David Zábranský pro PL: Pražské kavárně se v Česku prostě nelíbí, v tom to vězí

Jedni obyčejní lidé nenávidí druhé obyčejné lidi. Tak vidí spor mezi tzv. „pražskou kavárnou“ a příznivci prezidenta Miloše Zemana pražský spisovatel David Zábranský. Ten na sebe již upozornil nejen tím, že za svůj první román získal cenu Magnesia Litera, ale rovněž divadelní hrou „Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny“, v níž vyjádřil částečné pochopení pro jednání Zemana. Ředitel redakce ParlamentníchListů.cz se Zábranského ptal na jeho vidění propasti mezi „elitami“ a „lidem“ v naší zemi, na vnímání odkazu Václava Havla i na to, kdo podle jeho mínění vlastně je Miloš Zeman.

Elity odmítají přijmout nejen pravidla demokracie, ale i pravidla svobodného internetu, což je prostor, který kdysi byl hlavně kvůli té svobodě hodně v kurzu, pokud si pamatuju. Možná si elity až po příliš dlouhou dobu namlouvaly něco, co prostě nebyla pravda – že dokáží ocenit svobodu a demokracii jako takovou. Až se jednomu chce říct, proboha tvrdili jste, že to chcete, a je to tady, tak se s tím naučte pracovat a žít! Voliči jsou tady, internet je tady. Můžete obojí zavřít, jo, to je fakt. Ale nestaví vás to do úplně dobrého světla…

Nacisté a komunisté u nás údajně zdecimovali staré měšťanské rodiny a spolu s nimi i všechnu tradiční vzdělanost. Vlastní šlechtu jsme prakticky neměli. Kdo ve dvacátém století nezemřel v táborech, ten utekl do ciziny. V roce 1989 tady podle základních historických zpráv měli být jen telata čumící na vrata, lokajové starého režimu a zabahněný lid. Mělo to tady vypadat jako ve filmu Vesničko má středisková, dejme tomu. Měli jsme být absolutně lidovou republikou, z těch post-komunistických zemí z různých důvodů tou možná úplně nejlidovější. Každý jeden Pepa by tady měl rozumět lidu, protože by sám byl jeho součástí, ničím jiným, ničím víc… A teď jsme tady o dvacet let později a pražští intelektuálové jsou od lidu natolik odtržení, že pořádají etnografické výpravy na venkov a v médiích pak odhalují svá znepokojující zjištění…. Když jsem něco takového viděl poprvé, myslel jsem si, že jde o nějaký osobitý humor alá Cimrman, ale oni to ti etnografové podle všeho mysleli vážně! Mají chalupu někde za Prahou a chodí do hospody zkoumat, co lid. A pak se v televizi rozpovídají o tom, že jsou lidem šokovaní a tak dále! Nic směšnějšího než tohle české odtržení úplně obyčejných lidí od jiných úplně obyčejných lidí podle mě v Evropě nenajdete, na tomhle bychom měli založit svůj turistický průmysl…

Zrovna teď jsem četl pár odstavců od komentátora Pečinky. Titulek zněl: Zeman je sráč. Dobře, to byl od Pečinky takový skok na Šemíkovi do intelektuálního prázdna, to se ještě dá pochopit. Ale komentátor Klvaňa pak ten Pečinkův statement dovedl na úplně jinou úroveň, když doslova prohlásil: „Kolega Bohumil Pečinka to napsal zcela správně. Zeman je sráč. Ale možná zapomíná, že tato kvalita ho přibližuje lidem.“ … Když jsem si to na facebooku přečetl, nevěřil jsem svým očím. Možná tomu nerozumím, ale pokud ty tři věty skutečně říkají to, co si myslím, pak to považuji za nestoudnost takového kalibru, že jsem větší v Česku od roku devětaosmdesát neviděl.

