Ekonomická opatření ruské vlády během epidemie koronaviru

Putin

Pro objektivní srovnání ekonomických opatření jednotlivých států během epidemie koronaviru uvádíme kroky ruské vlády.


Pro objektivní srovnání ekonomických opatření jednotlivých států během epidemie koronaviru uvádíme kroky ruské vlády. Dne 25. března, prezident Ruska Vladimir Putin oslovil národ v momentu, kdy počet potvrzených případů COVID-19 narostl na 658. Během projevu vysílaném státní televizí Putin oznámil odsunutí prozatím na neurčito hlasování o nové verzi ústavy, která by mu umožnila zůstat v úřadu až do roku 2036. Projev uvedl nové kroky federální vlády pro ochranu veřejného zdraví a hospodářství. Zde je seznam hlavních opatření v bodech.

Kroky k dodržení izolace

 • V týdnu od 28. března – 5. dubna (prodlouženo do 30. dubna) budou zastaveny všechny nikoliv nezbytné práce a pracovníci mají nárok na placenou dovolenou. Záchranné služby, lékařské služby, lékárny, obchody a banky zůstanou otevřené.

Ekonomická podpora pro jednotlivce

 • Všechny sociální dávky a výhody budou automaticky prodlouženy o šest měsíců. Občané, kteří pobírají dávky, nebudou muset prokazovat během této doby nároky na dávky.
 • Všechny rodiny s nárokem na rodičovský příspěvek obdrží navíc 5 000 rublů ($63) na měsíc, vynásobený počtem dětí do čtyř let, v průběhu příštích tří měsíců.
 • Platby pro rodiny s dětmi ve věku tři a sedm let začnou o měsíc dříve, v červnu místo v červenci.
 • Do konce roku bude stanovena minimální nemocenská dávka na federální úrovni tak, aby odpovídala minimální mzdě, bez ohledu na místo a zaměstnání. Minimální mzda je v současné době 12,130 rublů ($153) za měsíc.
 • Dávka v nezaměstnanosti bude stanovena tak, aby se rovnala minimální mzdě.
 • Sociální dávky vyplácené veteránům k 75. výročí Sovětského vítězství ve druhé Světové válce se začnou vyplácet v předstihu už v dubnu.
 • Splátky za pokuty a hypotéky se nebudou platit během nouzového stavu. Předpis se vztahuje na osoby, jejichž příjem se snižuje o více než 30 procent jako důsledek pandemie.

Ekonomická podpora pro podniky

 • Úvěry pro podnikatele průmyslu budou prodlouženy. Konkurzní řízení bude stabilnější a méně zatěžující.
 • Malé a střední podniky budou mít více času na zaplacení všech daní, kromě daní z přidané hodnoty, v průběhu příštích šesti měsíců.
 • Malé a střední podniky dostanou od vlády přímou podporu ve výši 12.130 rublů (149 euro) na každého zaměstnance.
 • Malé podniky, tj. společnosti s 15 zaměstnanci nebo s obratem do 120 milionů rublů ($1.52 milionů dolarů) v příjmech, budou mít více času na zaplacení federální daně.
 • Malé a střední podniky, které mají finanční těžkosti kvůli krizi, budou mít odložené kreditní platby na šest měsíců.
 • Šestiměsíční moratorium na konkurzy bude platit pro firmy postižené pandemií. Daně a vybírání poplatků od těchto společností bude pozastavena.
 • Všichni pracovníci, jejichž mzda je vyšší než minimální mzda, budou na dobu neurčitou platit menší dávky do sociálního systému a to ze 30 procent na 15 procent. U pracovníků s minimální mzdou nebo méně zůstane tato dávka 30 procent.

Nové daně

 • Dividendy, které jsou převáděny z Ruska na off-shore účty, budou zatíženy 15 procent daně z příjmu. (Předtím to byla pouhá 2 procenta, red.).
 • Daň 13 procent na individuální příjmy získané z bankovních vkladů a dlouhodobých dluhopisů, pokud tyto dividendy přesáhnou jeden milion rublů ($12,670).

Přeloženo z nezávislého ruského webu Meduza, Putin’s newly announced COVID-19 crisis response, point by point (Olga Korelina, Alexander Baklanov).

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom1622
Tom1622
4. 5. 2020 17:25

Není to sociální u minimální mzdy opačně ? Nebo tím řeší daňové vykuky a minimální mzdu tam nikdo nebere ?

Patrik
Patrik
4. 5. 2020 19:29

„Během projevu vysílaném státní televizí Putin oznámil odsunutí prozatím na neurčito hlasování o nové verzi ústavy, která by mu umožnila zůstat v úřadu až do roku 2036.“ Vzhledem k tomu, že hlasování mělo proběhnout 22.4.2020, si dovolím tvrdit, že hlasování by neproběhlo i kdyby nebylo koronaviru. Všechno totiž odpovídá tomu, že mělo jít pouze o sondu ala „100 dnů Napoleona“, k čemuž koronavirus v Rusku jen přispěl. Že Putin k epidemii zaujal takový postoj, jaký zaujal, je logické – ať už chceme nebo ne, epidemie je OBJEKTIVNÍM GLOBÁLNÍM PROCESEM bez ohledu na to, jestli za tím novým koronavirem stojí USA… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
4. 5. 2020 19:50

