číňan zase popírá svou přirozenost a tradici tím, že po evropském vzoru již nepovažuje psa za jatečné zvíře (v ČSSR byl pes ze seznamu jatečných zvířat vyškrtnut na konci 50. let). Čína tak bude zanedlouho kromě miliardy a tři sta padesáti milionů lidí živit ještě desítky nebo stovky milionů psů.

Existují i věci, které by se jeden od druhého učit spíše neměl. Např. pokud by Číňané chtěli z Evropy přijmout veškeré předpisy a pokusili se dohlížet na jejich dodržování, země by okamžitě zkolabovala. Evropanům by asi zase příliš neposloužily čínské zkušenosti s nakládáním s odpady nebo s bezpečností práce. Našim studentům by se také sotva líbilo tučné školné, které musí každý čínský student semestr co semestr vysolit – lidová republika sem, lidová republika tam.

Co je ale tak strašně nebezpečného se v Číně naučit, když havlisté ještě půl roku po státní návštěvě presidenta šílí a „svatokrádežnou“ větu o učení se od Číňanů pořad připomínají?  Sami si na tuto otázku odpovídají vlastním kafemlejnkem o lidských právech. To ovšem lze sotva brát vážně, když je tatáž práva v České republice (verbální paragrafy v trestním zákoně) nebo třeba v Saúdské Arábii (ženy neřidičky apod.) nezajímají. Není tedy v té Číně ještě něco strašnějšího, co by západní režimy přímo podvracelo?

Myslím, že tady odpověď existuje. Je to „lenní“ pojetí vlastnického práva a prakticky nulová ochrana investic. V ČLR smí být vlastník nemovitosti zapsán jako vlastník nejdéle 70 let, vlastnické právo je časově omezené. Pokud se nezmění režim, bude si vnuk dnešního čínského miliardáře muset veškeré nemovitosti na území ČLR koupit znova – nebo se jich vzdát. Všechna půda patří státu a kapitalismus je v lidové republice jaksi jen na návštěvě, jakkoli to tak na prvních pohled v  kolonách nejdražších modelů aut značek Audi, Jeep, BMW apod. vůbec nevypadá. Všechny pozemky a fabriky „vlastněné“ zahraničními investory jsou jen pronajaté na dobu určitou. Teoreticky může vládnoucí komunistická strana kdykoli všechny cizí kapitalisty ze země vypráskat. Pokud by třeba dospěla k závěru, že by to pomohlo tomu, aby se Gini index poopravil směrem dolů, jak si to možná kdysi představovali Mao a jeho věrný Čou. Zdá se, že čínskou vládu smlouvy o ochraně investic, arbitráže nebo dokonce investiční úplatky – pardon pobídky – nijak neinspirovaly. Globální kapitál je ovšem natolik neomezeně nenažraný, že mu nic z toho nevadí a hrne se tam za vidinou více než miliardy koupěschopných. Může být ale kdykoli vykopnut a díky dočasnosti vlastnického práva nemůže na cizím území nekontrolovaně expandovat a vytvářet „rotschildovské“ dynastie.

Není náhodou právě tohle smrtelný hřích čínských soudruhů s kapitalismem sice koketujících, ale k tělu si jej až zas tak moc nepřipouštějících? Co kdyby se někdo inspiroval? Někdo jiný než salónní socialista Miloš Zeman či lidsko-právní žvanilové?

Převzato z Czech Free Press!

Námět: Hudryper

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
23. 2. 2015 23:53

Musím se přiznat,že jsem o časovém omezení vlastnictví v ústavě ČLR až dosud nevěděl. Teprve po přečtení článku Pavla Křivky jsem si uvědomil,že jeho tvrzení o tom,že je v Číně kapitalismus jenom na návštěvě,nesedí. To proto,že už tímto samotným faktem bez dalších regulací jde v Číně o jiný, nový společenský systém a jenom vnějšími znaky připomíná kapitalismus. A jak se zdá,i v Rusku se bude dnešní systém rovněž měnit. Vypadá to tak,že onen nový systém dokáže využívat předností klasického kapitalismu při potlačování jeho nedostatků a současně se bude opírat o široké sociální zákonodárství,přičemž se projeví výhody socialistického systému oproštěného od… Číst vice »

Silentpysk
Silentpysk
24. 2. 2015 0:23

Číňané udělají nejlépe, když se od nás nebudou učit NIC a obloukem se nám budou vyhýbat. Od nás nic dobrého nepochytí, v každém případě se je budeme snažit okrást nebo využít…

Clair
24. 2. 2015 7:20

Jelikož jsem se právě vrátila z měsíčního pobytu v Číně kde mě zajímalo kromě bohaté historie a kultury mnoho věcí ekonomického, politického i sociálního rázu, musim reagovat na článek pana Křivky a jeho snůšku nepodložených, ba dokonce mylných tvrzení. Obávám se tudiž, že pana Křivku moc nepotěším, když mu jeho bujný obrázek kapitalismu, který je jenom na návštěvě zbourám. Mimochodem jsem se skutečně dlouho tak srdečně nezasmála, především jak rozvinul svoji fantasmagorii o Číně naplno. Hned v úvodu uvádí, že se bavil se svým čínským známým, který mu hodil kost v podobě Gini koeficientu, kterého se chytl a připadá mi,… Číst vice »

Aleš
Aleš
24. 2. 2015 12:48

Zdravím Clair. Dlouho Vás tu nebylo slyšet. Chci se, prosím Vás zeptat, zda víte, jak je to v Číně v současnosti s tradičním čínským uměním jako např. s Čínským tancem. Umělecký soubor amerických umělců čínského původu brázdící Evropu loni při svém představení zdůrazňoval zákaz platící v Číně (a stejně tak otázky lidských práv a nesvobody), kvůli kterému vlastně oni či jejich rodiče údajně emigrovali do USA.

