Coca-Cola obviněna ze zabíjení odborářů v Kolumbii

Citované US-korporace jsou obviněny z toho, že najímaly v letech 1990-2004 eskadry smrti k vraždám nepohodlných aktivistů a odborářů.

V souvislosti s odvoláním prezidentky Rouseffové v Brazílii mne zaujala jiná drobná zprávička, která souvisí s dosažením smíru mezi povstalci a vládními vojsky v Kolumbii. Kdo studoval s Jihoameričany, ten dobře ví, jak tyto země trpěly pod zdejšími diktaturami podporovanými z USA. Klasickým příkladem z nedávné doby jsou tzv. Chiquita Papers . Kolumbie odtajnila v roce 2011 interní důvěrná memoranda známé americké banánovky Chiquita. V roce 2007 oficiálně v USA tato firma prohlásila, že nikdy nevyužila služeb paramilitárních jednotek výměnou za peníze. A ejhle, světe div, ono se to dělo. Chiquita maskovala tyto tzv. „citlivé platby“ po deset let ve svém korporátním účetnictví. A když to prasklo, tak jejich právníci tvrdili, že šlo o „vydírání“. Korporace nese jasnou spoluodpovědnost za vraždy stovek aktivistů v Kolumbii. V procesu proti této firmě zahájeném v červnu 2016 se dokazuje, že Chiquita „investovala“ do eskader smrti celkem 1,7 miliónu US-dolarů v letech 1997-2004 . Myslete na to, až budete kupovat banány.

A teď k té korporátce jménem Coca-Cola, která je obviněna podobným způsobem. Coca-Cola je obviněna z toho, že v letech 1990-2002 najala paramilitární organizace k vraždě odborových předáků . Tímto způsobem bylo prokázaně zavražděno celkem 10 vůdců odborů. Myslete na to, až budete kupovat své oblíbené americké pitivo, které výborně čistí automobilové zaolejované motory. Stejně tak zahájil proces s korporátkou British Petroleum odborářský kolumbijský vůdce Gilberto Torres . Obvinil tuto korporátku ve Velké Británii ze spolčení v jeho únosu eskadrami smrti. Torres byl únosci mučen a po 40 dnech propuštěn. Nebyl zabit jen proto, že dělníci okamžitě zahájili stávku v těžebních zařízeních BP, která mu zachránila život.

Je dobré vědět, že „boj s terorismem“ je stálou prioritou Západu, a to nejen v Sýrii. O to větší problémy nastanou, pokud boje v dané zemi skončí, otevřou se archivy a začnou odhalení a procesy. A to právě nyní běží v Kolumbii. Ale od toho máme naše korporátní média, aby občany od těchto mrzutostí odvrátila ke psům v kanále.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
7. 9. 2016 7:04

Coca-Cola je také velmi dobrý prostředek na čištění WC – vyzkoušeno.
Až na vánoce budou TV obrazovky opět zahlceny červenými náklaďáky a rozesmátým Santa Klausem, mohou si spotřebitelé tohoto zázraku říct, že když nic jiného, aspoň jejich zažívací trakt je vydrhnutý do běla.
Střední a jižní Ameriku považují USA za svůj zadní dvorek a Evropu bohužel velmi málo zajímá, jak na něm hospodaří, natož aby se zmohla na nějaký protest.