Oprava: „a když už to párkrát zaznělo i ve vysílání ČT, tak na tom asi něco bude – viz např. video zde“, tak tam patří tento odkaz:
https://outsidermedia.cz/prof-jan-zaloudik-o-nouzovem-stavu-a-koronaviru-ceska-televize-se-zblaznila/

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
4. 5. 2020 22:02

Související: „Tento týden bude zajímavý hlavně v tuzemsku, odkud čekáme první větší várku dat, která naznačí hloubku ekonomického poklesu vlivem vládních restrikcí. Již pondělní údaj o indexu nákupních manažerů naznačil, že můžeme očekávat vskutku drtivý dopad. “ „Událostí týdne bude ČTVRTEČNÍ měnověpolitické zasedání České národní banky. Ta má podle nás momentálně úlohu poměrně jasnou – vzhledem k tristnímu ekonomickému výhledu musí reagovat na dezinflační tlaky a zároveň připravit půdu pro opětovné odražení ode dna. ČNB tak podle nás se sazbami půjde dolů a to o 50 bazických bodů na úroveň 0,50 %. Tento krok bude kompromisním řešením, které bude dostatečně… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Patrik
5. 5. 2020 13:47

Kdysi Hradní Zeman prohlásil , že nemá rád „potápěčské teorie“ . Vůbec se mu nedivím.

Dno kapíku neexistuje.Taková dna-podágra je ovšem k vidění všude kolem. O DNA je pak vůbec zbytečné hovořit. A ještě do tohoto ranku patří quasi úvahy, jestli má dno charakter V nebo U. To už je úplně mimo mísu.
Kapík je totiž bez dna i bez charakteru.
V naší-jejich České tv reality byl údajně poprask. Kdo prý si dovolil dát včera na Dvojku Den Kondora? Tedˇ, když
třídní boj jede na plné rotačky.

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
5. 5. 2020 14:03

Ještě jsem zapomněl napsat , že obstarávači dna za kapíku jsou exekutoři. U nich neexistuje žádné V ani U. Linie je jasná. Pořád dál a více. Dvojjedinost kapíku.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
5. 5. 2020 12:17

Koruny sem, corona tam a krize je na světě. Výsledkem je, že 3 amíci – majitel Amazonu Jeff Bezos, microsofťák Bill Gates, a investor Warren Buffet vlastní stejný majetek jako dolní polovina ostatních amíků dohromady. Vyjádřeno v číslech, jde o nepoměr 3: 170 000.000. Pozoruhodná je rychlost obohacování – 282 mld usd jen za 2 měsíce. Ještě před 9 roky bylo zapotřebí 400 super boháců, aby trumfli polovinu toho zmateného národa, dnes na to stačí Tři mušketýři, kteří si můžou dovolit prakticky všechno a s každým, přitom už dávno. Žádný národ nemůže přežít morálně a hospodářsky, jestliže tak málo vlastní… Číst vice »

Irena
6. 5. 2020 6:38

Jak vyplývá z informací představitelů hromadných sdělovacích prostředků Venezuely, může se na území státu nacházet až 100-150 amerických vojáků a žoldáků, kteří přišli ze sousední Kolumbie. Více než 30 z nich už bylo zadrženo. Vzhledem k tomu, že s podobnými akcemi nemají venezuelští vojáci zkušenosti, odborníci nevyloučili, že ve skutečnosti kontraoperaci proti silovému převzetí moci ve Venezuele mohli řídit ruské, čínské a dokonce i íránské vojenské jednotky, přestože žádné oficiální prohlášení to nepotvrzuje.

http://avia.pro/news/rossiyskie-voennosluzhashchie-zahvatili-v-plen-amerikanskih-nayomnikov?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop&utm_referrer=https%3A%2F%2Fyandex.ru%2Fnews

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
6. 5. 2020 10:42

Maduro oznámil zadržení členů Trumpovy osobní ochránky

https://vz.ru/news/2020/5/5/1037773.html

Asociace s rokem 1979, Íránem a Jimmym Carterem čistě náhodná :-)

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
7. 5. 2020 14:15

Koukám, v Čechách ticho po pěšině… Americká CIA byla právě přistižena, jak chtěla ve Venezuele odkráglovat úřadujícího prezidenta, ale v českých médiích je ticho po pěšině. Nikdo nekřičí, že je potřeba vyhostit americké diplomaty z ČR za projev agrese ve svrchované a suverénní zemi v Jižní Americe. Kdyby jen polovina z toho:

https://aeronet.cz/news/operace-gideon-venezuela-dopadla-2-americke-zoldaky-cia-a-dalsich-6-pucistu-s-cilem-provedeni-atentatu-na-prezidenta-nicolase-madura-na-zaklade-kontraktu-v-cene-213-milionu-dolaru/

byla pravdou, tak zle, matičko, zle.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
6. 5. 2020 17:21

Ne koronavirus, ne ekonomická krize, to všechno do podzimu zvládneme, ale zatím to nevypadá, že zvládneme v Evropě naprosto neznámý u mainstreamových politiků nástup fašismu.