Hnutí Duha: Loni opět vzrostl vývoz elektřiny. Vyvážíme své zdraví

Je potřeba zavírat uhelné elektrárny

Tisková zpráva Hnutí Duha

středa 20. února 2019

O necelou terawatthodinu (z 13 na 13,9 TWh, tedy o 7 %) vzrostl čistý export elektřiny z ČR (tedy přebytek vývozu nad dovozem elektřiny). Ukazuje to čerstvá zpráva o provozu elektrizační soustavy ČR, kterou vydává Energetický regulační úřad [1].  Přitom domácí spotřeba o 0,33 TWh vzrostla. Za přebytkem stojí hlavně vyšší výroba v jaderných elektrárnách.

Česká republika tak potvrzuje svoji pozici v desítce největších světových exportérů elektřiny a po předloňském růstu čistého exportu (19 %) [2] v žebříčku stoupá [3]. Hnutí DUHA však upozorňuje, že takové umístění pro nás není žádnou ctí. Elektřina se stále vyrábí zejména z hnědého uhlí (51 %), což s sebou přináší znečištění ovzduší i vysoké emise toxické rtuti [4] a skleníkových plynů. Zastaralé uhelné elektrárny navíc plýtvají energií. Podle výpočtů ekonomů z Univerzity Karlovy způsobí znečištění z uhelných elektráren ročně škody ve výši 51 miliard korun [5].

Hnutí DUHA prosazuje, aby se uhelné elektrárny postupně odstavovaly. Začít by se mělo s těmi, které dosud neprošly komplexní modernizací, jako jsou například Chvaletice či Počerady. Naprosto scestné by bylo udělit takovým zbytečným provozům výjimky z limitů pro znečišťování ovzduší. Podle nedávné studie expertní společnosti Energynautics je možné – pokud začne růst výroba z obnovitelných zdrojů – do roku 2030 uzavřít všechny naše uhelné elektrárny (pokračovala by produkce elektřiny v uhelných teplárnách). České republice by přitom zůstal mírný přebytek vývozu nad dovozem elektřiny a zásobování domácích odběratelů by probíhalo bez výpadků [6].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: “Česká republika opět zvýšila export elektřiny. Pokračuje vývoz našeho zdraví, které poškozují zplodiny ze spáleného uhlí, a také vývoz krajiny, kterou zbytečně ukusují rypadla. Naše země tak znovu potvrdila svou pozici mezi největšími vývozci elektřiny na světě. Je nejvyšší čas začít zavírat uhelné elektrárny a jako první by měly jít na řadu zastaralé a nejplýtvavější, jako jsou Počerady či Chvaletice. Pokud stát rozhýbe stagnující rozvoj obnovielných zdroůj, můžeme do roku 2030 zavřít všechny uhelné elektrárny a naše elektrizační soustava to zvládne.”

Poznámky:

[1] Zpráva o provozu elektrizační soustavy ČR za IV. čtvrtletí 2018 (str. 6, první řádek tabulky “saldo eletřiny”, poslední sloupec “celkem”): http://www.eru.cz/documents/10540/4580207/Ctvrtletni_zprava_2018_IV_Q.pdf/f47bc2a0-05e3-4402-a1db-5b6e2b0a44a4

V porovnání s údaji ze Zprávy o provozu elektrizační soustavy ČR za IV. čtvrtletí 2017 (str. 6, první řádek tabulky “saldo eletřiny”, poslední sloupec “celkem”): http://www.eru.cz/documents/10540/2298821/Ctvrtletni_zprava_2017_IV_Q.pdf/343cfba7-c121-49a6-9e2d-587cdeb08a04

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/loni-vyrazne-vzrostl-vyvoz-elektriny

[3] V roce 2015 byla ČR na 7. místě na světě (export byl stejný jako v roce 2017 a nižší než v roce 2018) a v roce 2016 na 9. místě (export byl výrazně nižší než v roce 2017 a 2018). Dá se tedy očekávat posun zpět na 7. či 6. místo.

[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/uhelne-elektrarny-vevodi-znecistovatelum-toxickou-rtuti-potvrzuji-cerstve-udaje

[5] https://www.elektrina.cz/uhelne-elektrarny-v-cr-zpusobi-skody-51-miliard

[6] České shrnutí studie: http://glopolis.org/wp-content/uploads/Infolist-sit-bez-uhli.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
23. 2. 2019 1:58

Hnutí Duha nevytváří zdanitelné zisky pro českou společnost. Čím nahradit výpadek, vzniklý omezením výroby energie nikdo neví. Zřejmě by se vykompenzoval zdražením pro spotřebitele, kterého žádný ,,volný pohyb kapitálu a osob “ před lokálně vysokou cenou elektřiny nechrání. Spotřebováním zásob energetického uhlí zmizí rizika poškozování české společnosti arbitrážemi, kterými se zahraniční společnosti budou domáhat povolení těžby podle svých představ. Známe méněcenné mezinárodní postavení ČR, které vedlo k prohraným arbitrážím s Ronaldem Lauderem, připravuje se arbitráž s ČR na téma Bakala- NWR-OKD, Čína žaluje Českou republiku ve věci HUAWEI a tak dále. Kdyby Kutná Hora čekala s těžbou stříbra na pokyn… Číst vice »

racek
racek
23. 2. 2019 22:47

No, vzhledem k tomu, že zvýšená výroba padá na vrub jaderek, tak titulek silně kulhá. Jenom si v této souvislosti vzpomínám, že jacísi ekouši v letech devadesátých se zoufale snažili zarazit jaderky a výsledkem byla nedostavba Temelína o dva bloky. Jen díky úsilí ministra Grégra a premiéra Zemana se to dotáhlo. A cena? Ve srovnání s dnešními směšná. I když budovatelé Temelína kradli jak straky. O úplatcích se vyprávěly legendy a kolem Budějovic vyrostlo několik vesnic s panskými sídly, které si zasloužili název Budovatelská. Pochopitelně, na obyčejné makáče se nedostalo. No, alespoň měli práci, že.