Kanál, samý kanál, a co na dně?

Přiznám se, že už nejsem schopen listovat v místním Tabáku čerstvou denní makulaturou riskovin, protože mne zahlcují internetová vydání zejména zahraničního mainstreamu. Někdy má mainstream i zábavné fotografie. Třeba Libya Herald, list jakési tripoliské vlády, měl  nedávno místo otevíráku, článku na první straně, foto pobřeží s lodí migrantů, která se postupně naplňovala ještě na africkém břehu v pozadí s malou evropskou záchrannou lodí, evidentně narušující teritoriální vody Libye. Ovšem, které Libye…?
Dnešek jsem zase trávil lustrováním jména Alesia Shevchenko, o kterém psal the Guardian, že náleží (všeho)schopné ruské hackerce. Slečna Alesia na fotu Guardianu vypadala spíše jako něčí milenka, což nevadilo, limitovalo to  pouze vlastní hledání. Bohužel pro fakta, z 99,99 % jména ve formátu Alesia Shevchenko náležela mladým rodilým Ukrajinkám. Nechápu, proč právě ty by měly pracovat pro Kreml a Vladimíra Putina. Slibně však  vypadala jedna ukrajinská dívka uvedeného jména, která žije v San Marinu. Žít blízko a nežít v EU, toť téměř sen.
Z kanálů tiskových jsem se dostal ke kanálům reálným, a to zde.  Fascinuje mne ono prázdno, které je nyní mezi benátskými ostrovy a ostrůvky, a přemýšlím, jak se zde lidé aktuálně přepravují. Vrtulníkem? Kdo nocoval v Benátkách, či je jako jednodenní český turista alespoň spatřil, jistě si vybaví osobitý puch vody, do níž se mísí odér spalované nafty, když už kanály křižujete veřejným dopravním prostředkem. Vůně Benátek dnes může připomínat pach zastaralé a zanedbané čističky odpadních vod. Zvířecí mrtvolky na dně kanálů, lidský odpad, hnijící bahno, to vše tvoří dnes půvab afrických pobřežních měst, třeba Monrovie, a teď vlastně i půvab Benátek. Za monrovizaci druhdy hrdé středověké republiky Benátské  ovšem noví Italové z Afriky nemohou. Mohou za ni Bruselané, ordinující ochranu před vodou za italské miliardy  v době, kdy voda… není. Pět hvězdiček má dobrý koňak. Chce-li Beppe Grillo poskytnout Italům lok dobrého moku, mělo by jeho hnutí Cinque stelle přejít do politické ofenzívy. Je čas nejvyšší, pokud zejména Donald Trump začně ještě tento měsíc čistit letité washingtonské bahno (drain the swamp), jak sliboval. Ostatně ve dvou, třech či čtyřech se to lépe táhne. Swamp and slurry není pouze specifikou amero-italskou… Bahno a odpad přitékájí i z rovin Maaských.

Přejít do diskuze k článku 10 komentářů