Proč se lidé střílejí

Nedávno byl v televizi pořad „Máte slovo“, který se zabýval legálním držením střelných zbraní. Tím nelegálním se zde nebudeme zabývat. Smyslem toho pořadu jako vždy nebylo, dobrat se nějakého vhodného řešení, ale pouze rozčílit účastníky a diváky. Je zřejmé, že účelem toho, že „Máte slovo“, je pouze zvýšení sledovanosti pečlivě cenzurované veřejnoprávní televize a těch nemožných hadrů, které tak ráda nosí hlavní účinkující nebo spíše rozčilující osoba.

Zajímavé bylo, že pro legální držení zbraní byli ti přítomní, kteří se jevili jako největší bázlivci a podrazáci nebo jako mohutní nebezpeční chlapi. Například, jednoho z nich, takovou masivní neinteligentní a svalnatou obludu, byste se báli potkat i ve dne. Střelné zbraně však rozhodně vyžadoval. Že by se v té velké hroudě hmoty skrýval velký strach?

Zajímavá by jistě byla statistika zastřelených občanů před rokem 1989 a po roce 1989, kdy jsme nabyli svobodu, demokracii, strach a chuť střílet na druhé občany. Tato statistika ve zmíněném pořadu nebyla vůbec zmíněna. Vsadím se, že počet zastřelených občanů za deset let před rokem 1989, dnes hravě dosáhneme možná i za jeden měsíc.

Obchod se zbraněmi je obrovským byznysem. Nejde vůbec o ochranu občanů, ale o peníze. Je v tom přísná logika, čím více se občanů střílí, tím více občanů nakupuje zbraně a tím více občanů se střílí. Křivka ekonomických zisků pak utěšeně stoupá. A nejen to.

Moderní válka se vede proti vlastnímu obyvatelstvu. Nepřátelům prodáváme zbraně nižší třídy, aby se mezi sebou vyvraždili sami, zatímco máme zbraně vyšší třídy, abychom u nich případně mohli udělat pořádek. Někdy se to však moc nedaří, když se domorodci nebojí. Zbraně nejvyšší třídy, zbraně hromadného ničení, pak máme k tomu, abychom vydírali a ovládali nebohé lidstvo, a tím prý udržovali mír a klid ke spokojenému životu, zatímco se všude možně kvůli tomu válčí.

Všichni moji známí, kteří drží legálně zbraně, jsou svým způsobem psychopati. Nepozná to na nich žádný psycholog ani test. Musíte je znát dobře osobně. Pokud se někteří prořeknou, vstávají vám hrůzou vlasy na hlavně. Jeden z těch nehorších případů již před 20 lety jezdil po městě v autě a na sedadle mu volně ležela legálně držená pistole. Byl to chlap jak hora. Již nežije. Zabili jej. Měl prý fenu, která porodila štěňátka. On je před ní rozsekal za živa sekyrou a rozkouskované dal feně sežrat.

Neděste se. Denně se nehorázně vraždí různými průmyslovými způsoby za účelem výroby masa obrovská množství drůbeže, prasat, hovězího dobytka a jiných živých tvorů a nikým to nepohne. Pokud je bestiálním vrahem a psychopatem továrna na maso, žádné obavy nás nejímají. Když však vidíme v televizi vyhladovělého psa, všichni diváci roní slzy.

Masa k jídlu máme přebytek. Jsou jej plné regály obchodů. Nevíme, co s ním. Musíme maso a masné výrobky pomocí reklam vnucovat občanům, aby jej jedli pětkrát denně, a spolu s ním vstřebávali hormony, antibiotika, různé soli, chemické přísady (éčka) a hlavně utrpení průmyslově mučených (chovaných) a nechutně a zrůdně zavražděných živých tvorů.

Jiný, lepší případ, který znám, cvičí nadšeně bojová umění a učí to druhé za peníze. Je zřejmé, že pomocí bojových umění se učí člověk bát. Jinak by onen hrdina neměl doma legální arzenál zbraní. Prý na ochranu sebe a své rodiny.

Těmi uvedenými případy jsem chtěl říci, že k držení zbraní inklinují lidé nevyrovnaní, se špatným svědomím, psychopati, morálně nedostateční, nezletilí,  slabomyslní a jiní.

