Washingtonské fiasko: Turecko se přiklání k Moskvě

A nevyplývá to jen z nedávné návštěvy tureckého prezidenta Erdogana v Rusku, ale i z hlasů dalších tureckých politiků i z názorů tureckého i světového tisku. Všiměme si jen některých:

Turecko opouští atlantický systém. Důvod lze hledat v přestálém puči a váha tohoto důvodu je větší, než je jen váha prezidenta Erdogana. NATO se tak ocitlo ve stavu paniky, protože jde o pohyb, podobající se pohybu zemských desek. Ten pohyb ovlivní turecko-syrské vztahy, turecko-čínské vztahy, turecko-ruské vztahy a turecko-iránské vztahy. Svět se zkrátka výrazně změní.

Yunus Soner, zastupující předseda turecké patriotické strany.

Je den ode dne jasnější, že turecký pokus o puč nebyl jen dílem malé kliky nespokojených důstojníků turecké armády, nýbrž produktem širokého spiknutí, připravovaného po desetiletí. Jeho cílem bylo zmocnit se vedení státu a chybělo skutečně jen málo k tomu, aby uspělo…Stěží najdete někoho, ať už na turecké levici či pravici, kdo by nesdílel podezření, že za pokusem o puč stály USA. Erdogan si je tím – bez ohledu na americké zapírání – zřejmě naprosto jist, a toto jeho přesvědčení bude formovat zahraniční politiku Turecka v budoucnosti.

Patrick Cockburn v Counter Punch.

Kdyby puč uspěl, Erdogan by jej s největší pravděpodností nepřežil, a stát by upadl do dlouhé občanské války. Prohlášení Washingtonu, že o přípravě puče neměl povědomí, je neudržitelné. Americká letecká základna v tureckém Incirliku, z níž vzlétají americké bombardéry k bombardování Sýrie a Iráku a na níž slouží více než 5 000 amerických vojáků, fungovala jako organizační centrum puče. Od okamžiku jeho zahájení odtud vzlétaly a zde zase přistávaly americké stíhačky jako když rozdráždíte roj včel. Podplukovník Murat Bolat, jeden z účastníků puče, přiznal pro deník Yeni Savak, že jeho jednotce bylo určeno zajmout či případně zavraždit Erdogana poté, co se z amerických zdrojů dozvědí o jeho momentálním místě pobytu.

Z článku Erdogan obviňuje USA z podpory puče, zveřejněného na World Socialist Web Side.

Z The Unz Review vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
40 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
11. 8. 2016 5:58

z toho tak trochu vyplývá, že Rusko mělo aktivní účast ( i kdyby jenom informační a elektronickou při negaci americké strany) při pokusu o státní převrat v Turecku a turecký paša jel do Petrohradu Putinovi poděkovat za svůj zachráněný život ( tedy nejenom za ponechanou moc ). ..)

Admirál
Admirál
11. 8. 2016 6:19

fajt napsal z toho tak trochu vyplývá, že Rusko mělo aktivní účast ( i kdyby jenom informační a elektronickoupři negaci americké strany) při pokusu o státní převrat v Turecku a turecký paša jel do Petrohradu Putinovi poděkovat za svůj zachráněný život ( tedy nejenom za ponechanou moc ). ..) Pokud to tak je (a všechno tomu nasvědčuje), pak se jedná ze strany Rusů o majstrštyk. Strategický úspěch. Znovu opakuji. Neohrožuje nás Rusko, Islámský stát, ohrožuje nás nekompetence, mentální nedostatečnost vám vládnoucích. Jejich nekompetence se přelévá do kvality jejich výkonného aparátu. Začíná to zřejmě už při výběru vhodných lidí. To není… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
11. 8. 2016 7:22

