Hnutí Duha: Tři hlavní britské strany jsou pro antifosilní zákon

Tisková zpráva hnutí Duha

ČÍSLO TÝDNE: 3. TŘI HLAVNÍ BRITSKÉ STRANY TŘI MĚSÍCE PŘED VOLBAMI SVORNĚ VYZDVIHUJÍ ANTIFOSILNÍ ZÁKON

U NÁS JEJ CHCE KOALICE I OPOZICE, STÁLE VŠAK NENÍ NA STOLE

středa 18. února 2015

Jedna z mála věcí, na níž se shodnou tři hlavní politické strany ve Velké Británii tři měsíce před volbami, je směřování země k nezávislosti na ropě, plynu a uhelných dolech, stvrzené dokonce společnou deklarací [1].

Britští lídři řekli, že „snižování emisí skleníkových plynů je příležitost pro silnější, efektivnější a vůči rizikům odolnější ekonomiku“ a shodli se, že společně budou:
•    požadovat férovou, silnou, právně závaznou globální úmluvu o změnách klimatu, která zajistí udržení růstu teploty Země pod relativně bezpečnou hranicí 2 stupňů;
•    pokračovat ve snižování domácí spotřeby fosilních paliv dle antifosliního zákona (Climate Change Act 2008);
•    usilovat o urychlení přechodu na konkurenceschopnou, energeticky efektivní, nízkouhlíkovou ekonomiku a ukončí spalování uhlí bez zachycování emisí [1].

Úspěšný antifosilní trend zajistil Británii zákon, který platí už více než šest let a snižuje nebezpečnou závislost každoročně o dvě procenta [2].

Současná česká vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se v programovém prohlášení zavázala k podobnému zákonu. Souhlasí s ním i opoziční TOP09 a KSČM [3]. První návrh zákona se aktuálně připravuje na ministerstvu životního prostředí. Přijeté zákona prosazuje Hnutí DUHA svoji iniciativou Velká výzva (www.velkavyzva.cz).

V Británii přelomovou legislativu prosadila labouristická vláda s podporou tehdejších opozičních konzervativců i liberálních demokratů, Svazu britského průmyslu i odborů. Zákon pomohl podnikům i domácnostem:

•    za šest let se snížila celková závislost Velké Británie na fosilních palivech o 12 procent [4],
•    anglické a velšské domácnosti nyní platí o čtvrtinu nižší účty za plyn a elektřinu, zejména díky zateplování domů a modernizaci vytápění [5],
•    investice ze soukromých fondů do čistých obnovitelných zdrojů energie dosáhly během čtyř let v přepočtu téměř bilion korun a vzniklo přes 35 000 pracovních příležitostí v moderních průmyslových odvětvích [6],
•    britská ekonomika za rok 2013 ušetřila 579 milionů liber (v přepočtu přes 20 miliard korun) za dovoz zemního plynu a uhlí, které nahradila výrobou elektřiny ve větrných elektrárnách [7],
•    do ostrovního království se – díky místní poptávce – také stěhují továrny vyrábějící větrné elektrárny či úsporná auta,
•    Svaz britského průmyslu chrlí příklady úspěšných podniků z oblasti strojírenství, stavebnictví, ale také ocelářství a výroby automobilů, které ze zákona profitují [8],
•    i odbory ostře kritizující současnou britskou vládu podporují nastavený směr: „Se správnými zákony a správnou vizí může být nová ekonomika zelenější a spravedlivější s důrazem na kvalitní pracovní místa,“ řekla šéfka britských odborů Frances O’Grady.

Britský zákon už má několik mladších následovníků. Jen za minulý rok byla podobná legislativa schválena v Dánsku, Finsku a Francii. Dříve vznikly analogické zákony ve Švédsku či Rakousku. Legislativu podobnou britské připravuje Irsko, Malta a další státy.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Tradičně rozhádaná britská politická scéna se na jedné věci už léta shodne: Snižování závislosti na ropě, plynu a uhlí považuje za správný směr. Přelomový antifosilní zákon provází široká podpora politiků, průmyslu i odborů už od začátku, neboť pomáhá domácnostem i firmám srážet zbytečně vysoké účty za fosilní paliva a celá země je víc a víc soběstačná.“

„Sobotkova vláda se k podobnému zákonu zavázala v programovém prohlášení také, souhlasí s ním i hlavní opoziční strany. Napjatě očekáváme návrh zákona připravovaný ministerstvem životního prostředí a jeho schválení.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
18. 2. 2015 15:46

Kdysi dávno jsem dostal první lekci magementu od starého nomenklaturního kádra. Jednalo je hyperaktivní jedince s mesiášským komplexem jako v tehdejších dobách byli zlepšovatelé a či úderníci všech barev.