Celý rozhovor najdete na Parlamentních listech

Stanův komentář: Kritika zvenčí nikdy nemůže být stejně působivá jako kritika zevnitř. Ovšem kritika, která jde zevnitř dvou protichůdných stran, to je přímo poklad. Není nad to se dobře bavit a přitom na 99 procent souhlasit.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
M.C.
2. 1. 2018 23:31

Vyjdu z premisy nastolené pány Pečinkou a Klvaňou:
Dejme tomu, že Miloš Zeman je sráč, tedy aktivní prvek, který něco vlastního tvoří, podle jejich názoru tedy exkrementy. I exkrement má svůj smysl a další využití, když se k tomu správně přistoupí.
V tom případě, aby byla paralela úplná, jsou pánové Pečinka a Klvaňa, kteří opakovaně prokázali neschopnost cokoliv prakticky využitelného vytvořit (ale umí zasmrdět a pošpinit) exkrementy.

Aleš
Aleš
3. 1. 2018 10:30

Neoliberální humorista Xavier Crement svého času napsal s předstihem trilogii „Spiknutí koKotů. Dost bylo koKotů. KoKoti jsou věční.
Jeden z nejslavnějších sportovních komentátorů Karol Polák v jednom svém slavném komentu prohlásil (Slováci mi prominou pravopis) „Kiež bychom tu mali viacero takých kokotov!“
Škoda že ty exCrementy nejdou zhmotnit, měli bychom plno ekologického hnojiva.
Jediné je podivné. Kdo je za tu bludy ještě platí? Bakala přece prachy z OKD ulil do Švýcarska. Jaký věčný zoufalec neví co s nimi a ještě platí takové exkrementy? Nájemníci z OKD bytů by si je jistě zasloužili více…

fajt
fajt
3. 1. 2018 17:09

comment image?oh=efeba7ebb9a9ce2db9a975b7154a9ff8&oe=5AC209C7

senil
senil
4. 1. 2018 7:49

Vyhraje Zeman. Drahoš je trapárna. Kavárna nemohla vybrat horšiho kandadáta. On je tak špatný, že se možná dokonce ani nedostane do druhého kola. Podle mě bude druhé kolo Zeman vs Topolánek, protože Drahoš s Horáčkem se totálně znemožnují, poslední průzkum to naznačuje. Topolánek šanci má i když jsem si to neprve nemyslel. Většina Čechú je proti příjímaní uprchlíků a nejsou eurohujeři, takže jim Drahoš a Horáček nejsou sympatičtí.

http://www.epshark.cz/prezident

fajt
fajt
4. 1. 2018 8:13

senil napsal
senil

Ježíši, absolvent vojenského gymnázia Jana Žižky z Trocnova v Opavě a neskutečný blb by se měl stát prezidentem ?? ani se nedivím, proč chtěl jako premiér poslat na stávkující šoféry z čsad armádu, proč miluje více alkohol než svou talmanku a proč tak prahne po švédské trojce a má stále modré lejno ( i když se jeho caddy dalík tak snažil). ..)

M.C.
4. 1. 2018 9:03

Aleš napsal Neoliberální humorista Xavier Crement svého času napsal s předstihem trilogii „Spiknutí koKotů. Dost bylo koKotů. KoKoti jsou věční. Jeden z nejslavnějších sportovních komentátorů Karol Polák v jednom svém slavném komentu prohlásil (Slováci mi prominou pravopis) „Kiež bychom tu mali viacero takých kokotov!“ Škoda že ty exCrementy nejdou zhmotnit, měli bychom plno ekologického hnojiva. Jediné je podivné. Kdo je za tu bludy ještě platí? Bakala přece prachy z OKD ulil do Švýcarska. Jaký věčný zoufalec neví co s nimi a ještě platí takové exkrementy? Nájemníci z OKD bytů by si je jistě zasloužili více… Knížku Dost bylo kokotů jsem… Číst vice »

Aleš
Aleš
4. 1. 2018 21:07

není nad hovory H, geniální je v tomto JW a JK…