Dokument: Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana

sobota 26.12.2015

Vážení a milí spoluobčané,

setkáváme se opět po roce, abychom společně přemýšleli o událostech, které se v tomto roce uskutečnily. Stejně jako v lidském životě, i v životě naší republiky jsou to události radostné i méně radostné, ale jsem velmi rád, že těch radostnějších je podstatně víc.

Začnu tou první. S výjimkou Malty je Česká republika na prvním místě v Evropské unii z hlediska růstu své ekonomiky. Je to veliký úspěch a chtěl bych za něj poděkovat našim zaměstnancům, našim zaměstnavatelům a chtěl bych také ocenit českou vládu za její hospodářskou politiku. Jak řekl ministr financí, vláda „odšpuntovala ekonomiku“, a já bych k tomu jenom dodal, že ji vymanila ze svěrací kazajky škrtících opatření minulých pravicových vlád.

Druhou dobrou zprávou je to, že podle našich statistiků průměrná mzda, měsíční mzda, vzrostla o tisíc korun. A je dobře, když je hospodářský růst doprovázen i růstem životní úrovně. Týká se to ostatně i našich starobních důchodců, kteří příští rok budou mít ubohou valorizaci čtyřicet korun měsíčně, ale v roce 2017 by měli získat, bez započtení inflace, třetinu růstu průměrné mzdy, tedy minimálně tři sta korun. Přál bych si jenom, aby tato částka byla pro všechny, protože jinak by se prohluboval rozdíl mezi starodůchodci a novodůchodci.

No a poslední dobrá zpráva se týká nezaměstnanosti. Jsme na druhém místě v Evropské unii hned za Německem, pokud jde o nízkou míru nezaměstnanosti. A protože současně přibyla i volná pracovní místa, věřím, že ti, kdo opravdu chtějí pracovat, svoji práci najdou. To ovšem neplatí pro ty, kdo práci odmítají, aniž by k tomu měli vážné zdravotní důvody. Podporuji růst minimální mzdy, ale nepodporuji růst sociálních dávek, protože se domnívám, že právě nůžky rozevírající se mezi minimální mzdou a sociálními dávkami mají lidi nutit k užitečné a v budoucnosti i dobře placené práci. Kromě toho některé sociální dávky jsou naprosto nesmyslné. Například státní příspěvek na bydlení jenom vytvořil ubytovny a obchod s chudobou.

Celkově tedy můžeme říci, že skončila blbá nálada a že je důvod pro opatrný a kritický optimismus, pro pozitivní očekávání, které je důležitým psychologickým faktorem ekonomického růstu, a že je také důvod, abychom se na sebe také občas usmáli, jako já teď na vás, protože s úsměvem jde všechno líp.

Jsem někdy kritizován za to, že ve svých vánočních poselstvích nemluvím o vizi České republiky. Já jsem sice na toto téma napsal několik knih a pronesl řadu projevů, mimo jiné v Poslanecké sněmovně, ale velmi rád, ve vší stručnosti, svoji vizi České republiky ještě jednou představím. Je to vize založená na postupném přibližování našeho státu ke skandinávskému modelu sociálního státu, tedy modelu, který je založen na dvou pilířích. Na vysokých daních, což je velmi nepopulární, zejména na progresivním zdanění příjmů fyzických osob, kdy ti nejbohatší platí relativně nejvyšší daně. Nu a současně je založen na tom, že daňový výnos se nerozkrade, ale že je určen na investice do lidí, do veřejného sektoru. To znamená do zdravotnictví, do školství, ale také do vědy a výzkumu. Skandinávské země se umísťují na prvních příčkách žebříčku konkurenceschopnosti, což dokazuje nesprávnost pravicové neoliberální teorie, že čím nižší daně, tím vyšší ekonomický výkon. A kromě toho tyto země mají nejvyšší index kvality života včetně pravděpodobnosti dožití, nízké míry kriminality a tak dále.

Toto je tedy moje vize, ale plně uznávám, že aby se jí podařilo dosáhnout, je zapotřebí nejdříve zacpat díry státního rozpočtu, jimiž unikají obrovské miliardy formou daňových podvodů. Budu proto podporovat všechny zákony, které čelí daňovým podvodům, ať je to zákon o elektronické evidenci tržeb nebo zákon o prokázání původu příjmů a majetku. Ti, kdo namítají, že těmito zákony se zasahuje do osobní svobody lidí, zapomínají, že nikdo nemá právo krást, nikdo nemá právo podvádět a že daňový podvod je ve Spojených státech druhý nejtěžší trestný čin po vraždě.

