Deník Referendum: Bránit demokracii před lidmi je nejjistější cesta k diktatuře

Problémem není přímá volba prezidenta či všeobecný zákon o referendu, jichž se československý disent domáhal už v roce 1988. Problémem je, že česká liberální elita zcela zanedbala péči o společnost. A tak se jí dnes bojí.

Manifest československého disentu Demokracii pro všechny v roce 1988 požadoval ústavní zákon o referendu i všeobecnou volbu hlavy státu. Co se za třicet let změnilo?

„Ústava by měla zavést institut referenda o některých otázkách závažného celospolečenského významu; posílit pravomoci prezidenta republiky; zavést jeho všeobecnou volbu; zřídit správní soudnictví. Nezbytné je, aby byl zřízen Ústavní soud jako nejvyšší orgán obrany ústavnosti.“

V listopadu 1988 rok před listopadovou revolucí formuloval takto některé politické požadavky vůči dodýchávající komunistické moci manifest Demokracii pro všechny, kterým československý disent přešel z důrazu na obranu lidských práv k formování politické opozice.

První věta manifestu, na jehož koncipování se velkou měrou podíleli Rudolf Battěk a Jaroslav Šabata a jehož editorem byl Václav Havel, ostatně zní „Čas dozrál k práci vpravdě politické.“ Text je pozoruhodný jako celek (v DR jsme jej vydali k jeho 25. výročí), a mimořádně pozoruhodný je i seznam prvních signatářů, který najdete zde.

Pavel Barša i Václav Benda, Ján Čarnogurský i Jan Dobrovský, Václav Havel a Ivan Hoffman, Eva Kantůrková i Daniel Kroupa, Vladimír Mlynář i Petr Placák, Jiří Ruml i Jáchym Topol, Milan Uhde i Alexandr Vondra, ti všichni a mnozí další se v roce 1988 domáhali na komunistickém režimu „zavedení institutu referenda o některých otázkách závažného celospolečenského významu“ a také „všeobecné volby prezidenta republiky“.

Fakt, že mnozí z nich, a s nimi valná většina české i moravské liberální elity, dnes proti zavedení referenda vehementně vystupují, zatímco komunisté – najednou čáry máry – patří k jeho nejhlasitějším zastáncům, před nás staví některé ne zcela pohodlné otázky o povaze uplynulých třiceti let. Co se to během nich stalo s českou společností?

Co když po takřka třiceti letech reálné demokracie neoliberálního střihu je český lid méně způsobilý si vládnout, než byl po čtyřiceti letech komunistické tak zvané totality? Co když?…

Celý článek najdete ZDE

Stanův komentář: Co se to stalo s českou společností? Otočily se role. Z disidentů a jejich dětí jsou mocipáni, z bývalých mocipánů, pokud nepřevlékli kabáty, disidenti. Titíž lidé, kteří tehdy požadovali přímou demokracii, se jí dnes děsí, protože by je lid (celkem oprávněně) mohl připravit o jejich polistopadové výsady. A děsí se jí úplně stejně, jako se skutečné demokracie bála předlistopadová věrchuška. Žádný liberalismus, konzervatismus či fašismus v tom nehraje roli.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
9. 2. 2018 7:53

Celý článek si přečtu později, ale zde a Stanem nastíněný problém vnímám především jako typický problém „moci“. Přejdu přímo k závěru: Pokud mám skutečnou moc, nebo mám pocit, že mám dostatek skutečné moci, tak se nemusím starat o takové věci jako je pravda, spravedlnost, dlouhodobá udržitelnost … a nakonec ani o nutnost o věcech vůbec přemýšlet. Mít moc je pohodlné a proč o věci přemýšlet, lidi přesvědčovat a něco dokazovat, když jim můžete jenom normálně PORUČIT. Cokolív … A není to problém jen politiků, ale třeba i vojenský a v podstatě obecně lidský. A tak z progresivních revolucionářů se stávají… Číst vice »

peter.
9. 2. 2018 8:30

Je úsmevné spomínať demokraciu v systéme zvanom kapitalizmus.V súčasnosti hádam niet výrazu,ktorý by bol viac sprofanovaný ako výraz „demokracia.Dnes slovo „demokracia“používa ľud ako sprostú nadávku. V ústave sa píše,že vraj všetka moc v štáte pochádza z ľudu a ľud ju vykonáva prostredníctvom svojich volených zástupcov.Možno by sa to mohlo blížiť k pravde,keby si „ľud“volil zástupcov – ľudí o kvalitách a schopnostiach ktorých by bol presvedčený.Lenže on volí politické strany a v nich ľudí o ktorých schopnostiach riadiť štát nevie nič.Takže ľud si v „demokratických“voľbách zvolí na 4 roky politickú stranu a tým pádom politický systém zvaný „partokracia“Tento systém sa začne… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
9. 2. 2018 10:05

