Co všechno nás ovládá – šestá priorita řízení

Nelze si samozřejmě dělat nejmenší naději, že se tu o tom čtenář opravdu vše dozví. Na naše existence vezdejší v průběhu života působí statisíce nebo spíše stamilióny vnitřních a vnějších sil. O většině z nich nemáme ani tušení.

Nicméně nedávno jsem tu psal o řízení na různých prioritách a v diskusi se na ně občas odkazuji, a tak bych to rozvedl dále do příkladů. Sám jsem to za tu dobu možná líp pochopil, takže pokud dovolíte, zahraji teď part na podobné téma. Začnu od té nejnižší – šesté priority.

Seznam priorit řízení

  1. Světonázorová
  2. Chronologická
  3. Ideologická
  4. Ekonomická
  5. Genocidní
  6. Silová

O šesté prioritě

Šestá priorita je nazývána „silová“. Pokud si vezmeme jako příklad řízení státu (způsob řízení našimi elitami bych si ale za příklad moc nebral), pak je to nad slunce jasnější. Máme tu přece „silová“ ministerstva vnitra a ministerstvo obrany. Pokud elity nenašly lepší způsob, jak problém vyřešit, použijí právě nástroje, svěřené lidem, kteří tam pracují. Jaké to jsou, víme.

Na šesté prioritě vychováváme někteří i děti, když domluvy nezabírají.

Ale pozor, šestá priorita, to je akce za účelem odstranění aktuálního nežádoucího stavu. Výhružky použití silových způsobů jsou na prioritě vyšší, patří nejvíce k té třetí – chronologické, o které se zmíním později.

Asi je teď namístě prozradit, že jedna a ta samá akce může být současně v několika prioritách. Například ony fyzické akce se nesmazatelně vtiskují do paměti řízeného objektu, tedy člověka nebo skupiny lidí, kteří jsou silou donuceni k určitému chování. Tím se stávají i prostředkem řízení na druhé (chronické, historické, paměťové) prioritě a také na třetí (technicky vyjasňuje, co se nesmí a co bude následovat) . Prostě se pak už mezi (pod)řízenými předpokládá, „co bude následovat, když“ a jak to bolí, či co to bude stát (nejen o penězích, třeba i o životech).

Pokud se jedná o fyzické tresty, ty vlastně jsou více zásahem na vyšších prioritách. Neřeší se jimi totiž současný problém, ten už je vyřešen. Trest má ukázat trestanému (pokud jej přežije) a hlavně také těm ostatním, co může při daném chování (kradež, revolta, násilí) následovat. Takže i pokud jde o fyzický trest, z hlediska řízení je to akce na vyšší prioritě, silový zásah samotný je z hlediska řízení nepodstatný, jde o informační vliv, odstrašující efekt.

Například ono 11. září, (a je jedno, zda to byla skutečná pomsta islamistů nebo si to amíci udělali sami) posloužilo skvěle elitám k řízení obyvatel USA na nejvyšší prioritě. Posloužilo nejen jako argument pro investice peněz daňových poplatníků do armády a zbraní, ale vedlo i k souhlasu občanů s válkou v Iráku. Elita zasela do myslí lidí strach a změnila tak jejich pohled na svět. Výsledek? Máme tu biometrické pasy, patriot act a přísné kontroly na letištích – to vše se souhlasem obyvatelstva.

Přejít do diskuze k článku 10 komentářů