Závěrem mi dovolte, abych se zmínil o zahraniční politice. Ekonomická diplomacie, kterou prosazuje současná vláda i já, zaznamenala v tomto roce významné úspěchy. Jsem rád, že se zlepšily ekonomické vztahy s Čínou, která se stává největší ekonomikou světa, že k nám přicházejí i investice z Korejské republiky a z řady dalších zemí, že se podařilo zlepšit i vztahy se středoasijskými státy, od nichž dostáváme podstatnou část ropy, a tak dále.

A tak v zahraniční politice je jenom jediná temná skvrna, a tou je migrační vlna. Politici, kteří zavírají oči před tím, že se k nám tato migrační vlna ještě nepřelila, že se proto není čeho obávat, mi trochu připomínají jednoho bývalého pražského primátora. Tento primátor v době povodní stál na mostě a říkal: „Situace je nad míru výtečná“, a dvě hodiny poté voda zalila pražské metro. Někdy si připadám jako Kassandra, která varuje před vtažením trojského koně do města, a jsem hluboce přesvědčen o tom, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze a nikoliv spontánní pohyb uprchlíků. Ti, kdo se zastávají migrantů, mluví o soucitu a solidaritě. Soucit je možný u starých, nemocných a především u dětí, ale velká většina nelegálních migrantů jsou mladí zdraví muži bez rodin. A já se ptám, proč tito muži nevezmou do ruky zbraň a nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu. Jejich útěk objektivně posiluje Islámský stát. A já si nedovedu představit, že v době, kdy z protektorátu prchali naši mladí muži, prchali proto, aby ve Velké Británii dostávali sociální dávky. Prchali proto, aby bojovali za svobodu své země. A totéž samozřejmě platí i pro ty, kdo odcházejí ze zemí, kde se nebojuje, protože jejich odchod odsuzuje tyto země k další zaostalosti.

Když se připravovala demonstrace zastánců migrace k 17. listopadu, tak jsem od jedné z našich zpravodajských služeb dostal informaci, že na transparentu této demonstrace má být nápis „Tahle země není naše – Refugees welcome“. Potom někdo poradil těmto organizátorům, že ten nápis je mimořádně hloupý, tak ho nahradili o něco méně hloupým nápisem „Tahle země patří všem – Refugees welcome“.

A závěrem svého vánočního poselství bych vám chtěl říci dvě závěrečné věty. Tahle země je naše. A tahle země není a ani nemůže být pro všechny.

Milí přátelé, šťastný a veselý nový rok.

24
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
24 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Autoři komentářů
BédaorinokoJ. HruškaBetySio Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
idiotronic
Člen
idiotronic

Pod článkem na téma ,,mobilizace“ se rozběhla debata, která nepochybně odrážela dnešní realitu, ale kromě úsměvu nad úřední tupostí vojenské evidence a absurditou soudobých reálií mohlo čtenáře z celkového vyznění debaty také třeba i mrazit v zádech. Na armádě (také, kromě jiného) závisí existence státu. Nedejme se mýlit opretním průběhem (jak pro koho) zániku ČSFR roku 1992. Po zániku ČSR a vzniku Protektorátu měli Češi na popravišti v Plötzensee národnostní převahu. Senátor Jan Veleba reagoval na presidentův vánoční projev vlastním článkem, z něhož vyjímám: ,,Není to jednoduché, ale nemohu zradit svoje svědomí a musím říct, že v takové EU žít… Číst vice »

Sasin
Host
Sasin

Stále dokola stejné. Papaláši jať samovybraní, či dosazení nebo zvolení kýmkoli a jakkoli po zabydlení se u moci vyžerou, vyvekslují a zaprodají na co přijdou. Vytvoří si dohody se sobě rovnými v zaraničí a místně příslušných pátých, šestých kolonách a v poklidu si beztrestně vládnou a tloustnou dokud se ucho neutrhne. Pak začnou mít plné huby lásky k vlasti, obraně jejich pašalíků a politruckého hantecu. Šmejdi největší mají plnou hubu zaměstanosti, ale sami žijou z podílů, které si samo sebou přisvojili. Jako výběrčí daní z půlnočního království nechají lidu opravdu, ale opravdu málo a gdyž hrozí, že ani to nebude… Číst vice »

Aleš
Člen
Aleš

Přestaňme chodit kolem horké kaše. Je nejvyšší čas vystoupit z TERORISTICKÉ organizace NATO. To je největší balvan, který z nás dělá otroky.

