Co znamená nákup plynu v rublech pro Rusko a Západ?

Rubl

Ruský prezident Vladimir Putin dal ve středu (23. 3.) centrální bance a vládě země týden na to, aby vymyslely způsob, jak převést platby za vývoz ruského plynu na národní měnu, což je rubl.


Dovozci jsou změnou kurzu zmateni, zatímco rubl vůči dolaru a euru prudce roste. Ruský prezident Vladimir Putin dal ve středu (23. 3.) centrální bance a vládě země týden na to, aby vymyslely způsob, jak převést platby za vývoz ruského plynu na národní měnu, což je rubl. Tato vyhlídka vyvolala mnoho otázek mezi ruskými odběrateli plynu. Ti začali spekulovat, jak by to bylo možné reálně provést a zda Rusko k tomuto opatření přistoupí. Zde je několik námětů.

Proč přechod na rubl?

USA a jejich spojenci zavedli proti Rusku bezprecedentní sankce, které se zaměřují na finanční systém země. Prezident Putin to vysvětlil tím, že nelegitimní rozhodnutí řady západních zemí zmrazit ruská aktiva zničilo veškerou důvěru v jejich měny. Ruský vývoz energie se zatím nestal obětí západních restrikcí, ale téměř všechny kontrakty na nákup plynu jsou denominovány v eurech nebo amerických dolarech, což z nich činí potenciální cíl. Pokud se však Rusku platí v rublech, může se sankcím vyhnout.

Kterých zemí se to týká?

Navrhovaný krok se týká tzv. „nepřátelských zemí“, které zavedly ekonomická omezení vůči Rusku. Mezi ně patří USA, Kanada, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea a většina států EU.

Co se stane, pokud kupující odmítnou platit v rublech?

V takovém případě nebudou moci nakupovat ruský plyn, protože jiná měna nebude akceptována. To by byla rána pro Evropu, která z Ruska dováží více než 40 % plynu.

Jak lze řešit platby v rublech?

Ruská centrální banka může rubly prodávat odběratelům plynu nebo mohou tuto měnu nakupovat na volném trhu. Podle analytiků je rozumné, aby vlády držely rubly ve svých centrálních bankách.

Jak změna ovlivní ruské odběratele?

Zemní plyn se používá k různým účelům, od vytápění a vaření až po zásobování průmyslových podniků energií. Nakupovat méně plynu z Ruska fakticky znamená platit za tuto komoditu na volném trhu více. To vede k vyšším světovým nákladům za plyn pro průmysl a domácnosti, k růstu cen veškerého spotřebního zboží a k recesi.

Co to znamená pro dolar a euro?

Dominance dolaru jako světové rezervní měny by mohla být ohrožena. Jeho síla pramení z toho, že je vázán na světový obchod s ropou a dalšími komoditami. Euro čelí podobnému problému v menší míře, ale menší poptávka po této měně znamená oslabení jeho pozice v globálním koši rezervních měn.

Co to znamená pro rubl?

Zvýšení role rublu v mezinárodním obchodě by měnu posílilo, protože by se opírala o rozsáhlé ruské přírodní zdroje. S touto podporou a díky zvýšené poptávce by se jednoho dne mohl stát hlavní světovou měnou. Oznámení o změně kurzu rublu vyhnalo měnu na třítýdenní maximum.

Jaké jsou širší důsledky?

Putin ve svém oznámení naznačil, že zemní plyn je pouze první ruskou komoditou, která se bude prodávat v rublech. „Rozhodl jsem se v co nejkratší době zavést soubor opatření ke změně plateb za – ano, začneme s tím – za náš zemní plyn dodávaný do takzvaných nepřátelských zemí na ruské rubly,“ uvedla hlava státu na začátku tohoto týdne. Podle jeho slov existuje možnost, že by mohly následovat další ruské exportní komodity, včetně ropy, kovů a obilí. To by dále posílilo rubl a oslabilo dolar a euro.


Originál článku: https://www.rt.com/business/552630-ruble-gas-europe-impact/


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

5 19 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
27. 3. 2022 13:25

Já osobně bych navrhoval cosi jako barterový obchod. Vy nám pošlete jednoho Burrela z Eurosojuzu a máte plyn týden zdarma. Pak pošlete Švába, a zase máte týden v kapse. Pak zabalte jurskou Ďouru a systém bude úspěšně pokračovat. V tomto případě vám ještě jako benefit pošleme stakana iránské ropy. Až bude celé politbyro eurosojuzu sedět na školení třídního boje v podmínkách jeblé dědské Grety u Amuru, tak vám pošleme velkou fotografii Médi Bédi…

Kaerovbok2.jpg
zajoch
27. 3. 2022 15:32

Orinoko, občas tvému vtipkaření nerozumím, ale tady ho oceňuji, je opravdu bezvadné. Dávám 1*

PPK
PPK
27. 3. 2022 17:31

Měnu, její kurz a ceny určuje ten, kdo prodává komodity, kterých je trvalý nedostatek a proto je po nich trvalá poptávka. Je zároveň logické, že takový obchodník musí mít přitom za pasem i kvalitní zbraň, aby mu jeho obchodování nenarušovali cizí banksteři a další gangsteři.

Last edited 2 měsíců před by PPK
Alva
Alva
Reply to  PPK
28. 3. 2022 15:02

EU – Za plyn v rublech platit nebudeme, řekly země G7
A až Rusko řekne „Nevadí, prodáme ho jinam“ ???

Nebo by možná Rusko místo rublů mohlo vzít zlato – ale mají ho státy EU?

orinoko
orinoko
Reply to  Alva
28. 3. 2022 15:33

Celý omyl s ruským zlatem spočívá v zákazu ruské zlato nakupovat. Aby si Rusko nemohlo přilepšit prodejem. Současné vexlovani ruské státní banky vylepšuje kurs rublu. Venku se otepluje, kdo nebude platit, nechť je odpojen. – Klasika webových diskutérů soudruha kikiny. Platit se dá různě, lidé platí i svými těly či fialovými orgány. Jak smlouvy stojí a leží osobně nevím, ale platit se prostě má … jinak je v záloze vykonavatel. Ať tak či onak – eurosojuz Halič vysaje tak, že všude bude samá tralala Fiala. Nejpozději na konci roku 2022 už eurosojuz nepoznáme. Banderovsti uprchlíci na tom budou úplně stejně,… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
29. 3. 2022 9:07

Co znamená nákup plynu v rublech pro Rusko a Západ? Přesně tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=6WWMiNSFUok&list=RDCMUC5m1ws_E0joldkkehzsmqrQ :-)))

orinoko
orinoko
30. 3. 2022 11:08

Z Ruska přišla první odpověď na vítězné haličské „návrhy“ ohledně míru.
„O Krymu Rusko nepovede s nikým žádné jednání. Ani se zeleninou, ani s čokoládou, ani se zbytkem Bukoviny.“

orinoko
orinoko
30. 3. 2022 11:18
orinoko
orinoko
30. 3. 2022 11:22

Jak to vidí jinde: “ Otázka je, kdo o Bohem „povýšenou“ Ameriku stojí. Nedovzdělaná země plodí primitivní politiky, kteří neznají víc než zbraně a války.  Svoji roli by mohly hrát malé státy, jenže ty jsou snadno zkorumpovatelné. Havla se podařilo koupit za několik čestných doktorátů Kecy o demokracii a svobodě dobře známe, jenže demokracie nikde neexistuje, tedy v tom smyslu, že by masy mohly cokoli změnit. Svoboda slova končí v okamžiku, kdy bude ohrožovat vrchnost.  Fiala dovolil „hraniční a odvážné“ porušení Listiny zákadních práv a svobod. Stříž se přidal s hrozbou paragrafů, když řeknete, co vrchnost nechce slyšet a je vymalováno.… Číst vice »