DOTAZNÍK PRO Ladislava Jakla: Česká pravice

00:13 Proč nejste mezi kolegy novináři a i jinými lidmi nijak oblíbený, proč Vás nemají rádi, co jste komu udělal?
01:27 Kdy se okolo Vás začala šířit atmosféra odporu vůči Vaší osobě?
04:35 Projevovali se lidé v ČSSR pravicově, tedy že se hlásili k zachování tradičních a kulturních hodnot či zvyklostí a k prosazování práva na soukromý majetek?
10:01 Byli za socialismu nějak postihovaní a trestaní lidé hlásící se k pravici?
14:56 Proč vznikla potřeba lidí vyznávajících pravicovou politiku odejít z politické nepolitiky Občanského fóra a vytvořit pravicovou platformu?
19:52 Během převratu se například při jednáních z odstupující KSČ Petr Pithart radil s někým po telefonu (nikdo neví s kým) o tom, jak má postupovat. Měli jste také nějaké „rádce na telefonu“?
23:47 V roce 1991 vznikly Občanská demokratická aliance a Občanská demokratická strana. Jací lidé (s jakou minulostí) tyto strany zakládaly? Šlo o reprezentanty těch, kteří se vždy hlásili k tradičním a kulturním hodnotám?
31:55 Může být vlastník stranického průkazu KSČ pravicově orientovaný člověk?
35:45 Je politická – občanská minulost člověka důležitá pro jeho aktuální postoje?
37:24 V politice nemusí být člověk idealistou?
42:09 Privatizace byla pravicovým projektem nebo šlo o postkomunistický experiment, který měl prokázat platnost či neplatnost levicových ideových konceptů? – Občané Čr se mohli stát spoluvlastníky, mohli převzít odpovědnost, podílet se na rozhodování o směřování konkrétních podniků.
56:23 Byli občané na privatizaci připravení?
01:01:33 Dluhy firem přenášených na Konsolidační agenturu měly vliv na růst státního dluhu?
01:05:53 Miloš Zeman obviňoval pravicové vlády ze vzniku dluhu, který byl z Konsolidační agentury přenesen na bedra státu
01:08:06 S odstupem času lze vysledovat životní peripetie řady osobností z pravicové scény. Staly se některé z nich pro občany České republiky vzory hodné následování?
01:11:39 Jaký byl typický reprezentant pravicové politiky v devadesátých letech?
01:14:00 Jaký je typické reprezentant pravicové politiky dnes?
01:17:02 Demokracie se neumí účinně vypořádat s lidmi, kteří ji zneužívají. Pravice byla a je schopná nabídnout nástroje k řízení státu, aniž by se transformovala v nějakou formu diktatury?
01:27:45 Díky neexistenci většinového volebního systému se od převratu v roce 1989 nestalo, aby vítězná politická strana mohl nést plnou odpovědnost za řízení státu. Je tato setrvalá situace v něčím zájmu a proč pravice neprosadila většinový volební systém?
01:38:51 Má pravice nějakou schopnost nabídnout občanům jasnou a čistou politickou ideu reprezentovanou seriozními a důvěryhodnými osobnostmi?

Ladislava Jakla znám díky hudební skupině Folimanka Blues. Až později jsem zjistil, že pracuje pro Václava Klause a že je pravicově politicky orientovaný. Navrhl jsem mu vystoupení v Dotazníku pro… s tím, že bychom se věnovali pravicové politice v České republice, jaká tu byla, je a bude. Pravice v České republice je vymírající pojem, alespoň na mne osobně to tak působí a v rámci výpovědí Ladislava Jakla lze najít i řadu zajímavých názorů, proč tomu tak je.

Chtěl jsem mu položit ještě jednu otázku, ale bohužel zcela zapadla – „Byla v České republice někdy opravdová pravice?“. Snad bude někdy možné mu tuto otázku ještě položit…

Zdroj: Debatní klub

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
24. 2. 2015 14:11

Nebudu chodit kolem horké lávy. Bohužel si nějak nemohu pomoci , ale „pravicovost“ Jakla na mě působí podobně jako „pravicovost“ Havlíka. Nadšení pro tzv. konzervativní hodnoty. Pochopení pro její kradačsko-liberální podobu v realizaci , a následně její hájení či relativizaci. Oba dva jsou především ZAJATCI ideologie, kterou se stejně nikdo nikdy neřídil, snad jen komunikátoři typu Ronald Reagan. Pamatuji, jak Havlík stál v raném Sametu tady u nás na venkovních schodech MěNV, za ním Klaus, a Havlík vykládal , že na nás všechny svítí slunce , ale jen někteří ho opravdu potřebují. Měl tím na mysli sociální politiku. Z čehož… Číst vice »

orinoko
24. 2. 2015 14:44

Taková coda:
Naprostým šklebem do ánfasu nám všem bylo Jaklovo obhajování Cecilovy amňi. Takže si tu dejte laskavě pohov s Jaklem a jeho „pravicovou“ optikou.

crasum1
crasum1
24. 2. 2015 15:02

k tomu jak OR reaguje není co dodat a jak vidíme tak hloubka zapomnění p.J je tak neskutečná, že i té neskutečnosti sám uvěřil a zabalil ji do „peudohumanismu“ jemu vlastnímu. Příměr: „Okradl všechny až sám uv ěřil, že to dělal pro jejich dobro“,hmm

Alena
Alena
24. 2. 2015 17:11

omlouvám se, nemám čas, koukat se na to do konce. Idea pravice- člověče, starej se o sebe sám- by se dala realizovat v podmínkách, kdy není omezující monopol nadnárodních korporací a bank. V současném systému je i český podnikatel proletář. Levice i pravice by se měla sjednotit alespoň v tom stěžejním- to jest boj proti nadvládě evropské banky a nadnárodních korporací. Česká levice by měla odmítnout multikulti. jinak se není o čem bavit

orinoko
24. 2. 2015 17:27

Docela překvapivé, Aleno díky.

A tohle je vzkaz levicových anarchistů hňupům z pravých konzerv. S ohledem na velmi mizerný muzikantský um soudruha Jakla je to vzkaz velmi úderný. Lemmy sám není žádný levičák, ale na politiku celkem krátké názory.
Takhle nějak to probíhalo v Debalcevském kotli.
Krátký rozběh … a pak se hradba tlačila dopředu. Asi to není moc poetické, ale někteří prý chodí do ostrých i s takovouto výzbrojí.

https://www.youtube.com/watch?v=Y_rVxRbPAFk

orinoko
24. 2. 2015 18:22

Mr. Jakl, tohle je životné multikulti. Už celá léta. https://www.youtube.com/watch?v=veVRejxrE6U Pravicová konzerva nám teď přichystala pořad – homosexuální pedofilové. – Prý neprzní a nezabíjejí. Ale mají rádi. Děti. Tak to můžeme za měsíc čekat pořad – láskyplní vrazi. – To budou ti PRAVÍ. Co mrtvým vdechují duši. Tohle už tu bylo a zase se to určitě objeví. Kdyby Šéf slyšel Jakla, tak by ho vměstnal do některého ze svých textů. Emerický establishment z něj byl dost nervózní. A družina byla vždycky plná multi-kulti. Ale té životné. Captain Beefheart o Šéfovi řekl, že byl u něj rád, protože umně dokáže lidi… Číst vice »