Co ukázala řecká krize

Řecká krize názorně ukázala, že
  • tzv. demokracie v kapitalistickém systému, včetně tzv. participativní – přímé demokracie je ve skutečnosti chiméra a v nedá se skrze ni ničeho podstatného docílit. Na většinovém názoru lidu v klíčových věcech ve skutečnosti nezáleží (to samé potvrdilo irské referendum, které se muselo – proč vlastně? – opakovat);
  • EU je pod ekonomickým diktátem Německa;
  • imperiální centra prosazují ultimáty a diktátem zájmy svých korporací a osud závislé periferie a jejich obyvatel  určených k ekonomickému „vytěžení“  jim je v podstatě ukradený. Jejich špičky  v období krize zajímají pouze jejich zisky a ztráty, ať se v periferních zemích děje cokoliv. Když jde o zisky, o velké peníze, jsou připraveny udělat doslova cokoliv, všechny ohledy,  lidská práva, humanita jdou stranou. Začíná to sankcemi, ultimáty a není vyloučen ani zinscenovaný státní převrat, zavedení fašistické diktatury (zde je příkladem Ukrajina) anebo válka;
  • západní imperiální centra doposud žádné řešení systémové krize kapitalismu nenalezly a nadále setrvávají u „vyrážení dlužního klínu dalším dlužním klínem“, u neoliberálních škrtících dogmat, které doposud nic nezlepšily, naopak situaci dál zhoršují;
  • tzv. systémové politické strany, které nedokáží překročit hranici stávajících přístupů k problémům v podstatě žádné řešení krize nenabízejí a nakonec vždycky končí u neoliberálních přístupů;
  • Řecko je pouze testovacím lakmusovým papírkem, na kterém si neoliberální špičky v podmínkách kontinentální Evropy (kde je „dobře vidět“) testují své přístupy a také kam až mohou ve stupňování svých požadavků zajít a před evropskou veřejností to ustát;
  • ekonomická krize ve svém hlubokém  stadiu  v podstatě smazává rozdíly mezi dolní a střední sociální vrstvou.
Je tragédií, že si nižší a střední ekonomické vrstvy neuvědomují svůj společný ekonomický zájem směřující proti zbídačování a svůj společný ekonomický úděl, který jim připravuje vrstva vlastní i mezinárodní oligarchie a korporací. Je tragédií,  že se nedokáží sjednotit za prosazení svého společného zájmu, kterým je zachování funkčního státu, národního státu s národní ekonomikou a nehledají alternativu k současnému neoliberálnímu přístupu.

96
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
96 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Autoři komentářů
merlinpetr jihlavaBédaabxSio Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/web/virtuals/52128/virtual/www/domains/outsidermedia.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/templates/comment/class.WpdiscuzWalker.php on line 190

Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/web/virtuals/52128/virtual/www/domains/outsidermedia.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/templates/comment/class.WpdiscuzWalker.php on line 190
Béda
Člen
Béda

Krugman o Řecku: už nikdo neuvěří dobrým úmyslům Německa

Více: http://cz.sputniknews.com/nazory/20150713/703032.html#ixzz3fnffsGk4

hank
Člen
hank

Švihlíková k věci: http://www.blisty.cz/art/78135.html

hank
Člen
hank

„Je tragédií, že si nižší a střední ekonomické vrstvy neuvědomují svůj společný ekonomický zájem…“ Ale to už tu přece všechno jednou bylo… Marxův popis chování maloburžoazie a lumpenproletariátu seděl nejen na tyto vrstvy (eufemisticky zvané „střední“ a nižší“) v jeho dobách. Seděl na ně (například) v Německu za Výmarské republiky i v době nástupu Hitlera a sedí na ně i tady a teď. Mentalita „švábské hospodyňky“ se za těch 150 let zase až tak nezměnila. Akorát že proletariát se nám odstěhoval do jižní a východní Asie a ta třída nevlastníků, která by měla mít na globálním Severozápadě – nebo v… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

hank,

to co citujete má návaznost na to předtím – to je ten proletariát (ti zbídačováni, mezi kterými krize stírá sociální „třídní“ rozdíly: „ekonomická krize ve svém hlubokém stadiu v podstatě smazává rozdíly mezi dolní a střední sociální vrstvou.“ Jsou to ti státní zaměstnanci, které vyhazují z práce, jsou to důchodci, kteří jsou tlačeni ke dnu, jsou to lidé, kteří přežívají ze dne na den, je to mládež (přes 50%) bez práce …. To je ten novodobý „proletariát“ (ne v tom Marxově úzce pojatém vymezení).

