Svjatoslav Rybas: Stalin – krev a sláva

 

Chtěl bych touto cestou upozornit na skvělou knihu Svjatoslava Rybase, přeloženou Milošem Hodačem. Díky seznámení s Milošem zprostředkovaném hudryperem jsem hrdým vlastníkem jednoho výtisku přímo od něj. Miloš mi dokonce jako bonus zajistil věnování samotného autora, který se v říjnu 2015 nacházel v Praze.

A aby to nevypadalo jen jako bohapustá reklama, přidám tu jeden citát, který ukazuje, že hrátky s Ukrajinou nejsou záležitostí posledních let.

Cituji:

…Mezitím se blížila nová válka s Polskem, jež si činilo nárok na kontrolu nad oslabeným Ruskem. Připomínáme, že polská vojska zahájila tažení na Východ v dubnu 1919 a usilovala přitom o maximální územní zisky. Na Ukrajině, v Bělorusku a Litvě docházelo k excesům podobným zkušenostem z kozáckých válek Bohdana Chmelnického s Polskem, kdy vojáci lidem rozpárali břicha a zašili jim tam živé kočky. Cíle, které si Polsko vytyčilo, byly uvedeny v dokumentu z 1. března 1920 pro velitelský sbor Volyňské fronty, jenž byl připraven na příkaz vrchního velitele a šéfa polského státu J. Pilsudského :

„Hlava státu a polská vláda usilují o bezpodmínečné oslabení Ruska (…) V současnosti chce polská vláda podpořit nacionalistické ukrajinské hnutí, aby vznikla samostatná ukrajinská vláda, a tím bylo Rusko významně oslabeno, protože by od něho bylo odtrženo území bohaté na obilí a suroviny. Hlavním cílem vytvoření samostatné Ukrajiny je vytýčení bariéry mezi Polském a Ruskem a mocenské podmanění Ukrajiny, čímž bude zajištěna jak ekonomická, tak i politická expanze…“

Zajímavé, co říkáte?

RYBAS, Svjatoslav Jur’jevič. Stalin: krev a sláva. Překlad Miloš Hodač. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. ISBN 978-80-7451-438-8.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
51 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
18. 6. 2016 6:53

Sio ani v nejmenším nepřehání. Vydání knihy o Stalinovi uvádí historická propagandistická klišé
o úloze Stalina v době jeho vlády na pravou míru a to je velice zapotřebí. Tak hodně,že skromný
překladatel Miloš Hodač snad dodnes čeká na svůj více než zasloužený honorář. Pořád stejný lajer!
Už Van Gogh si stěžoval : “ Kdyby mi zaplatili aspoň to plátno a barvy !“ Zdá se, že ve společnosti
vyznávající zlaté telátko jde o elementární podmínku stavu,aby se díla hlady trápícího se kumštýře
po jeho smrti prodávala v aukcích za desítky milionů.

fajt
18. 6. 2016 7:13

boj mezi polskou a ruskou šlechtou trvá několik století ( samozřejmě se na něm přiživila i celá šlechtická Evropa ), takže samotní neoconi ani na chvíli neotáleli a přilívají olej do starého plamene – současný kierowca rzeczipospolitej jede ve středověkých intencích ( tak to na světě zase zařídili světoví prediktoři, že jsme se vrátili o několik století zpátky), ale pamatuje na historické zkušennosti, tedy pragmaticky dává svá slova ( ve všech podobách) na všechny důležité strany a přitom pomalu buduje velko Polsko, protože tuší, že v Evropě padají hranice minulého století a buduje se dokonce i jiná kultura, která je… Číst vice »

Sio
Sio
18. 6. 2016 9:19

Když jsem se do toho začetl a zjistil, co všechno musel Stalin překonávat a jak bojovat se zbytkem věrchušky, docela jsem měl dojem, že už vím, v čem asi žije Putin. Je toho hodně, na co nemá vliv.

