Čisté domácí zdroje elektřiny mohou přispět k Pařížské klimatické dohodě

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE: 10. ČISTÉ DOMÁCÍ ZDROJE ELEKTŘINY MOHOU PŘISPĚT K PAŘÍŽSKÉ KLIMATICKÉ DOHODĚ SNÍŽENÍM EMISÍ O DESET MILIONŮ TUN

středa 16. prosince 2015

Deset milionů tun oxidu uhličitého ročně mohou už za patnáct let ušetřit nové střešní solární elektrárny a obecní větrné turbíny, nahradí-li část současné výroby elektřiny [1].

Rozvoj obnovitelných zdrojů se podle Hnutí DUHA má stát jedním z klíčových opatření pro naplnění českého podílu na schválené globální klimatické dohodě v Paříži. Zmíněné rozumné možnosti jejich rozvoje v nejbližších patnácti letech odpovídají téměř deseti procentům celkových emisí oxidu uhličitého ČR nebo také více než třem uhelným elektrárnám Chvaletice [2], kterou koupili uhlobaroni Pavel Tykač a Jan Dienstl od státního ČEZu, ačkoli ji stát plánoval jako starou a neefektivní odstavit.

K tomu je ovšem potřeba odstranit zbývající administrativní překážky pro instalaci malých fotovoltaických elektráren na střechy. Větrná energetika bude ještě zhruba deset let potřebovat rozumnou podporu, aby konkurovala (nepřímo, ale zato masivně) dotovanému uhlí.

Uhelná elektřina totiž produkuje škodliviny do ovzduší, které způsobují akutní i chronické zdravotní komplikace a zvýšenou pracovní neschopnost lidí v ČR. Z tohoto důvodu stát, firmy i my všichni platíme za stejnou výrobu z uhlí dle výpočtů Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy ročně 4,5 miliardy korun v rámci zdravotního a nemocenského pojištění [3]. Farmáři zase ročně přijdou o 100 milionů korun kvůli dopadům znečištění na zemědělskou produkci. A tato čísla nezahrnují další externí negativní dopady, například škody způsobené znečištěním vzduchu na budovách nebo vlivy na divoce žijící rostliny a živočichy.

I ekonomická analýza ke schválené, konzervativní Státní energetické koncepci ČR, která počítá s daleko menším rozvojem obnovitelných zdrojů, kalkuluje, že jen samotné větrné a střešní fotovoltaické elektrárny vytvoří 1 832 pracovních míst. Další čtyři tisíce lidí nově zaměstná výroba a instalace solárních kolektorů na ohřev vody a tepelných čerpadel a stejně tolik i výroba energie z bioplynu a biomasy [4].

Čistá domácí elektřina také posílí soběstačnost obcí a domácností a sníží jejich závislost na velkých elektrárenských společnostech.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Česká republika – stejně jako ostatní státy světa – musí dle pařížské klimatické dohody začít směřovat k budoucnosti bez fosilních paliv. Výroba domácí čisté elektřiny však zajistí mnohem víc: čistší vzduch, nižší účty lidí i firem, větší soběstačnost obcí i domácností a nová pracovní místa. Ministerstvo průmyslu by mělo přestat házet střešním fotovoltaikám a obecním větrným elektrárnám klacky pod nohy.“

Poznámky:

[1] Podle propočtů Komory OZE se může do roku 2030 zvýšit výroba ve střešních solárních elektrárnách o 1 900 GWh ročně a dáéle o 5,61 – 10,93 GWh elektřiny novými větrnými turbínami. To v přepočtu na úsporu současného energetického mixu ušetří 7,4 – 12,7 milionů tun CO2.

[2] Integrovaný registr znečišťování, 2014

[3] http://oze.tzb-info.cz/teorie-obnovitelna-energie/9022-ekonomicke-hodnoceni-externich-nakladu-vyroby-elektricke-energie

[4] Ekonomická analýza návrhu Aktualizace Státní energetické koncepce, MPO, 2014 (str. 245, tab. 72)

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
17. 12. 2015 8:15

Zajímalo by mě, kde na to mají lidé i obce vzít? Anebo se mají zdravě zadlužit? Větrné elektrány – hmmm není to pouze nestálý = doplňkový zdroj energie? To samé slunečné elektrárny. Anebo dokáží dodávat domácnostem a obcím elektřinu i večer, v noci, kdy spotřeba domácností stoupá a když nefouká vítr? Anebo budeme svítit pouze přes den a v době kdy fouká vítr? Co ekologická zátěž spojená s výrobou a likvidací slunečných kolektorů? Jakpak nám dopadla poslední fotovoltaická iniciativa – zk**ená pole, předražená energie, solární tunely?