Béda
Člen
hudryper
Člen
hudryper

Béda napsal To vypadá, jako kdyby Řecko prohrálo válku a vítěz mu nadiktoval své ultimátní požadavky. Po formální stránce máte pravdu,Bédo,jde o ultimativní návrh,který má blízko k válečnému dokumentu o bezpodmínečné kapitulaci. Podle mne však tímto dokumentem a jednáními,které mu předcházely, prohrála svou existenci Evropská únie. Zdá se,že formulováním nesplnitelných podmínek Scheuble a Merkelová se vlastně šprajcli washingtonským loutkovodičům a s nimi i ostatní s výjimkou Tuska,který imperativně zabránil odchodu Řeků i Němců a jako věrný hlídací pes je donutil podepsat dohodu,kterou v podstatě řecký parlament nemůže akceptovat a o jejíž platnosti tím pádem nemá smysl přemýšlet. Došlo k pošlapání… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

@hank: Tak jste si všiml, že v našich končinách vlastně není proletariát, jen lumpenproletariát a střední třída. Zdá se mi to, že to nesete těžce? Vždyť to není nic jiného, než že si lidé v Evropě vybojovali taková sociální práva, která nemají jinde obdobu. A o kterých se Marxovi ani Leninovi nemohlo zdát ani v nejdivočejších snech. Co s tím, že protagonisté marxismu na to neuměli a neumí zareagovat a tak hledají nové Marxe v rozvojových zemích? Je stále o co se prát, ta práva nám berou, zasévají chaos a snaží se nás ožebračit. Jenže v této situaci se to… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

@Béda: Jistě, střední třídy chudnou a budou chudnout, co bude s nižšími, uvidíme. Zatím se je elity bály úplně ožebračit. Všimněte si, že sociální stát potřebují střední i nižší třídy a střední to platí, nižší přijímají. Čistá nivelizace. Elity se drží stranou a své peníze šetří. Tím, že střední třídy platí nižším sociální stát, zlevňují pracovní sílu, protože jinak by jim museli více zaplatit zaměstnavatelé. Elity na takovém sociálním státu vydělávají už teď. Získají jeho výhody (sociální smír) a platí to jiní.

leho
Host
leho

Béda: …západní imperiální centra doposud žádné řešení systémové krize kapitalismu nenalezly … Jaká centra? Vól Strýt nebo co ty centra vlastně jsou? Zato staří dobří Bolševici řešení krize kapitalismu dávno nalezli, že ano. Výsledek známe, 100 miliónů zdokumentovaných mrtvol a nezdokumentovaných určitě několikrát více v genocidách, které nemají v dějinách obdoby. Zničených životů a zničených národů se rovněž nedopočítáte. BTW, nevšimli jste is, že ti nynější imigranti, se kterými má ta vaše EU takový obrovský problém, v drtivé většině pocházejí z bývalých tzv. „spřátelených“ národů vašeho milovaného socialistického společenství, jako Lybie, Sýrie, Irák, Etiopie, Somálsko, atd, které podle vás našly… Číst vice »

hudryper
Člen
hudryper

leho napsal
Výsledek známe, 100 miliónů zdokumentovaných mrtvol a nezdokumentovaných určitě několikrát více v genocidách, které nemají v dějinách obdoby.

Bullshit !

Alena
Člen
Alena

ironicky a s nadsázkou:
co si to vlastně ti Řekové myslí? líní darebáci!
Podívejte se na Česko! voda,( kromě trubek v zemi), distribuční sítě el.energie, lukrativní části ČD, prosperující podniky- vše jsme vzorně zprivatizovali, a to bez krize, nepokojů a protestů. No a ty lesy, konečně mají pravého vlastníka- církev.
A ti líní Řekové ne a ne se rozhoupat! Kdyby prodali už dávno nějaké ostrovy, zahraniční kapitál by jim ukázal tu pravou, prosperující tvář, a byli by zcela napraveni.
Jak dlouho jim to trvalo, ale díky zásahu Německa jsou, zdá se , na správné cestě!

