Číslo týdne: 50. Skotsko letos vyrobí 50 % elektřiny z domácích obnovitelných zdrojů

DÍKY DOBRÝM ZÁKONŮM. MŮŽEME JE MÍT TAKÉ. UKÁŽE SE TO I ZÍTRA PŘI HLASOVÁNÍ POSLANCŮ O ZÁKONU POZE

čtvrtek 9. dubna 2015

Skotsko pokryje letos s největší pravděpodobností z padesáti procent spotřebu elektřiny domácími obnovitelnými zdroji. A v roce 2020 má velkou šanci vyrobit obnovitelně veškerou potřebnou elektřinu. Uvádí to nejnovější zpráva britské vědecké komise o naplňování skotského antifosilního zákona [1].

Podobná česká komise  – kdyby ovšem existovala – by pro začátek doporučila vládě udělat dvě věci: přijmout český antifosilní zákon a roztočit větrné elektrárny. Ani jedno však vláda zatím neudělala. Předložila však aspoň novelu, která by mohla odblokovat instalaci malých střešních solárních elektráren a podpořila bioplynové stanice na odpad. Poslanci a poslankyně budou zítra hlasovat o zákonu o podporovaných zdrojích energie, který to umožňuje.

Skotsko naopak úspěšně využívá jak antifosilní zákon, tak větrnou energii, a proto může příští rok zavřít svou poslední uhelnou elektrárnu [2]. To výrazně omezí skotské emise skleníkových plynů. Emise (a tedy i závislosti na fosilních palivech) už země snížila o víc než 26 % oproti roku 1990. Vědecká komise však skotskou vládu upozorňuje, že musí zvýšit úsilí, aby mohla dosáhnout plánovaného snížení o 42 procent do roku 2020. EU jako celek přitom plánuje snížit emise o 40 % až k roku 2030. Celkově Skotové zamýšlejí snížit závislost na fosilních palivech na pouhou pětinu do roku 2050. Stejný cíl stanovuje i britský antifosilní zákon [3].

Británie jako celek v roce 2008 a Skotsko samostatně v roce 2009 přijaly zákony, které stanovují, jak se ostrovní království zbaví zbytečné a škodlivé spotřeby uhlí, ropy a zemního plynu. Zákony byly výsledkem shody vlády s opozicí, svazem průmyslu a odbory. Británie snižuje každoročně závislost na fosilních palivech průměrně o dvě procenta [4] a loni dokonce o 9 % (díky zavírání uhelných elektráren) [5].

U nás zatím chybějí potřebné zákony. Vláda se ovšem v programovém prohlášení zavázala připravit českou obdobu úspěšného antifosilního zákona. Slíbila také využít potenciálu domácích obnovitelných zdrojů. Podle propočtů, které zveřejnily Komora OZE a Hnutí DUHA, máme obrovské příležitosti pro výrobu elektřiny z větru, které ovšem nevyužíváme [6]. Přestože by větrná energetika zaměstnala až 23 tisíc lidí, vláda nepředložila zatím žádný návrh na její rozumnou podporu a raději debatuje o šestkrát dražších nových jaderných reaktorech, které by přitom vyrobily maximálně stejné množství elektřiny jako vítr a přitom nadále zvýšily dosavadní rizika plynoucí z využívání atomové energie.

A jak si obnovitelné zdroje stojí ve srovnání s jinými možnostmi? Ekonomičtí experti společnosti Cambidge Econometrics posuzovali dva možné scénáře budoucího vývoje britské výroby elektřiny. První se zaměřuje na výrobu ze zemního plynu a druhý na větrné turbíny. Pro plynový scénář výpočty ukazují, že cena elektřiny vzroste do roku 2030 o 8 až 41 procent. Větrná varianta však přinese zvýšení cen maximálně jen o čtyři procenta [7].