O postoji státu a ekonomiky se raději nebudeme nijak rozsáhle šířit. Stát je oplzlou děvkou ekonomiky, která navíc není již ani státní, národní či lokální, ale globální. Stát je nástrojem vyděračů. Prostý občan je pouhým osamoceným a ustrašeným rukojmím, který je sám proti všem občanům a zločinu organizovaného v legálních a ilegálních týmech a kolektivech. Aby se cítili bezpeční, vymysleli si, že kolektivní vina neexistuje.

Bojíme se sebe navzájem čím dále, tím více. A není nám to nijak divné. Lidé se přestali stýkat a navštěvovat. Sedí sami doma u počítačů nebo u televize, a klepou se strachy před tou hroznou hrůzou, kterou na ně média chrlí, a kterou tak oddaně podporují a vytvářejí. Nebo například, mají-li peníze, jezdí a létají na drahé dovolené, kdy si případně snobsky s podobně postiženými hrají na přátele.

Někteří, aby se toho příšerného strachu zbavili, vylévají si zlost na slabších nebo je rovnou střílejí. Zbavit se strachu a zbabělosti je velice obtížné. Zvláště, když k tomu potřebujeme bojovou způsobilost, zbraně a druhé. Musíme pak někoho zmlátit nebo zastřelit, abychom se té černé můry zbavili. Jinak proti těm napadeným a zastřeleným možná vlastně vůbec nic nemáme. Být to jindy a jinde, možná bychom byli dobří přátelé.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
leho
leho
9. 4. 2015 18:08

Článek není nic jiného, než obvyklý levičácký výplach mozku. Například zde: Nejde vůbec o ochranu občanů, ale o peníze. Je v tom přísná logika, čím více se občanů střílí, tím více občanů nakupuje zbraně a tím více občanů se střílí. Autor asi neví, že země s největším počtem zbraní mezi obyvatelstvem jsou nejenom nejsvobodnější, ale i s nejnižší kriminalitou. Švýcarsko a Izrael jsou tradičně nejsvobodnější země s velmi nízkou kriminalitou a i v USA je nyní nejvíce zbraní mezi lidmi v historii a kriminalita je na dlouhodobém sestupu. Další příklad výplachu: Všichni moji známí, kteří drží legálně zbraně, jsou svým… Číst vice »

Béda
9. 4. 2015 18:46

leho,

„Autor asi neví, že země s největším počtem zbraní mezi obyvatelstvem jsou nejenom nejsvobodnější, ale i s nejnižší kriminalitou. “ Máš pravdu výsadkáři. Třeba takové Somálsko, Sudán, Irák, Libye, Afghánistán…

Béda
9. 4. 2015 18:47

Jinak výsadkáři, pohovoř odkdy mají USA nejnižší kriminalitu. To by mě fakt velice zajímalo.

Vlastimil
Vlastimil
9. 4. 2015 18:58

Je naprosto správné, že se někdo něčím takovým zabývá. Pořad Máte slovo , na jakékoliv téma, bych opravdu rád sledoval. Brání mi v tom jen příliš velká demokracie, která se v pořadu vyskytuje. Máte slovo, ale bohužel ho dostanou všichni najednou. Tož tak. A kvéry mne neberou.

Petrc
Petrc
9. 4. 2015 19:06

Autor a čtenáři by měli poděkovat prvnímu oponentovi za to, jak pěkně potvrdil teze článku. Mimo to, ten oponent bohužel hloupý. Reaguje neadekvátně na to, co si pořádně nepřečetl a nepochopil. A tací občané, kteří to mají pomatené v hlavě a pohlaví vlastní zbraně. Směšné, jak vyzdvihuje vraždění „průmyslově i neprůmyslově, jako živočišný druh by nepřežil už od dávnověku“. Nějak neví, že tomu bylo jinak, že v dávnověku lidé nevraždili lidi ani zvířata, a že teprvě od zvratu se začaly selektovat jen ty nejpodlejší degenerované karikatury člověka. Je divné, když něco vykřikuje o levičáckém výplachu mozků, a přitom zastává levičácké,… Číst vice »

