Co se (ne)děje ve Venezuele

Ve Venezuele se něco děje, není to nic pěkného a situace eskaluje. To je ale asi tak všechno, na čem se shodneme, protože mediální pokrytí je jako obvykle povrchní, zkratkovité a tendenční a naprostá většina zpráv o Venezuele se nese v duchu ideologické zkratky o nevyhnutelném krachu socialismu. Fundovaný rozbor situace, dynamiky venezuelské společnosti, příčin a následků se (bohužel jako obvykle) nekoná. Dílem proto, že je to složité a nejsou lidi (a s rušením „zbytečných“ humanitních oborů jich bude nadále ubývat), kteří by toho byli schopni, dílem jistě i proto, že ona floskule o „krachu socialismu“ je tak lákavá.

Jenže jako obvykle je situace mnohem složitější. Především (v tomto případě ale nejspíš nikoliv v první řadě), současný venezuelský prezident Maduro prostě nedosahuje kvalit svého předchůdce Cháveze, nemá nejenom jeho charisma, ale ani jeho inteligenci a vůdčí schopnosti. Pořád je to ale jen jeden muž a jednotlivci nikdy neurčují osudy národů. Vedle Madura nepochybně existují na venezuelské mocenské šachovnici i další figury, ať již v armádě, policii či politice, které také mají svoje zájmy,. O jejich roli se ale nic nedozvíme (asi by šla zjistit, ale znamenalo by mnoho rešeršní práce, od níž tu ale máme právě novináře, není-liž pravda?). V případě armády je to jasné, neboť vojáci jako snad jediná složka společnosti dostávají i nadále mzdy v plné výši.

Samotné ekonomické problémy Venezuely nejsou ani důsledkem nějakého socialismu, jako spíše sázky na jedinou kartu – ropu. V ekonomické teorii se tomu říká holandské nemoc a jak již sám název napovídá, se socialismem to nemá nic společného.

I když celá řada venezuelských problémů má nepochybně vnitřní příčiny, stejně nepochybně existují i vnější tlaky, zejména ze strany USA, které mají ve Venezuele své zájmy (chtějí její ropu a nechtějí její uprchlíky) a amerického kapitálu. A jak známo, Spojené státy nikdy nešly pro pokus změnu režimu v cizí zemi daleko a neštítily se pro to ničeho. Čím hůř pro domácí, tím lépe pro USA, to je osvědčená americká strategie. Vzhledem k nadnárodní povaze kapitalismu je pak nutné i venezuelské občany, kteří mají zájem na restauraci kapitalismu, považovat za do značné míry vnější faktor. A že takových keťasů, kteří hledí především na vlastní zisk a bída spoluobčanů jim je u zadele, bude jistě i ve Venezuele dvanáct do tuctu.

A nakonec jeden zcela zásadní aspekt – neexistuje jediný důvod se domnívat, že pokud by ve Venezuele nevládl (formálně?) socialistický režim, že by žádné problémy neměla, existují však všechny důvody k domněnce, že pokud by Venezuela byla demokratická (kapitalistická), tak by analogická situace, tedy kolaps školství, zdravotnictví i zásobování nebyl prohlašován za logický důsledek kapitalismu a něco nežádoucího, ale vše by bylo v pořádku, chudáci by nikoho nezajímali a za svoji bídu by si mohli sami.

To všechno jsou ale jen spekulace, protože informací o Venezuele je žalostně málo (asi tak, jako informací o KLDR) a kromě faktu, že se zmítá v problémech a společnosti je rozdělená (kdyby nebyla a režim si stále nedržel významnou podporu části populace, tak by dávno padl) o tamní situaci není známo nic, na základě čeho by se dal udělat kvalifikovaný názor. Výkřiky k „logickém krachu socialismu“ ani redukce celého problému na jediného muže – prezidenta jím rozhodně nejsou.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
9. 8. 2017 5:28

Čo tam po Venezuele!
U nás na Slovensku sa dejú veci! Člen vládnucej koalície vypovedal koaličnú zmluvu a štátni manažéri prestali dôverovať bankám.Preto nosia svoju skromnú hotovosť v ruksakoch.A keď sa taký ruksak stratí alebo ho jeho majiteľ zabudne na benzínke,nič sa nedeje.Ide predsa len o „pár drobných“.Kradnú kurvy ako po nebohom a ani sa pri tom nečervenajú od hanby.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/437734-statny-manazer-mal-v-ruksaku-300-tisic-eur/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_rightbox

Admirál
Admirál
9. 8. 2017 10:18

Způsob informování veřejnosti o dění ala Venezuela mainstrémovými medii v čele s těmi „veřejnoprávními“ je tragický. Ať plkají tam nebo onde, výsledný dojem je jednostranná ideologická propaganda bez kouska vhledu. To už na tom husákovské Rudé právo bylo lépe. Teda kvalifikací a úrovní propagandistů. Jejich řídící orgány by se měli dobře zamyslet, zda neplatí blbce, se kterými se nedá nic dělat, než je vyhodit, nebo jim zajistit kvalitnější odbornou přípravu. Zamyslet – to jsem napsal blbost. To těm jejich řídícím orgánům také moc nejde. Ńák se jim ta personální pyramida drolí.