Mudrc
Člen
Mudrc

leho napsal Béda: …západní imperiální centra doposud žádné řešení systémové krize kapitalismu nenalezly … Jaká centra? Vól Strýt nebo co ty centra vlastně jsou? Zato staří dobří Bolševici řešení krize kapitalismu dávno nalezli, že ano. Výsledek známe, 100 miliónů zdokumentovaných mrtvol a nezdokumentovaných určitě několikrát více v genocidách, které nemají v dějinách obdoby. Zničených životů a zničených národů se rovněž nedopočítáte. BTW, nevšimli jste is, že ti nynější imigranti, se kterými má ta vaše EU takový obrovský problém, v drtivé většině pocházejí z bývalých tzv. „spřátelených“ národů vašeho milovaného socialistického společenství, jako Lybie, Sýrie, Irák, Etiopie, Somálsko, atd, které podle… Číst vice »

leho
Host
leho

hudryper napsal
Bullshit !

Argument jak prase. Děkuji za inspirativní odpověď…

leho
Host
leho

Mudrc napsal Leho zase lže jako prase. Nic jiného ani neumí!Kolik milionů mrtvých mají na svědomí USA a to tam komunismus neměli, jenom šířili „demokracii“ohněm a mečem a činí tak dodnes. Aha, takže doby SSSR a ČSSR byly krásné bez desítek milionů mrtvol? Aha, jeden život tajemníka komunistické strany je tragédie, zatímco milióny chudáků zahynuvších kdesi v dálném Gulagu jsou statistika, že. Kdopak něco podobného prohlásil? Josip Visarionovič je rovněž hrdina mnohých přispěvovatelů zde, nejmasovější vrah který lidstvo kdy poznalo. Vladimír Vladimírovič ale není o nic lepší, zvláště když prohlašuje, že největší tragédia 20. století je rozpad SSSR. A to… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

V.V.Putin je z hlediska obětí oproti oběma Bushům a Nobelistovi míru čistý jako alabastrum. Sto milionů mrtvých obětí politiky SSSR jsou jako žena inspektora Kolumba, kterou nikdo nikdy neviděl. Jsou výsledkem smyšlených statistik. Ve srovnání s konkrétními oběťmi „humanitárního“ kapitalismu (zejména pak imperialismu v koloniích, v obou světových i dnešních imperiálních válkách) blednou dokonce i milionové oběti SSSR.

Béda
Člen
Béda

Navíc 100 milionů obětí režimu za Stalina a Lenina odporuje elementární logice – to by ve VVV neměl SSSR prakticky kdo bránit.

Béda
Člen
Béda

!!!http://www.noveslovo.sk/c/Odporucanie_s_komentarom „Bývalý francúzsky minister zahraničia Jean-Pierre Chevenèment presne vyjadril, že v ukrajinskej kríze ide o Európu. Tak ako v gréckej kríze Paul Craig Roberts ukázal, že USA nepripustia Grexit, aby mohli naďalej ovládať EÚ. Roman Bednár zase uverejnil blog o hrozbe TISA (Trade Services Agreement), čo je dohoda ešte horšia ako TTIP. A pred podpisom je CETA (EÚ-Kanada) založená na podobných princípoch ako TTIP. Americké firmy budú môcť cez svoje kanadské pobočky využívať súkromnú arbitráž. Napokon Európsky parlament ISDS (Investor State Dispute Settlement) – túto najspornejšiu časť TTIP – odobril 8. júla. K uvedenému pripomínam vyhlásenie kancelárky Angely Merkelovej, že… Číst vice »

lomikel
Člen
lomikel

Sio napsal @hank: Tak jste si všiml, že v našich končinách vlastně není proletariát, jen lumpenproletariát a střední třída. Zdá se mi to, že to nesete těžce? Vždyť to není nic jiného, než že si lidé v Evropě vybojovali taková sociální práva, která nemají jinde obdobu. A o kterých se Marxovi ani Leninovi nemohlo zdát ani v nejdivočejších snech. Co s tím, že protagonisté marxismu na to neuměli a neumí zareagovat a tak hledají nové Marxe v rozvojových zemích? Je stále o co se prát, ta práva nám berou, zasévají chaos a snaží se nás ožebračit. Jenže v této situaci… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Sio,

