Finanční poučení z Řecka

Do konce března 2015 bylo vydáno Řecku celkem 325 miliard eur ve formě úvěrů od EU, MMF a ECB. A přitom je míra nezaměstnanosti více jak dvojnásobná než v roce 2010, kdy se začalo s fiskálními záchrannými akcemi.

Shodou okolností nám přišla dnes do redakce analýza z Mnichovského institutu Ifo, což je pracoviště pro ekonomický výzkum při mnichovské univerzitě. Jejím spoluautorem je Dr. Joachim Jahnke, vynikající ekonom a bývalý expert Světové banky. Autorem je Prof. Werner Sinn, známý kritik eura. Studie nese příhodný název „Řecká tragédie .“ Pro zájemce ke stažení volně, klikněte na odkaz v nadpise. Brilantní analýza obsahuje 9 kapitol.

  1. Úvěry na pomoc veřejnému sektoru
  2. Pomohly ty peníze?
  3. Kam vedly toky úvěrů?
  4. Odpuštění úroků
  5. Rizika věřitelských zemí
  6. Ztráta konkurenceschopnosti a 4 opce Řecka
  7. Výhody a nevýhody grexitu
  8. Proces vystupování z eura
  9. Závěrečné poznámky

O problematice eura jsme popsali spousty stránek a od samého počátku ho vnímáme jako měnu, která přinese víc trápení než radosti. A život nám dává za pravdu.

Bezesporu je jeho zavedení pokusem sjednotit evropský kontinent shora bez demokratického mandátu, zlikvidovat národní suverenitu zemí. Jak řekl kdysi pan Herman van Rompuy: „Národní parlamenty jsou překážkou demokracie“. Takže to tady máme znovu. O nás pokud možno bez nás. A stát, který se vzdá práva tisknout si vlastní měnu, přestává být státem.

Kéž by mělo Řecko dnes drachmu“, povzdychl si nedávno řecký ministr financí Yanis Varoufakis, „to bych dokázal problémy řešit!“ Dnes stojí v bance v Řecku každý den dlouhá řada lidí a doufá, že se dostane na řadu do 14 hodin odpoledne, než banka zavře. A přes veškeré prosby z Atén, aby starostové obcí a měst ihned vraceli každý volný peníz zpět do státní kasy, vládne čilý ruch, aby se ještě vydal poslední cent na opravu silnice nebo kanalizace, než to bouchne. To se očekává v létě, viz německý článek Řecko, zachraň se, kdo můžeš .

Martin Armstrong konstatuje razantní zpomalení rychlosti obratu peněz, které je horší než v nejčernější době Velké deprese 30. let v USA. Na studii si klikněte zde . Martin Armstrong není žádný víkendový pisálek, berme ho tedy vážně. Zvláště ilustrativní jsou dvě fotografie. Prezident Roosevelt podepisuje Glass-Steagallův akt a rozděluje tím banky na investiční a komerční klasické. Na druhé fotografii Bill Clinton podepisující v roce 1999 jeho zrušení. To by musela být první věc, kterou by Evropská komise musela nařídit, kdyby chtěla začít vážně řešit krizi v roce 2008! Nicméně neudělala nic proto, aby zastavila spekulace bank a podvody, a naopak svou spoluprací s bankéři, na špici s Mariem Draghim, pomohla k nárůstu zadlužení celé eurozóny, aniž by to mělo jakýkoliv efekt na zvýšení výkonu ekonomiky a zaměstnanosti.

Do konce března 2015 bylo vydáno Řecku celkem 325 miliard eur ve formě úvěrů od EU, MMF a ECB. A přitom je míra nezaměstnanosti více jak dvojnásobná než v roce 2010, kdy se začalo s fiskálními záchrannými akcemi. Čím více peněz sem plyne, tím menší jsou šance na snížení excesívního nárůstu cen a zlepšení konkurenceschopnosti země. Řecko profitovalo ze snížení úrokových měr a plusem této záchranné akce bylo, že Řekové ušetřili 50 miliard, píše ve studii Sinn. Na druhé straně 1/3 z peněz zahraničních institucionálních věřitelů byla nasazena k útěku kapitálu z řeckých bank do zahraničí. Proto tolik protahování a získávání času.

Je prokazatelné, že šlo o záchranu německých a francouzských bank a investorů finančního trhu. V roce 2010, kdy se poprvé začalo hovořit o možném výstupu Řecka z eurozóny, poněvadž do ní nemělo vůbec být přijato, měly francouzské banky expozici v Řecku ve výši 53 miliard eur, německé 33 miliard, americké 10 miliard a britské 9 miliard eur. Ještě 5. května 2010 prohlásila Angela Merkelová toto.