Článek je spiskem pravd, polopravd a „vnitřně petrifikovaných iluzí“ jednoho „levicového liberála“ který nepochopil, že spojení těchto dvou slov je NAPROSTÝ PROTIMLUV… Jména osob, politiků autorem kritizovaná nejsou tak temná, jména zmiňovaná jako možná „protiváha kandidátu Zemanovi“ jsou naopak „tmavší“. Nedovedu pochopit, jak někdo na politice tak dlouho úspěšně parazitující jako Jakub Patočka (sám dlouholetý politik či alespoň člen politických stran) může uvést, že jestliže byla volba v posledních parlamentních i prezidentských volbách volbou především PROTESTNÍ a nikoliv IDEOVOU může obviňovat… Jeho přesvědčení o „pravdě o normalizačním režimu“ před 1989 kulhá ve smyslu jeho tehdejšího mládí, jediné co oceňuji je… Číst vice »

Aleš
Aleš
9. 2. 2018 10:10

Dnešní stav je důsledek toho, že se velká část národa mylně domnívala, že tu můžeme budovat kapitalismus a zároveň demokracii. Kapitalismus a demokracie jsou stejné protimluvy jako levicový liberál.

peter.
9. 2. 2018 11:44

Merkelová a Schulz sa dohodli, ďalej povedú Nemecko a EÚ ku „krásnym zajtraškom“.To pdstatné na čom sa dohodli a čo sa stalo ich spoločným programom je,že budú ďalej bojovať proti antiislamským náladám a že vráta do Nemecka a Európy sa pre imigrantov nezavrú.
Máme sa na čo tešiť.
http://www.meras.cz/2018/02/merkelova-schulz-multikulti.html

Gatta
Gatta
9. 2. 2018 11:49

Re peter – na „státotvornou odpovědnost“ každé soiální demokracie se dá nejen spolehnout, na to se dá klidně i vsadit.

Admirál
Admirál
9. 2. 2018 11:52

„Merkelová a Schulz sa dohodli“

Sulc ministr zahraničí. Potěš nás koště. To nás čekají zajímavé časy.

Admirál
Admirál
9. 2. 2018 13:31

Admirál napsal

„Merkelová a Schulz sa dohodli“

Sulc ministr zahraničí. Potěš nás koště. To nás čekají zajímavé časy.

Dementi – tak prej Sulc MZ nebude. Ale ty zajímavé časy zpět neberu.

peter.
9. 2. 2018 14:02

peter. napsal Tento systém sa začne okamžite po voľbách brániť skutočnej demokracii,ktorú však už nazve „ochlokraciou“-vládou „lúzy“. Tak tu ju máte….“demokratku“ ! https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jste-blbci-Nemuzete-rozhodovat-o-odbornych-vecech-odsoudila-slavna-novinarka-referendum-o-EU-523558 Takže ak chceme hovoriť o vláde ľudu,je nutné určiť nejaké kritériá ktoré umožnia stanoviť, kto medzi ľud (démos) patrí a kto patrí už k lúze.Ľud zbavený lúzy ísť k voľbám môže,lúza nie! Aké kritériá musí spĺňať človek ktorý chce patriť medzi „ľud“teda medzi ľudí s oprávnením zúčastniť sa volieb…akú vzdelanostnú a majetkovú úroveň musí dosahovať aby sa odlíšil od sprostej lúzy ….Lebo nie každý môže voliť budúcnosť pre novinárku Petru Procházkovú! Bože môj ! To je ale… Číst vice »

peter.
9. 2. 2018 14:50

peter. napsal
Tak tu ju máte….“demokratku“ !

Na druhej strane P.P.vysvetlila ako ona a tzv.“kaviarníci“vnímajú náplň slova „demokracia“.Svojimi výrokmi dokázala,že o žiadnej demokracii u nás,nemôže byť ani reči.

hudryper
hudryper
9. 2. 2018 22:22

Zdá se, že tohle bude to pravé sousto pro kritiky Putinovy politiky :
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/462942-bohati-rusove-chteji-z-britanie-domu-kreml-zadaji-o-pardon.html
Jsem opravdu zvědav,jak to Putin vyřeší. Osobně se domnívám,že amnestuje ty,
kteří za to zaplatí vysokou sumu. Vždyť za kapitalismu je na prodej vše, i čest !

zajoch
10. 2. 2018 5:54

Možná to také někdo nazve nedemokratické, ale podle mne je to namístě:
http://rusvesna.su/news/1518209083
Solovjev vyhodil z TV studia amerického odborníka, když ten urazil padlého ruského pilota Romana Filipova tím, že řekl, že si za svou smrt může sám. Mimochodem, ten americký odborník byl Rus z Ameriky. Vinnikov jeho jméno.

peter.
10. 2. 2018 6:58

zajoch napsal

Možná to také někdo nazve nedemokratické, ale podle mne je to namístě:
http://rusvesna.su/news/1518209083
Solovjev vyhodil z TV studia amerického odborníka, když ten urazil padlého ruského pilota Romana Filipova tím, že řekl, že si za svou smrt může sám. Mimochodem, ten americký odborník byl Rus z Ameriky. Vinnikov jeho jméno.

Že Soloviev toho „Grišku-klobásnika“vyhodil zo štúdia je dobre.Vyčítam mu len,že ho na cestu nevyprevadil poriadnym kopancom do rozkroku.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
10. 2. 2018 9:10

peter. napsal Že Soloviev toho „Grišku-klobásnika“vyhodil zo štúdia je dobre.Vyčítam mu len,že ho na cestu nevyprevadil poriadnym kopancom do rozkroku. Souhlas. „Greg“ není žádný odborník. Obyčejný PRODEJNÝ LUMP. Solovjov ho vyhodil zejména díky jasně stanovenému požadavku V. Nikonova. Ostatní měli děkovat Nikonovovi a ne jen Solovjovovi – který řekl a správně udělal to co musel. Líbil se mi jako obvykle projev Micheeva, který v pořadu slíbil, že osamoceného lháře Kovtuna nebude přerušovat ať již bude plácat jakékoliv ptákoviny a blbosti. Nádherně ho „uvařili“ když se ho ptali proč Ukrajinská armáda nebránila Krym… Poloostrov a jeho přechod k RF skrze oprávněné… Číst vice »

fajt
fajt
10. 2. 2018 9:29

https://www.youtube.com/watch?v=FOjVWev-TqE američani po napadení syrských vojáků ze zálohy ( padlo jich od přes 100 až 300 ) prohlásili, že na území, které mají pod kontrolou vojska Asadové armády jsou pro ně pouze ruští žoldáci ( tedy horší teroristé než ISIL ) a podle toho s nimi budou taky zacházet ( takže budou je bombardovat, střílet a jiným způsobem likvidovat ), Kreml po chvíli prohlásil, že ruská armáda se z území Sýrie už stáhla a jsou pouze na dvou vojenských základnách ( které mají pronajaté ) a ruské kosmicko-letecké síly se syrskou armádou koordinují jenom sporadické útoky proti islámským teroristům z… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
10. 2. 2018 9:43

Podle skutečného ruského voj. odborníka p. Klinceviče se MANPADs kterou byl teroristy sestřelen letoun Su-25 mjr. Filipova dostala k teroristům skrze Ukrajinu nebo Gruzii. Osobně tipuji spíše Ukroruinu… Hlavně že RF je ostarkizována sankcemi za „podíl na sestřelu“ jistého Boeingu- což je sice evidentní lež, no ale „EU-ropa“ dnes věří vyfabrikovaným lžím… Rizika zneužití MANPADs teroristy ve světě jsou přitom šílená, neb velká většina letišť – zejména v „Euroatlantické č.“ „civilizace“- leží v hustě obydlených oblastech. Sestřelit podobnými prostředky libovolný letoun kdekoliv je obrovským rizikem KTERÉMU pravděpodobně vůbec nejde předejít. Je na místě připomenout HRŮZU která vedla US idioty v… Číst vice »

fajt
fajt
10. 2. 2018 9:59

https://cz.sputniknews.com/svet/201802106757763-syrie-izrael-pvo-letadla-utoky/?utm_source=https://t.co/NLquM2YchW&utm_medium=short_url&utm_content=gFSP&utm_campaign=URL_shortening – do toho jewrejec s kudlou do zad ( bude to mít Asad teprve složitý a životu nebezpečný ) Kreml nic ( maj s těmito šupáky naprosto zbytečně přepychový vztahy, přitom jim podělali i jejich největšího socialistického vůdce ) tady je Putin už úplně na kolenou, ti ho mohou umlátit talmudem a ještě jim za to řekne большое спасибо. ..