nevím co je na propuštěném učiteli, lékaři, zdravotní sestře, absolventovi VŠ anebo SŠ, zkrachovalém řemeslníkovi anebo drobném živnostníkovi „lumpen“proletářského. Je jenom otázkou času kdy ve vysátém systému bez práce přijdou o veškeré úspory a majetek a řečeno Marxovými slovy, „zůstanou jim pouze okovy, rodina a život) , o které by mohli přijít“. Budoucnost, majetek a vlast jim již ukradli paraziti přisátí na řídící struktury systému.

lomikel
Člen
lomikel

predpokladam ze neolevicaci, povazujice proces globalizace za objektivni ( tedy dany hmm zakony vyvoje spolecnosti a ne prosazovany a parametrizovany korporacemi) doufaji ze se jim podari ten proces dostat pod kontrolu a uridit. by me zajimalo jak ho maji dostat pod kontrolu a kam ho hodlaji ridit.

lomikel
Člen
lomikel

beda https://cs.wikipedia.org/wiki/Proletari%C3%A1t Proletariát je ve společenské teorii Karla Marxe a v revolučním marxismu třída, jejíž příslušníci (proletáři, dělníci a zaměstnanci) nevlastní výrobní prostředky a jsou tedy svou obživou závislí na jejich vlastnících (kapitalistech, buržoazii). Ti toho využívají, nutí proletáře pracovat za nevýhodných podmínek a vzniklou nadhodnotu si přivlastňují. Cílem komunistů je pomocí proletářské revoluce výrobní prostředky vyvlastnit, učinit je majetkem celé společnosti a tím vykořisťování a vůbec i dělení společnosti na třídy definitivně zrušit. Od dělníků, proletariátu schopného organizované akce, odlišoval Marx lumpenproletariát (z něm. Lumpen, hadry), politicky zcela neschopný. https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C3%ADdn%C3%AD_boj Třídní boj je označení pro projev napětí mezi třídami… Číst vice »

lomikel
Člen
lomikel

tazke neni to tak, alespon v marxove paradima jak vnitrne citite jako zpravne. proletariat jsou zamestnanci, u marxe primarne v delnickych profesich kteri jsou tridou ktera ma prevzit vudci roly ve state a zmenit ho. prepokladem je dostatecna nasycenost marxistickymi memi – uvedomelost. ta je nulova, krome toho mizi proletariat jako takovi, smerem dolu i smerem nahoru ( za tohle v podstate mohli komuniste :). narky nad stredni tridou pak znamenaji ze levice nevi co udelat aby lide revolucne vystoupili, neni dost zle v medianu AKTIVNE VYSTUPUJICICH CLENU NAMEZNE PRACUJCICH. mozna tedy imigrace ma zpusobit ze zle bude a lide… Číst vice »

Člen

Člen Ruského parlamentu Jevgenij Fedorov v půlhodinovém rozhovoru pro ruskou televizi řekl, že během dvou let Američané svrhnout ruského prezidenta Vladimíra Putina. Američtí vládní agenti ruským oligarchům slíbili, že budou profitovat z ukončení amerických sankcí, dostanou pozice v ruské vládě a když plán selže, tak jim zaručí bohatství a moc v USA.

Podle Fedorova s nimi spolupracují také média, konkrétně zmiňuje ruskou finanční televizi RBC TV, která je projektem CNN a CNBC.
Negotiations to remove Putin. Evgeny Fedorov – https://www.youtube.com/watch?v=xCyUZjGV3Zg

