Debatní klub na téma národ: Antonín Baudyš / Tomáš Koloc

Debatni Klub

Debata o národním charakteru, jeho vzniku a specifických určeních.

Národ. Co si kdo pod tímto pojmem představuje, co by si představovat měl a naopak co spíše, či určitě ne?

Otázek kolem výkladu a správného pochopení slova národ je hodně. Jde o často používaný i zneužívaný termín, pod kterým se sjednocují společenství nebo naopak dochází k jejich diferenciaci a členění na menší „národnostní“ skupiny. Co tvoří základ národa? Jsou nějaké podmínky a pravidla, která umožňují každému najít cestu k zodpovězení otázek – co mám dělat – jak mám žít – jak se mám chovat – abych byl členem národa? Musí se člověk do národa narodit nebo se může stát členem národa v dospělosti?

Na tyto a další otázky se pokusí hledat odpovědi hosté Debatního klubu.

Prvním je Antonín Baudyš, který sám sebe představuje takto: Podle vystudovaní filozof. Dříve řeholník, pak chvíli učitel němčiny. Posledních deset let astrolog. Učí se, co je to rodina. Kouká, co dělat se životem, aby jednou na něj mohl vzpomínat, jako na něco, co stálo za to.

Druhým hostem je Tomáš Koloc, družstevník jediného českého družstevního periodika, týdeníku Kulturní noviny a jeho redaktor, který se zároveň zabývá etnologií, a to nejen ve své druhé práci terénního pracovníka v sociální sféře.

Více debat najdete na stránkách Debatního klubu


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
12. 2. 2017 16:46

Myslím,že Stalinova definícia národa je v poriadku a niet k nej čo dodať.Ten výrok diskutujúceho,že cit.Môžeme sa tešiť,že u nás zatiaľ slovo národ nespadá pod antidiskriminačný zákon“kon.cit.napovedá veľa o tom,aký osud je chystaný pre európske národy.Je pre mňa upokojujúce,že SR má národný princíp zakotvený v Ústave SR a že preto môžeme celkom oprávnene používať výraz „národ“ napr.v pomenovaní rôznych inštitúcií alebo dejinných udalostí.Námatkou…Národná Rada SR,Slovenské národné Povstania,alebo Slovenské národné divadlo,národné múzeum atď,atď.

peter.
12. 2. 2017 17:25
idiotronic
13. 2. 2017 10:31

peter. napsal
Dnes ma už nič smiešnejšie nemôže stretnúť:
https://www.google.sk/?gws_rd=cr&ei=GDH2U-_TGPHT7Ab7m4E4#q=tenistk%C3%A1m+zahrali+nacistick%C3%BA+hymnu

  
Citovat

Ještě dva případy by se daly dohledat: 1. ruským házenkářkám zahráli hymnu, která platila za Jelcina a ony po jejím skončení zazpívaly dnešní verzi samy.
2. Petr Nečas na návštěvě – tuším Iráku – musel vyslechnout českou hymnu s totálně falešnou melodií a tvářit se slavnostně.

Aleš
Aleš
13. 2. 2017 11:47

https://www.youtube.com/watch?v=UTBonz3jfdE
Nemám zvuk, ale předpokládám, že tohle bude zajímavá ilustrace pro diskusi, v mnoha rovinách či Rovinkách.
https://www.youtube.com/watch?v=NBjaXem77vQ

fajt
13. 2. 2017 11:59

https://www.youtube.com/watch?v=zXnNvkAx5Fg – tak tohle posral, však to taky za velmi krátkou chvilku zvedlo obrovskou vlnu nevole. ..