Hnutí Pro život ČR: Národní pochod pro život a rodinu podpoří požadavky na investice do rodin se třemi a více dětmi z evropských fondů

Tisková zpráva Hnutí Pro život ČR

Praha, 25. dubna 2019: V sobotu 27. dubna se bude v Praze konat již 19. Národní pochod pro život a rodinu. Více než 7 tisíc lidí z celé České republiky podpoří myšlenku, že každé počaté dítě má dostat šanci žít. Akce bude zahájena bohoslužbou v katedrále sv. Víta, bude pokračovat programem na Klárově a zakončena bude pochodem centrem Prahy na Václavské náměstí.

Organizátorem akce je Hnutí Pro život ČR, které usiluje o obnovu společenského respektu k životu nenarozených dětí. „Naší snahou je předcházet zbytečným potratům, pomáhat zvláště ženám, které se cítí být k potratům nuceny, a také těm, které mají po potratu psychické potíže,“ říká Zdeňka Rybová, vedoucí Linky pomoci provozované Hnutím Pro život ČR a tisková mluvčí.

Letošním pochodem chce Hnutí Pro život ČR podpořit snahu poslanců Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny, aby alespoň zlomek z půl biliónu korun z evropských fondů na období 2021 až 2027 byl využit na podporu rodin se třemi a více dětmi. „Považujeme za nepřijatelné, aby kvůli ekonomickým obavám přišlo každý rok o život skoro pět tisíc počatých dětí jenom proto, že stát neumí ocenit demografický přínos ekonomicky aktivních rodin s více dětmi,“ říká Zdeňka Rybová. Ženy se dvěma dětmi žijící ve funkčních vztazích jsou nejpočetnější skupinou žen, která každoročně podstupuje umělý potrat.

Podle předsedy Hnutí Pro život ČR, Mgr. Radima Ucháče, je podpora těchto rodin zásadní i z pohledu státu, protože může přispět k zastavení negativního demografického vývoje a tím pádem taky k řešení řady problémů, například s financováním důchodů. „Velké množství finančních prostředků z evropských fondů se promrhalo na nesmyslné projekty. U investic do dětí se nic takového nemůže stát. Je to investice, která se státu vždy vyplatí,“ říká Radim Ucháč a poukazuje na závěry důchodové komise z roku 2017, podle kterých ekonomicky aktivní rodina s dětmi oproti ekonomicky aktivní rodině bez dětí odvede za životní cyklus do státního rozpočtu o 3,5 milionu korun více na každé dítě, které vychová (při aktuální daňové úpravě a výdělku všech zúčastněných ve výši průměrného platu). „Ve srovnání se státními investicemi do integrace ekonomických migrantů je navíc investice do dětí v podstatě bezriziková,“ dodává Radim Ucháč.

Ulehčit rodinám přijetí počatého dítěte patří k dlouhodobým cílům Hnutí Pro život ČR. Iniciovalo například poslaneckou novelu, která umožní vyplacení nevyčerpané části rodičovského příspěvku mimo jiné při nečekaném početí a narození dalšího dítěte. „Novela nyní čeká na první čtení a věříme, že projde. Vláda k ní vydala neutrální stanovisko a podpořili ji poslanci napříč politickým spektrem,“ říká Radim Ucháč.

Záštita významných osobností

Záštitu pro letošní ročník Národního pochodu pro život a rodinu poskytli prezident České republiky Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka.

Podpora projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ neustále roste

K významným aktivitám Hnutí Pro život ČR patří projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Nabízí pomoc ženám, které se cítí být okolím nebo okolnostmi nuceny k podstoupení potratu. V současné době jej podporuje 57 zdravotnických zařízení a 89 měst a obcí. Za poslední rok se do projektu zapojily další nemocnice, například nemocnice v Kladně, Českých Budějovicích, Čáslavi nebo Českém Krumlově, a záštitou jej podpořily například Olomouc, Brno, Jičín, České Budějovice nebo Čáslav.

Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ podporuje také řada známých osobností, především lékařů, psychologů, ekonomů, ale i herců, zpěváků nebo novinářů. „Jsou mezi nimi i lidé, kteří mají se ztrátou dítěte osobní zkušenost a vědí, jak to změní váš život, jaká je to ztráta,“ říká Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu „Nesoudíme. Pomáháme“.

Hnutí Pro život ČR zároveň provozuje již 13 let Linku pomoci, která nabízí bezplatnou podporu ženám i jejich rodinám v období očekávání narození dítěte i psychoterapeutickou pomoc ženám, které se vyrovnávají s následky umělého nebo spontánního potratu. Kromě vlastního poradenství také zprostředkovává kontakt s odborníky z řady oblastí, zejména s gynekology, genetiky, sociálními pracovníky, psychology, rodinnými a výchovnými poradci, právníky, krizovými pracovníky azylových domů či duchovními.

Aktivity spolku ve zdravotnictví

Před půl rokem se Hnutí Pro život ČR podařilo ve spolupráci s Českou gynekologickou a porodnickou společností dosáhnout významné dohody se.zdravotními pojišťovnami. Ty umožní gynekologům věnovat více času na poradenství ženám, které zvažují umělý potrat. Pokudžena zvažuje umělý potrat, je její gynekolog jednou z autorit, která jí může informovat o alternativních možnostech řešení její životní situace,“ říká Radim Ucháč.

Toto poradenství však většině gynekologů zdravotní pojišťovny nehradily, někteří však pro toto poradenství využívali obecný mezioborový zdravotní výkon nazývaný Edukační pohovor s nemocným či rodinou. Zdravotní pojišťovny nyní deklarovaly, že pokud smluvní gynekolog požádá zdravotní pojišťovnu o rozšíření smluvně dohodnutého rozsahu služeb o tento mezioborový výkon, bude mu vyhověno.

Link na zprávu důchodové komise (činné při MPSV v letech 2014 až 2017) k výpočtu transferového příspěvku rodin do státního rozpočtu

Usnesení Výboru pro sociální politiku PS PČR o podpoře rodin s třemi a více dětmi

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
26. 4. 2019 19:10

Tak mi napadlo … když tedy ty rodiny se třemi a více dětmi dostanou teďka tu větší podporu z EU, nemohly by se snížit jejich podpory v nezaměstnanosti … či v nemoci zvané obecně, samozřejmě nesprávně, námi nekulturními genderově netolerantními rasisty „nechutí pracovat“? Samozřejmě musíme očekávat, že se ochota množit některých etnik ještě mohutně zvětší. Fuj, já sem hnusnej. Radši půjdu na déšť, zatím drobnej, ale já jsem déšť už asi dva měsíce neviděl, že. Mimochodem, jak jsem se dočetl v jistých Britských listech, jsme my češi velice krátkozrací v odmítání migrantů. Pronikavě by se jimi mohlo zlepšit věkové složení… Číst vice »

orinoko
orinoko
26. 4. 2019 21:48

Émerický veleblb z bile zemljanky navrhl svět bez atomovek.
Ten vul je výživný jak indiánský pemikan dovezeny z Polska.
Má se to týkat emeriky, Ruska a Ciny.
A co izrazid? Ten predvsim. O dalsich nemluve.

Také bych chtěl mít svět tak jednoduchy… Ráno se probudim, vypustim něco nových vetru, krknu si, raději vícekrát než vubec, kouknu na svůj PUPEK… A hned mám jasno.

Soudruh Trump je nevšední loučí napadu.
Někdy i velmi atomovych.

