Dokument: Proti volební manipulaci, vulgaritě a násilí

28.01.2018 14:00

Závěr kampaně před prezidentskými volbami vážně poškodily mediální manipulace, souboje bez pravidel a nakonec i vulgarity a násilí. K nim došlo v sobotu ve volebním štábu vítěze voleb, kde byl jeden kameraman napaden, když zaznamenával přítomnost osoby jevící známky opilosti, a další reportérka napadena, když incident natáčela na mobilní telefon. Odpovědnost za odsouzeníhodné chování padá na pořadatele akce, protože jeden z nich patřil útočníkům a ostatní vulgaritám a násilí nijak nebránili. Pořadatelé akce by se měli za útoky na novináře omluvit a pachatele identifikovat.

Událost, která se odehrála v závěru voleb, jen dokresluje cíleně vyhrocenou atmosféru kampaně mezi prvním a druhým kolem. Zřejmou mediální manipulací byl celostránkový inzerát objednaný spolkem Přátelé Miloše Zemana. Odpovědnost v tomto případě padá i na vydavatele, kteří se až na jediný případ od manipulativního obsahu nedistancovali.

Průběh kampaně výrazně poznamenaly i televizní debaty na čtyřech celoplošných stanicích v týdnu před druhým koleb voleb vedené bez předem jasně stanovených a vymahatelných pravidel. Nynější podoba o zákona o rozhlasovém a televizním vysílání se ukazuje jako nedostatečná, protože umožňuje řešit porušení pravidla vyváženosti a nestrannosti až následně, takže je v případě voleb bez účinku.

V souhrnu čtyř celoplošných televizních stanic nebyla vyváženost volební soutěže zajištěna přinejmenším ve dvou případech. Jednoznačnou podjatost stanice Barrandov dokazuje dlouhodobě způsob vedení předvolebních debat moderátorem, který je ředitelem i majitelem této stanice a který byl osobně přítomen mezi nejbližšími spolupracovníky a stoupenci vítěze voleb na jeho sobotní tiskové konferenci.

Rada pro rozhlasové a vysílání, která má ze zákona na starosti regulaci televizního vysílání, by se měla obsahem předvolebního vysílání zabývat a porušení zákona sankcionovat.

Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů ČR

Zdroj: https://syndikat-novinaru-cr-z-s.webnode.cz/news/proti-volebni-manipulaci-vulgarite-a-nasili/

Stanův komentář: Jeden člen Syndikátu novinářů konzumuje alkohol a poté zkolabuje při oslavě volebního vítězství Miloše Zemana, druhý ho při tom natáčí, třetí ho kvůli tomu inzultuje. A Syndikát z toho nejprve obviní pořadatele a do prohlášení namotá stížnost na mediální manipulaci a nevyváženost volební soutěže ve prospěch Miloše Zemana. Poté vyloučí násilníka, svého dlouholetého člena. Z ostudy kabát pro Syndikát i pro celou žurnalistickou komunitu. Omluvu nečekám.

Více zde:

Měl jsem je vykopat, vyházet z okna, reaguje muž, který napadl novináře po oslavě Miloše Zemana

Syndikát novinářů vyloučil bývalého boxera, který v Zemanově štábu pěstmi napadl kameramana

Policie šetří sobotní potyčku v Zemanově štábu jako výtržnictví

Lekce sommeliérství i parodie na Rockyho. Internet se baví potyčkou u Zemana

Byl jsem asi tak opilý, jako má Zeman uříznutou nohu a rakovinu, říká Rokytka

Rokytka není členem redakce

Kauza Rokytka: Jak vykřesat nenávist k novinářům? Podle příruček o postfaktické mlze

Když se u nás novináři poperou…

Komunistická minulost mlátičky v Zemanově štábu

12
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Autoři komentářů
alexithymiefajtAlešPPKPetrpavel Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
racek
Člen
racek

No, Doc. Slezák je vskutku bývalý boxer. Je mu 73 let a bránil důstojnost člověka před hyenami. A samozřejmě, taky ty chlebíčky které byly připraveny pro soukromou akci, ale ty před novinářskou letkou hyen jaksi stejně neubránil. Takže bych tu morálku jaksi se strany Syndikátu považoval za lživou a pokryteckou. Ovšem hyenismus novinářů samých jaksi pominuli. No jo. Mimochodem, Zeman už dávno před tím odešel a Slezál nebyl členem jeho štábu.

Petrpavel
Člen
Petrpavel

Syndikát novinářů ČR je totéž jako byl Svaz československých spisovatelů v roce 1949 a Svaz českých spisovatelů v roce 1972. Režimní uskupení poslušných nul se zápornou přidanou hodnotou. Jejich výrony nemá smysl komentovat.