Drak
Drak
17. 12. 2015 12:04

Jedno z největších znečistění, co do objemu polétavých částic, je způsobeno dopravou. Výrobci vozidel, kteří se dušují, že jejich vozidla splňují normy EURO- já ani nevím kolik už, podvádějí , montují do vozidel software, které umožňují zkreslovat výsledky měření emisí, ale všichni se tváří, že se nic neděje, přestože spaliny z provozu vozidel musí být nutně mnohonásobně vyšší, než se kterými se počítalo. Kolem silnic se kácí stromy, celé aleje mohutných stromů, které by lidi trochu chránily a tvořili kyslík atd…, a nejen kolem silnic, takže je to celé postavené na hlavu. Protože se však jedná o korporace, koncerny a… Číst vice »

Drak
Drak
17. 12. 2015 12:15

Opravuji: co dělá proto , aby byly toky řek a potoků stíněny stromy
Ještě bych chtěl dodat, že vláda ČR, jejíž ministr přijel z konference plný nadšení, co všechno je třeba udělat a která má takovou starost o naše zdraví povolila dvojnásobné limity neionizujícího záření, které už předtím byly hodně tolerantní.
No a když nevadí elektrosmog, tak vlastně nevadí ani roundup, potom nebude vadit GMO a můžeme to zabalit. Tahle zeměkoule už nebude pro lidi, protože mlčíme, konzumujeme a vyděláváme.

Admirál
Admirál
17. 12. 2015 13:33

Celá pařížská konference mi připadala jako setkání bojovníků s větrnými mlýny říznuté se školením na téma „jak prokopat penězovod z vašich do našich kapes“.

Na vadných analýzách byly vědomě vytýčeny nesmyslné a neměřitelné a cíle.

Jsem zvědav jak a kam budou páni politici strkat zeměkouli teploměr, aby se ujistili, že se neteplí víc než o 2 stupně. Docela by mě zajímalo hlavně kam, protože pak budu s určitostí vědět, kde že je ta pověstná prdel světa.

Vlastimil
Vlastimil
17. 12. 2015 16:01

Hlavně, že polezou lidem do baráků, kontrolovat komíny vesničanů, kouř a povzbuzovat sousedy, aby na sebe práskali. Už vidím uhlobarony jak topí „ekologickým“ uhlím. Také by mne zajímalo, kde si to ekologické topivo mají koupit obyčejní lidé. Zlevněte elektriku, které je nadbytek a máte čisto na to tata. Už vidím davy lidí, kteří touží pořád skládat metráky uhlí, prášit si popelem a vymetat saze. Je to byznys jako prase. Kotel stojí pomalu jako malé auto,viz reklama v ČT, ale svinské sirné uhlí, jehož kvalitu kontrolovat nedokážete, vám před barák přivezou za čím dál tím vyšší cenu. Kdy si za kotel… Číst vice »

racek
racek
17. 12. 2015 16:47

Jo, ty domácí zdroje .. příklad neefektivního řešení problému, neboli vytloukání klínu větším klínem. Příkladů netřeba. Vše již bylo popsáno neščíslně krát. Konec konců vše, kde jsou dotace, je neefektivní. Resp. vynaložená energie na výrobu a provoz převyšuje energii získanou. Ona ta sprostá cena totiž taky docela přesně zahrnuje energii, neb sama je energií.

jogín
jogín
18. 12. 2015 16:44

Milý Draku, tažení proti GMO má dva cíle- zajistit Monsantu monopol a zachovat dodávky insekticidů do zemědělství. Zelení nejsou žádnou vyjímkou, mocenské struktury je dávno využívají stejným způsobem jako politici neziskovky.

cnemo
18. 12. 2015 17:52

Nechápu to Hnutí Duha. Jejich propagandistický vzor, kulhavý doktor Joseph Goebbels sice říkal, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou ale bohužel ani tisícinásobné opakování nezmění žádný fyzikální zákon.

Proboha, kdo jsou Ti, co pořád memorují stokrát vyvrácené nesmysly a kdo jsou ti, kteří těm pitominám věří i když si na ně mohou skoro rukou sáhnout?

Žádné funkční, plnohodnotné a ufinancovatelné domácí zdroje (zatím) neexistují. Kdyby ano, naši stavebníci, co staví rodinné domky na zemědělské půdě (to Duze nevadí) bez inženýrských sítí by to hromadně užívali.

idiotronic
idiotronic
19. 12. 2015 2:02

cnemo napsal Žádné funkční, plnohodnotné a ufinancovatelné domácí zdroje (zatím) neexistují. Kdyby ano, naši stavebníci, co staví rodinné domky na zemědělské půdě (to Duze nevadí) bez inženýrských sítí by to hromadně užívali.    Citovat idiotronic Zbývá 1800 znaků. Dobrovolné příspěvky na provoz webu Číslo účtu 2900618307/2010 Reklama The administrator needs to log in and select a Google Analytics account. Další články Retro: Radostná zpráva – Veselé vánoce! 22. prosince 2008 Původ Vánoc a našeho letopočtu je odvozován od narození Ježíše Nazaretského, o kterém nám referují tzv. evangelia, radostné zprávy, které se přetvořily do písemné podoby až s dosti velkým časovým… Číst vice »