leho
leho
9. 4. 2015 20:15

Béda napsal Jinak výsadkáři, pohovoř odkdy mají USA nejnižší kriminalitu. To by mě fakt velice zajímalo. Bédo, já nikde nepsal, že USA mají nejnižší kriminalitu. Já napsal, že v USA je mezi lidmi nejvíce zbraní v historii a kriminalita na sestupu. Nečtete pořádně a děláte pak nesprávné závěry a to nejenom v tomto případě, vlastně činíte tak úplně vždy. Není tedy divu, že váš pohled na svět je, mírně řečeno, velmi zkreslený… BTW, nejsem výsadkář. Už od dětství trpím chronickým strachem z výšek. Peterc: Nějak neví, že tomu bylo jinak, že v dávnověku lidé nevraždili lidi ani zvířata … Cože?… Číst vice »

K. J.
K. J.
9. 4. 2015 20:52

Dle týden.cz

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/nyt-spojene-staty-jsou-zemi-veznu_59255.html?showTab=nejctenejsi-7#.VSbjCSxhrGg

je v USA méně než 5% světové populace, ale žije v nich téměř čtvrtina vězňů na světě. Zajímavé je, že před nimi není Čína, jeden z nejlidnatějších států s vládou jedné strany. Možná by Američané mohli vyzbrojit ještě i ty vězně, aby se ve své cele cítili také bezpečně, například před dozorci a jejich pepřákem…

https://www.youtube.com/watch?v=u9I_VjO-zCM

Petrc
Petrc
9. 4. 2015 20:55

Typické. Chápu, že nevíte o čem je řeč. Argumentujete tím, co vám napovídali ve škole a v televizi – proti přímému vzpomínání. Nejde vůbec o nedávnou historii a již vůbec ne o nešikovnou montáž historie na základě nepřímých informací a výzkumů zevních pozůstatků. Čili jeden o voze a druhý o koze. Račte si, prosím pěkně, doplnit vědomosti. Mnohdy to v životě pomůže…

K. J.
K. J.
9. 4. 2015 21:09

Časem to možná lidé vylepší, až je napadne, že když už zastřelí jiného člověka, tak je blbost ho draze pohřbívat a bude lepší ho namlít do konzerv… Tedy v podstatě v medicíně nevyužité orgány a nepotřebné zbytky z dané oběti, či spravedlivě střeleného zločince…

PPK
PPK
10. 4. 2015 1:05

leho napsal Skoro všichni mí známí a kamarádi vlastní legálně drženou zbraň čí více zbraní a já samozřejmě také. @leho – vyjasněme si prosím pojmy: Kdo obvykle trvale u sebe nosí chladnou či střelnou zbraň nebo jiný prostředek zneškodňující nebo obranné síly, podobně jako Vy? Především jsou to buď profesionálové vojsk a policejních nebo justičních složek, anebo nějakých státních institucí resp. soukromých spolků, jejichž profesní obor to vyžaduje. Dále se snaží získat nějakou zbraň také ti lidé, kteří se obávají o svou bezpečnost nebo naopak nějací primitivové preferující násilí a sociálně chápající své okolí především jako tlupu predátorů. Obava o… Číst vice »

Béda
10. 4. 2015 4:20

leho, za výsadkáře vás považuji, protože mi připomínáte na zdejším webu výsadek mimoňů. Jinak cituji vaše vlastní slova. „Autor asi neví, že země s největším počtem zbraní mezi obyvatelstvem jsou nejenom nejsvobodnější, ale i s nejnižší kriminalitou.“ Psal jste to anebo nepsal? Jsou USA, kde je mezi lidmi zbraní jako máku nejsvobodnější zemí s nejnižší kriminalitou? To že pak ještě vylepšujete slovy o sestupu kriminality na tomto tvrzení nic nemění, znamenalo by to pouze, že vUSA, kde je mezi lidmi hromada zbraní s nejnižší kriminalitou je kriminalita ještě na sestupu. Čili milí výsadkáři, doporučuji si po sobě přečíst co píšete… Číst vice »

Béda
10. 4. 2015 4:31

oprava: milý … (ne milí)

tatar
tatar
10. 4. 2015 7:41

„Čeho se bojíš?“ zeptala se Naušika té, která ji chtěla zastřelit.

