Co v roce 2016 čeká českou ekonomiku a zaměstnance

Vzestup českého hospodářství by měl podle odhadů pokračovat i v roce 2016, i když bude posilovat pomaleji než loni. Zaměstnance s minimální mzdou potěší její zvýšení, plátci DPH budou muset podávat kontrolní hlášení. Měly by více růst platy a minimální mzda vzroste o 700 korun na 9900 Kč. Kvůli tomu stoupnou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění osobám samostatně výdělečně činným. Zaniknul druhý pilíř důchodového pojištění.

„Ten projekt se nepovedl. Čerpalo to skoro miliardu z rozpočtu. Taky bych přemýšlel, kam by dnes ty společnosti investovaly,“ zdůvodnil zrušení druhého pilíře ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Babiš také v zájmu lepšího výběru daní prosadil kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty, které bude elektronicky podávat všech 550 tisíc plátců DPH. Za nedodržení jim hrozí půlmilionová pokuta.

„Důvěrné informace se do kontrolního hlášení neuvádějí. Vyčteme z něj akorát, že subjekt A prodal za milion korun subjektu B. Víc z toho nezjistíme. Že někdo s někým obchoduje, je poměrně veřejně známé,“ vzkázal kritikům kontrolního hlášení generální ředitel Finanční správy ČR Martin Janeček.

Hned od ledna začala platit novela zákona o spotřebních daních, podle které daň z cigaret a tabákových výrobků bude v dalších třech letech růst.

V elektroenergetice bude letošní rok ve znamení příprav na změnu tarifního systému, který má spravedlivě rozložit náklady na provoz sítě. Domácnosti nebudou za obnovitelné zdroje platit podle odebraného množství, ale podle hodnoty jističe.

Koncem roku by mohly skončit intervence proti sílící koruně. „Pravděpodobný termín ukončení se nachází okolo konce roku 2016,“ řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer.

Zlevnit by mohly počítače, satelity či navigační přístroje. Více než 50 zemí Světové obchodní organizace totiž podepsalo dohodu o odstranění cel v obchodě s produkty informačních technologií. Týká se to více než dvou set druhů zboží a zhruba deseti procent světového obchodu.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
7. 1. 2016 16:03
Sio
Sio
7. 1. 2016 20:01

Irena napsal

http://politikus.ru/articles/67045-opyt-pryamoy-demokratii.html

Bohužel, Zeman nemá ty pravomoci jako Putin. To by to tu vypadalo také jinak.

mm
mm
7. 1. 2016 20:54

no tak česká ekonomika je na cestě do nikam, přirozeně. V Americe už před pěti měsíci řekli, že je třeba zničit Volkswagen, což se i možná zdaří. Rusko nebude importovat káry z EU, sázka na ukrajinský závod 3kody je podle mne dosti šílená, no a Čína přestává kupovat suroviny, proč si ostatně myslet, že uhlobaron bakala zavírá okd, což bude další zátěž pro českou ekonomiku, Čínští uhlobaroni páchají sebevraždy, juan dnes klesl http://www.kp.ru/online/news/2270191/ a za krtečka nám 4íňané pošlou leda maovy spisy. Jede se však na olympiádu, proto to nutno brát jako investiční příležitost pro ČR. Nesmysl, přirozeně. Více lidí… Číst vice »

petr
petr
7. 1. 2016 20:54

Prezident Obama, který v zájmu korporací smlouvy jako TTIP a NAFTA pilně fedruje, nyní asi ochutná svou vlastní medicínu. http://e-republika.cz/tiki-read_article.php?articleId=3464

Béda
7. 1. 2016 21:01

Sio napsal
Bohužel, Zeman nemá ty pravomoci jako Putin. To by to tu vypadalo také jinak.

Nejsem si jist. Myslím, že Zeman je trochu v jiné lize (rozdíly v postavení ČR -RF, pravomoci determinující možnosti státníka, rozdílné schopnosti – zejména analytické obou, schopnost obklopit se správnými lidmi …).

tožtak
tožtak
8. 1. 2016 22:55

Domácnosti nebudou za obnovitelné zdroje platit podle odebraného množství, ale PODLE HODNOTY JISTIČE – aneb v tichosti další „solární“ tunel na obzoru.
A ty poplatníku plať za novou šoustavu pro přenos energie z DDR do NSR.
Něgdo to zaplatit muší.

Gdo nemá 3x25A ať zakřičí 3x hurá – ušetří.

Sasin
Sasin
8. 1. 2016 23:30

Víš tožtaku Poplatník si musí už po těch hnusných, špinavých letech po sobě vážně vyprat, vyžehlit a v čistém vystoupit z blata nebo z pod okapu a zařvat, že už nikomu za svoji energii platit nebude. Nadíry si kodně hoďte záplatu, logo, ale svoje. :-) Lidi, kterým se tak ještě dá říkat, dávno vě-dí , že říkáš samé píčoviny, páč to, že něgdo dal nesmyslům důležitý papír je totál anál korunovaný nesmysl. Přirozené je přece úplně něco opačného. Něco jiného. Něco, co s vrchním kolotočářem, co vybírá za lístky za vrtuli, netušíš. Proč to sem zanášíš. Začni říkat jako chlap… Číst vice »

Béda
9. 1. 2016 8:37

tožtak, mrknul jsem na vaše odkazy a je to doslova alarmující. Akorát mi není jasno, jakou roli pak bude v platbách za spotřebu el. energie při paušálu za jistič plnit samotná spotřeba a šetření elektřiny. Jak jsou ošetřeny aukce. Řeknu příklad: nyní vstoupím do smluvního vztahu s vítězem energetické aukce na 2 roky, t.j. 2 roky povinně pod sankcí budu odebírat el. energii za smluvní cenu vítěze aukce. Po roce se zákonem zásadně změní podmínky. Pro chataře, samoživitele, lidi v bytových jednotkách, důchodce by tento návrh sociálnědemokratického ministra průmyslu odvozený z nesmyslů evropského komisariátu byl doslova existenčně likvidační. Vždyť jenom… Číst vice »