Dokument: Komentář Velvyslanectví Ruské federace v České republice v souvislosti s demontáží pomníku maršála I. S. Koněva v Praze

3. dubna 2020 vedení městské části Praha 6 demontovalo pomník maršála I.S.Koněva, který stál na náměstí Interbrigády od roku 1980.

Tento skutek způsobuje hluboké rozhořčení. Nepřehlédnutelný je zvláštní cynismus zúčtování s pomníkem v předvečer 75. výročí Vítězství nad nacismem. Není pochyb o provokativní podstatě kroků bojovníka s památníkem, starosty Prahy 6 O. Koláře. Potvrzuje to i jeho komentář na sociálních sítích, ve kterém se vysmívá paměti osvoboditele Prahy, Osvětimi a Terezína. Velvyslanectví Ruské federace v České republice současně dostává početná vyjádření nelhostejných českých občanů, kteří odsuzují akt „komunálního vandalismu“.

Vyjadřujeme rázný protest proti vandalským činům odvázaných municipálních činitelů. Hodnotíme to jako krok, který není přátelský, a je v přímém rozporu se Smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993. Jedná se zejména o porušení českou stranou závazků vyplývajících z ustanovení článků č. 18 a 21 této smlouvy, podle kterých má Česká republika zajišťovat ochranu historických a kulturních památek na svém území, jakož i ochranu ruských vojenských památek a jejich péči.

V souvislosti s incidentem jsme vyjádřili rázný protest Ministerstvu zahraničních věcí České republiky.

Iniciátoři války proti památníkům zřejmě svými provokativními kroky za shovívavého přihlédnutí ze strany českého republikánského vedení usilují o zhoršení celého komplexu rusko-českých vztahů. Demolice pomníku maršála I. S. Koněva nezůstane bez příslušné reakce ruské strany.

Zdroj: Facebookový účet Velvyslanectví Ruské federace v České republice

27
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
6 Comment threads
21 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Autoři komentářů
Botičky od DioraracekJan KristekPatrikDolmen Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
racek
Člen
racek

Co k tomu dodat? Když ho stavěli, nadával jsem, že to vzalo kus parku kam jsme chodili s našimi dětmi. Teď, po 40 letech, nadávám znovu. Ovšem teď se stydím za některé své spoluobčany. A je hloupé, že o jejich osvobození z koncentráků má takové zásluhy. Vděčnost, že.

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Maršál Koněv zastavil „die Endlösung der tschechischen Frage“. Bez ohledu na to, že „smějící se bestie“, místo aby kladli jakýkoliv podstatný odpor, pilně vyrobily každý 3. tank wehrmachtu, munice, všechny „Hetzery“, stíhačky… Až do … 15.05.1945 když jim došlo, že za to už asi nedostanou zaplaceno. Nepříjemný a nepohodlný fakt. Potomky těch snaživců se včera vyznamenali. Hnus. Chorál lidí, kteří by se bez sovětských vojáků padlých – bylo jich 20 milionů – i přeživších, nikdy nenarodili, a to prostě proto, že jejich dědové a babičky, či jejich pradědové a prababičky, by proletěli stejným komínem, jako jím předtím proletěli evropští židé.… Číst vice »

racek
Člen
racek

Je mi to blbý, ale Ten Řeporyjec, i ten Kolář a nakonec i dnes Hilšner mají cosi společného. Hádejte co. Já se jenom ptám, proč zrovna tihle?

racek
Člen
racek

Těch tanků jsme vyrobili celkem asi 1200 kusů, méně než němci těžkých Tigerů. Což bylo něco přes 2 % výroby německých.

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Pravdivé údaje jsou bohužel hodně jiné: jen po okupaci Německo zabavilo 244 tanků. Bez odporu.
Pokud máte čas, zde můžete doplnit své znalosti:

