Debatní klub o autorském právu: Ivan Bartoš / Rudolf Leška

Všichni svéprávní obyvatelé naší republiky mají nějaká práva, například volební. Jedno z práv je vylučné, tedy zaměřené jen na relativně úzkou skupinu, kteří se souhrně nazývají autoři – odtud pojem autorské právo.

Někdo – fyzická osoba – vytvoří text k písni nebo literární dílo, namaluje obraz, napíše scénář, pracuje jako fotograf nebo kameraman, mistr zvuku, hudebník, režisér, scénograf – je mnoho dalších oborů – a stane se z něj autor a z toho pro něj plynou takzvaná autorská práva a za ty se i platí, většinou tehdy, pakliže autor není filantrop pracující zdarma. Nejznámější a mediálně nejvděčnější jsou autorská práva umělců spojená s organizacemi OSA, DILIA nebo například Intergram, které zajišťují hromadný výběr poplatků, které následně přerozdělují mezi registrované autory.

Do Debatního klubu přijali pozvání Ivan Bartoš, předseda strany Piráti a advokát Rudolf Leška, specializující se na oblast autorského práva.

Pánové se pokusí otevřít témata, jako například morálnost poplatků autorům, jejich výše a nebo formy přerozdělování vybraných finančních prostředků. Zda současnou podobu autorského zákona a s ním spojené praxe, tedy výběru poplatků a sankcionování považují za ideální.

Pro zájemce o podrobnější informace přikládáme odkazy na stránky vztahující se k tématu:

https://www.pirati.cz/kci/infoautz
http://www.alai.cz/index.php?mhttp://www.alai.cz/index.php?m

Více debat najdete na stránkách Debatního klubu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza999
Honza999
9. 1. 2017 9:05

Mám za to, že všichni ti „velikáni“ – tvůrci „duševních hodnot“ – mohou za své schopnosti vděčit jen a jen společnosti jako celku. Byla to společnost jako celek (tedy ne jen „elitní jedinci“), kdo v průběhu tisíců generací vytvářel, shromažďoval a uchovával informace, které dnešním „velikánům“ umožnily stát se „velikými“ – tím že stojí na zádech velikánů minulosti. Podle mého názoru nemají právo vynucovat si na společnosti extra výhody za to, že mají schopnost tyto zisky minulosti nějak trochu více rozvinout a posunout je výše – bez zásluh předků by většina z nich nedožila dospělosti či by se vůbec nenarodili… Číst vice »

Béda
9. 1. 2017 11:01

Otázka: „Nevíte náhodou, kde v ČR sedí pohromadě nejvíc hackerů a konspirátorů?
Odpověď: „To věru netuším. Že by na českém ministerstvu Pravdy řízeném panem Chovancem?“

Irena
9. 1. 2017 11:25

Formuje se a sílu nabírá jeden z druhů mafiánské nadvlády nad společností, která není uplatňována surovým diktátem ale zprostředkovaně – na základě řízeného šíření informací výhodných pro „světové zákulisí“ a pronásledování těch, kteří šíří nepohodlné informace pod záminkou, že porušili autorská práva. Průběžným výsledkem je pak skutečnost, že pod uzákoněnou nadvládou mezinárodní mafie lichvářů, obchodníků skupujících © copyrighty, se do značné míry ocitá směřování rozvoje kultury jako celku a vědy i techniky jmenovitě. Zaměňujíce tak otázku dostupnosti všech kulturních výdobytků všem lidem otázkou údajné ochrany zájmů tvůrců nových věcí před parazitismem na jejich tvorbě, se „světové zákulisí“ pokouší realizovat své… Číst vice »

fajt
9. 1. 2017 11:33

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vsechny-vyspele-staty-sleduji-dezinformace-rika-Helena-Langsadlova-A-potrebujeme-pry-take-aktivnejsi-soudy-pri-ruseni-webu-470403 – právo na život už v korporátním fašismu už neexistuje, za to právo zrušit web pro odlišný názor bude posíleno. ..)