Dokument: Proti volební manipulaci, vulgaritě a násilí

28.01.2018 14:00

Závěr kampaně před prezidentskými volbami vážně poškodily mediální manipulace, souboje bez pravidel a nakonec i vulgarity a násilí. K nim došlo v sobotu ve volebním štábu vítěze voleb, kde byl jeden kameraman napaden, když zaznamenával přítomnost osoby jevící známky opilosti, a další reportérka napadena, když incident natáčela na mobilní telefon. Odpovědnost za odsouzeníhodné chování padá na pořadatele akce, protože jeden z nich patřil útočníkům a ostatní vulgaritám a násilí nijak nebránili. Pořadatelé akce by se měli za útoky na novináře omluvit a pachatele identifikovat.

Událost, která se odehrála v závěru voleb, jen dokresluje cíleně vyhrocenou atmosféru kampaně mezi prvním a druhým kolem. Zřejmou mediální manipulací byl celostránkový inzerát objednaný spolkem Přátelé Miloše Zemana. Odpovědnost v tomto případě padá i na vydavatele, kteří se až na jediný případ od manipulativního obsahu nedistancovali.

Průběh kampaně výrazně poznamenaly i televizní debaty na čtyřech celoplošných stanicích v týdnu před druhým koleb voleb vedené bez předem jasně stanovených a vymahatelných pravidel. Nynější podoba o zákona o rozhlasovém a televizním vysílání se ukazuje jako nedostatečná, protože umožňuje řešit porušení pravidla vyváženosti a nestrannosti až následně, takže je v případě voleb bez účinku.

V souhrnu čtyř celoplošných televizních stanic nebyla vyváženost volební soutěže zajištěna přinejmenším ve dvou případech. Jednoznačnou podjatost stanice Barrandov dokazuje dlouhodobě způsob vedení předvolebních debat moderátorem, který je ředitelem i majitelem této stanice a který byl osobně přítomen mezi nejbližšími spolupracovníky a stoupenci vítěze voleb na jeho sobotní tiskové konferenci.

Rada pro rozhlasové a vysílání, která má ze zákona na starosti regulaci televizního vysílání, by se měla obsahem předvolebního vysílání zabývat a porušení zákona sankcionovat.

Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů ČR

Zdroj: https://syndikat-novinaru-cr-z-s.webnode.cz/news/proti-volebni-manipulaci-vulgarite-a-nasili/

Stanův komentář: Jeden člen Syndikátu novinářů konzumuje alkohol a poté zkolabuje při oslavě volebního vítězství Miloše Zemana, druhý ho při tom natáčí, třetí ho kvůli tomu inzultuje. A Syndikát z toho nejprve obviní pořadatele a do prohlášení namotá stížnost na mediální manipulaci a nevyváženost volební soutěže ve prospěch Miloše Zemana. Poté vyloučí násilníka, svého dlouholetého člena. Z ostudy kabát pro Syndikát i pro celou žurnalistickou komunitu. Omluvu nečekám.

Více zde:

Měl jsem je vykopat, vyházet z okna, reaguje muž, který napadl novináře po oslavě Miloše Zemana

Syndikát novinářů vyloučil bývalého boxera, který v Zemanově štábu pěstmi napadl kameramana

Policie šetří sobotní potyčku v Zemanově štábu jako výtržnictví

Lekce sommeliérství i parodie na Rockyho. Internet se baví potyčkou u Zemana

Byl jsem asi tak opilý, jako má Zeman uříznutou nohu a rakovinu, říká Rokytka

Rokytka není členem redakce

Kauza Rokytka: Jak vykřesat nenávist k novinářům? Podle příruček o postfaktické mlze

Když se u nás novináři poperou…

Komunistická minulost mlátičky v Zemanově štábu

Přejít do diskuze k článku 12 komentářů