Hnutí Duha: 10 důvodů pro zachování limitů těžby uhlí

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE: 10. DESET DŮVODŮ PRO ZACHOVÁNÍ LIMITŮ TĚŽBY UHLÍ, KTERÉ CHRÁNÍ MĚSTA, KRAJINU, ZDRAVÍ I PRACOVNÍ MÍSTA

MINISTR JAN MLÁDEK DNES OPĚT JEDE NA MOSTECKO

středa 18. března 2015

Dnes navštíví ministr průmyslu Jan Mládek Mostecko a velkolom Československé armády (ČSA). Jeho vlastníci – kontroverzní miliardáři z kupónové privatizace Pavel Tykač a Jan Dienstl – tlačí na prolomení limitů těžby, které chrání město Horní Jiřetín a téměř 5000 pracovních míst v ohroženém území, i krajinu a zdraví lidí v Ústeckém kraji.Hnutí DUHA nabízí v novém informačním listu přehled deseti závažných důvodů pro zachování těžebních limitů:

Limity těžby hnědého uhlí

chrání města, krajinu, továrny, zdraví i pracovní místa

Deset důvodů, proč by vláda měla schválit jednoznačné zachování limitů těžby hnědého uhlí na dole ČSA:

  1. Limity na dole ČSA chrání město Horní Jiřetín a další severočeské obce i továrny s tisícovkami pracovních míst. Prolomení limitů by také na desítky let přiblížilo těžbu na 500 metrů od nejbližších obytných domů v Litvínově (27 tisíc obyvatel).
  1. Uhlí těžené na lomu ČSA pokrývá necelá 3 % spotřebovaných primárních energetických zdrojů1 v ČR. Aktualizace Státní energetické koncepce ČR (ASEK) počítá v preferovaném optimalizovaném scénáři se zachováním limitů na dole ČSA a snížením potřeby hnědého uhlí o 73 procent2.
  1. Ze závěrů vládní tzv. Pačesovy komise vyplývá, že potenciál zateplování budov v České republice (144 PJ uspořené energie ročně3) je dvojnásobný oproti energii v uhlí ležícím za územními limity těžby na dole ČSA (70 PJ ročně4).
  1. Zateplování budov spolu s možnostmi výroby energie z biomasy, solárními kolektory na teplou vodu a dalšími čistými zdroji energie může nahradit spotřebu uhlí a zemního plynu pro vytápění budov v ČR5.
  1. Uhlí za limity na dole ČSA není potřeba pro energetickou bezpečnost ČR – opakovaně to potvrdili zástupci MPO (např. náměstek Šolc v Událostech komentářích ČT (22. prosince 2014).
  2. I v případě okamžitého prolomení limitů by byla těžba uhlí na velkolomu ČSA nejméně v letech 2022–2027 v důsledku deficitu skrývky přerušena. Teplárny přitom nelze na pět let zavřít. Severní energetická, a.s. navíc zamýšlí všechno uhlí ze svého velkolomu ČSA pálit ve vlastní elektrárně Chvaletice, případně nové vlastní elektrárně v okolí dolu. Smysl prolomení limitů za současných podmínek zpochybnil 6. prosince 2013 i ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek6 a 5. února 2015 toto zpochybnění zopakoval7.
  1. Energetika včetně tepláren se při přerušení dodávek z velkolomu ČSA (které nastane v každopádně) přizpůsobí. Nutné investice do těžby a vyšší cena emisních povolenek udělají z nyní levného uhlí luxusní zboží, o něž teplárny už mít zájem nebudou, jak spočítal ekonom a obchodník s uhelnou energii Tomáš Vlček8.
  1. Dle poslední výroční zprávy Severní energetické, a.s. pracuje ve společnosti průměrně 851 osob9. V samotném Horním Jiřetíně (který by zanikl bezprostředně po prolomení limitů) existuje 811 pracovních míst10. V areálu chemických závodů Unipetrol (zanikl by kvůli těžbě na lomu ČSA) existuje 4 153 pracovních míst11.
  1. Zateplování domů a rozvoj obnovitelných zdrojů energie by jen v samotném Ústeckém kraji vytvořily kolem 2 300 pracovních míst – spočetli to experti společnosti EkoWATT.12
  1. Prolomením limitů by vznikly externí náklady ve výši 1,2 biliónu korun13 (škody na zdraví, lesích, zemědělství a klimatu) způsobené spálením 750 miliónů tun uhlí za limity (výpočet Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy).