Člen

John McCain: “ Týmto debilom sa nič nedá zveriť „¨
Mccain hovoril o incidente v Mukačevo a povedal že výnimočne nemôže obviňovať Rusko (to aj ako odpoveď na margo našej všerajšej diskusie :))) Vskutku vzácna perla v plnom znení:
„Киев допустил то, что не должен был допустить. Этим дебилам ничего нельзя доверить“
http://novorossia.su/ru/node/20663

lomikel
Člen
lomikel

abychom to zakoncili sprialou zpet k dnesku, internacionali levice hledal duvod proc to v ruksu nevyslo ( otakza je co melo vyjit, asi svetova revoluce v rusku, nemecku, evrope?) a dosli k zaveru ze je treba zapracovat na soft skillech, rozrusit nektere soubory memu ktere se ukazaly trvalejsi. Levicovi myslitele v zapadni evrope, namajic realny pristup k moci (protoze kapis z socialni tvari) v klidu a miru, ma universitach, za penize korporaci, vyvinuly socilani inovace ktere lze shrnout do nalepky:) multikulty. Ta je pak razena jako soucast(modul ktery je/ci spise byl volitelny, srovnejte liberali na protiproudu a v Top 09… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

Béda napsal Sio, nevím co je na propuštěném učiteli, lékaři, zdravotní sestře, absolventovi VŠ anebo SŠ, zkrachovalém řemeslníkovi anebo drobném živnostníkovi „lumpen“proletářského. Je jenom otázkou času kdy ve vysátém systému bez práce přijdou o veškeré úspory a majetek a řečeno Marxovými slovy, „zůstanou jim pouze okovy, rodina a život) , o které by mohli přijít“. Budoucnost, majetek a vlast jim již ukradli paraziti přisátí na řídící struktury systému. Bédo, není v nich nic lumpenproletářského, to jsem myslel jinou skupinu. Také na nich není nic proletářského, osvěžte si definici slova proletář a koukněte do Kapitálu, tam máte krásné příklady, jak žili… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

lomikel napsal

predpokladam ze neolevicaci, povazujice proces globalizace za objektivni ( tedy dany hmm zakony vyvoje spolecnosti a ne prosazovany a parametrizovany korporacemi) doufaji ze se jim podari ten proces dostat pod kontrolu a uridit. by me zajimalo jak ho maji dostat pod kontrolu a kam ho hodlaji ridit.

A co byste rád vy?

lomikel
Člen
lomikel

sio – bych to rozdelil. pro zacatek stop procesu destrukce spolecnosti/statu, jak v socialni (tohle je obsahle ale urcite to neni nerealizovany progrem cssd , mam na mysli vyvazeny mechanismu statu i trhu ve funkncni system omezujici negativi destrujici spolecnost – to jsou jak oligarchove, tak i bezdomovci – kazdy jinak, kazdy s jinym osobnim podilem abych uvedl dva priklady) tak i kulturni a institucionalni (omezit evuroustavu alisa lisabonskou smlouvu). Z toho plyne revize, redukce a humanizac legislativniho ramce spolecnosti ktery byl zcela rozvracen v zajmu lobistickyc skupin, ci lepe organizovaneho zlocinu. To bych chtel :) ted zpet k vasi… Číst vice »

J. Hruška
Člen
J. Hruška

Paní Švihlíková v článku: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ilona-Svihlikova-Rekum-nezustane-nic-Nemecko-je-utlouklo-aby-si-to-kazdy-rozmyslel-Je-to-lekce-o-soucasnem-kapitalismu-Nasi-politici-lezou-do-zadku-takze-383930 ; správně říká, (jinými slovy) že referendum byla spíš opereta. Vláda nevykonala žádné přípravy pro případ, že jednání selžou. Takže kdo by se takového papírového strašáka bál. Nadnárodní bankéři se ho tedy rozhodně nebáli.

Velekněz Ratata
Člen
Velekněz Ratata

Stíhám a dovolím si jen stručně: 1. Zrovna „falešné vědomí“ není žádná mrtvá poučka, kterou bychom mechanicky přežvykovali. Dneska je to aplikovaný výzkum (manipulativní techniky znali „již staří Římané“, co udělal Marx, že poukázal na rozpor falešného vědomí s objektivním třídním zájmem). To je „kritická“ část, jak na to prakticky, dnes moc nevíme. 2. „Lumpen“ myslím dělá z třídy, vrstvy hlavně poměr k nebo odcizení od výrobního procesu jako reprodukce podmínek života společnosti. Proletariát dob Marxe i Lenina v Německu, Anglii, Rusku (ano, s nějakou mírou abstrakce, bla, bla) měl to rozhodující plus, že vyhovoval této podmínce: měl „ruce na… Číst vice »