„Dobrý Evropan není bezpodmínečně ten, kdo rychle pomáhá. Dobrým Evropanem je ten, kdo dbá na dodržování evropských smluv a národního práva a tak pomáhá, aby stabilita eurozóny neutrpěla žádnou škodu.“

A odvolávala se přitom na dodržování klauzule No-Bail-Out č. 125 AEUV Maastrichské smlouvy: tudíž žádné záchranné deštníky. A pak bylo najednou všechno jinak. Pod velkým tlakem USA, Francie, MMF a ECB bylo rozhodnuto Řecku – nebo spíše vlastním bankám z peněz evropských daňových poplatníků pomoci. A nový program byl rozšířen na další země. Přispěli jsme i my, ač nejsme v eurozóně – prostřednictvím půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu. Christiane Lagardová, tehdy francouzská ministryně financí a dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu k tomu řekla:

„Právo muselo být zlomeno, aby mohlo být zachráněno euro.“

Nu jistě, bylo potřeba pomoci především francouzským bankám. Dnes jsou drženy řecké banky pár měsíců nad hladinou pouze díky úvěrům ELA od ECB. Jenom 2/3 členů Rady guvernérů ECB by mohly rozhodnout, že se proud čerstvé krve pro skomírajícího pacienta zastaví. Informace ze zasedání ECB jsou tajné, takže máme smůlu. Na demokracii se zde nehraje.

Během posledních měsíců bylo poskytnuto Řecku zhruba 80 miliard eur, aby nevyschly bankomaty a umožnilo se tak, aby si řečtí zubaři, politici a bankéři stihli převést peníze do zahraničí. Samozřejmě objem úvěrů ELA vysoce převyšuje možnosti garancí řecké národní banky a v případě grexitu škody zaplatí ostatní evropští daňoví poplatníci. Díky znehodnocení eura, po pádu dalších bank, které nevyhnutelně musí přijít, i ztrátám penzijních fondů přijdou lidé o úspory. A to bude zejména pro spořivé penzisty skutečný Armagedon.

Článek Naomi Kleinová: „Přírodní zákony změnit nelze, ekonomické však ano“ reagoval na novou knihu Naomi Kleinové It changes evrything. Autorka má jednoznačný názor na taktiku mezinárodních elit a ECB vůči Řecku:

„Potřebujeme hnutí zdola. Skutečně demokratické rozhodování, a ne to, co nám předvádí na Řecku: Odbourání krize je využíváno k odbourání demokracie. Zcela podle hesla: Je úplně jedno, koho jste zvolili. Máme krizi a my už vás přinutíme, abyste převzali naši politiku. To nemohu akceptovat.“

A přesně to je důvod, proč bychom za stávající situace neměli k euru přistupovat. Nyní panuje neudržitelný stav, EU ovládá demokraticky nevolená, nikým nekontrolovatelná ECB. K ní připočtěme úřednickou vládu formou Evropské komise, pro níž není problém zhasnout světla a vypnout právo, když jde o zájmy 1% světové elity.

Nemůže nám tudíž uškodit, abychom se poučili i z případu Řecka. A to, i když my prý nejsme jako oni – tedy ti líní Řekové, co popíjejí o poledních ve stínu ouzo. Kdy má rozum, tak se podívá na film Bankovní Trojka: Moc bez kontroly (TV Arte) .

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
11. 6. 2015 6:47

Poučné čtení .Dnes, pokud se stát dostane do finanční krize, pozor- to je politické rozhodnutí, viz zadlužení USA a Japonska, přijde trojka, která uškrtí ekonomiku, půjčí peníze, ale zároveň je dovolí vyvést zbohatlíkům ze země, a neumožní zemi jakýkoliv rozvoj, jakékoliv investice, aby vůbec bylo možno z krize se dostat.
Země se má maximálně privatizovat. Bylo cílem globálního vedení světa získat za pusu naleziště zemního plynu pod mořskou hladinou?

fajt
fajt
11. 6. 2015 7:13

http://politikus.ru/articles/51951-kuda-vedut-rossiyu-pravitelstvo-i-centrobank.html – Během posledních dvou týdnů rubl klesl o 13% na 56,2 p / $. Na pozadí pádu národní měny opětovně mezi ministerstvem financí a centrální bankou Ruska vznikla další polemika , z níž si může veřejnost učinit neutěšený závěr: vláda a centrální banka nemají žádnou strategii pro další ekonomický rozvoj země. ..

PPK
PPK
11. 6. 2015 9:31

Pokud by papaláši evropských elit směli politicky „podnikat“ jen s přísně zúčtovatelnými penězi vybranými od daňových poplatníků jednotlivých států a to pouze tak, že vedle práva na odměnu ve formě stejných procent případných zisků pro sebe v případě úspěchu takového podnikání, by též zároveň ve stejných procentech povinně nesli i riziko povinnosti ihned hradit ze svého osobního majetku případné škody, dluhy a ztráty pro každý jednotlivý stát, pak by jim ty event. zisky jistě drtivá část voličů ze srdce a po zásluze přála. Avšak dokud politici žádné škody, dluhy a ztráty ze svých čachrů se státními financemi svými majetky krýt… Číst vice »

Gatta
Gatta
11. 6. 2015 9:49

Re PPK

Ono je to ještě horší: „To se nám to spekuluje, když nám lidi musejí půjčovat peníze. A ke každé půjčené koruně si můžeme podle zákona přimalovat až 98 dalších“.

Povinné rezervy bank byly ještě nedávné blahé paměti 8-11%, dnes se pohybují mezi 2-3%.
No a už jen tím, že každému jednomu přijde výplata nebo důchod na účet, už tím jim půjčujete. Pochopitelně na nulový úrok a místy i za poplatky.

Jó to se nám to podniká, to se nám to spekuluje …

Neználek
Neználek
11. 6. 2015 10:41

Gatta napsal
Povinné rezervy bank byly ještě nedávné blahé paměti 8-11%, dnes se pohybují mezi 2-3%.

Tohle má zrovna rozumný důvod. Mají přece záruky od vlády.

Sio
Sio
11. 6. 2015 10:47

Fajn, ale tahle analýza podle otázek, který si klade je zaměřena na vrstvu low-level, neřeší příčiny, ale následky. Při analýze vyšších vrstev se je třeba ptát, zda to, co se stalo v Řecku je stochastický (náhodný) proces. A pokud ne (jakože tvrdím, že ne) jaké jsou jeho příčiny vnitřní a jaké vnější. Zdůvodnění nastartování tohoto procesu vnitřními příčinami (moc utráceli, žili si na vysoké noze) je jasná manipulace ovcí. Příčiny jsou převážně vnější. Jak jinak je možné, že krize startovala v Řecku, kde neměli tak katastrofální zadlužení? Někdo s Řeky zahrál zatraceně špinavou hru. Měli bychom se ptát kdo a… Číst vice »

zajoch
11. 6. 2015 11:15

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Qc4CdyAb3PU
Možná to zde už někde je, ale pokud ne, tak to snad není bez zajímavosti V Mnichově proti TTIP a CETA

Gatta
Gatta
11. 6. 2015 12:42

Neználek napsal
Tohle má zrovna rozumný důvod. Mají přece záruky od vlády.

A vláda má zase volbama podloženou záruku od lidí – daňových oveček.

Re Sio – bylo by třeba si pastelkama namalovat pohyby peněza bylo by jasno.

Třeba se řekne „Němci na to doplácí“ – otázkou je kteří „Němci“ doplácí a kteří na zadlužování Řecka těžce vydělali. … … Slova jsou ke zmatení lidí, pohyb peněz – to je pravda o našem světě.

Prostě EU není RVHP.
EU je společný dvorek ekonomických vlků a slepic – tak to podle toho taky vypadá.

Sio
Sio
11. 6. 2015 13:10

: Ano, nějak tak. Těch příčin je ale více, než odhalí přímé pohyby peněz (důchodci, investoři z Německa). Například rozdrbání EU (souvisí se záchranou $?)

Gatta
Gatta
11. 6. 2015 13:22

Re Sio – a záchrana USD není o penězích ? Nejen přímé toky, ale i počáteční a konečné stavy. K těm změnám z nějakých příčin nějakým způsobem prostě došlo – tedy mají jasnou vypovídající hodnotu, byť ty pohyby nebyly vidět. Nakonec takové sledování je přeci běžná kriminalistická metoda.

Chtělo by s říct, jde jenom o peníze a nic jiného,ale mám pocit, že to možná je ještě něco elementárnějšího – budu o tom příležitostně přemýšlet

Gatta
Gatta
11. 6. 2015 13:34

Ještě jedno praktické finanční poučení z Řecka.

Kdyby měli drachmu, tak vy to zvládli – prostě by přes noc všechny drachmy zdevalvovali a bylo by. Bylo by dobře pro řeckou vládu, ale špatně pro uspořené drachmy lidí.

S EUR to tak jednoduše nejde, což je špatné pro řeckou vládu ale dobré pro naspořená EUR lidí.

Tedy to poučení – pokud má někdo naspořeno, tak nemít vše v CZK, ale diverzifikovat riziko do více měn. A pochopitelně ne všechno mít na bankovních účtech.
Prostě takový ten klasický „nemoderní“ model.

Alena
Alena
11. 6. 2015 14:15

K předchozímu článku- EURO společenství je nefunkční a vede k tomu, že ekonomicky vyspělejší státy pohlcují ty méně vyspělé. A to doslova. Úroková míra pro členy eurozóny je stejná, takže levné zboží se dováží do zemí, které jsou slabší. Tyto země se zadlužují a jejich dluhopisy skupují banky.
Aby nastalo vyrovnání, muselo by Německo přerozdělovat své přebytky ve prospěch slabších států, které by je použily na investice.
Nechápu, jak mohlo takové nefunkční seskupení vzniknout, vždyť ve světě je plno pomazaných ekonomů

Sio
Sio
11. 6. 2015 15:59

Gatta napsal Ještě jedno praktické finanční poučení z Řecka. Kdyby měli drachmu, tak vy to zvládli – prostě by přes noc všechny drachmy zdevalvovali a bylo by. Bylo by dobře pro řeckou vládu, ale špatně pro uspořené drachmy lidí. S EUR to tak jednoduše nejde, což je špatné pro řeckou vládu ale dobré pro naspořená EUR lidí. Tedy to poučení – pokud má někdo naspořeno, tak nemít vše v CZK, ale diverzifikovat riziko do více měn. A pochopitelně ne všechno mít na bankovních účtech. Prostě takový ten klasický „nemoderní“ model. Nejsem si tím jist. Pokud měli jako stát půjčky od… Číst vice »

Gatta
Gatta
11. 6. 2015 16:15

Re Sio – „Okradli by jen svoje lidi.“ – o tom právě mluvím.

Jo jo, pořád to starý pravidlo. Jen mnoha těm těm židům nepomohlo, ani vzácné poštovní známky zašité v kabátech. Občas jsou nejlepší ochranou „rychlé nohy“.

Je dobře, že alespoň někteří už začínají chápat :-)
https://www.youtube.com/watch?v=5T6ImfyfvIA

PPK
PPK
11. 6. 2015 16:15

Alena napsal Nechápu, jak mohlo takové nefunkční seskupení vzniknout, vždyť ve světě je plno pomazaných ekonomů Inu, to je přece jednoduché: Vzniklo politickým donucovacím násilím silnějších vůči slabším podobně, jako vzniklo NATO. Tak dlouho a opakovaně ti neposlušní občané voliči museli svou budoucnost „volit“, až ji zvolili tak, jak měli. Všechny národy a státy Evropy mají spoustu (nejen) politiků hloupých. Ty slabší národy a státy mají navíc i velkou většinu politiků deprivantních a jednoznačně zbabělých. Ti zbabělí oportunisté navíc dobře vědí, jak se vytváří mezinárodní taky-spojenectví podle pravidla „když nebudu s nimi kamarádit, tak mi dají po tlamě“. Vědí, ale… Číst vice »

Gatta
Gatta
11. 6. 2015 16:19

Re Sio – ještě bych to židovské pravidlo doplnil.
Objemově by to mělo být asi tolik, aby člověk (rodina) nouzově přežil i jen s jednou z těch třetin.

Sio
Sio
11. 6. 2015 17:44

: Jaký si to uděláš, takový to máš. :-) Nemám na to, abych držel zlato nebo hotovost v hodnotě domku. Takže jsem spíše teoretik, třetiny u mě neplatí.

Neználek
Neználek
11. 6. 2015 18:29

PPK napsal
Zdravím pokladníka v bance se jménem Neználek.

Banka Neználek? To taky existuje??? Tomu bych v životě nevěřil…

Gatta
Gatta
11. 6. 2015 18:30

Re Sio – to asi nemá nikdo normální.
Ale bral bych to jako 3 rozdílné komodity a tak, aby ta každá jedna třetina stačila, i když by nebyla stejně velká jako jiná třetina. Tedy nemusí být nutně v hodnotě právě vlastněné nemovitosti, ale měla by být dostatečná například pro nutnost rychle emigrovat.
Pochopitelně řešíme teoretický problém :-)

Sio
Sio
11. 6. 2015 18:57

: Nojo. Jen uvažuji, zda by v dané situaci bylo kam, pokud se sesype Západ. Žeby lodí do Afriky? To abychom si tam už začali dělat známosti. Austrálie nevypadá špatně, je tak trochu bokem … :-) Jenže bez Ameriky ji asi obsadí Čína … Takže, Antarktida néé, co Grónsko?

Irena
11. 6. 2015 19:09

Sio napsal

: Nojo. Jen uvažuji, zda by v dané situaci bylo kam, pokud se sesype Západ. Žeby lodí do Afriky? To abychom si tam už začali dělat známosti. Austrálie nevypadá špatně, je tak trochu bokem … Jenže bez Ameriky ji asi obsadí Čína … Takže, Antarktida néé, co Grónsko?

Přece Rusko!

Sio
Sio
11. 6. 2015 19:36

Irena napsal
Přece Rusko!

Myslíte, že by zůstalo pohromadě?

Irena
12. 6. 2015 5:39

Sio napsal
Myslíte, že by zůstalo pohromadě?

No pokud myslíte na jadernou válku, tak to by asi nebylo moc kam utéct, a jinak doufám, že to určitě zvládne :-)

Gatta
Gatta
12. 6. 2015 6:50

Sio napsal @Gatta: Nojo. Jen uvažuji, zda by v dané situaci bylo kam, pokud se sesype Západ. Žeby lodí do Afriky? To abychom si tam už začali dělat známosti. Austrálie nevypadá špatně, je tak trochu bokem … Jenže bez Ameriky ji asi obsadí Čína … Takže, Antarktida néé, co Grónsko? Jde o to, aby se zhroutí měna, aby měl kde bydlet a měl kus půdy, kde si vypěstuje aby nechcípl hlady. A když mu na ten dům (třeba) spadne mina, tak aby člověk měl i tak z čeho žít, nebo mohl „emigrovat“ třeba i jenom do sousedního okresu „za frontou“.… Číst vice »

hudryper
hudryper
12. 6. 2015 7:52

Irena napsal
Citovat

Irena • 12. Červen 2015

http://politikus.ru/articles/52007-maydana-bolshe-ne-budet.html

IrenaCitovat

Vynikající článek ! Autor se ukrajinské společenské hlouposti nevysmívá,naopak, vidí už dnes to, co v této rozrušené zemi musí zákonitě přijít a varuje,že nikdy ,ani za Porošenka a Jaceňuka není situace taková,že by nemohla být podstatně horší,až se k moci prostřílejí ukrajinští lampasáci.

fajt
fajt
12. 6. 2015 8:08

Irena napsal

http://politikus.ru/articles/52007-maydana-bolshe-ne-budet.html

kdo by to řekl, že po gorbačovské perestrojce se za pár let dostaneme ( zrovna na Ukrajině, která má takovou velkou historickou zkušennost s násilím a lidským neštěstím ) k fašistické chuntě, která tak nemilosrdně morduje vlastní obyvatelstvo ( podle samotného gallupova ústavu je dnešní kyjevský režim nejagresivnější a nejkrvavější ze všech despotických vlád na zemi ). ..

Sio
Sio
12. 6. 2015 13:49

Gatta napsal Jde o to, aby se zhroutí měna, aby měl kde bydlet a měl kus půdy, kde si vypěstuje aby nechcípl hlady.A když mu na ten dům (třeba)spadne mina, tak aby člověk měl i tak z čeho žít, nebo mohl „emigrovat“ třeba i jenom do sousedního okresu „za frontou“. A nemusí to být hned jaderná válka, stačí se podívat na Donbas. O nás tolik nejde, s tím asi budete souhlasit. Ale do děti určitě ano. A v tomto smyslu už válka běží. Kdo si to nepřečetl nebo nepochopil, ten se směje. Ale po přemýšlivém vyslechnutí pár lekcí DOTU, vidím… Číst vice »

Gatta
Gatta
12. 6. 2015 14:40

Re Sio – popravdě jsem ty vaše zdejší velké diskuze na tema DOTU neměl čas sledovat.
Můžete mi sem dát nějaký odkaz pro doplnění vzdělání. Děkuji.

Sio
Sio
12. 6. 2015 15:27

Tak moje silně zjednodušené úvodní články najdete na stránce „Autoři“
http://outsidermedia.cz/autor/sio/
Jsou to poslední čtyři. Pokud nevládnete moc ruštinou, podívejte se na leva-net. Jsou tam nejen přeložená základní dílka KOB a DOTU ale i mnoho zajímavých článků. Přiznám, pro mě je schůdnější mluvené slovo, poslouchal jsem přednášky generála Petrova. Ale to je bohužel rusky a bez titulků.

Alena
Alena
12. 6. 2015 16:10

A to je s českými titulky a taky zajímavé- jiný pohled na Stalina.
http://www.nwoo.org/2015/06/12/v-v-pjakin-o-stalinovi/