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
10. 2. 2018 10:13

fajte nepochopil jste že Rusové pouze řekli, že za své mrtvé se s US žoldáky Syrská armáda vypořádá sama.
Opakuji co jsem tu mnohokráte napsal: RF chrání především sebe a své zájmy (logicky).
Nejde o spravedlivého spasitele celého světa „made in Trockij“…
http://literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/25715-usa-v-syrii-mezi-chlorem-a-sebeobranou-ped-syrskou-agresi-
podle všeho nešlo o přímý tok na jednotky SAA…
A „spadla“ Izraelská F-16…
Ve válce jsou hot ztráty, já se při tom chaosu tam nedivím, že se podobné věci dějí a různí spekulanti vše zneužívají…

fajt
fajt
10. 2. 2018 10:46

Martin (už bez taky m) napsal
Martin (už bez taky m)

syrská armáda by si co nejrychleji měla sehnat jaderný zbraně – možná by Kreml byl více vnímavější a přestal v Sýrii uhýbat americkým vrahům ( i když válčit by se mělo zcela někde jinde) . ..)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
10. 2. 2018 11:31

OT: fajte přeji pěkný den, nenechme sebou tolik cloumat emocemi. V zájmu zachování zdraví pomaloučku přidávám další kilometry na lyžích. Letošní zima je alespoň s minimem s něhu u nás. Tak využívám co jde. Včera udělali další stopy, tož chci to využít i dnes když předevčírem a včera jsem si i šlapal stopy sám… To víte že ani u nás nenafotím v lese vždy jen pěkné a povzbuzující obrázky… Snažím se. Holt + i- k sobě patří, tak si průběžně „dobíjejme baterku“… :-) P.S.: a v tom nám všem Rus stále pomáhá stále zdaleka nejvíce. Kdyby záleželo na jen a… Číst vice »

fajt
fajt
10. 2. 2018 14:23

Martin (už bez taky m) napsal Martin (už bez taky m) Vám taky, Martine, nechci být klidný, emoce jsou taky v pořádku ( mizérií je nemožnost jakékoliv nápravy) – ale nebojte, sobě ani blízkým neubližuji, ani na ně nepřenáším nelidské praktiky vládnoucích psychopatů, ani nejsem zbaběle, chamtivě, vražedně a zákeřně nastaven jako mocní tohoto světa – Rusko je takové jaké je ( ale žít bych tam rozhodně nechtěl ) a je to taky jejich problém ( tedy jedni mají vše a zbytek musí držet hubu a krok – to už podobně platí pro celý lidský svět desítky tisíc let ),… Číst vice »

fajt
fajt
10. 2. 2018 15:37
peter.
10. 2. 2018 15:53

peter. napsal

Merkelová a Schulz sa dohodli, ďalej povedú Nemecko a EÚ ku „krásnym zajtraškom“.To pdstatné na čom sa dohodli a čo sa stalo ich spoločným programom je,že budú ďalej bojovať proti antiislamským náladám a že vráta do Nemecka a Európy sa pre imigrantov nezavrú.
Máme sa na čo tešiť.
http://www.meras.cz/2018/02/merkelova-schulz-multikulti.html

https://www.hlavnespravy.sk/pre-nemecko-je-uz-prilis-neskoro-byvala-slnieckarka-feministka-priznava-ze-v-moslimskej-migracii-sa-mylila-teraz-sama-planuje-opustit-nemecko/1307544
https://www.youtube.com/watch?time_continue=342&v=jkdp-57Y6ms

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
10. 2. 2018 20:40
Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 2. 2018 12:31

Demokracie je systém, kde za opravdu veliké krádeže nikdy nikdo nemůže, a proto nikdy nikdo není potrestán.
Diktatura je systém, ve kterém jsou za velké krádeže někdy viníci i popraveni.