tatar
tatar
24. 2. 2015 15:49

Bublina jednou praskne. Já se držím svého a sousedovi nezávidím. Není co.

http://www.zerohedge.com/news/2015-01-02/chinas-illusion-prosperity-exposed-forget-ghost-cities-meet-ghost-factories

orinoko
24. 2. 2015 16:09

Čínští umělci emerické provenience brázdivší Ojropu?
Nebyli to ti na staroměstském Staromáku? Pražští historičtí puristé byli hysteričtí z jejich pohostinského vystoupení u Mistra Jana.
Když se tam mrcasili čeští čtyřprocentní banderovci , tak to kupodivu nikomu nevadilo.
Jen nám. A místním Rusům. Aspoň že někomu.

orinoko
24. 2. 2015 16:13

Věnováno CLAIR. A to tak že přímo.

https://www.youtube.com/watch?v=MgTFMVdDxUw

Clair
24. 2. 2015 20:12

Děkuji Orinoko, je to krásná píseň a jak jsem se z příspěvků dozvěděla, byla údajně složená o dceři Gilbertova manažera, když byla ještě Claire Mills maličká a on jí ze začátku jejich partnerství hlídal. Stacey Martin uvádí v jejím příspěvku, že jeho manažer v počátku jejich partnerství mu velmi pomohl a on neměl problém s tím mu jí čas od času pohlídat, takže píseň je o ní a jeho emocích a vzpomínkách na to dítě, které mu přirostlo k srdci, přestože měl jistou sexuální orientaci. Oživuje vzpomínky na doby, kdy život byl jednoduchý a mnozí z nás by si přáli,… Číst vice »

Eric Jade
Eric Jade
24. 2. 2015 20:32

Aleš napsal Zdravím Clair. Dlouho Vás tu nebylo slyšet. Chci se, prosím Vás zeptat, zda víte, jak je to v Číně v současnosti s tradičním čínským uměním jako např. s Čínským tancem. Umělecký soubor amerických umělců čínského původu brázdící Evropu loni při svém představení zdůrazňoval zákaz platící v Číně (a stejně tak otázky lidských práv a nesvobody), kvůli kterému vlastně oni či jejich rodiče údajně emigrovali do USA. To patrně myslíte tu kýčovitou taškařici s názvem Shen Yun (která je „uměleckou rukou“ náboženské sekty FLG). To je agitka jejich boje za nastolení „nové dynastie Tang“, ale se situací v Číně… Číst vice »

orinoko
24. 2. 2015 20:40

Zdravím.
Ještě jeden odkaz na G O´S. Velmi zajímavá sousvislost. To je věc z možná posledního cd, které je plné takovýchto melodií. Na dnešní dobu skoro neslýchané. Ovšem kritika to trhá kvůli „plyšovým“ aranžím.

https://www.youtube.com/watch?v=0H8OPWCbHko

https://www.youtube.com/watch?v=3XG6NeRyWd0

Clair
24. 2. 2015 21:15

Aleš napsal Zdravím Clair. Dlouho Vás tu nebylo slyšet. Chci se, prosím Vás zeptat, zda víte, jak je to v Číně v současnosti s tradičním čínským uměním jako např. s Čínským tancem. Umělecký soubor amerických umělců čínského původu brázdící Evropu loni při svém představení zdůrazňoval zákaz platící v Číně (a stejně tak otázky lidských práv a nesvobody), kvůli kterému vlastně oni či jejich rodiče údajně emigrovali do USA. Zdravím také Aleši, udělala jsem tntokrát výjimku, protože jsem považovala za nutné moje nabyté poznatky zveřejnit, a to nikoliv za účelem abych se nějak vytahovala, pouze jsem chtěla objasnit, že to nesouhlasí… Číst vice »

Clair
24. 2. 2015 21:20

Clair napsal Zdravím také Aleši, udělala jsem tntokrát výjimku, protože jsem považovala za nutné moje nabyté poznatky zveřejnit, a tonikoliv za účelem abych se nějak vytahovala, pouze jsem chtěla objasnit, že to nesouhlasí s informacemi, které jsem získala já přímou návštěvou. To jenom paní Dana má tu výhodu, že se jí nikdo nenaváží neustále do počítače a může kdykoliv svoje příspěvky zveřejňovat. Holt republikáni to mají zřejmě mnohem snazší. Nicméně k vaší otázce ohledně umění byste si přišel na své, nejen v muzeích, kde jsem v životě poprvé viděla na vlastní oči pohádkový skořápkový porcelán, nebo umělecké předměty vyrobené ze… Číst vice »

Aleš
Aleš
25. 2. 2015 7:29

Eric Jade napsal To patrně myslíte tu kýčovitou taškařici s názvem Shen Yun (která je „uměleckou rukou“ náboženské sekty FLG). To je agitka jejich boje za nastolení „nové dynastie Tang“, ale se situací v Číně to společného mnoho nemá. Doba Kulturní revoluce je pasé a tradičních uměleckých skupin jsou tisíce. Jen je potřeba upozornit, že například v oblasti tanců neexistuje v tradici něco jako „čínský tanec“. To je až dnešní zastřešující pojem. Vždycky se to vázalo k někerému z místních etnik (oficiálně jich je 56), případně dynastickému období. Tradičnímu umění hrozí jen ten druh vymření způsobený nezájmem současné a následujících… Číst vice »

Aleš
Aleš
25. 2. 2015 7:30

Clair: Díky.