Retro: Opora ve stáří

10. června 2009

Andělské oči byl český film na motivy povídky Bohumila Hrabala s hvězdným obsazením. Odehrával se v roce 1947 a popisoval praktiky skupiny podvodníků, kteří živnostníkům nabízeli „Oporu ve stáří“. Hlavním obchodním artiklem byly jejich „andělské oči“ a správně nacvičená výslovnost slova „penze“. Pojistku na stáří mladý elév prodal i drogistovi, kam jej škodolibě poslali jeho starší kolegové. Věděli totiž, že se to zatím nikomu nepovedlo.

Několik set takových elévů teď budou asi poptávat i české penzijní fondy…

Našim penzijním fondům totiž chybí takřka 6 miliard korun, píší pondělní Hospodářské noviny na první straně. V některých případech dokonce závazky fondů převyšují hodnotu jejich majetku. Prý klesly tržní ceny dluhopisů a akcií, do nichž investovaly peníze svých klientů, prý fondy až příliš přeplácely své dealery a manažery. Pro mne tento stav není žádným překvapením.

Vláda dlouhodobě podporuje soukromé penzijní fondy příspěvky z našich daní, aniž by se postarala o pojištění takto velkoryse dotovaných vkladů. Fondy jsou vlastněny zahraničními bankami, které prožívají těžkou krizi likvidity. Kontrola ze strany Ministerstva financí a ČNB je omezena na kontrolu účetních výkazů a zpráv auditorů,  kde se sleduje jen formální dodržování pravidel pro investování prostředků fondů a kapitálová přiměřenost.

Za loňský rok penzijní fondy připisují zhodnocení blížící se nule, což prakticky znamená, že vklady klientů se znehodnotily o inflaci. Ani argument o tom, že fondy zhodnocují peníze dlouhodobě, ve skutečnosti neobstojí. Peníze, svěřené penzijním fondům, totiž fakticky nevynášely takřka nic po celou dobu jejich existence. A pokud se nepodaří pokrýt ztráty, některé z penzijních fondů zkrachují. Nebýt státní podpory, tedy peněz daňových poplatníků, zjistili bychom, že investice do penzijního připojištění jsou ve skutečnosti tou nejhorší variantou ukládání peněz – totiž kombinací nízkého výnosu a vysokého rizika.

Čekali byste, že reakcí na takové dlouhodobé výsledky hospodaření, o nichž vláda i ČNB musely po celou tu dobu vědět, bude zpřísnění dohledu, zavedení pojištění vkladů, případně i tlak na větší hospodárnost fondů?

Chyba lávky!

Podstatou připravované další fáze důchodové reformy jsou tyto změny:

  • opt-out, tedy možnost vyvedení příspěvku těch nejbohatších přispěvatelů, což ve spojení se stropem na SZP a konstrukcí výpočtu výplaty důchodů znamená zhoršení hospodaření průběžného systému a další argument pro soukromé penzijní fondy
  • tlak na zvýšení minimálního měsíčního příspěvku do soukromých penzijních fondů a snížení státních příspěvků
  • uvolnění pravidel pro investování, takže fondy budou moci jít do ještě většího rizika
  • omezení možnosti přestupu mezi penzijními fondy
  • povolení možnosti účtovat klientům penzijních fondů poplatky

No, nekupte to za ty prachy!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
6. 9. 2016 7:58

Užívej dne a budoucnosti věř co nejméně!
Ještě v 80. létech XX.stol nabízela Česká státní spořitelna připojištění k důchodu s věkovým omezením různým pro muže a ženy , s ohledem na různou dobu odchodu do důchodu a odlišnou délku dožití. Není přesvědčivější reklama, než interview s důchodcem, jenž požívá tohoto přilepšení a nemůže si ho vynachválit. Ale ticho po pěšině…
Přitom i v ČR můžeme vidět, že dlouhodobé investice (energetika, vodní hospodářství) mohou hospodářsky stabilizovat zemi a zpomalovat hospodářské turbulence (spekulativního původu).

capodastria
capodastria
6. 9. 2016 12:46

posílám panu klausovi tímto srdečný pozdrav a vřelé díky.

Admirál
Admirál
7. 9. 2016 12:54

Známý stav. Banda pouťových prodavačů cukrové vaty zajišťuje hejlům jistotu na stáří.
Velký propagátor tohoto systému je šéf národní banky Rusnok. Z toho je vidět, že ryba smrdí od hlavy.

Sio
Sio
7. 9. 2016 14:06

Penzijní fondy jsou jednoznačně podvod. Svého času tu Fagan machroval s 15% výnosem v 70-tých až 90-tých letech na západě. Kdeže loňské sněhy jsou … Banda takyekonomů na tom ovšem slušně vydělává.

racek
racek
7. 9. 2016 20:39

Pravdou je, že pravidla pro hospodaření penzijních fondů u nás jsou velmi přísná a dosud je také velni kontrolováno jejich dodržení. Právě proto jsou výnosy poměrně nízké, neboť rizikové investice jsou pro ně zapovězeny a smí investovat jen v omezeném portfoliu vybraných oblastí. Atraktivitu jim dodává právě jen ten státní příspěvek. Je to proto, aby jednak občané nepodlehli různým hazardním nabídkám pro rozikové invrestování a jednak aby totéž neprováděli fondy, třeba ve prospěch krachujících majitelů. šichni známe přece hesla o skvělých investicích mladých dynamických … atd. občanů, kteří se nebojí rizika … že ano. Přitom téhle oblasti skutečně rozumí u… Číst vice »

Sio
Sio
7. 9. 2016 21:05

racek napsal Pravdou je, že pravidla pro hospodaření penzijních fondů u nás jsou velmi přísná a dosud je také velni kontrolováno jejich dodržení. Právě proto jsou výnosy poměrně nízké, neboť rizikové investice jsou pro ně zapovězeny a smí investovat jen v omezeném portfoliu vybraných oblastí. Atraktivitu jim dodává právě jen ten státní příspěvek.Je to proto, aby jednak občané nepodlehli různým hazardním nabídkám pro rozikové invrestování a jednak aby totéž neprováděli fondy, třeba ve prospěch krachujících majitelů. šichni známe přece hesla o skvělých investicích mladých dynamických … atd. občanů, kteří se nebojí rizika … že ano. Přitom téhle oblasti skutečně rozumí… Číst vice »