Gatta
Gatta
27. 4. 2019 7:52

Takže – tu podporu dostanou prvotně romové, přimigranti a pár katolíků. Ostatní budou ve svém rozhodování stejně dál přihlížet ke svým životním plánům a možnostem. Ale zase nám ubyde kousek našich práv a svobod – jak státních, tak především i osobních – počet a zajištění našich vlastních dětí má být ovlivňováno a finančně podmiňováno kýmsi nevoleným z Bruselu. Zrušte většinu dotací a podpor a dejte svéprávným lidem pořádné platy. A počet dětí lze řešit národně daňovými odpočty – nebo daňovým zatížením ( např – dříve tzv. „volská daň“ pro odrostlé bezdětné). Fondy EU nechat jen na opravdu vyjímečné záležitosti, nebo… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 4. 2019 10:02

orinoko napsal Émerický veleblb z bile zemljanky navrhl svět bez atomovek. Ten vul je výživný jak indiánský pemikan dovezeny z Polska. Má se to týkat emeriky, Ruska a Ciny. A co izrazid? Ten predvsim. O dalsich nemluve. Také bych chtěl mít svět tak jednoduchy… Ráno se probudim, vypustim něco nových vetru, krknu si, raději vícekrát než vubec, kouknu na svůj PUPEK… A hned mám jasno. Soudruh Trump je nevšední loučí napadu. Někdy i velmi atomovych. Jak říká řada chytrých a rozumných lidí, zásadní je nikoliv samotné odzbrojení, ale především ZRUŠENÍ KRITICKÝCH SITUACÍ, NEVYTVÁŘENÍ NOVÝCH. Skutečně to připomíná tu situaci, kdy… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 4. 2019 10:33

KOMPLIKOVANOST A PROPOJENOST, TECHNOLOGICKÁ VZÁJEMNÁ ZÁVISLOST A EXTRÉMNÍ ZRANITELNOST stávající civilizace je EXTRÉMNÍ. Na celém světě existuje řada provozů, které NEJDE VYPNOUT, kde i menší nehody jinde může způsobit vpravdě hrůzné navazující katastrofy. Typickým příkladem jsou nejen např. jaderné elektrárny ale i mnohé chemické, bakteriologické, farmaceutické provozy. Často stačí i „úspory na nepravém místě“, politikaření (viz např. dnešní Ukroruina a její JE), zanedbání díky korupci, prosté selhání, materiálové chyby a vady (zejm. skryté), neznalost chování se určitých materiálů ve změněném – neobvyklém prostředí, atp. k možným hrozivým důsledkům. V době kdy na světě bylo jen několik atomovek, jen pár velkorafinérií,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 4. 2019 10:44

Zvědavec:
„Strategie řízeného chaosu“
https://www.zvedavec.org/komentare/2019/04/7892-strategie-rizeneho-chaosu.htm
Žádný skutečný chaos NENÍ ŘIDITELNÝ.
Je to EUFEMISMUS PRO NEROZVÁŽNOU LEŽ.
A naše civilizace by na ni skutečně velmi lehce mohla doopravdy sko(n)čit.

PPK
PPK
28. 4. 2019 5:48

Kvalitně a moudře spravovaný stát cizí fondy nepotřebuje, protože jeho systém správy věcí veřejných je prioritně postaven na politické nezávislosti a ekonomické soběstačnosti (viz např. Čína). Je-li však stát a jeho Systém založen jen na principu korupčního trhu, byznysu s politickým okolím a službě tomu okolí a nikoliv na výsledcích tvůrčí práce státu jako celku? Inu, pak se lidé nesmí divit, že jim politici a jejich aktivisté propagandy hrají divadélka „pochodů pro život a rodinu“. To totiž jen jasně dokazuje, že právě politici a ti jejich aktivisté nic lepšího a užitečnějšího pro stát – než pochody za evropské nadnárodní dotace… Číst vice »