peter.
18. 6. 2016 10:07

Sio napsal Když jsem se do toho začetl a zjistil, co všechno musel Stalin překonávat a jak bojovat se zbytkem věrchušky, docela jsem měl dojem, že už vím, v čem asi žije Putin. Je toho hodně, na co nemá vliv. Stalin prevzal polofeudálne Rusko zničené vojnami a musel sa vysporiadať jak s vonkajšími tak aj s vnútornými nepriateľmi.Že pri tom nekonal v rukavičkách môžu odsudzovať len tí,ktorí sa na to obdobie budovania ZSSR pozerajú cez prizmu tzv.“demokratických západných hodnôt“.Ide o také hodnoty,ktoré majú jediný účel – udržať pri moci kapitalistickú verchušku. Dnes je Putin v ďaleko výhodnejšej situácii ako bol… Číst vice »

Sio
Sio
18. 6. 2016 10:34

peter. napsal Stalin prevzal polofeudálne Rusko zničené vojnami a musel sa vysporiadať jak s vonkajšími tak aj s vnútornými nepriateľmi.Že pri tom nekonal v rukavičkách môžu odsudzovať len tí,ktorí sa na to obdobie budovania ZSSR pozerajú cez prizmu tzv.“demokratických západných hodnôt“.Ide o také hodnoty,ktoré majú jediný účel – udržať pri moci kapitalistickú verchušku. Dnes je Putin v ďaleko výhodnejšej situácii ako bol svojho času Stalin.Má enormne vysokú podporu ľudu.Ovláda všetky dôležité silové rezorty.Vonkajší nepriatelia si nedovolia zaútočiť na Rusko ozbrojenou silou,lebo Putin má k dispozícii dedičstvo po Stalinovi – jadrové zbrane.Tak čo mu vlastne bráni v tom,aby sa zbavil vlastizradnej… Číst vice »

hudryper
hudryper
18. 6. 2016 10:49

peter. napsal Dnes je Putin v ďaleko výhodnejšej situácii ako bol svojho času Stalin.Má enormne vysokú podporu ľudu.Ovláda všetky dôležité silové rezorty.Vonkajší nepriatelia si nedovolia zaútočiť na Rusko ozbrojenou silou,lebo Putin má k dispozícii dedičstvo po Stalinovi – jadrové zbrane.Tak čo mu vlastne bráni v tom,aby sa zbavil vlastizradnej svoloče doma,ktorá mu len hádže polená pod nohy? Na Rusi odjakživa platilo,že Bůh je vysoko a car daleko. Je třeba,vážený Peter,si uvědomit ruské nedozírné prostory a obrovské vzdálenosti,které i při dnešních komunikacích hrají svou úlohu. Putin připouští opozici,protože nechce být tradičním carem ,protože chce Rusko kultivovat co do změny přístupu mas… Číst vice »

peter.
18. 6. 2016 11:20

p.hudryper.Môj príspevok chcel reagovať na Siovu repliku cit:Je toho hodne,na co nemá vplyv“.kon.cit. Z vašej reakcie zase vyplýva,že podľa vášho názoru má dostačujúci vplyv,no rozhodol sa riešiť veci kultivovanejším spôsobom ako Stalin. Len si dovolím pripomenúť,že Stalin bol na rozdiel od Putina nútený spravovať podstatne väčšie územie a za ďaleko zložitejších podmienok.Neviem,či je správne tvrdiť,že Putin chce to,alebo ono.Ja neviem,čo Putin chce.No ak chce vybudovať silné a celým svetom rešpektované a uznávané Rusko tak mne,insitnému „analytikovi“sa jeho tolerovanie zjavne vlastizradnej činnosti jeho opozície(aj časti jeho blízkych spolupracovníkov) jednoducho nepozdáva.Preto sa pýtam,čo mu bráni v tom aby sa zbavil toho,čo mu… Číst vice »

hudryper
hudryper
18. 6. 2016 11:46

peter. napsal Preto sa pýtam,čo mu bráni v tom aby sa zbavil toho,čo mu bráni v budovaní takého štátu,ako si väčšina tu diskutujúcich predstavuje,že by Rusko malo byť. Podle mého názoru jde o kardinální problém ekonomického systému v Rusku. Na jedné straně semknuté řady zdrcující většiny Rusů v odporu proti tlakům zvenčí,na straně druhé hospodářství liberálního typu každý sám za sebe a proti všem. Za Jelcyna zkrátka dost Rusů náhle zbohatla a namlsala se pobyty na západě za situací,kdy mohla v donedávna nedostupných destinacích rozhazovat prachy jako jejich předchůdci před revolucí v Paříži. Vzpomeňte si na figurky,které s takovou dokonalostí… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
18. 6. 2016 12:46

