Hnutí Duha: Nové větrné a sluneční elektrárny v Nizozemí budou patřit z poloviny místním lidem a obcím

Komunitní energetika by rozhýbala obnovitelné zdroje i u nás

Tisková zpráva Hnutí DUHA

čtvrtek 19. července 2018

Podle nového nizozemského Národního klimaticko-energetického plánu musí být všechny nové projekty větrných a solárních elektráren vlastněny alespoň z 50% místními lidmi, obcemi, zemědělci nebo drobnými podnikateli [1].  Tento nový cíl má v zemi urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Umožní také větší demokratizaci energetiky – lidé se sami mohou podílet na proměně energetiky, profitovat z ní a posilovat svou nezávislost na velkých tradičních a znečišťujících zdrojích energie.

Tento krok navazuje na nedávno schválenou evropskou směrnici o obnovitelných zdrojích [2]. Ta posiluje roli samovýrobců energie a tzv. komunitních projektů OZE. Podobnou cestu, jakou zvolilo Nizozemí, lze proto očekávat i v dalších evropských zemích.

Přidat by se k nim mohla i Česká republika. Podle zahraničních zkušeností právě ty země, v nichž obnovitelné zdroje vlastní a provozují místní lidé a obce, dokážou svůj potenciál obnovitelné energie rozvíjet mnohem rychleji. V Německu vlastní dvě třetiny všech obnovitelných zdrojů přímo spotřebitelé vyrobené energie, kterými jsou občané, družstva nebo zemědělci. Rozvoj OZE tak podporuje 93 % lidí [3]. Navíc obecní a občanské projekty OZE vytvářejí místní pracovní příležitosti a pomáhají udržet peníze v regionech.

Současné podmínky u nás však takovým projektům nepřejí. Následkem zpackané podpory solárních elektráren byla v roce 2013 plošně zrušena podpora i pro další obnovitelné zdroje a nové projekty od té doby už prakticky nevznikají. Změnu by měla přinést připravovaná novela zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), která má systém podpory OZE obnovit. Ministerstvo průmyslu však dosud novelu neposlalo ani do mezirezortního připomínkového řízení, ačkoliv vláda se měla návrhem zabývat v dubnu. Situaci nepomáhá ani fakt, že pozice klíčového náměstka pro energetiku zůstává už přes půl roku neobsazena.

Pokud ministerstvo průmyslu myslí své plány na rozvoj OZE vážně, měla by novela kromě obnovení systému podpory pro OZE stanovit i férové podmínky pro obecní a občanské projekty OZE. Těmi jsou:

  • Odlišné podmínky v aukční soutěži o výši provozní podpory pro velké a malé projekty tak, aby malé občanské nebyly znevýhodněny velkými investicemi;
  • ještě lepší by bylo vyjmout menší obecní a občanské projekty z aukcí a využít pro ně už osvědčený systém hodinových zelených bonusů;
  • nebrzdit rozvoj komunitních projektů příliš nízkým limitem (určujícím, kolik projektů může získat nárok na provozní podporu), v ideálním případě by komunitní projekty na rozdíl od velkých komerčních neměly mít takový strop vůbec;
  • nedopustit, aby chystaný rozvoj OZE stál převážně na výrobě obnovitelného tepla (např. spoluspalováním biomasy kvůli smrkové kalamitě).

I u nás existuje několik prospěšných obecních a občanských projektů. Středočeským Kněžicím zajistila biomasa a bioplyn energetickou soběstačnost a nízkou cenu tepla pro domácnosti i obecní budovy. Obec Karle na Svitavsku vlastní větrnou elektrárnu a z prodeje elektřiny získává peníze na investice do infrastruktury i kulturního života.

Existují i další plány pro komunitní energetiku, ale jejich uskutečnění stojí v cestě ekonomické kalkulace. Za dnešních podmínek by nevznikly ani projekty postavené před rokem 2014, které v praxi jednoznačně prokázaly svůj smysl. Řešení je jednoduché: co nejdříve opět zavést funkční systém podpor pro nové občanské a obecní obnovitelné zdroje.

Tomáš Jagoš, expert na komunitní energetiku Hnutí DUHA, řekl: “Úspěšné evropské země rozvíjející obnovitelné zdroje mají společné to, že v nich důležitou roli při proměně energetiky hrají místní lidé a obce. Pokud chceme i u nás využít nemalý větrný a sluneční potenciál a zároveň vyjít vstříc volání obcí po větší energetické soběstačnostii, mělo by se ministerstvo průmyslu a politici inspirovat zahraničními zkušenostmi. Měli by posílit roli obcí, občanů, zemědělců a místních podnikatelů v rámci aktuálně připravované novely zákona o podporovaných zdrojích energie.”

Tuto a další tiskové zprávy Hnutí DUHA najdete na www.hnutiduha.cz/aktualne

Poznámky:

[1] https://www.rescoop.eu/blog/dutch-climate-agreement?categoryId=381
https://www.klimaatakkoord.nl/binaries/klimaatakkoord/documenten/publicaties/2018/07/10/hoofdlijnen-compleet/180710+-+Voorstel+voor+hoofdlijnen+voor+het+Klimaatakkoord+10+juli_totaal.pdf

[2] http://hnutiduha.cz/aktualne/evropska-unie-podil-obnovitelnych-zdroju-na-spotrebe-energie-ma-dosahnout-do-roku-2030

[3] https://book.energytransition.org/sites/default/files/GET_en_93%20percent%20of%20Germans%20support%20further%20growth%20of%20renewables-.png

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
23. 7. 2018 18:32

No, když tam vítr fouká, proč ne, tedy pokud to je bez dotací. Bohužel v česku zas tak moc nefouká a proudění je spíše náhodně než dlouhodobě stabilní jako na pobřeží Severního moře.

idiotronic
idiotronic
23. 7. 2018 22:46

Kdy dotovaný zdroj přestává být zdrojem a stává se spotřebičem ?

Gatta
Gatta
24. 7. 2018 6:48

idiotronic napsal

Kdy dotovaný zdroj přestává být zdrojem a stává se spotřebičem ?

Výstižné – hodno rozšiřování :-)

racek
racek
24. 7. 2018 14:41

Samozřejmě, dotovaný zdroj spotřebuje hodnoty ve výši dotace. Takže energii, suroviny, práci. Beru to u sociální politiky nebo v době nouze. Dotovat energií je něco jako pokus o perpetuum mobile.