Hnutí Duha: Zákaz plošného používání glyfosátu v zemědělství by byl významným krokem

Hnutí DUHA vítá slib ministra Miroslava Tomana. Toxický herbicid by měl zmizet i z parků a zahrad

Tiskový komentář Hnutí DUHA
pondělí 17. září 2018

Zakáže-li ministr zemědělství Miroslav Toman plošné používání glyfosátu v zemědělství, jak oznámily dnešní Lidové noviny [1], učiní tak velký krok ke snížení zátěže, kterou tento jedovatý a pravděpodobně karcinogenní herbicid poškozuje zdraví, přírodu i životní prostředí. Hnutí DUHA vítá slib zakázat plošné používání v zemědělství, požaduje tento krok již řadu let a bude jej dále vyžadovat.

Největší přínos takového kroku bude v zákazu tzv. desikace, tedy stříkání plodin těsně před sklizní. Stále by však zůstalo nebezpečné používání herbicidu pro údržbu veřejné zeleně v obcích a městech i individuální používání. Hnutí DUHA proto žádá zákaz i v těchto případech.

Detailní britská studie zjistila, že použití glyfosátu k desikaci nepřináší žádnou nebo jen minimální výhodu, naopak může snížit výnos. Dále studie ukazují, že aplikace glyfosátu zvyšuje výskyt houbových onemocnění plodin [2].

Zákaz desikace však nestačí. Dalším krokem by měl být zákaz používání glyfosátu na veřejných prostranstvích v obcích a městech, kde se s ním dostávají do kontaktu lidé, hlavně malé děti. Zcela bez glyfosátu se už obejdou některá města, například Louny nebo Mělník, od roku 2017 také Brno. Hnutí DUHA a Síť ekologických poraden proto připravily návod, jak se bez glyfosátu v péči o městskou zeleň obejít [3]. Rizikové je také neprofesionální používání – tedy volný prodej přípravku v obchodech se zahradnickými potřebami.

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla: “Vítáme slib ministra zemědělství Miroslava Tomana zakázat plošnou aplikaci nebezpečného herbicidu glyfosát. To, s čím přichází, je jedním z nutných kroků, k nimž Hnutí DUHA vyzývá české ministry opakovaně. A budeme v tom pokračovat v případě, že by se zákaz pokusila odvrátit například mocná lobby velkých zemědělským podniků. Budeme také nadále žádat rozšíření zákazu i na aplikaci na veřejných prostranstvích, kde může toxický glyfosát zasáhnout například děti. Omezit je nutné také volný prodej přípravku pro neprofesionální používání.”

Poznámky:

[1] https://www.lidovky.cz/nebezpecny-herbicid-je-vsude-stat-zakroci-zakaze-plosnou-aplikaci-10i-/noviny.aspx?c=A180916_213323_ln_domov_ele

[2] Orson, J. H., Davies D. H. K. (2007). Preharvest glyphosate for weed control and as a harvest aid in cereals. Research Review, č. 65
a odkazy na další studie: http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/07/roundup.pdf

[3] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/10/parky_a_travniky_bez_rizikoveho_glyfosatu_infolist.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
22. 9. 2018 16:44

Problém s herbicidy vidím tak: když nebudem hubit plevel, tak budem muset hubit lidí, abychom se my zbylí najedli. těžká volba, že ano?