Knihu mám a musím říct, že je informačně velmi hodnotná…, podobně i Jiný pohled na Stalina od L. Martense. JVS neby žádný samovládce, který rozhodoval o všem a jehož příkazy byly přesně a bez výhrad plněny. On byl také součástí strany, musel se opírat o její aparát a v něm nebyly žádní krotcí holoubci, kteří mu ochotně zobali z ruky. Ta pátá kolona tu byla k tomu všemu ještě jaksi navíc. JVS lze bez přehánění přirovnat k plavci , který dokázal na křehké kánoi proplouvat mezi nebezpečnými peřejemi a skalisky po té nejdivočejší řece, jakou si lze představit.

leho
leho
18. 6. 2016 18:28

Stalin začal svoji kariéru „voždě“ vylupováním bank za účelem financování revoluce ruských bolševiků. Není pak divu, že se z bankovního lupiče a vraha stal nejmasovější vrah lidské historie. A vy ho tu oslavujete. Pěkně děkuji…

racek
racek
18. 6. 2016 18:39

Dobrá kniha. Stalin je zde hodnocen jako černobílá osobnost, kterou asi opravdu byl. Tenhle pohled na Stalina je opravdu potřebný.
Milý Leho, bylo by dobré si tu knihu přečíst. Pak možná pochopíte, že o rehabilitaci Stalina opravdu v té knize nejde. Ale o pochopení jeho osobnosti, jeho motivů a historickým okolnostech ano. Rehabilitace či odsouzení jsou pro historické osobnosti jsou obvykle jen značně falešná dobová tendenční hodnocení, občas i podle politického zadání. A to bylo stejné za totáče a bohužel i dnes. A stejně jako tehdy je dnes řada tabuizovaných témat.

Sio
Sio
18. 6. 2016 18:39

leho napsal

Stalin začal svoji kariéru „voždě“ vylupováním bank za účelem financování revoluce ruských bolševiků. Není pak divu, že se z bankovního lupiče a vraha stal nejmasovější vrah lidské historie. A vy ho tu oslavujete. Pěkně děkuji…

Jo, když to žíká někdo z ušáků, tak to musí být pravda …

leho
leho
18. 6. 2016 19:31

Ale Sio, když co jsem napsal není pravda, jaká tedy byla Stalinova kariéra před bolševickou revolucí? No, tohle asi nemá cenu, diskutovat se mnou určitě nehodláte, že?

hudryper
hudryper
18. 6. 2016 20:42

Sio, racek : Hovořil jsem dnes s překladatelem knih Žukov, Gromyko ,Stalin ing. Hodačem. Slíbil,
že v krátké době napíše článek,který se bude zabývat dosud neznámými aspekty Stalinova vývoje.
Myslím si,že půjde o velmi fundovanou práci člověka,který o osobnostech Rabasových knih opravdu něco ví a jehož názory na ně mají na rozdíl od klišátek trollů svou hodnotu.

Martin (už bez taky m)
18. 6. 2016 21:18

leho napsal Stalin začal svoji kariéru „voždě“ vylupováním bank za účelem financování revoluce ruských bolševiků. Není pak divu, že se z bankovního lupiče a vraha stal nejmasovější vrah lidské historie. A vy ho tu oslavujete. Pěkně děkuji… Tohle už se nedá nazvat ani jako bullshit, ale je to doslova odporně smrdící hov… „Diskutovat“ s těmi vašimi vrahy?! Naposledy lhářem, slabochem a nakonec ubohou loutkou Oavou – „vrahovem dronovičem“?! Proč, toto se dá jen hodit do kanálu, takový výplod! Přiznám se, že tento „nádor“ od někoho jehož prezidenti vesměs podepisovali rozsudky smrti už indiánům, mě dost „nadzvedl“, a tím tuplem od… Číst vice »

Bety
Bety
18. 6. 2016 21:22

leho napsal
No, tohle asi nemá cenu, diskutovat se mnou určitě nehodláte, že?

Poučili jsme se, že když někdo jako vy řekne, že je něco bílé, tak je to ve skutečnosti černé a naopak. Tak o čem bychom s vámi propána měli diskutovat???