peter.
10. 4. 2015 8:41

Možno by bolo dobré zamyslieť sa v tejto súvislosti nad nárastom kriminality za posledných 25 rokov.Mám na mysli lúpeže,vraždy často krát pre pár korún,situácie,keď vás bezočivo prepadnú aj vo vlastnom dome,keď vás okradnú o úrodu zo záhrady alebo poľa kde driete celý rok a zoberie vám to cudzí….no a potom sa stretnete s právnickým pojmom „nutná sebeobrana“a ombudsmanka pre ľudské práva.Zistíte,že zákony prijaté v u nás fungujúcom režime vám veľa príležitostí na to,ako pred kriminalitou ochrániť seba a svoju rodinu veľa nemáte a priznávam,že zákony platné v USA pre ochranu súkromného majetku sú mi v niektorých prípadoch sympatické.Niekde som sa… Číst vice »

fajt
10. 4. 2015 9:14

http://www.novinky.cz/krimi/366620-policiste-podle-zalobce-donutili-nevinneho-bitim-k-priznani-soud-je-osvobodil.html – nu vot čezká policie v akci, když maj proti sobě slabého, bezbranného a nejraději skoro nesvéprávného důchodce, to jim narostou ramena, to maj objasněnost jedna báseň – ale když se jim někdo postaví, tak dopadnou jak v U.B. – tak samo fungujou vojska NATO, pokud proti nim stojí hladoví civilisté a děti s kameny, tak to střílejí jak u Verdunu, pokud ale narazí na skutečného nepřítele, jsou v riti, pak zdrhaj a dožadují se občanské a OSN pomoci – přeju jim všem, aby jednou našli důstojného nepřítele, který jim už z hlav vytluče to jejich filmové rambovství, a… Číst vice »

lomikel
lomikel
10. 4. 2015 10:37

to jsou zase pindy, samozdjreme je vec kazdeho jak se postavi k tomu ze na svete existuji zbrane, nekdo se jich muze bat, coz chapu, a pak projektovat svuj strach z nich do ostatich skrze krive zrcadlo, jak to dela autor. To jsou ale vse jen spychohratky ktere nijak nezmeni situaci ze bez moznosti obrany se stava jedinec i spolecenstvi jen hrackou v rukach tech kteri zbrane maji a budou mit. Bezbrane obyvatelstvo je super substrat pro NWO. Pokud by jihovichode nebyli zbrane a lide kteri je umi a chteji pouzit tak by se tu mistni virtualni idenity nemeli o… Číst vice »

J. W.
J. W.
10. 4. 2015 10:51

K. J. napsal Časem to možná lidé vylepší, až je napadne, že když už zastřelí jiného člověka, tak je blbost ho draze pohřbívat a bude lepší ho namlít do konzerv… Tedy v podstatě v medicíně nevyužité orgány a nepotřebné zbytky z dané oběti, či spravedlivě střeleného zločince… Jo, zatím je to normální koncetrák, genocida a morbidní transplantační masakr. Řeknete-li lidem „kocetrák“, okamžitě si vybaví, že lágry byly někdy před 70 lety za II. světové války atd. a okamžitě se utěšují: „To bylo strašně dávno, dnes nic takového není!“ Další jejich citové a myšlenkové pochody jistě netřeba uvádět. A přitom všem… Číst vice »

Sio
Sio
10. 4. 2015 11:02

Bububu! Jestli neuvěříte mým teoriím, tak skončíte v lančmítu místo těch prasat a slepic!

peter.
10. 4. 2015 11:36

V čom spočíva rozdiel medzi nožom,bejzbalkou,kusom oceľovej trubky…..a strelnou zbraňou?Hádam iba v tom,že strelnou zbraňou sa dá zabíjať pohodlnejšie.Pamätáte sa ešte na karikatúry s lúpežníkom v škraboške,ktorý so zdvihnutým kyjakom čaká za rohom na svoju obeť?Zmizli.Lebo kyjaky nahradili revolvery a pištole a s nimi tá karikatúra nevyznie tak srandovne. Od policajtov chceme,aby nás efektívne chránili.Je ale povinnosťou štátu vybrať do policajnej služby ľudí,ktorí vyhovejú požiadavkam pre takúto službu.Že tomu tak nie je,je bohužiaľ pravda ale spájať to s otázkou povolenia alebo zákazom vlastníctva strelnej zbrane je nenáležité.Podobne nič nerieši ani diskusia na túto tému,lebo kam sa obrátite,na jednu alebo druhú… Číst vice »

