Debatní klub o homosexualitě: Petr Weiss / Ivan David

Český sexuolog, klinický psycholog a psychoterapeut Petr Weiss, společně s psychiatrem Ivanem Davidem, bývalým ministrem zdravotnictví, spolu debatují o homosexualitě.

Je homosexualita dána geneticky, tedy je určena již při početí, nebo se jedná o úchylku, poruchu vývoje, kterou je potřeba léčit?

Velmi kritický postoj vůči homosexualitě se opírá o zprávu zveřejněnou ve vědeckém časopise The Quarterly Review of Biology. Podle ní vzniká homosexualita v době, kdy se lidskému zárodku v děloze matky vyvíjí mozek. Nervová soustava a mozek se u dítěte začíná tvořit v 8. týdnu po početí. Homosexualita vznikne, pokud k těmto konfliktním hormonálním reakcím a hormonální nerovnováze dojde v této době. Vývoj plodu je škodlivě ovlivněn tak, že se mužskému zárodku začne tvořit ženský typ mozku a narodí se gay. Nebo opačně v případě zárodku ženského. Homosexuálové jsou tak produktem nestability a disharmonie. Tato nestabilita je pak určujícím faktorem jejich osobnosti, jejich psychiky.

Pohled postavený na pochopení a toleranci je následující. Navzdory téměř stoletým psychoanalytickým a psychologickým spekulacím neexistuje žádný reálný důkaz na podporu názoru, že povaha rodičovství nebo raného dětství hrají jakoukoliv roli v utváření heterosexuální nebo homosexuální orientaci jedince. Zdá se, že sexuální orientace je ve své podstatě biologická a předurčená komplexní souhrou genetických faktorů a raného děložního prostředí. Neexistují žádné vědecké studie, které by dokumentovaly úspěšnou a bezpečnou změnu sexuální orientace. Pro biologicky založenou dispozici k homosexuální orientaci svědčí také výzkumy homosexuální orientace u jednovaječných a dvojvaječných dvojčat. Tyto výzkumy vesměs ukazují, že homosexuální orientace je u jednovaječných dvojčat statisticky významně častější, než u dvojčat dvojvaječných. Poslední genetické studie dokázaly ostatně definovat dosti přesně genom mužské homosexuality, byť samozřejmě s četnými otazníky.

Více debat najdete na stránkách Debatního klubu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
23. 4. 2016 17:43

Hmm, zajímavé … odborně vysoce kvalitní debata – a snad právě proto(?) … je tu i takové diskusní ticho :-) ?

Irena
23. 4. 2016 17:49

PPK napsal

Hmm, zajímavé … odborně vysoce kvalitní debata – a snad právě proto(?) …je tu i takové diskusní ticho ?

Prostě není čas. Nějaké převratné závěry?

PPK
PPK
23. 4. 2016 17:57

Irena napsal
Prostě není čas. Nějaké převratné závěry?

Inu závěry (zda převratné, to nevím), ty by zajisté byly a to dokonce na celý článek, leč pravda, času ani u mne osobně moc není. Jenže, když napíši článek, pak už se tady nebude diskutovat k obsahu této debaty, ale k článku. Takže, ještě skromně počkám. :-)

Sio
Sio
23. 4. 2016 18:10

Mám dojem, že na to téma se dnes zase tak moc vymyslet nedá. A debaty jsou nadlouho.

peter.
23. 4. 2016 19:53

Mne je vcelku šum a fuk,ako a v ktorom štádiu embryonálneho vývoja homosexualita u človeka vzniká.Či je liečiteľná alebo nie.Nevadia mi ani samotní homosexuáli,ak žijú spôsobom,ktorý nepoburuje okolie,čo sa samozrejme týka aj heterosexuálov.Sexualita je intímna záležitosť každého jedinca a mala by ostávať za zavretými dverami. Vadí mi,ak sa homosexualita vyzdvihuje ako niečo ušľachtilejšie ako normálny heterosexuálny vzťah,keď sa propaguje na verejnosti v rôznych gejparádach,vadí mi,keď deti v školách už v útlom veku chcú učiť,že byť gejom alebo lesbou je dobré,výnimočné a cool,vadí mi, keď homosexuáli stupňujú svoje požiadavky na adopcie detí,vadí mi,že sa prijímajú zákony na ich ochranu,ktoré vlastne nútia… Číst vice »