IG Metall vyjednal vyšší mzdy a kratší pracovní dobu

Odborové stávky podpořil milion zaměstnanců

Německé odbory IG Metall uzavřely v noci na úterý po dlouhých jednáních se zaměstnavateli dohodu o mzdách a pracovní době průmyslových pracovníků v jihozápadním Německu. Mzdy se od dubna navýší o 4,3 procenta. Zaměstnanci také získají možnost pracovat až dva roky místo standardních 35 jen 28 hodin týdně, napsala agentura DPA. Dohoda uzavřená v Bádensku-Württembersku je považována za pilotní pro celkem 3,9 miliónu německých zaměstnanců v kovoprůmyslu a elektrotechnice.

Odborové svazy původně požadovaly zvýšení mezd o osm procent. „Ta čtyřka před čárkou bolí,” řekl ke zvýšení mezd o 4,3 procenta šéf svazu zaměstnavatelů Südwestmetall Stefan Wolf. Spokojenost s dosaženým výsledkem vyjádřil Roman Zitzelsberger, který ve Stuttgartu vedl jednání za IG Metall.

Na podporu svých požadavků se v Německu do výstražných stávek zapojilo téměř milion pracovníků z více než stovky firem, včetně například automobilek Mercedes-Benz a Porsche a závodů výrobce letadel Airbus.

Ekonomický institut DIW minulý týden odhadl, že stávky přijdou postižené firmy na příjmech celkově na 62 milionů eur (asi 1,57 miliardy Kč). Vyšel přitom z předpokladu, že na 24 hodin přestane pracovat kolem 50 000 pracovníků, tedy v průměru zhruba 200 na podnik, napsala agentura Reuters.

Zdroj: E-sondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments