Vláda jednomyslně schválila strop pro odchod do důchodu na 65 let

Vláda stanovila strop odchodu do důchodu na 65 let. Přijala tak návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD). Hranice odchodu do důchodu je pevně určena ve většině evropských zemí.

„Není přece reálné, aby lidé byli nuceni pracovat ve věku starším 65 let. Pro některé profese je i tato hranice příliš vysoká, návrh, který zohlednění náročnost vybraných profesí, připravujeme. Po šedesátém roce věku totiž prudce stoupá invalidita a zaměstnavatelé už dnes nechtějí zaměstnávat lidi nad 55,“ uvedla Michaela Marksová.

Ministryně Marksová podporuje hranici zastropování věku odchodu do důchodu v 65 letech dlouhodobě. Vychází mimo jiné ze závěrů Odborné komise pro důchodovou reformu, která navrhla, aby očekávaná doba strávená ve starobním důchodu byla pro všechny generace stejná a činila v průměru čtvrtinu celkové doby života.

Vláda přijala i návrh, který počítá s tím, že MPSV každých pět let předloží vládě zprávu o důchodovém systému se zřetelem na demografickou situaci a na očekávaný populační a ekonomický vývoj.

Navrhovanou hranici důchodového věku 65 let tak dosáhnou dle současné legislativní úpravy muži, bezdětné ženy a ženy s jedním dítětem v roce 2030. Ženy se dvěma a více dětmi pak tento věk dosáhnou později, posledními budou ženy s 5 a více dětmi, u kterých bude hranice 65 let dosažena až v roce 2037. Návrh stropu tak nebude mít po dobu nejbližších 14 let žádný dopad na odchody do starobního důchodu, proto ani nebude oslabovat či jinak ovlivňovat rovnováhu veřejných financí.

Zdroj: Esondy

Stanův komentář: Volby se rychle blíží…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
arpi
arpi
5. 9. 2016 20:40

Já si docela dobře umím představit, jak v parlamentu nebo v senátu pospávám (nebo prospávám) i ve svých sedmdesáti letech, žádný problém, na hlasování by mě buď vzbudili, nebo bych se hlasování jednoduše „zdržel“ ;-) Ale co lidé, kteří musí tvrdě makat?? Někdo rukama, jiný hlavou – myslím, ž eve vyšším věku to nepůjde ani jednomu… Každý prostě nemá fyzický fond na to, aby vydržel čiperný a zdatný do vysokého věku. A ať si říká o dožívání se vysokého věku kdo chce, co chce, dnes umírají lidé staří (kteří ale mají základ ještě z toho proklínaného socíku) – a nebo… Číst vice »

Sio
Sio
5. 9. 2016 21:21

I 65 let je pro většinu lidí moc. Žena s třemi dětmi za socíku šla do důchodu v 55 letech. Kde jsou ty peníze za 10 let nerealizovaného důchodu, které jí vzali? V ziscích zaměstnavatelů, platí méně odvodů na sociální pojištění. Sprostá krádež za bílého dne. A okradení? Prakticky všichni. Zazvoňme si klíčema, ať je trochu veselo!

Gatta
Gatta
6. 9. 2016 5:57

Kde najdou práci lidé do 65, když je dnes problém sehnat práci po 50 a když nemůžou sehnat práci mladí, silní a studovaní … ???
Myslím placenou práci na plný úvazek.

fajt
6. 9. 2016 6:23

neříkejme tomu, co sídlí ve strakovce, vláda – jde o sonderkommando, které má své likvidační a spalovací úkoly, za které si žije nad poměry likvidovaného národa ( jediná éra, kdy byl člověk většinově ve své existenci svobodný, byla snad prvobytně pospolná společnost, matriarchát roztroušených kmenů – v dobách feudalismu to bylo a je vždy v časech, kdy psychopati ztrácejí svůj vliv a ulice odmítá jejich náboženství krve a chamtivosti, užiteční idioti kolabují a rigidní organizovanost společnosti je v rozvratu na bodě mrazu, tedy raději tzv. chaos, který má ve své podstatě životodárný vliv rozvoj jedince – viz starý Egypt a… Číst vice »

Gatta
Gatta
6. 9. 2016 6:57

Re fajt:
Jste mi připomněl tím – „si žije nad poměry“. Jak je to dlouho, co nám to vykládal Kalousek … možná to ani nebylo z jeho hlavy.

Mám takový dojem, že elity už před časem usoudily , že nejen občané ČR, nejen občané EU, ale i občané USA „si žijí nad poměry“ a je čas to změnit.

fajt
6. 9. 2016 7:47

Gatta napsal Re fajt:Jste mi připomněl tím– „si žije nad poměry“. Jak je to dlouho, co nám to vykládal Kalousek … možná to ani nebylo z jeho hlavy. Mám takový dojem, že elity už před časem usoudily , že nejen občané ČR, nejen občané EU, ale i občané USA„si žijí nad poměry“ a je čas to změnit. a proto je úplně nejlepší tento systém ignorovat a žít si podle svých pravidel ( a potřeb) , samozřejmě nemůžete to dělat ultimativně, páč se vystavíte smrtelnému nebezpečí a v ničím si nepomůžete, ale přiměřeným markýrováním poslušnosti a se znalosti všech chyb a… Číst vice »

aram
aram
6. 9. 2016 7:57
fajt
6. 9. 2016 16:08

http://archiv.ihned.cz/c1-65427350-pacienti-si-musi-priplatit-zni-z-pojistoven-cestu-vidi-v-zavedeni-komercniho-pripojisteni – prostě, kdo spoléhal na Hurvajze a jeho sliby, bude po zásluze potrestán ( i když tady dostane zdraví všech poslední ťafku). ..)

Sio
Sio
6. 9. 2016 17:56

fajt napsal

http://archiv.ihned.cz/c1-65427350-pacienti-si-musi-priplatit-zni-z-pojistoven-cestu-vidi-v-zavedeni-komercniho-pripojisteni – prostě, kdo spoléhal na Hurvajze a jeho sliby, bude po zásluze potrestán ( i když tady dostane zdraví všech poslední ťafku). ..)

Xindl …

fajt
6. 9. 2016 18:46

Sio napsal
Xindl …

bohužel tenhle vysoce liberální asocialismus se praktikuje po celém světě, i v Rusku ( viz návrh Valentiny Matvijenko ), to si nedělejme žádné iluze. ..

Nerevar
Nerevar
7. 9. 2016 19:18

Gatta napsal
Kde najdou práci lidé do 65, když je dnes problém sehnat práci po 50 a když nemůžou sehnat práci mladí, silní a studovaní … ???

Položil někdy někdo stejnou otázku našim politikům? Ve Sněmovně nebo v televizi u Václava Moravce? Kdokoli?