Hnutí DUHA zveřejňuje každý týden zajímavosti a nové souvislosti z energetiky a ekonomiky v seriálu Číslo týdne, www.cislotydne.cz

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Skotsko letos dosáhne poloviční nezávislosti na fosilních palivech ve výrobě elektřiny. A za pět let bude nezávislé úplně. Spotřebu totiž pokryje jen z čistých domácích obnovitelný zdrojů. Ale nestalo se to mimochodem. Skotsko  – i Británie jako celek  – mají dobré zákony, které zajišťují, že se zbavují závislosti na dovozu ropy a plynu, zavírají uhelné elektrárny a vítají investory do moderních technologií.“

„Ani naší zemi nespadne moderní zelená ekonomika a prosperita do klína. Vláda by měla splnit svůj závazek z programového prohlášení, přijít s českou verzí úspěšného britského antifosilního zákona a navrhnout, jak chytit za vlasy velkou příležitost skrývající se ve výrobě elektřiny z větru.“

Poznámky:

[1] Reducing emissions in Scotland 2015 progress report Committee on Climate Change http://www.theccc.org.uk/wp-content/uploads/2015/01/Scotland-report-v6-WEB.pdf (str. 15)

[2] http://www.theguardian.com/environment/2015/mar/23/longannet-power-station-to-shut-next-year

[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_Change_Act_2008

[4] http://hnutiduha.cz/aktualne/britanie-snizuje-zavislost-na-rope-plynu-uhli-o-2-rocne-diky-uspesnemu-zakonu

[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/cislo-tydne-1850-loni-spotrebovala-britanie-nejmene-uhli-od-roku-1850

[6] http://hnutiduha.cz/aktualne/nova-analyza-vitr-vyrobi-tretinu-elektriny-potrebne-v-cr-s-sestkrat-nizsi-podporou-nez

[7] The impact of wind energy on UK energy dependence and resilience  http://www.camecon.com/Libraries/Downloadable_Files/The_impact_of_wind_energy_on_UK_energy_dependence_and_resilience.sflb.ashx (str. 7, str. 8-10)
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
9. 4. 2015 18:30

Obnovitelné zdroje už máme, teď je na čase, aby to podniky konečně vzaly na vědomí a šly příkladem.
Začne například automobilka Nošovice – provoz výhradně z obnovitelných zdrojů. A hned se přidají další. České dráhy také ocenily příspěvek větrné energie před velikonocemi .

mirror
mirror
9. 4. 2015 20:36

Nevěřím povrchním amatérům a jejich pobláznění obnovitelnými zdroji energie. Výrobu elektřiny z energie vody jsme vyčerpali. Je nechuť a ani není kde stavět velká vodní díla. Místo pro malé vodní elektrárny už téměř také není. Tepelná čerpadla neuspokojí potřebu ani velkých a ani malých měst. Pro jednotlivce jsou drahé. Jen jednotlivec s velkými příjmy si může tepelné čerpadlo dovolit. Republika není situována na mořském pobřeží s trvalými větry (samozřejmě od moře na pevninu). Vrtule vysoký výkon neposkytnou v zemi, která je obklopena horami. Fotovoltaika na střeše rodinného domu se ziskem 1 W z dm čtverečního si může dovolit také jen… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
9. 4. 2015 23:05

Jsem přesvědčen, že pokud by vláda opravdu chtěla zlepšit energetickou situaci, tak by mimo jiné zřídila státní podnik na výrobu tepelných čerpadel, neboť za dosavadního stavu jsou vlastní tepelná čerpadla velice předražená. Jejich výrobci – stejně jako výrobci pomůcek pro invalidy – vědí o státních dotacích a šroubují ceny čerpadel nahoru. Zrovna tak je tu možnost zřídit státní firmu s minimálním nutným ziskem pro zemní vrty. Při využití geotermální energie lze totiž celoročně dosahovat poměru 1 : 4 mezi elektrickou energií vloženou a tepelnou energií do topení odvedenou. Tyto ekologické technologie jsou spolehlivé a snadno realizovatelné. Po zkušenostech s fotovoltaickými… Číst vice »

Aleš
Aleš
10. 4. 2015 4:45

G: Bez ohledu na proklamace a politickou příslušnost však státům, které jsou loutkou nadnárodních korporací, vůbec o taková ŘEŠENÍ NEJDE! Změna politického a ekonomického systému je nezbytným krokem ke zlepšení. Máte pravdu.