Sio
Sio
18. 6. 2016 22:07

hudryper napsal

Sio, racek : Hovořil jsem dnes s překladatelem knih Žukov, Gromyko ,Stalin ing. Hodačem. Slíbil,
že v krátké době napíše článek,který se bude zabývat dosud neznámými aspekty Stalinova vývoje.
Myslím si,že půjde o velmi fundovanou práci člověka,který o osobnostech Rabasových knih opravdu něco ví a jehož názory na ně mají na rozdíl od klišátek trollů svou hodnotu.

Budu se těšit. Jestli Miloše uvidíš, tak ho pozdravuj. Jak jsem ho poznal, je moc fajn člověk a jeho překladatelské dílo si zaslouží velkou úctu.

Sio
Sio
18. 6. 2016 22:08

Bety napsal
Poučili jsme se, že když někdo jako vy řekne, že je něco bílé, tak je to ve skutečnosti černé a naopak.Tak o čem bychom s vámi propána měli diskutovat???

Těžko diskutovat s mozkem vymytým propagandou.

qwertz
qwertz
18. 6. 2016 22:56

peter. napsal Ja neviem,čo Putin chce.No ak chce vybudovať silné a celým svetom rešpektované a uznávané Rusko tak mne,insitnému „analytikovi“sa jeho tolerovanie zjavne vlastizradnej činnosti jeho opozície(aj časti jeho blízkych spolupracovníkov) jednoducho nepozdáva.Preto sa pýtam,čo mu bráni v tom aby sa zbavil toho,čo mu bráni v budovaní takého štátu,ako si väčšina tu diskutujúcich predstavuje,že by Rusko malo byť. Nekolikrat jsem tento nazor videl v mediich a dnes mi to uz neda a davam odpoved. Putinova opozice (5-ta kolona?) je porad v rusku. Je znama a ti co jeste znami nejsou tak se v kratkem case znami stanou a potom je… Číst vice »

peter.
19. 6. 2016 5:02

qwertz napsal
Citat “ Chytremu napovez a blbemu …

qwertz:
Veď preto sem chodievam!Aby som sa ja blbec,poučil od takých „velikánov ducha“ako ste vy.
Veď vy viete všetko ešte lepšie ako sám Putin!Vaša genialita je obrovská!Nekonečná!Dosahuje výšin bohov z Olympu!Prečo sem nechodievate častejšie?Veď aj sám Pjakin vedľa vás vyzerá ako hlúpy niktoš!

Martin (už bez taky m)
19. 6. 2016 5:51

peter. napsal qwertz: Veď preto sem chodievam!Aby som sa ja blbec,poučil od takých „velikánov ducha“ako ste vy. Veď vy viete všetko ešte lepšie ako sám Putin!Vaša genialita je obrovská!Nekonečná!Dosahuje výšin bohov z Olympu!Prečo sem nechodievate častejšie?Veď aj sám Pjakin vedľa vás vyzerá ako hlúpy niktoš! Pán peter, přeji Vám, aby důvod Vašeho zvýšeného podráždění zmizel. Dejte si panáka, a projděte se po krásných kopcích a horách Vaší krásné vlasti… Nikdy nebudeme znát vše, a lidé se Vám to zde snaží pouze naznačit, ne jakkoliv Vás urazit. Na světě se nám hodně věcí nelíbí, a ještě u více si často myslíme,… Číst vice »

peter.
19. 6. 2016 5:58

Martin (už bez taky m) napsal
projděte se po krásných kopcích a horách

Ďakujem aj vám za radu,ale už sa stalo.Pred šiestou som už bol z lesa doma.Nerastú!

Martin (už bez taky m)
19. 6. 2016 6:01

Chce to hodně nahlas si to pustit.
https://www.youtube.com/watch?v=QA4nj04_UKY

Martin (už bez taky m)
19. 6. 2016 6:15

peter. napsal
Ďakujem aj vám za radu,ale už sa stalo.Pred šiestou som už bol z lesa doma.Nerastú!