PPK
PPK
28. 4. 2019 7:01

Typické pro kavárenské a komediantské polomozky dnešní doby je, že davům hrají divadlo a vždy řeší jen to nepodstatné, protože podstatné pochopit už schopni nejsou. Někteří se sice snaží, ale i tak tápou možná kvůli nevzdělání, možná pro lenost poctivě přemýšlet. Přemýšlet o kořenech příčin věcí a nespokojit se jen s představou, že chyby Systému nezodpovědného a tržně prodejného kapitalismu „okecají“ strašením katastrofami, údajně zaviněnými činností člověka např. v přírodě. Jednou je to velkou zimou, pak zas suchem, horkem, nedostatkem vody, málem dotací či zdrojů energií a nebo dokonce prý jen tak samovolně vznikajícím terorem fanatiků náboženství, rasy, či snad… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
28. 4. 2019 8:15

PPK zdravím! Jen prosím nesouhlasím s tím Vaším tvrzením k činnosti člověka v přírodě. Kdyby se člověk z přírodního okruhu, dění hloupě nevyděloval, nesnažil se často jen hloupě kořistit a rabovat, neprováděl surové přeměny přírodního prostředí na často ryze umělé a nestabilní, sloužící jen k bezohlednému byznysu a kupčení (nemám na mysli poctivý obchod) a životu na dluh příštích generací – nestálo by dnes lidstvo jako celek a v různé míře i jednotlivci před problémy které spolu-vytvořili… Ano, i „agendy“ ochrany ŽP a někdy i přírody je zneužíváno kapitalismem, jistě. Ale ta příroda či ti co na ni myslí poněkud… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
28. 4. 2019 10:25

Zkusím to dát do souvislostí. V každé civilizaci chtěli lidé mít budoucnost. Věděli, že jejich budoucnost je v dětech. Proto se snažili, aby děti nejen nesly jejich geny, ale i to nejlepší, co oni sami poznali. Poslední generace na západě ztratily o budoucnost zájem. Užít, spotřebovat, než za nimi zaklapne víko rakve. Kdo tento postoj přijal, samozřejmě žádnou budoucnost mít nebude. Takže zatímco kultury, které měly budoucnost dovolovaly sexuální aktvity jen těm, kteří dovedli děti uživit (a předpokládalo se, že zplodí jen tolik dětí, kolik uživí), dneska je sexuální chování určováno pudy. Výsledkem je na jedné straně asi šest miliard… Číst vice »

PPK
PPK
28. 4. 2019 11:59

Dobrý den, pane Martine, lidé žili vždy jen tam, kde to šlo a jedli to, co bylo v dosahu. Nikdo nezkoumal, že eskymák neznal stravu rostlinnou a že v tropech starověký černoch sběrač kradl opicím jen banány. Od pravěku mor, svrab a neštovice kosily i panovníky a šamani a kněží usmiřovali své bohy pálením obilí, zvířat, ba i lidí na hranicích. Sem tam bouchla nějaká ta sopka a na desítky či stovky let bylo kol vulkánů vymalováno. Až do konce průmyslové revoluce lidé životní prostředí neřešili, přestože ještě ve 20.století bylo mnoho měst daleko víc zakouřených a znečištěných, než je… Číst vice »

Gatta
Gatta
28. 4. 2019 19:34

Zdravím – trochu od tématu.

Narazil jsem na zajímavý film – takové komorní sci-fi.
https://www.csfd.cz/film/235331-pozemstan/prehled/
Dostupné na: https://uloz.to/hledej?orderby=largest&q=Pozemstan+2007

PPK
PPK
28. 4. 2019 21:39

Pane Gatto, dík za tip a ještě doplním pár slov pro Martina: Prosím, nerad bych, kdyby došlo k nedorozumění a proto ještě pár slov doplním: Ten Londýn jsem zde zmínil proto, že jsem se kdysi ve škole učil o tzv. Velkém smogu koncem 50. let a později jako dlouholetý Pražan jsem Angličanům záviděl jejich moudré městské konšely, když zimní inverze postihla občas i české hlavní město. Pak mi to však o mnoho let později jeden emigrant na internetu vysvětlil slovy: „Ano, ta londýnská mlha a dusivý zápach v inverzích, to tam bylo po staletí. Ale dokud nejen vlivem smogů nezačaly… Číst vice »

