Retro: Něco málo o Euroamerické civilizaci

Když před několika lety Rusko, tedy Putin, nabídl Evropě na konferenci v Mnichově vytvořit mírové ekonomické společenství od Lisabonu po Vladivostok, byl jeho návrh na vzájemně výhodné obchodní vztahy odmítnut. Putin pronesl něco v tomto smyslu: My máme spoustu nerostného bohatství, vy máte vynikající technologie, přece nic nebrání ekonomické spolupráci. Naši bruselští námi volení poslanci zastupující naše zájmy tuto nabídku skoro jednomyslně odmítli. Osobně se nedivím takovému rozhodnutí bruselských komisařů, přece v logice jejich myšlení nadále platí axióm: Evropské státy nemají zájem o vzájemně výhodném obchodování s kýmkoliv, ne tak s Ruskem, když si přece totéž mohou přivlastnit válkou, tak jak bývalo vždycky jejich zvykem a pravidlem.

 
 

Retro: Komunismem ublížení

Takže demokratický president Beneš znárodnil doly, velké průmyslové podniky, banky a pojišťovny… Když to tak vezmeme, tož kolik toho potom zbývalo znárodnit Gottwaldovi a komunistům? Akorát nějaké ty živnostníčky, holiče, povoznictví, truhlářství…(což samozřejmě byla jejich velká chyba).

 

Retro: Teroristi všude, kam se podíváš

Pro politiky je to dar z nebes. Na teroristy se dá svést kdykoliv cokoliv. Odboráři terorizují poklidné obyvatelstvo, stávkující za vyšší mzdy terorizují podnikatele, lidé požadující referendum terorizují demokraticky zvolenou vládu, učitelé terorizují děti a děti terorizují učitele, feministky terorizují muže, Snowden je terorista… A vlastně i bezdomovci jsou teroristi.

 
 

Retro: Ústrkování

A co tak třeba zdravotní sestry, co kdyby dostávaly po deseti letech práce nějakou doživotní rentu či výsluhu? Ty ne? Ty žádné odměny? Ty nic? Vraždící vojáci jsou pro stát cennější, než sestry životy zachraňující?

 
 

Retro: Sentence o umění VII

Chraňte mne moru, tyfu a zdravého rozumu. Zdravý rozum jsou protialkoholické plakáty a řízené státy, zdravý rozum jsou prezervativy a televizory, zdravý rozum je sterilní poezie, která slouží dobré věci, ušetřte mne zdravého rozumu, při své vitalitě vydržím víc než kdokoli jiný, ale na zdravý rozum umřu do týdne tou nejsmutnější smrtí, která existuje, zdravý rozum ve mně likviduje všechno, co na umění má nějaký smysl.