Sio
Člen
Sio

No, jak to tak vidím, k prezidentskému projevu vůbec nic. A přitom, vřískot odpůrců postrádající jakýkoli rozumný argument svědčí o tom, že opravdu trefil do černého.
http://blisty.cz/art/80431.html

Sasin
Host
Sasin

Vieš si predstaviť Sio, že ťa nejaké hovädo zajme, urobí z teba otroka, zavrie ťa o hlade aj smäde do chlieva s kozami, a keď ujdeš, a budeš prosiť Alaha o pomoc, o trochu vody aj kus chleba, Alah sa na teba vyserie, a tvoje modlitby nevyslyší, lebo si ukradol tomu hovädu majetok, za ktorý zaplatil? Akoby taký Alah mohol nechraniť záujmy svojho veriaceho Sia? A Sio, keď násilím pri útoku na mesto zajmeš mladú ženu, môžeš ju vraj hneď na mieste znásilniť, ale len keď je to panna. Ak nie je panna, musíš niekoľko týždňov počkať, kým sa jej… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

Zeman prostě nezklamal.

nikdo
Člen
nikdo

Po dlouhé době jsem se podíval na Britské listy a překvapilo mě, že teď po projevu se ze Zemana stal „Miloš“. Jakoby mu celá redakce tykala a nejspíš s ním pila na bratrství nebo pásla krávy nebo tak něco.
Jestli ona to nebude nějaká chytrá propagandistická fyňťa, která se teď bude šířit po Sorošovských webech jako dehonestace Zemana. Možná snaha srovnat s Jakešem, protože „Miloš“?

Sio
Člen
Sio

Mr. Pehe zase v akci, aneb „Najdi 10 faulů v jeho argumentaci.“
http://www.novinky.cz/komentare/390419-komentar-ti-mladi-zdravi-muzi-bez-rodin.html
Pravdou je, že oproti článku, který na OM uveřejnil před pár věty, plném těžce pochopitelných výrazů a dlouhých vět Pehe znatelně propagandisticky vyrostl. Asi dostal na jisté ambasádě nebo přímo za mořem školení, jak na to. Nicméně manipulací a lží je v jeho textech neméně.
Nechce se mi tu jeho článek rozebírat, vyspělejší čtenáři OM pochopí sami, kde jsou ty fauly.

Sio
Člen
Sio

Článek jako cyp. Zdůrazňuji, jak cyp je ten článek, označit tímto hanlivým přívlastkem mladého nadějného alpinistu z novinek bych si nikdy nikdy nedovolil. Zajímavé, cesta vzhůru dnes vede přes nevábně vonící kaverny.
http://www.novinky.cz/komentare/390389-komentar-putinuv-gordicky-uzel-jan-ludvik.html
Ten to ale Putinovi nandal!

Béda
Člen
Béda

Sio napsal

Článek jako cyp. Zdůrazňuji, jak cyp je ten článek, označit tímto hanlivým přívlastkem mladého nadějného alpinistu z novinek bych si nikdy nikdy nedovolil. Zajímavé, cesta vzhůru dnes vede přes nevábně vonící kaverny.
http://www.novinky.cz/komentare/390389-komentar-putinuv-gordicky-uzel-jan-ludvik.html
Ten to ale Putinovi nandal!

Ten klučík má před sebou velkou budoucnost (za předpokladu, že US embasy bude moct v budoucnu podobné klučíky vydržovat (- důkladně proškolené v USA). I takový Just anebo Fištejn by se měli mít před perspektivní konkurencí na pozoru. Vietnam, Irák a Afghánistán se svazákovi opravdu velice povedly.

Béda
Člen
Béda

Sio napsal

Mr. Pehe zase v akci, aneb „Najdi 10 faulů v jeho argumentaci.“
http://www.novinky.cz/komentare/390419-komentar-ti-mladi-zdravi-muzi-bez-rodin.html
Pravdou je, že oproti článku, který na OM uveřejnil před pár věty, plném těžce pochopitelných výrazů a dlouhých vět Pehe znatelně propagandisticky vyrostl. Asi dostal na jisté ambasádě nebo přímo za mořem školení, jak na to. Nicméně manipulací a lží je v jeho textech neméně.
Nechce se mi tu jeho článek rozebírat, vyspělejší čtenáři OM pochopí sami, kde jsou ty fauly.

Nasazený „levičák“ Bilderberku působící na New York University již dnes málo koho překvapí. Karty jsou rozdány a všichni vědí kdo ho platí. Toho píseň taky poctivě zpívá.

Béda
Člen
Béda
Sio
Člen
Sio

Béda napsal
Ten klučík má před sebou velkou budoucnost (za předpokladu, že US embasy bude moct v budoucnu podobné klučíky vydržovat (- důkladně proškolené v USA). I takový Just anebo Fištejn by se měli mít před perspektivní konkurencí na pozoru. Vietnam, Irák a Afghánistán se svazákovi opravdu velice povedly.

Měli by mu udělit titul „Alpinista roku“. Je to MBA jako vyšitý.