Neználek
Člen
Neználek

leho napsal BTW, nevšimli jste is, že ti nynější imigranti, se kterými má ta vaše EU takový obrovský problém, v drtivé většině pocházejí z bývalých tzv. „spřátelených“ národů vašeho milovaného socialistického společenství, jako Lybie, Sýrie, Irák, Etiopie, Somálsko, atd, které podle vás našly recept systémového řešení krize kapitalismu. A ony nejenže to řešení nenašly, ale jsou ještě horším problémem než kdykoliv předtím. „A ony nejenže to řešení nenašly, ale jsou ještě horším problémem než kdykoliv předtím.“ A to říká žoldácká pakáž, která jim zničila zemi. Já se vám divím, že se s tím zmrdem vybavujete. Diskutovali byste s nájemným vrahem???… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

lomikel napsal beda https://cs.wikipedia.org/wiki/Proletari%C3%A1t Proletariát je ve společenské teorii Karla Marxe a v revolučním marxismu třída, jejíž příslušníci (proletáři, dělníci a zaměstnanci) nevlastní výrobní prostředky a jsou tedy svou obživou závislí na jejich vlastnících (kapitalistech, buržoazii). Ti toho využívají, nutí proletáře pracovat za nevýhodných podmínek a vzniklou nadhodnotu si přivlastňují. Cílem komunistů je pomocí proletářské revoluce výrobní prostředky vyvlastnit, učinit je majetkem celé společnosti a tím vykořisťování a vůbec i dělení společnosti na třídy definitivně zrušit. Od dělníků, proletariátu schopného organizované akce, odlišoval Marx lumpenproletariát (z něm. Lumpen, hadry), politicky zcela neschopný. https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C3%ADdn%C3%AD_boj Třídní boj je označení pro projev napětí… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

Starý doktor napsal Člen Ruského parlamentu Jevgenij Fedorov v půlhodinovém rozhovoru pro ruskou televizi řekl, že během dvou let Američané svrhnout ruského prezidenta Vladimíra Putina. Američtí vládní agenti ruským oligarchům slíbili, že budou profitovat z ukončení amerických sankcí, dostanou pozice v ruské vládě a když plán selže, tak jim zaručí bohatství a moc v USA. Podle Fedorova s nimi spolupracují také média, konkrétně zmiňuje ruskou finanční televizi RBC TV, která je projektem CNN a CNBC. Negotiations to remove Putin. Evgeny Fedorov– https://www.youtube.com/watch?v=xCyUZjGV3Zg Strašení Rusů aktivitami 5. kolony je způsob Fedorovova politického boje. V podstatě to dělá správně, 5. kolona je… Číst vice »

Gatta
Člen
Gatta

Co nám ukázala (i) řecká krize? … že je čas odložit chlácholivé naděje, že: „to přeci není možné“. Je to možné, světu vládne bůh Mamon a jeho družina. Nejsou už žádné „státy“ v tom slova smyslu jak jsme je znali, ani USA už není státem svých občanů. Nejsou už žádné „elity“, které by reprezentovali danou spoečnost. Nejsou a neplatí už žádné zákony, které by tvořily rámec ve prospěch lidí, funkční společnosti a funkčních států. Svět není takový o jakém jsme se učili a v jakém jsme si mysleli, že vyrůstáme. Není kam emigrovat, nelze patřit do žádné „bezpečné skupiny“. Vše… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

lomikel napsal sio – bych to rozdelil. pro zacatek stop procesu destrukce spolecnosti/statu, jak v socialni (tohle je obsahle ale urcite to neni nerealizovany progrem cssd , mam na mysli vyvazeny mechanismu statu i trhu ve funkncni system omezujici negativi destrujici spolecnost – to jsou jak oligarchove, tak i bezdomovci – kazdy jinak, kazdy s jinym osobnim podilemabych uvedl dva priklady) tak i kulturni a institucionalni (omezit evuroustavu alisa lisabonskou smlouvu).Z toho plyne revize, redukce a humanizac legislativniho ramce spolecnosti ktery byl zcela rozvracen v zajmu lobistickyc skupin, ci lepe organizovaneho zlocinu. To bych chtel ted zpet k vasi otazce… Číst vice »