Diplomová práce „Zbrojní výroba v protektorátu Čechy a Morava“, Bc. Petr Pavlík, 2014

https://otik.zcu.cz/bitstream/11025/12998/1/Diplomova%20prace%20-%20Zbrojni%20vyroba%20v%20protektoratu%20Cechy%20a%20Morava.pdf

racek
Člen
racek

No, v diplomce jsem objevil hned chybu, tanky LT38 se vyráběly až po okupaci a bylo jich vyrobeno cca 1200. Můžete to najít asi ve 100 pramenech. No a řada účelových nástaveb se vyráběla na podvozcích tanků kde byla sejmuta věž. ( vím to i v lastní rodiny, můj otec tam v té době pracoval a vyprávěl o tom) Samozřejmě, nechce snad tvrdit, že samohybná děla jsou tanky. Ty vyrábělo německo ve velkých počtech, část též na podvozcích tanků se sejmutou věží a těch cca 2200 Marderů tvoří opravdu jen malou část počtů (kanony a výstroj byla německá). Konstruktér ing.… Číst vice »

racek
Člen
racek

Kecám, Hetzery. Já tyhle věci píšu po paměti, a mám mimochodem i dost literatury. Dokonce se mi zdá, že v té diplomce jsou citovány celé pasáže…

racek
Člen
racek

Mimochodem, já s tím činem nesouhlasím a považuji je za hanebný. Z hlediska morálního je celé provedení zločinem.

Patrik
Člen
Patrik

Pro mě novinka, která kupodivu zazněla v repríze pořadu „Riskuj“ – Češi měli být přesídleni do Patagonie. A když se podívám do googlu, tak vyskočí například tento text:
„Krátce po okupaci českých zemí Německem v roce 1939 a vytvoření Protektorátu Čechy a Morava byly aktivizovány všechny projekty na přípravu „konečného řešení“ (Endlösung) české otázky. Jejich cílem, o kterém Adolf Hitler hovořil ještě před svým nástupem k moci, byla úplná germanizace českého prostoru i obyvatelstva.“
http://atanova-zasuvka.blog.cz/1002/presidleni-cechu-do-patagonie
A pro rusofobní sluníčkáře například tento odkaz
https://pillmann.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=431681

Ale ono stačí se podívat na Wikipedii
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kone%C4%8Dn%C3%A9_%C5%99e%C5%A1en%C3%AD_%C4%8Desk%C3%A9_ot%C3%A1zky

racek
Člen
racek

No jo, s tím Baťou to je známá záležitost, jestli nám chtěl pomoci nebo ne, to už nikdo dnes nezjistí, že měl styky s němci také je fakt, ale jestli to bylo v normě nebo ne, kdo to dnes ví, že. Já si osobně myslím, že to myslel vážně, ale reálné to nebylo. To bylo území cizího státu a ten by nikdy nedovolil takový vpád cizího živlu. Navíc, Argentinci už v té době byli celkem vyspělý a silný stát, na jihoamerické poměry. Holt maso se tenkrát platilo.

Patrik
Člen
Patrik

Pražským ubožákům, kteří jako naprostí zbabělci využili nouzového stavu v Česku k odstranění sochy Koněva, doporučuji ke shlédnutí tři videa zde https://outsidermedia.cz/finian-cunningham-dal-krusen-americkymi-sankcemi-bojuje-svet-s-covid-19/#comment-96280 resp. komentáře pod nimi. A hlavně a především těm tupcům doporučuji dokument bratrance Václava Havla: „Mír podle Mnichova“, k němu cituji: „V jednom dokumentu o Mnichovu 1938 se mj. říká: „Bismarck řekl, že Čechy jsou klíčem k ovládnutí Evropy. Ale Praha je daleko od Londýna a Bismarkcova slova neznamenala nic pro britské ministry zahraničí, kteří měli pocit, že války v tak odlehlých koutech světa se britského impéria netýkají.Československo bylo pro ně jen vzdálenou zemí, na níž Britové nikdy… Číst vice »

racek
Člen
racek

Problém je, Ptriku, že ti tupci, jak říkáte, to tady nečtou. I když se občas některý článek objeví i jinde a občas je to zase odjinud přejato. Ale občas jsou tu fakt dobré články i občas dobrá diskuse.

orinoko
Člen
orinoko
Irena
Člen

http://www.vodaksb.eu/diskuse/comment-page-113/#comment-304426

Zajímavý komentář i v souvislosti s památníkem.

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Neokoni zkoncentrovali poslední síly a jdou do útoku. Sametově tenkrát to nebude.