„Máš li někoho takového, okamžitě ho vyhoď nebo zařiď povýšení někam mimo tvůj dosah! Raději ječné zrno než aktivní idiot“

Naprosto netuším, proč jsem si toho člověka vzpomněl právě při čtení tiskové zprávy Hnutí Ztuha:)

zedd
zedd
18. 2. 2015 16:18

Jsem si dost jistý, že v našich podmínkách se z toho stane další vysavač peněz od většiny k menšině. Jen se můžem modlit, aby z toho nevzniknul průser rozměrů solárního tunelu, nebo na EU úrovni zákazu klasických žárovek doslova pár let před tím, než se LED staly použitelné pro běžné smrtelníky. Těžko odhadnout, kolik rtuti díky tomu skončilo na skládkách, případně v nervovém systému čehokoliv jím vybaveného.

zedd
zedd
18. 2. 2015 16:22

Jo a zapomněl jsem na spalovny, kde jistě končí aspoň 10% úsporných zářivek – vskutku demokratická cesta distribuce toxinů.

Narcis
Narcis
18. 2. 2015 17:07

Očekávám, že Hnutí Duha v zájmu omezení emisí CO2 jednoznačně a nepřehlédnutelně podpoří další výstavbu jaderných elektráren.

zedd
zedd
18. 2. 2015 17:57

Oteplovací klika připomíná gamblera, který posledních 15 let prohrál každou výplatu do posledního halíře, ale přesto je pevně přesvědčen, že příště už to vyjde. Analogie je to chabá, protože v pozadí není jen automatová mafie jištěná Kalouskem, ale fakt velký prachy. Předpokládám, že většina proponentů AGW velmi dobře ví, že vaří z vody, nicméně pokora by je připravila o kariéru. Couvnout už nemůžou. Že z toho vznikaj ekonomický nesmysle, to bysme ještě přežili. Průšvih je, že se touhle šarádou zastíraj skutečný průsery: Odlesňování, znečištění desetitisíci látek, o kterých pořádně nevíme, co dělají a s tím spojená ztráta biodiverzity, na kterou… Číst vice »

Béda
18. 2. 2015 19:51

http://www.antimeloun.cz/?p=4932

Dech beroucí čísla ukazují, že celkové náklady na infrastruktury obnovitelných energií v Evropě do konce roku 2012 dospěly na 600 miliard eur bez dodatečných poplatků

cnemo
18. 2. 2015 21:36

Stan napsal
Někteří konspirační praktici tvrdí, že ten Pacifik má na svědomí havárie JE Fukušima.

Stane, JE a její radioaktivita těžko. Vy ale pořád zapomínáte na to drobné tsunami, co kromě zabití tak 20000 osob smetlo významnou část pobřeží. Kdo ví, co tam bylo všechno za fabriky a jaké látky to spláchlo do moře.

K. J.
K. J.
18. 2. 2015 21:57

Napadá mě zcela nový význam pro přirovnání: Chlastá jako duha…

zedd
zedd
19. 2. 2015 3:58

To vymírání v Pacifiku má jistě více příčin. Např. příliš intenzivní rybolov sám o sobě narušuje ek. rovnováhu. Vylučovat z těchto příčin Fukušimu je, myslím, dost krátkozraké. Lze samozřejmě argumentovat nesmírným objemem oceánu, ale zároveň nelze zamlčovat, že polutanty se nedistribuují rovnoměrně. Často zůstávají ve vrchních desítkách či stovkách metrů hladiny – tedy právě tam, kde je nejvíc živo. Když to dáte dohromady s bioakumulací, máte realistickou hrozbu. Při tom není nic moc známo, jak ty které organismy reagují na jednotlivé produkty štěpení, natož na jejich koktejl.