Aleš
Člen
Aleš

Syndikát novinářů s tímto zázrakem v čele potrestal kdysi krátce i mého bývalého trenéra a spoluhráče v hokejbalu Michala Kadlece, sportovního a regionálního odvážného novináře, kterému později za novinářskou práci někdo vyhrožoval a napadal. Kdysi jsem se to vnímal tak, že není dobré používat při novinářské práci rasové a etnické předsudky. Až postupem času mi došlo, že to byla jen záminka. Podlost licoměrných institucí se v čase prohlubuje. Je na čase buď vymést Augiášovy chlívy nebo je rovnou zrušit…

fajt
Člen
fajt

teď ještě uvést na pravou míru prezidentské volební výsledky : 1. Zeman ( 34.2% ) 2. Nevoliči (33.4% ) a až třetí je Drahoš ( 32.3% ) . ..)

fajt
Člen
fajt
PPK
Člen
PPK

Biblický příběh občana Rokytky, realitou dojemně postavený na hlavu. Protože opilec byl příznivcem komunistů a prezidenta Zemana, tak bylo nanejvýš žádoucí, nejen mu v tísni nepřivolat záchranku, ale naopak si sadisticky počkat, zda potupně náhodou i nezhebne. Nu a aby každý věděl, jak jednoho dne skončí všichni levičáci a komunisti obzvlášť, tak bylo třeba si toho člověka při tom jeho umírání ještě humanitárně na kameru natočit. Ach, jak krásný a poučný příběh pro wohnoutskou veřejnost pražské a brněnské kafelérky to mohl být, kdyby ten boxerský hulvát tomu člověku nezavolal záchranku… Co s tím?, řekli si v Syndikátu a tak alespoň… Číst vice »

Aleš
Člen
Aleš

PPK: Ty hyeny se jen volně inspirovali svým velkým demokratickým vzorem, Bruselem a příběhem českého europoslance Miloslava Ransdorfa, který byl odejit do bezživotí za zcela úmyslného neposkytnutí a odpírání první pomoci… Ironie moc pěkná. Ale ti, jež by to měli číst, to číst nebudou. Ti přeci nezkousnou si přečíst něco jiného než chvalozpěvy na své idoly. Všechno, co není chvalozpěvem, je pro ně nevyvážená nedemokratická špína a tu číst nebudou. Takým stačí přeposlat jediný nezaujatý článek z parlamentních listů a řádí jak černá ruka. A nedejbože, když ten článek kritizuje jejich idola nebo chválí protivníka. To by byli schopni i… Číst vice »

PPK
Člen
PPK

Aleš napsal
příběhem českého europoslance Miloslava Ransdorfa, který byl odejit do bezživotí za zcela úmyslného neposkytnutí a odpírání první pomoci…

ano, vskutku velmi podezřelý a špinavý příběh, o němž bylo předem rozhodnuto, že bude ihned mediálně zapomenut…

fajt
Člen
fajt

PPK napsal
ano, vskutku velmi podezřelý a špinavý příběh, o němž bylo předem rozhodnuto, že bude ihned mediálně zapomenut…

když už je to o vzpomínáni, tak by se nemělo pominout, že za jeho smrt nese velký díl zodpovědnosti i jeho partaj – že se na vás nepřátelé sesypou, to musíte při boji s gaunery tak nějak očekávat, ale dýka do zad od vašich “ přátel“ může být fatální. ..)

Aleš
Člen
Aleš

Na tento příběh bylo informační embargo i v Haló novinách!!! Nicméně je naděje, že po novém sjezdu třeba pochopí, proč pro kapitál bylo důležité míti Filipa… Fajt má pravdu v tom, že součástí příběhu byla dýka do zad od vlastních, ke kterým byl slušný až loajální, ačkoli si oni asi koledovali o opak. A jen díky parlamentním listům (kam napsala Vlasta Ransdorfová a Josef Skála) a jednoho přispěvatele om jsem zjistil, že se věci mají jinak, než bylo presentováno a účelově rychle zapomenuto.

fajt
Člen
fajt

v této kolonii je to už skoro třicet let na aplikaci ústavního článku 23, jenže ti, kteří se neumí a hlavně nechtějí brát za své práva, si je ani nezaslouží, pak jsou i ruští oligarchové dobří k planým nadějím. ..)

alexithymie
Člen
alexithymie

Alesi,když slyším Milá R. tak mě bolí u srdce! Znal jsem ho osobně ještě v 80 tych letech a hodně a hodně a hodně …….. si no vážím!!! Moc! a to se neodpouští ani od nepřátel, tak i od „přátel“.
Můj životní zážitek,když jsem seděl v aule a poslouchal jeho obhajobu dizertace. Hluboce se mu sklanim a pliju na ty kteří mu tak moc ublížili!!!
Čest jeho památce!!!!!!!