Debatní klub o české minulosti i současnosti: Jaroslav Bašta / Jan Urban

Historický exkurz do české minulosti je vždy sledovaný s jistým povzdechem každého, kdo je ochotný akceptovat něco více než citace Aloise Jiráska. Porozuměním české historii lze dosáhnout i jistého stupně porozumění toho, jací jsou Češi. Jaký jsme národ z hlediska vlastností projevujících se konkrétními činy v určitých dobových událostech, z nichž celá řada byla fatální. To vše dnes lze nahlížet bez větších problémů, ale někdy s rozpaky, snad i studem. Jindy zase s hrdostí a pýchou. A je otázkou poměrů těchto pocitů, tedy zda převažuje hrdost nebo rozpaky…

Charakteristika národa utvářená jeho historií je důležitá v rámci snahy lépe pochopit současné děje a k tomu směřuje i téma debaty, které je rámcově nazvané Rusko versus EU a USA, se zásadním přesahem na zahraniční politiku České republiky.

Jak se mají chovat Češi, jako středoevropská entita v situaci hrozící přerůst ve válečný konflikt, který nyní dlouhodobě probublává na východních hranicích Ukrajiny? Mají stát za americkými zájmy, které směřují ke konfrontaci Evropské Unie s Ruskem? Má se vše co se děje a souvisí s ukrajinským problémem nahlížet podle ideového – ideologického nebo racionálního vzorce?

Do Debatního klubu přijal pozvání Jaroslav Bašta, který do roku 2000 působil v oblasti českých tajných služeb a po odchodu z politiky se stal velvyslancem České republiky v Rusku a později v letech 2007 – 2010 na Ukrajině. Druhým hostem je Jan Urban, novinář a pedagog, angažující se například v petici Distancujeme se, která se vymezuje vůči prezidentu Miloši Zemanovi a jeho postoji ke konfliktu na Ukrajině.

Více debat najdete v Debatním klubu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
1. 12. 2014 7:15

Směřovat do budoucnosti, pragmaticky i s iracionálním nábojem vlastenectví znamená též porozumět minulosti. Emoce se dovolují amatérům, ne historikům a učitelům. Jak si mám vysvětlit, jak je hodnocen např. pan Beneš na začátku debaty. Doba jeho presidentství byla velmi složitá. Překvapuje mne, když historik řekne že se na to nepřipravil, čistě práskl do bot a odjel do Anglie. A co ty dohody, které uzavíral s okolními státy. A co ta opevnění, která se budovala na hranicích. To hodnocení pana Beneše mi připadá neobjektivní, vůbec se podle mne nebere v úvahu nástup fašismu v celé Evropě. Pan Urban kárá Beneše, a… Číst vice »

hudryper
hudryper
1. 12. 2014 8:31

Věnovat celou hodinu poslechu debaty – to by před kamerou musel být někdo jiný a ne Urban ,
historizující novinářský aktivista . No a archeologa Bašty je v poslední době až něurekom. Díky,
tohle opravdu nemusím…