Izraelský premiér je namočen do miliardového finančního skandálu ve Francii

Na izraelského ministerského předsedu se sype rána za ranou. Po obviněních jeho manželky ze zpronevěry a jeho osoby z nekalého financování zahraničních cest (aféra Bibi Tours ) je tu další skandál, před nímž ty dva předchozí blednou. Francouzský miliardář židovského původu, který stojí před soudem jako hlava organizované skupiny obviněné z podvodu, vypovídal, že mu poskytl milion euro na volební kampaň.

Arnaud Mimran, který je obviněn z „podvodu století“, při němž v letech 2008 až 2009 okradl francouzské ministerstvo financí o 282 mil. euro (cca 7,6 miliard korun). Provedl to tím, že neodvedl povinnou daň z tzv. emisních povolenek. Tento miliardový podvodník uvedl u pařížského soudu, že podepsal šek na 1 milion euro pro izraelského ministerského předsedu. Dále uvedl, že hradil jeho výdaje při cestách do Francie. Francouzské webové stránky Mediapart k tomu minulý měsíc napsaly, že Mimran financoval dovolené premiéra a jeho rodiny v Alpách a na Riviéře, poskytoval mu ubytování zdarma ve svém pařížském apartmá, bral ho do prestižního nočního klubu při jeho návštěvách Paříže a hostil ho na své luxusní jachtě. Mimran, který podle vlastní výpovědi jen v roce 2009 desetkrát navštívil Netanjahua v Izraeli, je kromě tohoto případu vyšetřován také v kauze únosu, vydírání a vraždy švýcarského bankéře.

Netanjahu odmítl Mimranovo svědectví s tím, že se obžalovaný pouze snaží odvrátit pozornost od svého případu. Přitom jeho kancelář již dříve přiznala , že od klíčové postavy organizované skupiny přijal částku pod hranicí maximální částky, kterou je podle izraelských zákonů možno přispět na volební kampaň (45 880 šekelů, tedy necelých 12 tis. USD).

Státní zástupce v pařížském procesu proti dvanácti obviněným z podvodu navrhuje hlavním třem strůjcům podvodu – Arnaudu Mimranovi, Marco Moulymu a Jaroslawu Klapuckimu desetiletý trest odnětí svobody, pokutu milion euro a propadnutí majetku všech obviněných v celkové výši 283 mil. euro. Soud se chýlí k závěru, po závěrečné řeči obhajoby vynese soudce rozsudek.

Pět z obviněných se židovským původem uprchlo do Izraele a požádalo tam o občanství v souladu s izraelským zákonem o repatriaci. Není jasné, zda je izraelská vláda vydá do Francie k potrestání. Normálně podvodníky nevydává, viz případy s topnými oleji a další finanční podvody podobného rozsahu.

Připomeňme v této souvislosti případ jednoho z největších rozkrádání ČNB. To bylo realizováno přes společnosti izraelského státního občana jménem Alon Barac (nar. 11.8.1960). V českých médiích byl uváděný jako Barak Alon a pod tímto jménem také občas vystupoval za svůj holding B.C.L. Trading. Vykrádání banky zahájené v roce 1996 ve formě dokumentárních akreditivů nebylo však Baracovou první operací v Komerční bance, počátkem 90. let ji připravil přes svou firmu Tessos Praha o asi dvě miliardy korun. V průběhu let 1996-1999 poskytla Komerční banka Baracovi úvěry ve výši přes osm miliard korun. I přes trestní oznámení na něj z roku 1999 nebyl Barac nikdy v Čechách stíhán a státní zastupitelství v Praze si na něj netrouflo vydat ani zatykač.

Izraelský generální prokurátor už nařídil vyšetřování Mimranova svědectví o financování Netanjahua. Web Mediapart shrnuje celou kauzu takto: „Arnaud Mimran, který je v současnosti ve Francii vyšetřován v několika vážných kriminálních kauzách (včetně únosu a vraždy), financoval politické aktivity současného izraelského ministerského předsedy Netanjahua.“

A my bychom mohli našim čtenářům na závěr připomenout, že mezi českou a izraelskou vládou panují nadstandardní vztahy a obě vlády spolu už několikrát společně zasedaly. Pokud se tato tvrzení před soudem prokáží, pak by to znamenalo, že česká vláda zasedala s vládou, jejíž předseda nezákonně financoval svoji volební kampaň gangsterskými penězi.

Zdroje:
http://www.abeldanger.net/2016/06/french-jewish-gangster-arnaud-mimran.html
http://www.timesofisrael.com/french-judge-arnaud-mimran-accused-fraudster-gave-netanyahu-money/
https://www.theguardian.com/world/2016/jun/06/binyamin-netanyahu-israeli-prime-minister-accepted-40000-dollars-alleged-fraudster-arnaud-mimran


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
18. 6. 2016 9:40

to není skandál, to je přehlídka jeho šikovnosti. ..)

hudryper
hudryper
18. 6. 2016 11:04

Přesně tak,vždyť jde o pouhý „gentlemanský delikt “ a o systémový proces zatím ještě skrývaný
před voliči. Když k tomu připočteme statistické volební zázraky,není divu,že vznikají otázky typu :
“ A tohle nám tady vládne ?“