lomikel
Člen
lomikel

sio – podstate je v tom co napsal veleknez: . „Lumpen“ myslím dělá z třídy, vrstvy hlavně poměr k nebo odcizení od výrobního procesu jako reprodukce podmínek života společnosti. Proletariát dob Marxe i Lenina v Německu, Anglii, Rusku (ano, s nějakou mírou abstrakce, bla, bla) měl to rozhodující plus, že vyhovoval této podmínce: měl „ruce na pákách“ a věděl, jak se co dělá. proletariat musi byt zamestnany ( podilet se na zivote spolecnosti fci ktera je nezbytna k jejimu udrzeni skrze realizaci vyroby) a zaroven si toho musi byt vedom ( ze je nezbytnou soucasti). jak to bylo v rime… Číst vice »

merlin
Člen
merlin

nevím myslím, že pravdu má nahoře hudryper v tom, co to způsobí. A pak jsem se zatavila nad tím, jak nový marx v Bandladéši sepisuje kapitál. Že by budhista z domorodých kmenů v Čittágongských horách? Protože jinak si slibovat od muslima, že sepíše nový kapitál, mi přejde legrační. Doporučuji autorovi výroku, aby mé následující tvrzení zkonzultoval se sobě známými muslimy. Bůh, ve kterého věří člověk, tomu člověku dává určité povinnosti a závazky, které jsou od malička jakýmsi nezměnitelným územ. A ty jsou samozřejmě potom pokládány za superiorní vzhledem k čemukoliv, co stanovuje ta či ona společenská smlouva, čili občanský princip.… Číst vice »

merlin
Člen
merlin

A jinak, pokud jde třeba o zemědělský proletariát v Phon Phengu – tyto debaty již proběhly, vedl je pařížský kroužek Pol pota a Iena Saryho. Je velmi smutné, že někteří vidí jen svou představu civilizace jak má být a nepoučí se z toho, co si z toho naše vyberou jiné kulturně civilizační okruhy s jinými pardigmaty.

lomikel
Člen
lomikel

zdravim pani merlin
chodim si precist Vase prispevky na janiku :)
zbytek diskuse lze vyuzit jako priklad ze na slunce se nama chodit bez cepice :o)

Béda
Člen
Béda

Sio, Wiki: „Proletariát je ve společenské teorii Karla Marxe a v revolučním marxismu třída, jejíž příslušníci (proletáři, dělníci a zaměstnanci) nevlastní výrobní prostředky a jsou tedy svou obživou závislí na jejich vlastnících (kapitalistech, buržoazii). Ti toho využívají, nutí proletáře pracovat za nevýhodných podmínek a vzniklou nadhodnotu si přivlastňují. Cílem komunistů je pomocí proletářské revoluce výrobní prostředky vyvlastnit, učinit je majetkem celé společnosti a tím vykořisťování a vůbec i dělení společnosti na třídy definitivně zrušit…“ Řekl bych, že v kapitalistické společnosti v její současné vývojové fáze jsou na velkokapitalistech ZÁVISLÍ všichni – kapitál všechny drží v závislosti skrze dluh, držbu peněz… Číst vice »

merlin
Člen
merlin

lomikel napsal

zdravim pani merlin
chodim si precist Vase prispevky na janiku
zbytek diskuse lze vyuzit jako priklad ze na slunce se nama chodit bez cepice:o)

:-)

Béda
Člen
Béda

dovětek: k tomu závislému živnostníkovi a řemeslníkovi – on paběrkuje a odvádí práci, zatímco forma (prostředník) líže smetanu. Podobně je to s „OSVČ“) jakýmisi agenturními zaměstnanci na vlastní noze… Časy se od dob K.Marxe dost změnily a myslím, že marxisté by se měli hluboce zamyslet nad definicí některých pojmů. Tím ani v náznaku nechci vyvracet základní poznatky Marxe – myslím že to hlavní zůstává – vztah kapitalisty (jeho absolutní moc rozohdovat prakticky o bytí a nebytí, moci libovolně zbídačovat na něm závislé osoby) a na něm závislé osoby, dnes státu… V ČR dnes toto ještě tolik nepociťujeme ale v některých… Číst vice »