U nás taky nic moc, a to bylo jaro chladné a dosud jakž takž i pršelo.
Teď ale nemám na hřiby čas, včera jsem „vykosil“ 3 místo v tvrdé konkurenci, s nemocnýma rukama a cukrem dobré… Vítěz, moc dobrý kamarád mi věnoval vyhranou kosu a já mu pár kilo vyhraného bůčku. Tož musím teď kosu „zajet“ a nadělat seno…
Na hřiby a rysy dojde následně…

qwertz
qwertz
19. 6. 2016 6:20

peter. napsal Citat “ Chytremu napovez a blbemu … Pane Peter, Omlouvam se ale ten citat byl myslen obecne a byl nevhodny. Da se vztahnout i na mne. Beru ho zpet. Jsem alergicky na lidi, kteri uprednostnuji radikalni reseni. Jenom se zamyslete z pozice statnika a obcana. Co by Vam vyhovovalo. Mit opozici doma a nebo si ji lzive vymyslet v zahranici a ztratit KREDIT, ktery Putin bezesporu ma. Nejsem zadna kapacita ale vzdy jsem uprednostnoval instikt a selsky rozum. Co se tyce Pjakina toho mam rad ale nemohu tvrdit, ze je neomylny a ani ja nejsem. Pjakin ma nespornou… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
19. 6. 2016 6:24
Martin (už bez taky m)
19. 6. 2016 6:41

delší verze s pěknými montážemi i záběry…
https://www.youtube.com/watch?v=7rlwj-p8IdU

Martin (už bez taky m)
19. 6. 2016 6:48

Martin (už bez taky m) napsal

delší verze s pěknými montážemi i záběry…
https://www.youtube.com/watch?v=7rlwj-p8IdU

PS: až na ten poslední, ten nikdy zažít nechci a nikomu nepřeji!

fajt
19. 6. 2016 7:14

http://www.isstras.eu/cs/2016/06/18/jste-jedina-supervelmoc-ale-nelezte-k-nam-varoval-putin-americany/ – Amerika je k dnešnímu dni jediná supervelmoc – my s tím souhlasíme a jsme připraveni pracovat ( dále je takový malý osten, který pro neocony naprosto nic neznamená) – prostě stále stejná chyba a přístup k nepříteli je více než nezodpovědný ( chápu, že ruská duše je hodně široká, ale s americkým jeden nelze dělat pokusy, natož na vlastním těle, národu a své zemi). ..

peter.
19. 6. 2016 8:06

qwertz napsal Co by Vam vyhovovalo. Mit opozici doma a nebo si ji lzive vymyslet v zahranici a ztratit KREDIT, ktery Putin bezesporu No viete p.qwerzt! Mne keď sa na zimu nasťahujú do pivnice hlodavce,tak zavolám deratizátora.Nechcem mať hlodavcov vo svojom dome aby som ich mohol kontrolovať.Sú nepríjemné a páchajú škody.Podobne ako Rusku a Putinovi škodí tzv.5.kolóna. Ale priznávam,že na riešenie tohoto problému môžu byť rôzne názory.Preto sem chodíme,aby sme si tie názory vymieňali a zvažovali,ktorý z nich je bližšie k pravde.A keďže naše názory majú na vývoj v Rusku asi taký vplyv ako prdnutie do oceánu,neostáva nám nič iné… Číst vice »

hudryper
hudryper
19. 6. 2016 8:20

fajt napsal prostě stále stejná chyba a přístup k nepříteli je více než nezodpovědný Nejde o chybu,fajte,a Vy to nepochybně dobře víte. Jde o cílenou podporu při vytváření nového informačního pole pro volbu nového amerického prezidenta (ne prezidentky) a o podporu již probíhajících změn v postojích Evropanů k Rusku. S Vaší politickou erudicí by kritika Putina za „chyby“mohla mít úspěch u ruských nacionálních vlastenců,kteří by skoro vše „řešili“ na 6.prioritě. Nikoliv však u zdrcující většiny aktivních přispěvatelů do zdejší diskuse. Ale jako každý máte na svůj názor plné právo a z mého hlediska dokonce i dobrou funkci zabraňující nekritické adoraci… Číst vice »

qwertz
qwertz
19. 6. 2016 9:05

peter. napsal
Mne keď sa na zimu nasťahujú do pivnice hlodavce,tak zavolám deratizátora.Nechcem mať hlodavcov vo svojom dome aby som ich mohol kontrolovať.

