Retro: Prasata, ke žlabu

18. 4. 2012

Na tom, že církevní „restituce“ jsou megachucpe, se už asi nic nezmění. Stačí srovnat následující dva titulky:  Odložit restituce? Krize není na jedno období, argumentuje Duka a Arcibiskup Duka šokoval: Církev nikdy nic nevlastnila. Neboli nikdy nám to nepatřilo, ale my to stejně chceme za každou cenu a je nám jedno, kolik škody, zlé krve a nových křivd tím naděláme. Pokud totiž inkriminovaný majetek nepatřil církvím, ale konkrétním farnostem a klášterům (ve skutečnosti ovšem R-U eráru), jak tvrdí Duka, tak je naprosto scestné a s hospodářskou kriminalitou hraničící vydávat jej na základě zákona, který nespecifikuje přesně co a komu (protože nespecifikuje přesně vůbec nic, takže nedává žádné záruky, že tzv. církevní restituce vůbec někdy skončí; moc bych za to nedal, že záměrně).  Ve vzácné symbióze se zde sešla církev lačnící po majetku s vládou toužící po privatizaci a marginalizaci státu a zplodili novou kvalitu nestoudnosti. A naděje, že se ta prasata u toho žlabu zalknou dřív, než nás všechny sežerou, žádná, protože někteří lidé, stejně jako některé instituce, jsou bezední.<

Převzato z blogu Tribun

Stanův komentář: Po 7 letech definitivně prošlo poslaneckou sněmovnou zdanění církevních restitucí. Příliš málo a příliš pozdě, ale lepší než nic.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
26. 4. 2019 4:41

Ano , máme majetek. Ale povšimněte si, všechen majetek z restitucí jsme řádně zdanili! A co stát? Jak ten ke svému majetku za desítky let komunistického řádění přišel? S kým ten se rozdělil? A přitom všichni víme, že stát je ten nejhorší hospodář. Zejména ten v naší správě! Pardon, poslední větu si škrtněte.
(Z proslovu neznámého kardinála)

Petrpavel
Petrpavel
26. 4. 2019 5:56

„idiotronic • 26. dubna 2019 Ano , máme majetek. Ale povšimněte si, všechen majetek z restitucí jsme řádně zdanili! A co stát? Jak ten ke svému majetku za desítky let komunistického řádění přišel? S kým ten se rozdělil? A přitom všichni víme, že stát je ten nejhorší hospodář. Zejména ten v naší správě! Pardon, poslední větu si škrtněte. (Z proslovu neznámého kardinála)“ Ten neznámý kardinál zdá se pozbyl rozumu, ale je možné se u věřících divit? Jestliže stát, tedy všichni občané, má majetek, komu to prosívá? On ten trouba neví že VŠEM občanům tohoto státu? S kým se mají občané… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
26. 4. 2019 6:58

Pravicový kapitalismus a katolicismus jsou široce otevřená okna k fašismu a krásně se navzájem restitučně doplňují a podporují… Podle toho co vidím a slyším v médiích, co se učí na školách, co a v jakém stylu se nabízí v knihkupectvích, dávám tomuto tvrzení za pravdu. Jen tak se dá prodloužit agónie kapitalismu.
Myslím, že bychom měli dát řvoucím katolickým hordám zfanatizovaných primitivů jasně najevo, že jejich vliv končí v kostele.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 4. 2019 7:32

Bohužel- po „restitucích“ již rozhodně ne. Nelze někomu věnovat cca 230 km2 hor sakumprásk (třeba Jeseníky, Rychleby atp.) a nedát vliv- respektive se jako stát v dnešním „svatém“ pojetí soukromého vlastnictví nevzdát role, vlivu a významu (kdysi společného) státu… Všechno společné se stalo nebezpečně nepřípustným… „Návrat“ majetků je již aktivně za pomoci dalších „dále rozvíjen“…a neofeudalismus se stává další vývojovou fází „konce dějin“… Holt někteří již přes 30 let „instituciolizovaněji“ chápou ten společný stát nikoliv jako společný vliv a zájem ale jako VÝHRADNĚ SVŮJ, ke své potřebě. „Kdo neokrádá stát okrádá rodinu“ se zcela „fami-G-liárně“ „přetransformovalo“ v „co můžu, to… Číst vice »

LiL
LiL
26. 4. 2019 10:00

Pravdou zůstává,že církev propásla třicet let a kostelíčky jsou prázdné. Jen tam, kde turisté hodlají nakouknout, vybírají nemalé všimné a sláva hospodinu,že stát investoval do obnovy památek i církevních. Nějak se nedaří oslovit české občany,kteří jsou schopni neztrácet paměť a ti mladí, ti jsou tak nějak imunní vůči společnosti jako takové. Tak co zbývá, už jen ty peníze a majetek. Pak stačí čekat,protože čas je v bohu a Bůh je přeci jejich pán.

Bety
Bety
26. 4. 2019 10:57

Jaký je rozdíl mezi malou krádeží a obrovskou? Že prý socialistický stát nebyl dobrý hospodář. Ovšem stačí uvědomit si, že můj domek, byt, auto také vykazuje drobné nedostatky – tuhle mi trochu opadla omítka, v bytě jsem už dlouho nevymaloval, na autě mi zlobí výfuk – bral by někdo za správné odůvodnění, že mi můj majetek seberou, neboť zřejmě nejsem dobrý hospodář? A to ještě s tím, že já opravy pěkně zaplatím ze svého? Dodnes nechápu proč jim lidé na něco takového skočili. Všichni se zachovali jako ti důchodci, které vyvezou na výlet s pohoštěním, aby se pak omámeně vrátili… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
27. 4. 2019 9:41

BETY, všechno, co nám komunisti lhali o kapitalismu, byla pravda…. Čert! Za komunismem je Čert, sám SATAN! Honem posvěcenou vodu a třikrát otčenáš! Restituce jsme zvládli a další závazky Druhého Vatikánského koncilu splníme!
Danajský restituční dar nutí církve k zapojení do faustovského tance investic, založeného na úrocích, které Písmo zapovídá. Může taková církev důvěryhodně hlásat Ježíšovo „Nemůžete sloužit Bohu i mamonu“ (Mt 6,24)?

Bety
Bety
27. 4. 2019 10:56

Milé Botičky! Ježíš vyhnal penězoměnce z chrámu a řekla bych, že to byl hlavní
důvod že skončil jak skončil. Chudák malý. Kdyby tušil, jaké prasárny se
v jeho jméně v průběhu dlouhých staletí odehrají…

idiotronic
idiotronic
27. 4. 2019 15:20

Petrpavel napsal
ty hlupáku věřící ovčane povinně přispívej církvi abys žil posmrtný život v ráji,

Ve verších:

Bůh, náš Otec, pro chování
deset nám dal přikázání
ale církev, naše Máť
zkrátila je v jedno: Plať!

Karel Havlíček Borovský
Epigramy, ORBIS 1950
5 kč, (2019,vyřazeno z knihovny)