Sio
Člen
Sio

Béda napsal Sio, Havloidní „humanitární“ autorita promluvila: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jirina-Siklova-Zeman-chlasta-a-ma-poskozeny-mozek-A-cesky-narod-415010 No, já nevím, když slyším tu dámu mluvit, vždy mě napadne, zda nějakým mentálním postižením netrpí ona. Nemůžu za to, prostě ta jeji výslovnost a dikce … připadá mi, že mele páté přes deváté a tváří se jako vzdělanec a intelektuál. Odkud se v ní bere ta víra, že je vzdělanec, to netuším. Drzost s jakou mluví o Zemanovi, kterému s prominutím ta dáma svou inteligencí a vzděláním naprosto zjevně nesahá ani po kotníky je exemplární. Na druhé straně vidím v ní velký potenciál. Pražské kavárně tuto dámu ze srdce přeji. Ona,… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Diabetici pozor! Podle paní Šiklové máte poškozený mozek a pokud se k tomu ještě někdy napijete, měli by vás lifrovat do cvokhausu!
Někde jsem četla, že USA má v počtu diabetiků na obyvatele světový primát. Moc by mne zajímalo, jak by tam na moudra paní Šiklové reagovali, nehledě na to, že i spotřeba tvrdého alkoholu tam je na vysoké úrovni.

Béda
Člen
Béda

Bety napsal Diabetici pozor! Podle paní Šiklové máte poškozený mozek a pokud se k tomu ještě někdy napijete, měli by vás lifrovat do cvokhausu! Někde jsem četla, že USA má v počtu diabetiků na obyvatele světový primát. Moc by mne zajímalo, jak by tam na moudra paní Šiklové reagovali, nehledě na to, že i spotřeba tvrdého alkoholu tam je na vysoké úrovni. Podle projevů té staré ubohé paní (kupř. šlágr jehož je autorkou – „raději se budu mýlit s USA než mít pravdu s Ruskem“) bych soudil na to, že její mozek je již dávno nevratně poškozen. Myslím, že na… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Jinak ale s prezidentem nesouhlasím v tom, že téma imigrace je jediná temná skvrna na naší zahraniční politice. Spíš bych řekla, že je takřka celá tak nějak dohněda, a to i přes jeho občasné snahy vnést do ní nějaký světlý moment.

orinoko
Člen
orinoko

Soudruzka Siklova je svym zpusobem soudruh Halik. – V sukni. Pochopitelne. Za drivejska byli oba skvelymi nastenkari, a dneska jsou uz opet nastenkari. Dukladne si prohlednete jejich anfas. Oba maji ve svem ksichte vepsanou krivarnu podle Jidase. Ona se radeji bude mylit se lharem Bushem, nez mit pravdu s Putinem. On radeji doma uvita islamskou zivou reku, nez aby alarmoval svet k zachrane krestanu v Syrii a Iraku. Vysoce odporne charaktery. Ona ma krysi vetkany polibek ve svem anfasu, on blahobytnou existenci jako kadrova rezerva, kdyz mnohe uz byly nasimi lidmi odmitnuty. Ona – sluzebnik temna. On – sluzebnik jidasskych… Číst vice »

Béda
Člen
Béda

http://svobodnenoviny.eu/kardinal-vlk-ma-stejneho-boha-s-muslimy/

Třeba již od příštího roku budou sdílet restituenti z ŘKC kostely s muslimy a modlit se Aláh Akbar! ke stejnému Bohu.

J. Hruška
Člen
J. Hruška

„Soudruzka Siklova je svym zpusobem soudruh Halik“ Milé Orinoko. Opravdu nevím, kdo je podařenější. Jestli Vy, nebo Vaši soudruzi.

orinoko
Člen
orinoko

Skvele zpravy. Saudske letecke uterky bombardovaly vojenske oddily sveho vazala Hadiho. Skleb dejin prisel vzapeti. U bin Saudu havaroval bahrajnsky tryskac ze skvele Emeriky. Mozna to byl ten jediny , jimz oficialni Bahrajn mohl podporit svoji arabsko-zidovskou kopalici. Na Strednim vychode se prudce vytapi stejne jako ve slizske Britanii. V Syrii vybuchuji a hori dalsi a dalsi konvoje s cernym kontrabantem , u slizouna Cameruna voda zatapi jeho vlade. El Nino – Detatko – se cini sec muze. U slizouna voda porad stoupa. Chtel do stredovychodni kopalice, tak ma doma vodu z koalicnich rek. Vcera jsem strhnul z okna cerny… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Pane Hrusko, zdravim. A at je rok 2016 nadejnejsi nez ten soucasny.
Kral umira, at zije Kral. Protoze vladce vseho – Cas – jiz naskocil na svuj kun.
Kralovstvi za kone. Cas … za zivot vecny.
Do Syrie jsem posilal odkazy na husitske doby. Vysec bitvy na Vitkove mela neskutecny ohlas.
A ten film se jmenoval Proti vsem.
Rusove se vyjadrovali, jak je mozne, ze ten film neznaji.
Zato znaji Kunderu. Je to v Rusku nejslavnejsi Cech.

Béda
Člen
Béda