Evropa se snaží přinést pomoc syrskému lidu vytvořením humanitárních koridorů. Zdánlivě ušlechtilý nápad zaměřený na získání podpory Ruska a Číny v Radě bezpečnosti OSN, ale někteří to nazývají vlkem v rouše beránčím.
Výzva k vytvoření zásobovacích tras humanitární pomoci syrským městům se poprvé objevila loni v listopadu a tento týden je opět na stole. „Myšlenka humanitárních koridorů, které jsem dříve navrhl, které by dovolily nevládním organizacím dosáhnout oblastí, kde probíhají skandální masakry, by měla být projednána na Radě bezpečnosti,“ řekl ve středu francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Paříž navrhla vytvořit bezpečný průchod pro humanitární organizace, ať už se syrským souhlasem nebo na základě mezinárodního mandátu, pro který je potřeba schválení Radou bezpečnosti.
Damašek má nyní málo sil, těžko by některé mohl poslat na ochranu konvojů. Ale souhlas s pobytem cizích vojsk na vlastním území není řešením. Rada bezpečnosti by mohla zavést koridory přes rezoluci a nařídit, aby byly střeženy nějakou vládou či organizací. Rusko a Čína, země, které mají obě právo veta, však řekly, že nedovolí přijetí jakéhokoli usnesení, které vidí jako nevyvážené. Rusko i Čína jsou proti jakékoli rezoluci OSN, která by mohla být později použita v rámci NATO jako povolení pro vojenskou akci, jako se to stalo v Libyi. „Libye nabízí negativní případovou studii. NATO zneužilo rezoluci Rady bezpečnosti o vytvoření bezletového pásma a přímo za pomoci palebné síly pomáhali jedné straně v libyjské válce, “ napsaly největší čínské komunistické noviny The People’s Daily.
Celý článek Way out of crisis or way in for invaders? zde
Převzato z Free Pub