Pane Peter, vas problem jsem resil ponekud jinak. Do sklepa jsem zavrel kocku. Vzal jsem vzduchovku a sel strilet hlodavce na zahradu aby mi neposkodily korenove systemy ovocnych stromku a zredukoval jejich populaci. Nejvetsi skody mohli napachat na urode budouci. Jejich pritomnost ve sklepe bylo pro mne varovanim a o jedy ve sklepe jsem nemel a nemam zajem ani dnes. Usetril jsem financne a hlavne jsem posilil svoji trpelivost a schopnost koncentrace.

peter.
19. 6. 2016 9:31

qwertz napsal vas problem jsem resil ponekud jinak. Asi máte pravdu.Možno som tak trochu aj obeťou svojho povolania,lebo najznámejší jed na hlodavce je „kumarín“a ten sa využíva ej v medicíne ako liek.Má antikoalugačné účinky.Okrem toho som veľkým priaznivcom tej milej rodinky Borgiovcov,najmä pápeža Alexandra VI.Bože!Ten ale vedel žiť!A tá kočka Lucrezia!? Obdivuhodné je aj to,ako sa pápež vedel postarať o svoju rodinu.Ako ju po všetkých stránkach miloval!(najmä jej ženskú časť ).Borgiovci,keby žili dnes,by určite mali zastúpenie aj v EP,v strane „zelených“po boku D.Cohn-Bendita.Takže využívať mačku na hlodavcov mi pripadá byť málo originálne,…také prízemné a sedliacke.Zaujala ma tá vzduchovka…..budem o nej… Číst vice »

peter.
19. 6. 2016 9:51

peter. napsal Asi máte pravdu.Možno som tak trochu aj obeťou svojho povolania,lebo najznámejší jed na hlodavce je „kumarín“a ten sa využíva ej v medicíne ako liek.Má antikoalugačné účinky.Okrem toho som veľkým priaznivcom tej milej rodinky Borgiovcov,najmä pápeža Alexandra VI.Bože!Ten ale vedel žiť!A tá kočka Lucrezia!? Obdivuhodné je aj to,ako sa pápež vedel postarať o svoju rodinu.Ako ju po všetkých stránkach miloval!(najmä jej ženskú časť ).Borgiovci,keby žili dnes,by určite mali zastúpenie aj v EP,v strane „zelených“po boku D.Cohn-Bendita.Takže využívať mačku na hlodavcov mi pripadá byť málo originálne,…také prízemné a sedliacke.Zaujala ma tá vzduchovka…..budem o nej vážne uvažovať. Ešte by som chcel… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
19. 6. 2016 11:27

Pán peter, z ničeho Vás obviňovat nebudu, jen bych chtěl varovat před těmi jedy, které mohou znamenat smrt pro živočichy kteří následně otrávené hlodavce sežerou. Vážným problémem to může být u některých dravců, v Česku na otravy uhynulo v poslední době několik vzácných orlů. To ale nebude Váš případ, pán peter, lebo do pivnice akosi orly nechodia… Moje malá ale čiperná kočka Hvězdička loví velmi aktivně, v posledních pěti minutách jsem při cestě pro vodu do sklepa „zakopl“ o další pozůstatek- ač ji hezky krmím. Kdekoliv kočku na čas dáte, dejte prosím vždy misku čisté vody. Jinak pán peter snad… Číst vice »

Sio
Sio
19. 6. 2016 11:41

peter. napsal No viete p.qwerzt! Mne keď sa na zimu nasťahujú do pivnice hlodavce,tak zavolám deratizátora.Nechcem mať hlodavcov vo svojom dome aby som ich mohol kontrolovať.Sú nepríjemné a páchajú škody.Podobne ako Rusku a Putinovi škodí tzv.5.kolóna. Ale priznávam,že na riešenie tohoto problému môžu byť rôzne názory.Preto sem chodíme,aby sme si tie názory vymieňali a zvažovali,ktorý z nich je bližšie k pravde.A keďže naše názory majú na vývoj v Rusku asi taký vplyv ako prdnutie do oceánu,neostáva nám nič iné ako počkať akým smerom sa to v Rusku a vo svete posunie.Ja dúfam,že tým správnym a mnou očakávaným. Mimochodem, s pátou… Číst vice »

