Hnutí Duha: Evropský parlament žádá vyšší recyklaci odpadů

EVROPSKÝ PARLAMENT ŽÁDÁ ZVÝŠIT RECYKLACI, OMEZIT SPALOVÁNÍ A NASTARTOVAT ŠETRNOU CIRKULÁRNÍ EKONOMIKU

JASNÝ SIGNÁL PRO ZMĚNU KURZU ODPADOVÉ POLITIKY MINISTRA RICHARDA BRABCE I PRO KRAJE

čtvrtek 9. července 2015

Dnešním hlasováním požaduje Evropský parlament výrazně zvýšit recyklaci a omezit skládkování. Europoslanci chtějí po roce 2020 spalovat pouze nerecyklovatelné suroviny a zastavit financování výstavby nových spaloven z evropských fondů. Přesně totéž požaduje po české vládě i Hnutí DUHA. Vláda však v rozporu se svým programovým prohlášením prosazuje veřejností odmítané a neefektivní spalování odpadu.

Evropská unie je závislá na dovozu surovin. Přesto se 60 % cenných surovin obsažených v komunálních odpadech nenávratně ničí ve spalovnách nebo na skládkách. Unijní recyklace komunálních odpadů dosahuje v průměru jen 40 %, zatímco nejúspěšnější evropské státy přesahují 60 %.

Podle vládou schváleného Plánu odpadového hospodářství České republiky je i naše země schopna zvýšit recyklaci z nynějších uboze podprůměrných 30 % na úroveň Německa, tedy na 60 % do roku 2024 [1]. Avšak koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL si stanovila pro recyklaci nejnižší evropskými směrnicemi požadovaný cíl, a to jen cca 35 % recyklace komunálních odpadů do roku 2020 a je tak první polistopadovou vládou, která snížila recyklační cíl ČR (dosud byl 50%).

Europoslanci požadují:
– zvýšit míru recyklace komunálních odpadů na 70 % do roku 2030 (nyní EU 40%, ČR 30%)
– zvýšit míru recyklace obalů na 80 % do roku 2030 (nyní EU 65 %, ČR 70 %)
– spalovat pouze nerecyklovatelné suroviny po roce 2020,
– zastavit financování výstavby nových spaloven z EU fondů,
– měřit vliv na životní prostředí spojený se spotřebou v EU od roku 2018.

Pro šetrnou odpadovou politiku hlasovalo 394 poslanců, 197 bylo proti a 82 se zdrželo. Hlasování následovalo poté, co loni nová Evropská komise kontroverzně stáhla návrh stěžejní odpadové a surovinové legislativy – balíček pro cirkulární ekonomiku. Evropská komise však nyní připravuje nový, údajně více ambiciózní návrh.

Europoslanci dále požadují zvýšení surovinové produktivity EU o 30 %, avšak pouze jako nezávazný cíl. Nový návrh balíčku pro uzavřenou, tzv. cirkulární ekonomiku má představit Evropská komise do konce roku.

Ivo Kropáček, odpadový expert  Hnutí DUHA, řekl:

„Evropský parlament dal dnešním hlasováním jasný signál Evropské komisi, ministru Brabcovi i krajům, že odpady se nemají skládkovat, ale recyklovat. Naopak spalovat se mají pouze nerecyklovatelné odpady, přičemž spalování se nemá podporovat z evropských fondů.“

„Ministr Brabec by už měl přehodnotit dosavadní prospalovnovou politiku a připravit nový zákon o odpadech, který zvýší míru recyklace na úroveň vyspělých států. Ostatně žádá to po něm sama vláda ve svém programovém prohlášení. Kraje by měly v právě připravovaných krajských odpadových plánech požadovat vysokou míru recyklace a přestat plánovat spalovny pro recyklovatelné odpady. Budoucnost Evropy i ČR je v cirkulární ekonomice, která bude maximálně využívat cenných surovin a zásadně sníží nynější plýtvání.“

Poznámky:

[1] Vládou schválený POH ČR (http://www.mzp.cz/cz/poh_cr_prislusne_dokumenty) na straně 61 v grafu 20 ukazuje, že ČR může recyklovat a kompostovat 60 % komunálních odpadů v roce 2024

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
9. 7. 2015 20:45

Mám doma ledničku ,plněnou freonem, stále ještě chladí. Zůstala tu po člověku, který tu nějaký čas bydlel. Rok výroby 1968.
Soudobé ledničky již mají trubkové rozvody chladiva nikoli měděné, ale ocelové. Asi za šest let postupně unikne chladivo(bezhalogenové) , lednička se vyřazuje, jsou k nahlédnutí na libovolném sběrném dvoře.
Která lednička je ekologičtější?
poznámka: ozónová díra je (pokud je skutečně způsobena freonem) následek krátkého života automobilů s freonovou klimatizací, nikoli ledniček, výkonově se
tato zařízení řádově liší, ledničky se nikdy navzájem nesrazí.
+-

idiotronic
9. 7. 2015 20:56

Která instituce kontroluje, zda jsou nové výrobky optimallizovány z hlediska pozdější recyklace (podle mého názoru je například nesmysl, aby měly dětské hračky měděné vodiče, když stejnou službu u hraček zastanou vodiče ocelové, zinkované). Dobrým příkladem cirkulárního hospodaření mohou být např. desktopy, kde lze řadu dílů modernizovat při ponechání původní mechanické stavby, včetně napájecích zdrojů, špatným příkladem jsou mikrovlnné trouby, které, navzdory jednoduchosti, nikdo neopravuje a při procházce po městě je běžně vidíme. Ta ,,nová“ pak pracuje se stejnými díly. Tzv. šrotovné na automobily je pak příkladem ekologické sabotáže.

idiotronic
9. 7. 2015 21:05

Domácí cvičení
Zjistěte, za jak dlouho ušetří úporná zářivka 20 W energii, která je potřeba na znovuvýrobu automobilu, na nějž bylo poukázáno šrotovné.Světelný tok žárovky předpokládejte 999 lumenů. (výsledek: Zatmění před očima)

Sio
Sio
9. 7. 2015 21:36

Tuž komu česť tomu česť. Ať dluho žiju poslancy teho Evropskeho parlamenta! Slava im!

mirror
mirror
9. 7. 2015 21:54

Má tady někdo přístup k informacím o vzdělání pohlavárů Hnutí Duha? Zvládli základní teplotechnické výpočty? Dokázali by vysvětlit rozdíl mezi Joule a kalorií? Kdyby dovedli počítat, tak by propočítávali varianty. Tady se to hemží procenty, která si vycucali z prstu.