Dolmen
Člen
Dolmen

Mám osobní zkušenost, že úplně normální Moravák se zdravým selským rozumem se po přesídlení do Prahy stává po několika málo letech Pražákem – nadšeným voličem demožumpy a rusofobem. Pražský virus se zdá býti mnohem nakažlivější, než je COVID 19. Ani trojitá rouška, ani nejdokonalejší respirátor, ba dokonce ani kompletní vixlajvantový atombordel neochrání. Ti, kteří si v Praze zachovají zdravý rozum – a odhaduji, že jich nebude více jak 10 % – mají vynikající imunitní systém.

orinoko
Člen
orinoko

Zdravím, to se netýká jen Moravy. Dám ruku do ohně za svoje známé. Jižní Čechy, Vysočina, Střední Čechy. Už s nimi nekomunikují. Leckdy to tam maji v gesci baby. Kdo nesuka, píchá politiku.

Jan Kristek
Člen
Jan Kristek

Jak říká kamarád z Moravy: Pražák je Moravák, který nešuká.

orinoko
Člen
orinoko

Když miLENKY pláčou, už mi hrabe. Čeká mě kolo.

Dolmen
Člen
Dolmen

Tak, tak, Ori. Nejlepší je to rozjezdit a rozšlapat.

racek
Člen
racek

Dolmene, každý ne. Já žil v Praze 40 let a nic, Teď už jsem kousek vedle a přestala mi úplně chybět., Ale jinak máš pravdu. I táta to vždycky říkal. Akorát, vít, tehdy Praha byla přísně pravicová, s tím že v tom byly prvky svobody myšlení i kultury. I nejhorší komunističtí cenzoři byli mimopražští. Dnes … naopak, s prvky spíše fašistickými, nepohodlné názory potlačující..

Dolmen
Člen
Dolmen

Patříš k těm 10 % racku. Máš silnou imunitu, tebe hned tak nějaký virus nesklátí :):):)

racek
Člen
racek

No, na chřipku se očkuji a když to třeba nestihnu, tak jí chytím. Ale uř jsem příliš stár, abych měnil své názory.

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Bojovnost Pražanů má dlouhou tradici. Už porazili sochu Franz Josefa, Masaryka, Gottwalda a teď už i Koněva.

racek
Člen
racek

No, o svržení sochy Franze Josefa nevím, ani netuším že by v Praze byla, ale odstraněna byla socha Radeckého (je v lapidáriu Národního muzea) a Ferdinanda Dobrotivého.

Patrik
Člen
Patrik

Praha usoudila, že Česku bylo dobře za Hitlera
http://www.ww2inprague.com/_/rsrc/1404070043427/home/tyn12.jpg
http://www.ww2inprague.com/
a proto se rozhodla realizovat mezinárodní politiku za celý český národ. Rodina Kolářových (rusofob Petr Kolář a jeho syn Ondřej Kolář, nyní starosta Prahy 6, to ve spolupráci s Petrem Pavlem a tedy s NATO plus s Evropskými hodnotami Jakuba Jandy jistí)
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kazisvetska-rodinka-Kolarovych-a-jejich-prasarny-Konevem-to-rozhodne-nezacalo-pripomina-pametnik-619414

A tady máme hrdinu aktuálně:
https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020040411754986-starosta-prahy-6-priznal-ze-vyuzil-stavu-nouze-k-odstraneni-sochy-marsala-koneva/

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Maršál Koněv nesouhlasil s okupací Československa roku 1968. Proto pak odmítl převzít v Praze vysoké vyznamenání, říká historik. https://www.arfa.cz/vida-marsal-konev-nesouhlasil-s-okupaci-ceskoslovenska-roku-1968-proto-pak-odmitl-prevzit-v-praze-vysoke-vyznamenani-rika-historik-dal-marsal-na-rady-prezidenta-svobody/#.Xon1TU2P4s- Pro některé sovětské vojevůdce z II. světové války byla okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 velkým rozčarováním. Správně viděli, že tak dochází k devalvaci jejich role při osvobozování Prahy a Československa v roce 1945 – vlastně poškození pověsti celé Velké vlastenecké války. Patřil mezi ně i maršál Koněv. On (tehdy již v důchodu) nesouhlasil s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy roku 1968. Proto v roce 1970 nepřijel do Prahy převzít vysoké státní vyznamenání. Svou roli na jeho rozhodnutí zřejmě… Číst vice »