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Je správné, že se ministr Mládek zajímá o osud horníků z velkolomu Československé armády. Může jim na místě slíbit, že udělá vše pro to, aby až se velkolom za nejdříve sedm let uzavře, tak ta menšina současných pracovníků, která nebude už v důchodovém věku, bude zabezpečena sociálními a rekvalifikačními programy. Stačí k tomu jen o trošičku zvýšit dnes hanebně nízké poplatky z vytěženého uhlí a stát na to bude mít dost peněz.

Ministr však horníkům nemůže slibovat, že vláda zničí historické město Horní Jíiřetín, vezme Ústecku v souhrnu přes 4000 pracovních míst a nechá těžit uhlí, které dle své vlastní energetické koncepce nepotřebuje. A to jen kvůli tomu, aby dva miliardáři vydělali další desítky miliard a stát i domácnosti by za ně navíc ročně platily desítky miliard za škody, které by vytěžené uhlí způsobilo.“

1Celková spotřeba primárních energetických zdrojů v roce 2012 činila podle údajů ČSÚ 1 740 PJ. Výroční zpráva Severní energetické, a.s. za rok 2013 uvádí, že na Dolu ČSA byly vytěženy 3 Mt uhlí, což po přepočtu maximální deklarované výhřevnosti 17,5 MJ/kg činí 52,5 PJ energie, tedy 3 % z celkové spotřeby ČR.

2 Tabulka 4 na straně 104: http://www.komora.cz/download.aspx?dontparse=true&FileID=13561

3http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Pracovni-verze-k-oponenture.pdf

4Potenciální těžba odpovídající 70 PJ ročně, vyšší než současná (52,5 PJ ročně).

5http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Pracovni-verze-k-oponenture.pdf

6http://media.rozhlas.cz/_audio/3019245.mp3

7 http://www.rozhlas.cz/plus/ranniplus/_zprava/prolomeni-tezebnich-limitu-jeste-neznamena-vice-tepla-pro-cesko-rika-zastupce-teplaren–1452042

8 http://ceskapozice.lidovky.cz/pribeh-limitu-tezby-a-ted-pocitejme-d6p-/forum.aspx?c=A150216_160621_pozice-forum_kasa

9Vyplývá to z informací publikovaných v obchodním rejstříku ve sbírce listin společnosti Severní energetická, a.s. dříve Litvínovská uhelná, a.s. (viz výroční zprávu https://or.justice.cz/ias/content/download?id=9f52f4665dd446e49b766b40d58f7653, str. 17)

10 Písemné vyjádření Horní Jiřetín ze dne 12.3.2013 včetně podrobného výčtu zaměstnavatelů

11 Podklad zpracovaný Ivou Zahradníkovou z krajské pobočky Úřadu práce ze dne 25.3.2013 pro město Litvínov

12Možnosti využití energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie v Ústeckém kraji: http://www.alies.cz/wp-content/uploads/Moznosti_vyuziti_energetickych_uspor_a_OZE_v_Usteckem_kraji.pdf

13http://www.greenpeace.org/czech/Global/czech/P3/publikace/Limity/Externality_tezby_uhli-shrnuti_studie.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
18. 3. 2015 23:13

1. Kromě kvasného lihu, přejmenovaného na biolíh a s dotací povinně přimíchávaného do benzínu jaksi zelení zapomněli na automobilový pohon na dřevoplyn. To je příklad reálných možností energie biomasy mírného pásma, kterou však nechali pětasedmdesát let u ledu a dále ji nerozvíjeli. Proč? 2. V sedmdesátých létech XX.stol. prodalo Polsko větší množství vzrostlého dubového dřeva na stojato do Německa. Elektřina pro pohon dřevozpracujících strojů byla rovněž vyráběna na místě z dřevní hmoty s pomocí německých mobilních zařízení. 3. Těžební limity jsou závazné jen pro českou vládu. Až vstoupí v platnost TTIP, budou těžební limity ignorovány, stejně jako zákoník práce a… Číst vice »

cnemo
20. 3. 2015 13:50

A stalo, se peklo zamrzlo – souhlasím s Hnutím Duha! Další těžba uhlí na spalování je nesmysl, lépe ho využijeme v chemii. Takže vzhůru k dostavbě jaderných elektráren, bez to jsme nahraní.

Zbytek textu má ale obvyklou kvalitu:)

Jen bych chtěl aktivisty upozornit, že Horní Jiřetín je marginalita, která nestojí za řeč. Zajímavější je, že na uhlí stojí 55 tisícová Karviná a OKD se ji již začíná ořezávat. Ale chápu protestovat s Severních Čechách je jednodušší, je to tam z Prahy blíž:) Smysl pro proporce nebyl nikdy silnou stránkou aktivismu:)