lomikel
lomikel
10. 4. 2015 12:17

peter: “.Jediné čo túto záležitosť môže vyriešiť je vybudovanie takej spoločnosti v ktorej sa ľudia budú cítiť bezpečne a nikto a nič ich nebude ohrozovať.Potom prestanú túžiť aj po zbraniach.! to je taa utopia ;) ke ktere nejen ze nesmerujeme ale od ktere se spise vzdalujeme. Clanky jako tento pod kterym diskutujem muze psat bud bluznivec nasich hor nebo neziskovkou placeny propagator pacifismu jako ucinenho neodporovnai systemu. btw. bavit se o nejake tuzne po zbrani jsou zase psychohratky ( nahrada kratkeho falu atd. :))) , bude je spolecenstvi ( slozene z jedincu ale jedinec/rodina neni v tomto kontextu zakladni prvek… Číst vice »

radyss
radyss
10. 4. 2015 13:42

No to je alehrozná kravina, tenhle článek. A co si autor myslí o tom, že nejnižší zločinnost je právě v zemích, kde je držení zbraně nejen legální, ale dokonce se považuje za naprostou samozřejmost? Vzpomínám si, jak jsem kdysi v 90, letech koukal na nějaký pořad na ČT2, byla to reportáž z cesty po Černé Hoře, cestovatel si sedl do nějaké hospody a dal se do řači s místním chlapem, ptá se ho jak je to u nich s kriminalitou. Domorodec mu povídá, že u nich se nekrade, neloupí a neznásilňuje, že kriminalitu prostě nemají. Cestovatel povídá jak je to… Číst vice »

PPK
PPK
10. 4. 2015 14:13

radyss napsal No to je alehrozná kravina, tenhle článek. A co si autor myslí o tom, že nejnižší zločinnost je právě v zemích, kde je držení zbraně nejen legální, ale dokonce se považuje za naprostou samozřejmost? Vzpomínám si, jak jsem kdysi v 90, letech koukal na nějaký pořad na ČT2, byla to reportáž z cesty po Černé Hoře, cestovatel si sedl do nějaké hospody a dal se do řači s místním chlapem, ptá se ho jak je to u nich s kriminalitou. Domorodec mu povídá, že u nich se nekrade, neloupí a neznásilňuje, že kriminalitu prostě nemají. Cestovatel povídá jak… Číst vice »

peter.
10. 4. 2015 14:37

PPK napsal Je třeba si vybrat, pánové. Buď pořádek v demokracii, nebo přechodný boj všech se všemi, následná totalita fašismu, nové koncentráky (chcete-li i gulagy) a nakonec PPK:Presne tak! Dobre fungujúci štát,schopný chrániť svojich občanov,dobre organizované represívne zložky,zákonodarstvo ktoré bude chrániť obete a nie vinníkov a dostatočne odstrašujúce sankcie za spáchanie zločinu.Potom nebude nikto míňať peniaze na drahé strelné zbrane.Ak toto štát nedokáže zabezpečiť,tak sa nikto nesmie čudovať,ak sa ľudia rozhodnú vziať spravodlivosť do vlastných rúk,a ak tu naozaj začnú platiť zvyky Divokého západu.Osoh z toho budú mať tí,čo vyrábajú zbrane,pohrebné služby a štát,ktorý od nich bude vyberať dane.Takže bludný… Číst vice »

zart
zart
10. 4. 2015 14:40

Někdo konstatuje své zkušenosti, své poznatky a případně názory, a blbouni se na něj ihned sesypou, aby jej ubili svým argumenty, kterými potvrzují konstatování autora, kterého by nejraději zastřelili. Nějak jsem si nevšimla, že by autor jako ihned ocejchovaný „blouznivec“ byl výslovně proti legálnímu držení zbraní. Dostal však od psychopaticky reagujících čtenářů, pěkně za uši. Asi mají doma jistě pěkný arzenál, o který se klepou strachy. Jistě, musíme být dobře připraveni, až to začne, totiž, co nejvíce odskáčou děti a ženy. Možná jsem článek špatně pochopila, ale autor tam nabízí občanům lidství a přátelství, ale v očích osob fanaticky postižených… Číst vice »

