Odpouštíme všem, kteří dluží Rusku

…aspoň tak lze chápat prohlášení amerického zákonodárce.

Venezuela nebude vracet Rusku mnohamiliardové dluhy v případě, že se k moci dostane opozice vedená Juanem Guaidó – s takovým prohlášením vystoupil člen výboru Kongresu USA pro zahraniční věci Brad Shermann. Podle dřívějších informací přesáhl dluh Caracasu u Moskvy 8 mld. USD. V současnosti má Venezuela ve věci dluhu u Ruska zvýhodněný režim.

Parlamentního slyšení se zúčastnil i americký zmocněnec pro Venezuelu Elliot Abrams. Shermann se Abramse zeptal, zda probíhají jednání s opozicí o státním dluhu vůči Rusku, na což mu Abrams odpověděl, že opozice slíbila splácet „zákonné dluhy“ – píše ruská Federální agentura zpráv (FAN). Shermann ve své odpovědi vyslovil naději, že ratingové agentury nebudou snižovat rating Venezuely kvůli defaultu za dluhy Ruské Federaci.

„Sankce za neplacení zločineckých dluhů nemají být uplatňovány“, – řekl americký politik.

Pokud jde o samotný dluh, informace o něm se různí. Např. podle blogu „bmpd“, uzavřela Venezuela mezi roky 2005 – 2016 s Ruskem v rámci vojensko-politické spolupráce celkově více než 40 kontraktů na celkovou sumu kolem 11,2 mld. dolarů. Z této sumy bylo dodáno na úvěr pouze za 2,65 mld. vybraných venezuelskou stranou na konto mezistátního úvěru, který Rusko poskytlo v roce 2011 pro zajištění balíku venezuelských obranných kontraktů z roku 2009.

S přihlédnutím k úrokové sazbě a podmínkám restrukturalizace odpovídá dnes výše restrukturalizovaného dluhu 3,15 mld. dolarů.

Kromě toho Rusko poskytlo v roce 2011 Caracasu úvěr 4 mld. dolarů k nákupu ruského průmyslového zboží.

Dále Rusko investovalo do ropného průmyslu Bolívarovské republiky 17 mld.dolarů. Do této sumy spadá záloha 6 mld. dolarů, kterou Rusko zaplatilo venezuelské státní společnosti za dodávky ropy – informuje Národní služba zpráv (FSN.)

Aktuálně, podle vysvětlení náměstka ruského ministra financí Sergeje Storaka, je pro Venezuelu zachováno zvýhodněné období ke státnímu dluhu vůči Rusku: „Zatím poslední platba došla ve výši přes 100 mil. dolarů, příští splátka je ve stejné výši. Je fixována procentní sazba. Od počátku období splácení úvěru se splácí jak úrok, tak i jistina úvěru, což je klasické schéma splácení úvěru“.

Přitom je třeba poznamenat, že Guaidó už dostal právo disponovat aktivy vlády a centrální banky Venezuely, která se nalézají na účtech amerických bank – informoval o tom americký Státní departament. Jde o prostředky na finančních účtech vlády a centrální banky Venezuely ve Federální rezervní bance New Yorku a v dalších amerických kreditních organizacích.

Připomínáme, že Bank of England odmítla vrátit prezidentu Nicolasi Madurovi zlaté slitky v sumě 1,2 mld. USD. Tvrdilo se tehdy, že bylo tak rozhodnuto poté, co vysocí američtí úředníci požádali o uzavření přístupu k zahraničním aktivům prezidentu Madurovi. Podle vyjádření jednoho ze zdrojů, byli mezi nimi státní tajemník USA Mike Pompeo a prezidentův poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

Zajímavé je, že před třemi týdny ruský informační portál „Gazeta.ru“ hovořil s jedním z vůdců venezuelské opozice, poslancem Národního shromáždění Juanem Pablo Guanpiem, a ten jí potvrdil příklon Guaidových přívrženců k uznání všech dluhů. „Tyto dluhy jsou závazné. Byly převzaty státem na základě uzavřeného kontraktu“, poznamenal politik.

Je důležité připomenout, že ve Venezuele, jako v každé jiné demokracii, plní parlament kontrolní funkci a musí státní zadlužení potvrdit. Nová vláda společně s parlamentem země – Národním shromážděním – musí certifikovat zákonně uzavřený dluh a převzít odpovědnost za jeho splacení nebo přehodnocení.

Mezinárodní měnový fond (WMF) oznámil, že situaci ve Venezuele sleduje a svoje kroky bude orientovat podle rozhodnutí mezinárodního společenství. „Ve věci Venezuely pozorně sledujeme měnící se situaci. Jakož i v dalších případech je pro nás k oficiálnímu uznání směrodatným mezinárodní společenství, a budeme se podle toho řídit,“ napsal na své stránce na twitteru představitel WMF Garry Rice.

Zdroj: Gazeta.ru

Překlad: st.hroch 190218

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
20. 2. 2019 20:14

Takže další … co to je, že? Já myslím že krádež a to velmi sprostá. Jak je dobrým zvykem.

orinoko
orinoko
21. 2. 2019 14:40

Tak vážené dámy a pánové…!!! Pokud k něčemu takovému dojde, tak to bermez jako sofistikovaný návod jak vyjebavat se Sametem jakožto nenazranym kapounem Havlova ritu.
A cela slavná zas.rana církve v českém kujebakove ať se má pozoru.
Emericky návod, jak pracovat v žoldu s různými subjekty.
Které ovšem vůbec nemusí s americkými parchanty mít nuic společného.
Mám rád emericke revoluce. Tam se nikdy mrtví nepočítají.
A k tomu, abych z českého Hradu poslouchal zemanské výplody, že Che Gueavara byl masovy vrah, tak pro tyto účely úplně postacil soudruh Drahoš.
Nejvyšší čas, aby byly prezidentisticke volby.

racek
racek
21. 2. 2019 18:03

orinoko napsal Tak vážené dámy a pánové…!!! Pokud k něčemu takovému dojde, tak to bermez jako sofistikovaný návod jak vyjebavat se Sametem jakožto nenazranym kapounem Havlova ritu. A cela slavná zas.rana církve v českém kujebakove ať se má pozoru. Emericky návod, jak pracovat v žoldu s různými subjekty. Které ovšem vůbec nemusí s americkými parchanty mít nuic společného. Mám rád emericke revoluce. Tam se nikdy mrtví nepočítají. A k tomu, abych z českého Hradu poslouchal zemanské výplody, že Che Gueavara byl masovy vrah, tak pro tyto účely úplně postacil soudruh Drahoš. Nejvyšší čas, aby byly prezidentisticke volby. No, jestli Vám… Číst vice »