Pozvánka do kina: Příběh lesa

 

Po úchvatných dokumentech Mikrokosmos, Ptačí svět a Oceány přicházejí Jacques Perrin a Jacques Cluzaud s Příběhem lesa. Ne tropického pralesa s exotickou zvěří, ale toho nám dobře známého lesa, který máme za humny a který pulsuje překvapivě bohatým životem. Tou nejmodernější technikou natáčeli tvůrci čtyři roky na desítkách lokací po celé Evropě, dokonce žili v lese se sledovanými divokými zvířaty. Jen díky unikátním metodám natáčení dokážou autenticky převyprávět příběh lesa od doby ledové až po současnost a zachytit vzrušující koloběh života v něm, který ohromí dospělé i dětské diváky. Divácký hit, který v lednu doslova zboural domácí francouzská kina, vstoupí do českých kin 14. dubna s českým komentářem, který pro film namluvil Tomáš Hanák.

„Ve filmu jsou spousty nevídaných záběrů, opomíjených informací a souvislostí, naštěstí snadno srozumitelných dospělým i dětem. Člověk si díky filmu připomene, kde by mělo být jeho místo, že by neměl chtít být pánem tvorstva a Přírody – v opačném případě nebude mít brzy, čeho být pánem. Na pracovní projekci jsem seděl v kině Světozor sám, Hanák a plátno. Na dvě hodiny jsem zmizel v obrazech přírody, která sice naší vinou nezadržitelně mizí, ale pořád je úžasná, překvapující. A vrátit se zpět do reality, rovnou na Václavák a číst nahromaděné smsky, to se mi vážně vůbec nechtělo,“ popisuje Tomáš Hanák svoje první dojmy z filmu a důvody, které ho přiměly s projektem spojit svoje jméno.

Na první ochutnávku z české verze filmu se můžete podívat zde:

Příznivci Tomáše Hanáka v Příběhu lesa dostanou možnost objevit jeho zcela novou a překvapivou polohu. „Hlavně jsem se snažil, aby můj hlas, hlas člověka, bezkonkurenčně největšího škůdce planety, co nejméně rušil záběry přírody. Abych nebyl i škůdcem filmu. Mnohé záběry jsou ale tak působivé, že to šlo samo, hlas se obrazům sám přizpůsoboval. A, zvláštní věc, fungovalo to podobně na všechny ve studiu. Hezká práce na důležitém filmu,“ popisuje Tomáš Hanák, jak se cítil v nové roli vypravěče a průvodce divokou přírodou. Pro distribuční společnost Aerofilms byl Tomáš Hanák jednoznačnou první volbou. „Když nás poprvé napadlo, že bychom Příběh lesa mohli opatřit českým komentářem, abychom film zpřístupnili i nejmenším divákům, na Tomáši Hanákovi jsme se shodli okamžitě. Každý ví, že má k přírodě blízko, navíc skoro první, co vás v souvislosti s ním napadne, je generační film Cesta z města. To, že není typickým hlasem filmových dokumentů, nás na tom lákalo o to víc. Postavit ho do nové role a těšit se, co z toho vzejde. Když nám na to bez váhání kývl, věděli jsme, že to nemůže dopadnout špatně,“ vysvětluje za Aerofilms Radka Urbancová.

A co definitivně rozhodlo o tom, že svůj hlas Příběhu lesa půjčí? „Rád chodím do kina, rád a často! A jelikož žiji – a rád! – na Křivoklátsku, tak jsem v lese vlastně pořád – pokud nejsem zrovna v kině, samozřejmě. A když je nejhůř, když už se tlak naší současné senzační civilizace nedá snést, prchám tam. Se zavřenýma očima sedím a trochu dost si zoufám, proč nejsem strom, s pevnými kořeny a hlavou vysoko nad zemí. Anebo mravenec, proč ne? V lese jsou prostě věci tak, jak mají; díkybohu, ještě pořád,“ doplňuje Tomáš Hanák.

Celovečerní dokument Příběh lesa uvidí čeští diváci v kinech od 14. dubna 2016. Nasazení filmu je průběžně aktualizováno na tomto odkazu.

Příběh lesa | Les Saisons

dokumentární, Francie, 2015, 97 min

■ režie: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud

■ scénář: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Stéphane Durand

■ kamera: Michel Benjamin, Laurent Fleutot, Eric Guichard

■ hudba: Bruno Coulais

■ distribuční premiéra ČR: 14. dubna 2016

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments