Finlandizace, Zeman a média

Díky Miloši Zemanovi jsme zaslechli výraz „finlandizace Ukrajiny“. A naše média se tohoto pojmu opět drží jak lejno košile a vytrvale se snaží tímto lejnem umazat Zemana. Zásluhou spolubojovníků z fronty „kníže má k lidu blíže“ se to celkem daří. Protože úspěšně zatajují skutečné autory tohoto pojmu. Zeman totiž pouze vyslovil souhlas s nápadem, který nevymyslel nikdo menší než dva američtí političtí veteráni a známí váleční jestřábi. Jedním z nich je Zbygniew Brzezinski a tím druhým je Henry Kissinger. Nebudu sem dávat odkaz, stačí zadat do vyhledávače „finlandisation of ucraine“ a vysype se na vás dostatečné množství důkazů o původcích nápadu. Nezáleží na tom, zda tento postup v ukrajinských událostech je či není vhodný, správný či použitelný. To je věc skutečné dohody mezi EUSA a Ruskou federací. Tedy mezi Obamou a Putinem. Nějaká Merkelová či nějaký Porošenko do toho mluvit nebudou. Líbí – nelíbí, ale nebudou.

Kromě finlandizace se médiím daří tajit jiné podstatné výroky, se kterými Zeman pouze vyslovil souhlas. Ministr zahraničí Německa Frank-Walter Steinmeier  se již nechal slyšet, že ukrajinská cesta do Unie může trvat nejméně dvě generace a o NATO si mohou nechat zdát. To se ovšem pro naši mediální sféru nehodí, aby uvedla původní autory výroků. Pro ně a stádo červeně okartičkovaných ovcí je jejich autorem Zeman. A pokud by náhodou nebyl, platí věta předchozí.

Pokud Zeman hovořil o ukrajinské „občanské válce“ a okolí se to nelíbí, pak by se slavná Válka jihu proti Severu musela také nazývat antiteroristickou operací vedenou Severem proti vzbouřencům na Jihu. Ale to byla Civil War, tedy občanská válka.

Takže ať kdokoli cokoli kdy řekl, naše média to zatají a svedou to na Zemana. Snad jako trest za to, že byl zvolen presidentem on, a ne jejich favorit.

Další články najdete na blogu autora

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz

Přejít do diskuze k článku 15 komentářů