fra
Člen
fra

Jak se říká „vše souvisí se vším“ a tak si dovoluji upozornit na jeden rozhovor a uvést odkaz: http://www.novarepublika.cz/2015/07/advokatka-hustakova-dopadneme-zle-nase.html#more

merlin
Člen
merlin

Sio napsal Wiki v tomto dává definici, která není v původním Marxově významu. Pokřivení terminologie pak vede k nepochopení podstaty. Mám k tomuto tvrzení jeden závažný důvod. Dnešní dělnická třída v západních zemích je tak vzdálená od proletariátu z Marxových časů, že by ji ani sám Marx neoznačil za revoluční. Ostatně, potvrzují to každodenní zkušenosti. Dělníka zajímá víc pivko a guláš, než stávka a revoluce. K těmto aktivitám, na rozdíl od skutečně ožebračeného dělníka 19. století nemá jednoduše důvod. Tohle je lepší: http://www.odpovedi.cz/otazky/proletar-proletariat-prosim-o-vysvetleni-puvodu-a-vyznamu Slovo proletář znamenalo ve starém Římě občana, který neměl žádné pozemky. Název je od slova prólés –… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

Bédo, první otázkou je, proč vybral Marx proletáře (ne zemědělské, ale ty ve městech) jako revoluční třídu. Protože neměli co ztratit. To se o proletářích o kterých píšete vy, říci nedá. Alespoň ne v západních zemích. Tudíž celá teze Marxe pozbývá smyslu, pokud příjmu definici vaši nebo tu z Wiky. A pokud není splněn tento předpoklad a přesto pokračujete z něj činit závěry, je to nemarxistické.

Béda
Člen
Béda

Sio,

jinak osobně si myslím, že po zavedení TTIP a navazujících smluv v praxi zde bude proletářů ochotných „za krejcar a skývu chleba“ (byť s několika tituly před i za jménem) udělat takřka cokoliv.

Irena
Člen

Gatta napsal Co nám ukázala (i) řecká krize? … že je čas odložit chlácholivé naděje, že: „to přeci není možné“. Je to možné, světu vládne bůh Mamon a jeho družina. Nejsou už žádné„státy“ v tom slova smyslu jak jsme je znali, ani USA už není státem svých občanů. Nejsou už žádné „elity“, které by reprezentovali danou spoečnost. Nejsou a neplatí už žádné zákony, které by tvořily rámec ve prospěch lidí, funkční společnosti a funkčních států. Svět není takový o jakém jsme se učili a v jakém jsme si mysleli, že vyrůstáme. Není kam emigrovat, nelze patřit do žádné „bezpečné skupiny“.… Číst vice »

lomikel
Člen
lomikel

sio – take proto ze byly lepe organizovani/organizovatelni. centralizovani v prostoru. hure nahraditelni, nektere profese vyzaduji zaskoleni, kopit seno dokaze kazdy velmi rychle :) vse dano prumyslovou vyrobou. krome toho marx byl imho mestsky clovek, takovy ten intelektual :) btw. je treba poznamenat ze se marxovi predpovedi moc neplnily a neplni. v rusku byl marxismus pouzit jako krici ideologie pro pokus o bankstersky puc a svrzeni monarchie, usporadani spolecnosti za stalina nevychazi z marxe az tak moc. v satelitech se jednalo o copy paste. Netreba tedy nadmerne bazirovat na filosofickych nuancich. Btw. 2. vyhlasuji soutez o revoluci ktere 1. nebyla… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

Sio,

jenom hypoteticky. Představme si tzv. moderní společnost budoucnosti. Výroba je téměř plnoautomatizovaná – lidi prakticky nemají co fyzicky vyrábět. Veškerou výrobu převzaly stroje. Sází, zalévají i sklízejí úrodu, vyrábějí auta, elektroniku, potraviny, stavějí domy, řídí auta, doručují zboží… Ty stroje někomu patří – řekněme mu třeba kapitalista. Jenže pro kapitalistu, aby byl kapitalistou je potřeba konzumenta výrobků. Sám sobě ty výrobky prodávat nebude. Kdo to bude, čím, jak a za co se bude živit, když práci ve výrobě zastanou stroje kapitalisty, za co bude nakupovat výrobky?