Retro: Kyperský experiment

Kypr byl snadným cílem, lehké kopnutí, avízo oligarchům a ruský průvan z kyperských bank otřásl nejen již tak vratkým EU finančním systémem, ale zruinoval maličký národní stát, včetně jeho pověsti a budoucnosti jeho obyvatel. Ty peníze se tam již nikdy nevrátí.

 

Retro: Statistika věda je

Jak dlouho lze provozovat systém založený na lži, podvodu, okrádání, vydírání a privilegiích pro pár vyvolených s neomezenou imunitou, agentů s licencí 007?

 

Retro: Novoroční nevolnost

Kdybyste jako záruku zastavili svůj byt nebo domek několika bankám najednou, klepeta a ústavní péče bachařů v příští dekádě Vás neminou, pokud zrovna nejste mafiální premiant. Když řeknete sousedovi, že mu půjčíte peníze, které nemáte a které on nikdy nemůže splatit, za podmínky, že vám nejdříve 30 % částky, kterou mu hodláte půjčit, složí na účet (a tedy si těch 30 % musí vypůjčit u jiného zoufalce, co také ví, že na své si už nikdy nepřijde ani po exekuci na dlužníkův majetek) – odvětí, že jste se zbláznil, že se oběsit umí sám.

 

Retro: Naše země je zemí neomezených možností!

…kupříkladu česká firma „We make media“, jejíž jednatelkou je teprve 21letá studentka „arts managementu“ VŠE, Aneta Kaderková, vyhrála zakázku na „Vzdělávání zaměstnanců státní správy v oblasti sociální reformy“ v hodnotě 1,4 mil. Kč, kterou před třemi měsíci vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Retro: Na změnu systému je už asi pozdě

Žijeme údajně v krásné Klausově době, v které český stát nemá nosnou, sjednocující a motivační ideu, tisíciletá legace hrdého národa smrdí jeho vlastní elitě…

 

Retro: Kukačka v hnízdě vlčím

Když přijde zloděj s bezbřehou imunitou, beze strachu z policie, prokurátorů a soudců, do krámu a nikdo z těch, co se mohou bránit, se nebrání ani nechce bránit, odnese si zloděj nejen kasu, ale i poslední žvýkačku – co by ne… A navíc může argumentovat – no ukradl jsem něco, ale pro Vás to stejně nemělo hodnotu, nepovažovali jste to za své, a tak jste vlastně o nic nepřišli.

 

Statika myšlení

Jsme zemí rostoucích protikladů, imaginárních a virtuálních konfliktů, hrabeme se v českém hnoji, vkládáme naděje do bruselského či washingtonského hnoje, Rusové nás straší až u Brjanska, někteří už vidí kozácké koně pít z Vltavy, Barroso je hodný strýček v US kapse, a černá skvrna v bílém baracku reprezentuje úspěch, moc, bohatství, sílu, po které podvědomě toužíme a kterou jsme ochotni následovat i do pekla.

 

Prozření

Kde vládnou systémové megabanky, je právní systém k smíchu.