Admirál
Admirál
9. 8. 2017 10:21

peter. napsal

Čo tam po Venezuele!
U nás na Slovensku sa dejú veci! Člen vládnucej koalícievypovedal koaličnú zmluvu a štátni manažéri prestali dôverovať bankám.Preto nosia svoju skromnú hotovosť v ruksakoch.A keď sa taký ruksak stratí alebo ho jeho majiteľ zabudne na benzínke,nič sa nedeje.Ide predsa len o „pár drobných“.Kradnú kurvy ako po nebohom a ani sa pri tom nečervenajú od hanby.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/437734-statny-manazer-mal-v-ruksaku-300-tisic-eur/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_rightbox

Povídejte, informujte, díky právě probírané kvalitě informování našimi masmédii toho moc o podstatě vládní krize na Slovensku nevím. Něco píše Paroubek na VašeVěc nevím, jak moc to odpovídá realitě.

Bety
Bety
9. 8. 2017 12:06

Slovenské mamičky pekných synov máte -za tuto tuto výšivku a jiné umělecké příspěvky na odměnu sponzorům děkují pořadatelé Gay Pride Bratislava.
Pekné, Peter že?

peter.
9. 8. 2017 12:06

Admirál napsal Povídejte, informujte, díky právě probírané kvalitě informování našimi masmédii toho moc o podstatě vládní krize na Slovensku nevím. Něco píše Paroubek na VašeVěc nevím, jak moc to odpovídá realitě. Nič neobvyklé sa u nás nedeje.Len prasce pri válove sa pustili do seba,lebo jedno z nich sa domnieva,že jeho dvaja koaličný druhovia žerú nejako viac ako bolo dohodnuté. p.Danko – predseda NR SR a čerstvo povýšený z vojcla rovno na kapitána svojím straníckym kolegom,ministrom obrany sa rozhodol k niečomu,čo sa vzdialene podobá prípadu „odstúpenia p.Sobotku“.Chce prosto vydierať.Pondelňajšia koaličná rada nedospela k žiadnemu výsledku a bude pokračovať rozhovormi v piatok.p.Danko… Číst vice »

Dana
Dana
9. 8. 2017 16:25

Venezuela je ve volnem padu a jestli se Tribun domniva, ze socialismus s tim nema nic spolecneho, pak je to asi jako kdyz cesti humanisticti krasoduchove prohlasuji, ze jihadisticky terorismus v Evrope nema , ale vubec nema nic spolecneho s islamem. Ted by meli socialiste ve Venezuele ukazat, ze je jejich rezim i pres veskere nedostatky lepsi nez kapitalismus. Semknout se a makat a makat. Ukazat svetu, ze maji ideologicke poslani a kapitalistum se nepodrobi – to by vzpruzilo i jine revolucionare. Neco jako blahe pameti soudruzi v Ceskoslovensku: “ Imperialistu plany zhati nasi vepri boubelati“ . :-) Venezuelsti Marxiste… Číst vice »

fajt
9. 8. 2017 17:35

a je tady zas, karel, nástěnkář z langley, tedy z místa, kde světoví teroristy páchaj své nejhorší hříchy, a je tady opětovně se svým hnědým flašinetem – dneska bych taky zůstal u samotné ameriky, která vykazuje silné známky humusu, a to v oboru, který se v teto korporaci pyšní největší produkcí, tedy jejich movie propagandy – rád bych upozornil na dva kousky poslední produkce hullywůdských svazáků, kteří docela překvapili námětem a v podstatě i svou netradiční koncovkou, první dílko prošpikované aktéry, kteří hullywůdu docela věrně a úspěšně sloužili a slouží a jejich mordy nesou u sprostého davu známky celebritní závislosti,… Číst vice »

peter.
9. 8. 2017 18:39

Oplatí sa vypočuť tohoto človeka.Aby sme vedeli,že průser sa ešte len chystá.
https://www.youtube.com/watch?v=aDxv46NGEhM

Gatta
Gatta
9. 8. 2017 18:39

Re fajt – hele, byste tady mohl dělat kulturní filmové okénko – něco jako na iDnes dělá Mirka Spáčilová :-) A vlastně – Nejste Mirka Spáčilová ? – přiznejte se !!
A jestli ne, tak jste s filmovým prostředím určitě už dřív něco měl.

Jinak , dobrý tipy. A dobrý postřeh – těch muklů, co prošlo nápravou, těch bude v USA opravdu hodně. A za určitých okolností by možná by mohli zafungovat i jako skupinová síla.

fajt
9. 8. 2017 20:51

no nevím, ze mě by asi nějaký převratný kulturista asi moc nebyl ( tedy kulturní referent – dle slov bývalé kolegyně, která tímto výrazem častovala všechny osvětové a jinak na hrách pro sprostý lid angažované pracovníky ) , když koukám na ty své ošibky, tak si říkám, že na menším stroji než je rozměrově piáno už nic psát nebudu, páč už taky vidím hovno – no ale zase na třetinového maďara ( a dalších pár evropských kmenů) je to docela fajne, tedy az jó. ..) v americké korporaci neexistuje nic jako skutečný americký národ, páč až tohle komerčně nesourodé uskupení… Číst vice »

fajt
9. 8. 2017 20:57

Gatta napsal
Gatta

PS : a spáčilová je totální mimoň, která už neví, jak by více kdekomu v režimu posloužila ( její name se stává regulérní nadávkou pro méně chápavé, ale o to více vřískající jedince) , sice největšího kolaboranta českého národa všech dob, vaška veškrnu, asi nepřekoná, ale snaží se, obluda, docela festně. ..)

Aleš
Aleš
10. 8. 2017 20:16

fajte: dost dobrý; na Karla mám jen jednu krátkou pubertální básničku, ale on si stejně nic lepšího ani nezaslouží.
Karle, Karle,
máš děravý varle.