Generální stávka belgických odborů dnes graduje

V Belgii se zastavila železniční, letecká i městská hromadná doprava. Odbory chtějí dnešní generální stávkou vyjádřit nesouhlas s reformami nové pravicové vlády. Ta už avizovala snahu v rozpočtech výrazně škrtat. Čtyřiadvacetihodinová stávka začala v dopravě již v neděli večer. Na mezinárodním bruselském letišti bylo zrušení 600 letů.

Protest se dotkl i leteckého spojení s Prahou. Po celý dnešní den se nepočítá s provozem rychlovlaků, které zemi spojují s Francií, Británií, Nizozemskem a Německem. Ve valonských i vlámských městech nejezdí podle AFP žádné autobusy, tramvaje či metro. Odbory řidičů kamionů pohrozily zablokováním dálnic. Zastavení práce postihlo školy, školky, věznice, úřady, podniky i média. Neočekává se vydání deníků ani žádný rozhlasový program. Zpomalila se činnost v průmyslu, poštovních službách a sběru odpadků.

Dnešní stávkou vrcholí dosavadní několikatýdenní kampaň za zrušení vládních plánů na úsporu celkem 11 miliard eur (303,6 miliardy Kč) z rozpočtu v příštích pěti letech. Odbory varovaly, že protesty budou pokračovat i v roce 2015, pokud vláda úsporná opatření neodvolá, nebo alespoň neupraví.

Vláda počítá se změnou odchodu do starobního důchodu ze současných 65 na 67 let v roce 2030. Odbory také odsuzují změnu platových podmínek, která podle nich povede ke snížení kupní síly zaměstnanců.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr
petr
15. 12. 2014 16:29

Na rozdíl od nás, tam odbory fungují a umí se domluvit na společné akci.

lubajs
lubajs
15. 12. 2014 17:13

U nás v zemi odboroví předáci po demonstracích chodí na pivo s těmi, proti kterým se demonstrovalo a nakonec se stávají členy politických stran, viz. Štěch Falbr apod. V naši firmě jednou dobou také rostla nespokojenost s arogantním chováním managementu vůči zaměstnancům, který i přes astronomické zisky nepochopitelně ještě snižoval lidem mzdy. Když jsem se našeho odborového předáka zeptal proč nezorganizují stávku, tak mi řekl, že musí myslet hlavně na zájmy zaměstnavatele a to mluví za vše. Jak chtít po odborech aby zastupovali zájmy zaměstnanců, když odboroví předáci společně s managementem jezdí každou chvíli chlastat za firemní peníze do horských… Číst vice »

Miloslav
15. 12. 2014 20:00

Odbory jsou jedna z mála moderních politických organizací. Současná národní i mezinárodní politika je bohužel založená na dogmatických premisách vycházejících z předpokladu, že lidi jsou většinově ve své podstatě bezohlední sobci, kteří se sdružují ve společenstvích, v nichž platí zákony džungle. V současném zastaralém a nefunkčním pojetí politiky prognózují politologové budoucnost podobně jako meteorologové počasí. Je nejvyšší čas začít budoucnost lidstva systematicky, cílevědomě, plánovitě, centrálně, globálně realizovat nebo to špatně dopadne a po třetí světové válce, jak praví klasik, bude následovat čtvrtá, která bude vedena pomocí klacků a kamenů. Jedna z možných cest řešení naznačeného problému je popsána v „Prognóze… Číst vice »

idiotronic
16. 12. 2014 0:53

Když stávkovali Belgičani, mlčel jsem. Nejsem Belgičan………

idiotronic
16. 12. 2014 3:49

Na http://www.A2larm Jsem narazil na
Pablo Iglecias: Levice může vyhrát. To, co jim táhne hlavou, objevíme za několik let taky. Mají náskok.

idiotronic
16. 12. 2014 3:52

idiotronic napsal
vat

http://www.A2larm.cz
omlouvám se…

peter.
16. 12. 2014 17:04