EKOFILM: O pět ocenění festivalu soutěží 25 filmů ze 14 zemí, Česko má 3 želízka v ohni

Tisková zpráva 47. mezinárodního filmového festivalu EKOFILM ze dne 15. září 2021

Dominují evropské filmy, exotiku zastupují Austrálie, Indie, Kanada a USA

BRNO/ČR – Dramaturgický tým EKOFILMu pod vedením Jitky Kotrlové [1] vybral z celkem 207 přihlášených filmů soutěžní pětadvacítku. Festivalová porota [2] ocení nejlepší snímky v sekcích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy [3]. Kterýkoliv ze soutěžních filmů pak může získat některé ze zvláštních ocenění: Cenu ministra životního prostředí za nejlepší film a Cenu prezidenta festivalu. 47. ročník mezinárodního festivalu filmů s ekologickou tematikou proběhne 20.–23. října 2021 v Brně, slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v pátek 22. října na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Tématem zejména doprovodného programu je zelená architektura.

Ode dneška si mohou diváci rezervovat místa v sálech na www.ekofilm.cz.

„Na festival se letos přihlásily filmy, které zpracovávají dlouhodobá i zcela aktuální a gradující ekologická témata z různých koutů světa. Namátkou bych zmínila filmy o požárech, které trápí Austrálii a Kalifornii, snímky o ochraně pralesů, příběhy původních obyvatel Bolívie a Kambodže v boji proti korporacím či pohled na rozrůstající se sbírky vyhynulých druhů zvířat v muzeích. Společným znakem soutěžních je aktivismus a konkrétní kauzy lidí, kteří bojují za zachování svého životního prostoru a takových lidských činností, které budou v rovnováze s přírodou. Protože se letos přihlásily velmi kvalitní snímky, museli jsme některé odmítat s opravdu těžkým srdcem, věříme však, že diváci i porota náš výběr ocení,“ popisuje přístup dramaturgického týmu jeho vedoucí Jitka Kotrlová.

Největší zastoupení má v letošní soutěži Německo s pěti filmy, po třech snímcích mají Česko a Nizozemsko, po dvou pak Belgie, Polsko a Slovensko. Vždy jeden film pak reprezentuje dokumentaristiku Austrálie, Francie, Indie, Itálie, Kanady, Spojených států amerických, Španělska a Velké Británie. S udílenými cenami je spojena i finanční odměna, porota mezi vítěze rozdělí v přepočtu zhruba 58 tisíc korun (2 733 amerických dolarů).

Dějištěm projekcí bude už tradičně brněnské Univerzitní kino Scala, kde proběhnou i diskuze v chill-out zóně. Promítat se bude i v Sále společenského centra ÚMČ Brna-střed. S nefilmovým programem se připojí Fakulta sociálních studií a centrem festivalu bude brněnské náměstí Svobody. Kromě soutěžních filmů nabídne festival i dva nesoutěžní snímky [4]. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, zahajovací hudební show kapely Brass Avenue, debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

„EKOFILM má v Brně dlouhou tradici i spoustu příznivců. Jsem proto rád, že jsme se mohli také zapojit a festival podpořit zapůjčením společenského sálu naší radnice. Téma letošního ročníku, zelená architektura a chytré plánování měst, je velmi aktuální, proto doporučuji každému, aby se na některý z festivalových filmů přišel podívat. Já si z pestré nabídky určitě vyberu,“ pozval na festivalové projekce starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl.

47. ročník nejstaršího evropského filmového festivalu s ekologickou tematikou EKOFILM se koná opět v Brně ve dnech 20. – 23. října 2021. Koná se pod záštitou ministra životního prostředí Mgr. Richarda Brabce, hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha, primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové, starosty městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěcha Mencla, rektora Masarykovy univerzity prof. Martina Bareše a rektorky Mendelovy univerzity prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph.D. Aktuální informace naleznete na webu www.ekofilm.cz.

Festivalový web: www.ekofilm.cz

Poznámky:

[1] Medailonky členů dramaturgického týmu EKOFILMu najdete na https://www.ekofilm.cz/aktuality/ekofilm-2021/predstavujeme-dramaturgicky-tym-festivalu/

[2] Medailonky členů poroty najdete na https://www.ekofilm.cz/osobnosti/

[3] Kompletní seznam soutěžních filmů je samostatnou přílohou tiskové zprávy. Fotografie jsou ke stažení na https://host.keypromotion.cz/data/sharing/0iyGvVhXt

Prehled_filmů_uváděných_na_47. EKOFILMu 2021

5 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
17. 9. 2021 12:48

Také želízko v ohni!! Jako na zavolanou.

https://gloria.tv/post/SRin4Fa9RvpA1vWPbUDbfdNT9

Na vyfocené noze byla údajně upevněna kamera.

Noha s kamerou.jpg
Last edited 2 let před by orinoko
orinoko
orinoko
17. 9. 2021 14:02

Tohle by zasloužilo hollywoodský trhák. Zvláštní úkaz. Útok za padlá Trojčata 911 a úprk do zemljanky za velkou vodu po 20ti letech pod stejným kódovým označením. To by nedal dohromady ani absurdní Véna Ventilátor.

vystrizek1-6.jpg