lomikel
lomikel
10. 4. 2015 14:52

no panove, ja vam vas sen neberu, zkuste budit volice, rozdavat casopis, treba Probudte se ! ci tak nejak :). treba se vam to povede, volici primeji politiky k poslusnosti, a nastoli v pravde raj na zemi kde lev bude lehat s berankem …. jak jsem psal nahore, strach muze mit mnoho podob, muzu se bat a proto si koupim zbran, nebo se bojim a proto si ji nekoupim, nebo propaguji utopii a kategoricky zadam jeji realizaci vytesnujici tak realitu ( i kdyz ta jde zcela proti teto utopii), ci odevzdam svuj osud plne do rukou statu at uz je… Číst vice »

lomikel
lomikel
10. 4. 2015 15:08

zart: „Je to možné, že jsou lidé tak zlí a hloupí , jako ti někteří čtenáři?“ tohle je dost dobre :)))), zivite si PR ? btw, je jedno co autor nabyzi a komu, jadro me argumentace je ze pokud 90 procent dobraku odevzda zbrane tak tim jen usnadni zivot tem 10% kteri si je ponechaji, at uz jako soucastky systemove represe nebo pro pachani soukrome trestne cinnosti. Stat garantuje prave jen tu systemovou represi vse ostatni je bonus ktery se zmensuje. Povidejte tyhle pindy, vzhledem k vasi zaverecne perle predpokadam ze jsme se dostali na tento format diskuse ;), treba… Číst vice »

lomikel
lomikel
10. 4. 2015 15:25

„Čím je teroristická válka“ – „na rozdíl od té standardní“ – „tak nebezpečná? Jestliže ve standardní válce bojuje armáda proti armádě, pak v teroristické – kde cílem není vítězství, ale válka sama – válčí ozbrojenci proti obyvatelstvu. A ubránit populaci před takovými ozbrojenci není s to žádná armáda na světě.“ „Mnozí se diví – proč syrská armáda, která už dosáhla stavu 600.000, není s to vyhrát? Armáda takovou válku vyhrát nemůže, ubránit všechny obydlené lokality najednou totiž nelze. Je-li (v klasické válce) frontou linie střetu, pak frontovou linií teroristické války je celé teritorium dané země.“ Jejím zadáním je „terorizovat místní… Číst vice »

Béda
10. 4. 2015 18:00

Fašismus na Ukrajině vstoupil do dalšího kola: http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/19686-kyjev-zakazal-komunismus-a-vysvtil-banderovce-

Odporné čemu sekundují takzvané západní demokracie. Fašismus na Ukrajině je předobrazem toho, kam směřuje celý Západ. Největší spojenec kyjevského nacistického režimu USA jsu v tomto směru nejdál.

Petrc
Petrc
10. 4. 2015 18:25

Nějak se trochu opomíjí ve zmíněném pořadu, kde ta Jílková Mate slovo a mysl, ale ani jinde, že cíleným podporováním legálního (i nelegálního) držení střelných zbraní, policie vlastně ztratila veškerou výhodu proti vyzbrojeným zločincům a občanům. Navíc svazována zákony a profesionalitou (protože za pár tisícovek nebude nikdo nasazovat krk) a jinými omezními, se stala bezzubá. Zase další důvod se bránit sám proti všem. Smysl 26 let trvajícího úpadku je zřejmý – především demoralizovat, rozdělit, opanovat, zneužívat, vykořisťovat a zdegenerovat společnost. Zpracovávat lidi na lhostejnou, poddajnou, plastickou, rosolovitou hmotu, se kterou si lze činit, co libo, kterou lze libovolně tvarovat. A… Číst vice »

lomikel
lomikel
10. 4. 2015 18:37

zkuste to trochu rozvest: “ A nesnášenliví občané, kteří se podvolili, se vyzbrojují proti sobě navzájem, místo aby občanskými postoji od sebe odloučili garnituru, tam kam patří, “ nejsem si jisty co mate na mysli tim odlucovanim ? dik