Gatta
Gatta
29. 4. 2019 17:20

Re PPK: – souhlas.
„Prostě dokud se z oslíka sypou zlaté dukáty, tak čerta koho zajímá jak moc je oslík prašivý“.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
30. 4. 2019 7:13

Pane PPK opravdu nevím proč mne stále máte za idiota. V rámci možností (často až na hranici nemožnosti) jsem se v rámci existujícího „nového“ systému pokoušel některé věci změnit. Mimo FAKT ŽE SE TO V ŘADĚ PŘÍPADŮ POVEDLO jsem narážel často na ty Vámi- v jiném vláknu popisované „4 skupiny“ lidí. Nebudu rozebírat proč se případně mnozí nepřidali, proč nyní mnozí z „přihlížejících spolukonzumentů“ chtějí- ba toužebně si přejí- aby žádní „naivové“ s „levnýma rukama“ nikdy vůbec neexistovali… Aby všechny takové- kteří prostě jen usilovali o lepší, příp. o to alespoň méně škodící okolí v podstatě nyní ostatní „4 skupiny“… Číst vice »

PPK
PPK
30. 4. 2019 7:16

Gatta napsal
Narazil jsem na zajímavý film – takové komorní sci-fi.

Díky! Skvěle napsaný příběh!

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
30. 4. 2019 7:30

„Typy lidí“ nemám na mysli nějaké „třetí záchodky“, genderismus či něco podobně „bezpohlavního“, atp. Chápu že společnost musí fungovat podle určitých PRAVIDEL, „norem“, že musí být korekce, někdo kdo „hlídá“ (dohlíží), někdo kdo vynucuje. Chápu že každá práva mají své omezení- i práva „menšin“. ALe proboha: každý nový názor je svým způsobem na počátku menšinovým- a často není vůbec zapotřebí, aby existoval ve „většině“ či se tak „do-vyvinul“. Někdy funguje jako „katalyzátor“, či lépe „enzym“… Kdyby NESELHALA „NORMÁLNÍ“ RODINA, „NORMÁLNÍ“ STÁT, nebylo by mnohého zapotřebí, a různé zvláštnosti až úchylky by vůbec neměly šanci, živořily by někde na okraji… Právě… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
30. 4. 2019 7:51

Biosféra je tenounká slupka na povrchu planety Země. Vliv člověka nemusí být „rozhodující“- ale nepochybně existuje. V „mezo-mikroměřítku“ lze mnohé alespoň částečně ovlivnit. Nejde o to zastavit vliv člověka na přírodu- jde o to být si vědom „vedlejších účinků“ a z ideologických či „rádobyekonomických“ důvodů je nepodceňovat, neustále neodsouvat na „maňaňa“- ale aktuálně řešit, nezadělávat si na ekosystémové selhání- kdy pak již nefunguje nic tak jak jsem byli dosud zvyklí. Jistě že byly kolapsy civilizací, jistěže byly a fungují různé globální přírodní vlivy… Ale to že existují vlivy sopek či zemětřesení jaxi nezruší místně-regionální vliv třeba dálnice v zátopové zóně… Číst vice »

Aleš
Aleš
30. 4. 2019 10:40

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/219562248430023-zachranci-divociny-v-jesenikach
Při plíživé postupující desertifikaci jednoho dne nám bude naprd, že mezi těmi, co rádi žvanili o vztahu k přírodě bylo mnohých těch, co jim o ten vztah nešlo, nebo mu nerozuměli. Ten vztah musíme řešit navzdory jim. A jen tak mimochodem, sociální systémy budou dost dotčeny ubývající dostupností vody a vody s požadovanou kvalitou, stejně tak budou dotčeny klesajícími výnosy plodin v zemědělství. Házení do jednoho pytle zrna a plev škodlivé bývá. A poprava poslů špatných zpráv nikdy nic nevyřešila.