Debatní klub o zahraniční politice: Petr Markvart / Roman Joch

Před zhruba dvěma lety jsme pozvali do Debatního klubu na téma Zahraniční politika České republiky Petra Druláka, tehdy prvního náměstka ministra zahraničí České republiky Lubomíra Zaorálka a novinářku Terezu Spencerovou. Protože byl vznesený požadavek, abychom připravili tématické okruhy, rozhodli jsme se pro následující formulaci otázek:

Je zahraniční politika ČR realizovaná výhradně v zájmu republiky? Co je pak oním zájmem, když se uskutečňují kroky, jako například bezvýhradná podpora USA, státu Izrael, bezvýhradná podpora současného politického vedení Ukrajiny na straně Kyjeva, zásadní odpor vůči Rusku, obzvláště proti Putinovi, politická nebo přímá vojenská nebo logistická podpora operací Západu a jeho partnerů v Sýrii, Lýbii, Mali, Jemenu, Iráku a podobně.

Druhou rovinou problému jsou zahraniční smlouvy a závazky – NATO, EU, TTIP, aktuálně protiruské sankce a podobně. Tedy, jaké zájmy má hájit zahraniční politika České republiky? Má Česká republika samostatnou a nezávislou zahraniční politiku, nebo je pod tlakem mocností a musí více nebo méně poslouchat?

Po relativně dlouhé době, s odstupem dvou let, zjišťujeme, že otázky jsou stále živé a témata aktuální. Petr Drulák vystoupit odmítl, proto jsme témata nabídli někomu jinému.

Jak se dívají Petr Markvart a Roman Joch na zahraniční politiku České republiky?

Více debat najdete v Debatním klubu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
28. 3. 2016 12:28

jsme součástí velmoci EU, je to zvláštní velmoc, neobranyschopná, vydíratelná jinými mocnostmi, ale úžasná, i když jsem kritikem EU, tak tady musím uznat velikost EU projektu a jeho humanitu, která ovšem poslední dobou selhává…naznačil jsem vydíratelnost EU, nejsem pro zbraně, ale motám se v bludném kruhu „když má jiný zbraně, já je musím mít také“, jako kdyby nebyly jiné možnosti………….k tématu, ČR musí dělat svoji politiku v rámci EU, ale jinou než známe doposud…jakou známe doposud? takovou politiky odkývanou a novináři zveličenou…………………..how