Debatní klub: Šíité vs. Sunnité

Dovolili jsme si pozvat do Debatního klubu dvě osobnosti pohybující se ve vymezené oblasti a nabídli jim základní téma: Šíité versus Sunnité

Pro orientalistu, ředitele zahraničního odboru na Pražském hradě Hynka Kmoníčka a arabistu, překladatele a analytika Petra Pelikána, který je honorárním konzulem Súdánu v České republice, se otevírá prostor k zodpovězení zdánlivě jednoduchých otázek, jako například: O co jde v konfliktu šíitů a sunnitů? Je ve hře náboženství nebo politika? Jde v jejich sporech o území a kontrolu nad zásobami nerostného bohatství nebo o ideály – víru? Kteří z nich jsou pro Západ partnery a kdo je v opozici, kdo je soupeř, nepřítel? Jak má Západ v případě prosazování svých zájmů postupovat a proč? Jaké se dají očekávat výsledky v poloze válečné konfrontace a zda je možné volit i jiné přístupy?

Více debat najdete v Debatním klubu .

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
K. J.
K. J.
15. 5. 2016 21:18

Pan Kmoníček to řekl velmi hezky: „Revoluci lze porazit vždy jedním způsobem. Musíte popravit revolucionáře a následně uskutečnit jejich myšlenky.“ Pokud se nad tím zamyslíme, tak se tak i děje. Migrační vlna do Evropy je ve své podstatě uskutečňováním myšlenek (tj. chalífátu) současně popravovaných islamistických revolucionářů… Při zmínce o PR islámského státu a šíření přes západní servery, mě tak trochu škodolibě napadlo, jestli PR IS nespolupracuje nakonec se stejnými PR agenturami, které vyčarovaly i české „volební zázraky“ u nových hnutí a stran. Přeci jenom jak by se dalo říci: Svět je poměrně dosti malý pro lidi, kteří pracují na dosažení… Číst vice »

lomikel
lomikel
16. 5. 2016 8:20

pamatujete 30 letou valku ? :) kdo jo tak +- pochopi vnitrni pnuti majoritnich sekt v islamu.

Z dlohodobeho pohledu je to rychli a pomali dzihad co me zajima. tazke ted je treba podporovat ty muslimi kteri spise uvazuji o to pomalem jihadu ci islamske staty ty staty ktere preferuji aktulane vnitrni konsolidaci pred vnejsi expanzi.

Podporovat myslim proti tem kdo jsou na pochodu k zabrani Evropy.