peter.
19. 6. 2016 12:07

Martin (už bez taky m) napsal Jinak pán peter snad Vás potěší, že na včerejší akci (placené té NNO i z fondů EU nejspíše) dorazil mezi 19 profesion p.Martin: Vždy ma poteší ak niekto napíše niečo,z čoho vyžaruje optimizmus a nádej,že všetci ľudia ešte nezblbli a dokážu sa zabaviť aj inak ako pri všelijakých „rockfestoch“.Raz som sa bol na taký „rockfest“(alebo ako sa to volá)pozrieť a poviem vám,že to bolo hrozné voľačo.Ľudia sa tam podivným spôsobom natriasali a kolísali v rytme bubnov a čudných škrekov ktoré vydávali zo seba bezdomovcom podobné indivíduá s gitarami na javisku.Bolo počuť len:bum!bum!bum!…… a tie… Číst vice »

Vaska
Vaska
19. 6. 2016 12:24
Sio
Sio
19. 6. 2016 13:20

Vaska napsal

Martin – něco na český způsob: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/06/18/vtip-na-tento-den-143/

Vláda nebude vypadat tak potentně.

fajt
19. 6. 2016 15:19

hudryper napsal Nejde o chybu,fajte,a Vy to nepochybně dobře víte. Jde o cílenou podporu při vytváření nového informačního pole pro volbu nového amerického prezidenta (ne prezidentky) a o podporu již probíhajících změn v postojích Evropanů k Rusku. S Vaší politickou erudicí bykritika Putina za „chyby“mohla mít úspěch u ruských nacionálních vlastenců,kteří by skoro vše „řešili“ na 6.prioritě. Nikoliv však u zdrcující většiny aktivních přispěvatelů do zdejší diskuse. Ale jako každý máte na svůj názor plné právo a z mého hlediska dokonce i dobrou funkci zabraňující nekritické adoraci Putina,k čemuž i zde existuje jistá tendence.Diskuse může probíhat jen když nejde o… Číst vice »

hudryper
hudryper
19. 6. 2016 16:03

fajt napsal nejsem prostý zastánce pevné a tvrdé ruky na každou americkou prkotinu a zlovolnost, ale v zásadních věcech by se nekompromisní postoj a akce možná Rusku docela šikly, třebas pro psychologii vlastního národa a pro ujasnění a potvrzení nastavené cesty pro ruské příznivce a sympatizanty ve světě Chápu,jenže Putin si nemůže a nechce dovolit netrpělivost. Jsem přesvědčen,že až příjde ta správná nechtěná nahrávka na smeč,že do ní dají Rusáci veškerou disponibilní sílu,aby druhé straně došlo , s čím si zahrávají. Myslím,že cílem bude minimalizovat přitom kolaterální ztráty,zejména rusky mluvících Ukrajinců. Mám zato,že operaci Sýrie se dostala do fáze,která si… Číst vice »

Sio
Sio
19. 6. 2016 16:39

hudryper napsal
Chápu,jenže Putin si nemůže a nechce dovolit netrpělivost. Jsem přesvědčen,že až příjde ta správná
nechtěná nahrávka na smeč,že do ní dají Rusáci veškerou disponibilní sílu,aby druhé straně došlo ,
s čím si zahrávají. Myslím,že cílem bude minimalizovat přitom kolaterální ztráty,zejména rusky mluvících Ukrajinců. Mám zato,že operaci Sýrie se dostala do fáze,která si zasloužila návštěvu Šojgu a která dává rozplizlé syrské politice USA v Sýrii minimální šance. Nado golovoj rabotať !

I na tvrdou ruku lze navléci sametovou rukavičku. S tím ostatně máme v Československu svou zkušenost.

peter.
19. 6. 2016 17:17

Sio napsal Pátá kolona není něco konstantního, zlikviduješ a žádné následky. Následky to vždy má a nejen pozitivní. Putin by musel začít likvidovat také umělce, vědce, specialisty. Někteří jsou celebritami a celkem jsou jich milióny, vy si asi představujete pár tisíc lidí, ale ti se opírají o nějaké podhoubí. Sio: Stačí,keď vyženie všetkých amerických podjebávačov a „odsekne“ hlavy ich poskokom akými sú Čubajs,Gref,Navaľnyj a ešte niekoľko možno stoviek im podobných.Potom sa milióny umelcov,vedcov,špecialistov a celebrít, disciplinovane zaradí do roboty v prospech RF. Podobne treba urobiť poriadok v školstve.Akože je to v tej prvej priorite?Ak chceš poraziť svojho nepriateľa,vychovaj jeho deti.Útoku… Číst vice »

Sio
Sio
19. 6. 2016 18:39

peter. napsal Sio: Stačí,keď vyženie všetkých amerických podjebávačov a „odsekne“ hlavy ich poskokom akými sú Čubajs,Gref,Navaľnyj a ešte niekoľko možno stoviek im podobných.Potom sa milióny umelcov,vedcov,špecialistov a celebrít, disciplinovane zaradí do roboty v prospech RF. Podobne treba urobiť poriadok v školstve.Akože je to v tej prvej priorite?Ak chceš poraziť svojho nepriateľa,vychovaj jeho deti.Útoku na prvej priorite čo sa výchovy novej generácie týka, čelí RF už dávno a začína prinášať prvé plody ako sme sa o tom už na OM bavili.Takže treba vykopnúť liberastov zo škôl a univerzít a začať vychovávať novú generáciu v patriotickom duchu.A konečne prijať ústavu ktorú si… Číst vice »

bergpora
bergpora
19. 6. 2016 18:39

Ruska pata kolona je jen funkci doby. Patri do ni i vsichni Zapadnici, ktere v poklidnych casech lze charakterizovat jako liberalni proud, jez je obsazen v kazde spolecnosti. Ovsem jakmile zacne byt doba Rusku neprizniva, ze Zapadniku se okamzite stava pata kolona, nahlodavajici narodoveckou notu a tim same zaklady ruske spolecnosti,l cimz ji zasadne ohrozuje. Pokud chce nekdo proti Zapadnikum vystoupit politickou silou, priznava tim, ze ruska spolecnost je rozstepena natolik, ze vznika nebezpeci vzniku (zatim studene) obcanske valky.

Sio
Sio
19. 6. 2016 19:01

bergpora napsal Ruska pata kolona je jen funkci doby. Patri do ni i vsichni Zapadnici, ktere v poklidnych casech lze charakterizovat jako liberalni proud, jez je obsazen v kazde spolecnosti. Ovsem jakmile zacne byt doba Rusku neprizniva, ze Zapadniku se okamzite stava pata kolona, nahlodavajici narodoveckou notu a tim same zaklady ruske spolecnosti,l cimz ji zasadne ohrozuje. Pokud chce nekdo proti Zapadnikum vystoupit politickou silou, priznava tim, ze ruska spolecnost je rozstepena natolik, ze vznika nebezpeci vzniku (zatim studene) obcanske valky. Ruska pata kolona je jen funkci kapitalismu. Je složena z „úspěšných“ ve rvače o zdroje, zpitých vlastním úspěchem. Takové… Číst vice »

peter.
19. 6. 2016 19:23

bergpora napsal ruska spolecnost je rozstepena natolik, ze vznika nebezpeci vzniku (zatim studene) obcanske valky. Ruská spoločnosť je dnes rozštiepená v pomere asi tak 80% za Putina a z tých ostávajúcich 20% nemusia byť všetci proti nemu.Viem,že ide len o štatistiku,tak dodám,že armáda je pod Putinovým velením a dúfam,že nespoľahlivých generálov má dobre prečítaných.S vnútrom je to podobné a naviac si Putin vytvoril „národnú gardu“na ktorú sa hádam môže spoľahnúť.Prezident je starý KGB-ák a určite vie zorganizovať veci tak,aby aby okolo navodenia poriadku v Rusku bolo čo najmenej šumu. O Lukašenkovi si môžeme myslieť hocičo,no keď on zistil,že americký veľvyslanec… Číst vice »

bergpora
bergpora
19. 6. 2016 23:11

peter. napsal
naviac si Putin vytvoril „národnú gardu“na ktorú sa hádam môže spoľahnúť

To je ale stejne zvlastni, vsechny ozbrojene slozky ma pod kontrolou, 80% obyvatel za sebou, ale zalozi si narodni gardu, na kterou je spoleh…ja proste z takoveho bagatelizovani nejsem nijak zhavej, nemuzu si moct. Vsechno je naprosto v poradku, loajalita maximalni, jen mozna prijde nejaky ten prevrat, ale jinak vsechno OK.