Sio
Sio
10. 4. 2015 5:30

Mirrore, vidím to stejně. Pokud jde Duze o čistou energii, ať se snaží o dobré vztahy s Ruskem a lobuje za plyn.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 4. 2015 9:10

Aleš napsal G: Bez ohledu na proklamace a politickou příslušnost však státům, které jsou loutkou nadnárodních korporací, vůbec o taková ŘEŠENÍ NEJDE! Změna politického a ekonomického systému je nezbytným krokem ke zlepšení. Máte pravdu. Pokud snad někdy k tomu nezbytnému zlepšení politického a ekonomického systému dojde, pak bude možno pod státním dohledem budovat ekonomicky výhodné také malé kogenerační jednotky na výrobu elektrického proudu, spotřebovávající kapalný plyn z místního zásobníku. Ty jednotky zajistí krom levného proudu a tepla pro domácnost uživatele i brzy nezbytnou nezávislost na přenosové soustavě elektrické energie. Stále častěji se totiž objevují extrémní meteorologické a klimatické jevy, jimž… Číst vice »

PPK
PPK
10. 4. 2015 10:57

Georgius z Raduně napsal malé kogenerační jednotky na výrobu elektrického proudu Pouhými politickými řečmi ještě nikdy žádný vynález vynalezen nebyl. Stále totiž platí, že každý stroj na přeměnu jedné „energie“ v energii druhou potřebuje ještě nějakou energii třetí k tomu, aby takový stroj vůbec fungoval, protože vždy ve všem existují nějaké (obvykle tepelné) ztráty. Ovlivníme-li tedy nějak masivně jakýkoliv přirozený fyzikální cyklus, pak vždy musíme počítat s tím, že příroda nám to „nedá zadarmo“ a zaplatíme za to nějakou „daň“ (a to platí i pro ta tepelná čerpadla, které např. bez přívodu elektřiny do motoru kompresoru pracovat nebudou). Čerpat proto… Číst vice »

Sio
Sio
10. 4. 2015 11:07

Kdyby se elektřina dala vyrábět s řečí politiků a článků hnutí Duha, tak ji můžeme vyvážet.

Bety
Bety
10. 4. 2015 12:21

Já v hodnocení Duhy se všemi souhlasím. Pokud se pamatuji, tak v době referenda byly mezi Skotskem a Anglií velké hádanice o to, jak si rozdělit zisky z těžby ropy u pobřeží Skotska. A mimochodem, když jsou tato sdružení tak aktivní, jak je možné, že většina občanů nikdy neslyšela o ekologických dopadech těžby břidličného plynu??? Kdyby jen to, oni většinou ani nevědí, co to břidličný plyn je. Proč tohle téma nedají zelení na přetřes? Nejspíš by se to hodnotilo jako necitlivé vzhledem k aktivitám našich současných „přátel“.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 4. 2015 15:23

PPK, tady si opět nerozumíme. Vyjádřím se k Vašemu textu: „Pouhými politickými řečmi ještě nikdy žádný vynález vynalezen nebyl. Stále totiž platí, že každý stroj na přeměnu jedné „energie“ v energii druhou potřebuje ještě nějakou energii třetí k tomu, aby takový stroj vůbec fungoval, protože vždy ve všem existují nějaké (obvykle tepelné) ztráty. Ovlivníme-li tedy nějak masivně jakýkoliv přirozený fyzikální cyklus, pak vždy musíme počítat s tím, že příroda nám to „nedá zadarmo“ a zaplatíme za to nějakou „daň“ (a to platí i pro ta tepelná čerpadla, které např. bez přívodu elektřiny do motoru kompresoru pracovat nebudou). “ Vynalézat kogenerační… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 4. 2015 15:34

PPK, i když se mnou možná nebudete souhlasit, tak musím opakovat, že vyzkoušených vynálezů na snížení energetické náročnosti je už dost, ale využívají se jen takové, na kterých si firmy hodně nahrabou. Přitom si každá firma hrabe na svém písečku docela svévolně. Tento neblahý stav je změnitelný pouze politicky – stoprocentní státní kontrolou a regulací. Chybí tu jednotná státní koncepce – tedy plán – jehož vypracování nesmí být ovlivňováno finančně mocnými „výrobci“ energií dle jejich potřeb a zájmů. I vrabci na střeše si u nás cvrlikají, že „díky“ akciím na doručitele mají v těchto nekalých rejdech značný podíl právě politici,… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 4. 2015 15:46

PPK, při případných úvahách o škodlivosti geotermálních tepelných čerpadel na teplotu zemského jádra berte, prosím, v úvahu fakt, že při jediné erupci velké sopky se ze země na povrch dostává tepelná energie, která by nahradila tisíce tepelných čerpadel po dobu několika let. Jak se ty erupce podílejí na údajném oteplování planety se stále zkoumá. Například měřením teploty mořské vody na Havaji.

PPK
PPK
10. 4. 2015 17:43

Pane G., došlo k nedorozumění. Nikde jsem nepsal, že je nutno vynalézat kogenerační jednotky (dále jen k.g.). Vynechme, prosím, technické a přírodovědné banality a zastavme se u otázky oněch 300 tisíc za jednu k.g. Nejsme v socialismu, kdy např. stát stavěl přehrady a budoval hydroelektrárny. Dnes stát nanejvýš postaví jen to, co mu brzy vynese zisk, anebo to, co je přáním tzv. vyššího prediktora, např. silnice a tunely. Zkrátka, v tržním hospodářství kapitalismu už stojí problém cen zcela mimo politiku. Nu a ano, dotovat zisky šíbrů, kteří nakoupí např. (nejen) komponenty k.g., nechají si je někde smontovat, aby to pak… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 4. 2015 20:29

Pane PPK, v odpovědi na Alešův příspěvek jsem napsal: Vyhovující technická řešení tu jsou, ale to zásadní – politická vůle – stále chybí a obávám se, že ještě dlouho chybět bude.
Aleš si myslí totéž a o socialismu píšete Vy. Je na čase si smířit s faktem, že v zájmu přežití lidstva ten socialismus bude alespoň v důležitých oblastech ekonomiky nezbytný. „Vynecháme-li technické a přírodovědné banality“, děkuji Vám za další důkaz neživotaschopnosti kapitalismu.

idiotronic
11. 4. 2015 18:31

S tím masově vyráběným automobilovým motorem to neodpovídá. Elektricky ano, ale standardní automobilový motor nemá spolehlivost např. standardní zářivky typu HE ( interval 22 000 hod. mezi dvěma poruchami). Musí se jednat o motor stacionární (a rovněž sériově vyráběný, kvůli ceně). U bioplynu pak narazíte na souvislost jeho dostupnosti a souvislost se zemědělskou produkcí. A jsme zase u centrálního řízení ekonomiky. Alternativní zdroje energie bez něj mohou jen( za asistence televizních kamer) přicmrndávat do energetiky bez reálného významu , nebo rovnou podvádět. Mimochodem, spolehlivě fungující rozvody elektrické energie ( a plynovody) jsou zárukou kvality současného života, ústupem od nich se… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
11. 4. 2015 23:33

idiotronic napsal S tím masově vyráběným automobilovým motorem to neodpovídá. Elektricky ano, ale standardní automobilový motor nemá spolehlivost např. standardní zářivky typu HE ( interval 22 000 hod. mezi dvěma poruchami). Musí se jednat o motor stacionární (a rovněž sériově vyráběný, kvůli ceně).U bioplynu pak narazíte na souvislost jeho dostupnosti a souvislost se zemědělskou produkcí. A jsme zase u centrálního řízení ekonomiky.Alternativní zdroje energie bez něj mohoujen( za asistence televizních kamer) přicmrndávat do energetiky bez reálného významu , nebo rovnou podvádět. Mimochodem, spolehlivě fungující rozvody elektrické energie ( a plynovody) jsou zárukou kvality současného života, ústupem od nich se vracíme… Číst vice »