Admirál napsal Pokud to tak je (a všechno tomu nasvědčuje), pak se jedná ze strany Rusů o majstrštyk. Strategický úspěch. Znovu opakuji. Neohrožuje nás Rusko, Islámský stát, ohrožuje nás nekompetence, mentální nedostatečnost vám vládnoucích. Jejich nekompetence se přelévá do kvality jejich výkonného aparátu. Začíná to zřejmě už při výběru vhodných lidí. To není nahodilý problém, to je krize, degenerace systému! Důsledek je neschopnost naplánovat a provést jakoukoli složitější akci, vyžadující znalost, předvídavost, invenci. Souhlas Admirále, ale částečně to byl záměr. Kdokoliv se u nás snaží cokoliv provádět od základů a smysluplně koncepčně, stále narážíme na nejen zcela neschopné – ale… Číst vice »

fajt
11. 8. 2016 7:32

průser je, že jde ( stále ) o politiku jednoho privilegovaného muže, až tady nebude, tak se tahle velkozem v minutě může zvrátit na gorbačojelcinovskou sračku ( takže stačí někoho pouze přežít, i při vlastních ober chybách ). ..

Admirál
Admirál
11. 8. 2016 8:14

fajt napsal průser je, že jde ( stále ) o politiku jednoho privilegovaného muže, až tady nebude, tak se tahle velkozem v minutě může zvrátit na gorbačojelcinovskou sračku ( takže stačí někoho pouze přežít, i při vlastních ober chybách ). .. Nesouhlas. Co se Ruska týče, nemůže jít o politiku jednoho muže. Jeden muž, byť sebeschopnější, by dokázal uspět jednorázově, několikanásobně, pokud by však nebyl podepřen fungujícím systémem, ukázalo by se to poměrně brzo. To se ukazuje dnes v případě EU a v podstatě celého západu. Když někdo tvrdí, že vlastně Rusko není nic jiného, než benzínová pumpa, vědomě či… Číst vice »

Irena
11. 8. 2016 10:56

http://www.vz.ru/news/2016/8/11/826313.html
Вылетевшие из России шесть Ту-22М3 нанесли удар по ИГ в районе Ракки

Admirál
Admirál
11. 8. 2016 11:03

Ještě mne napadla jedna souvislost spojená s jednáním Erdogana s Putinem v Petrohradě: Bulharsko přesně v té době vyjádřilo přání vrátit se k projektu Jižní potok. To nebude z jeho hlavy, Bulharsko je stejně jako my protektorát, tudíž si myslím, že protektoři došli k závěru, že plynovod do Turecka je doopravdy reálná záležitost a obnovením jednání o Jižním potoku přes Bulharsko chtějí buď zhatit plán plynovodu přes Turecko a nebo v horším případě nechat táhnout plyn přes Bulharsko (je z hlediska bezpečnosti a vydíratelnosti lepší, než přes Turecko). Také je v tom případě jisté, že pohřbili vyhlídky na Katarský plyn… Číst vice »

mm
mm
11. 8. 2016 11:21

no, pan Putin přeci zachránil před zajetím a popravou doktora ekonomických věd Janukovyče, prezidenta- zákonného- Ukrajiny. Proč nezachránit Erdogana, jsem-li, a to pan Putin rozhodně je, stejným demiurgem dějin, jako jistý Napoleon. A nemyslím ovšem, že na něj vbrzku čeká Waterloo. Jinak, ad Viki pod mým příspěvkem….Erdogan kontroluje situaci kolem základny Incirlik. De facto drží americké jaderné zbraně, ale všem jasno, že nikoli proti Rusku. Pošle snad pan Stoltenberg vagón, aby se hlavice vrátily USA, a jaká je šance odvezení zbraní z Turecka? Myslím, že o tom rozhodují Erdoganovi lidé….

Irena
11. 8. 2016 11:22

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/ukrajinske-specialni-sily-vtrhly-na-krym-tvrdi-rusko-kyjev-oznacil-informaci-za-vymyslenou–1640293 Tohle melou na radiožurnálu, kde tedy obvykle všechno přemílají xkrát, ovšem tohle jsem slyšela jenom jednou. Perseidy jsou důležitější. Mluvil tam nějaký pan EXPERT, jméno si nepamatuji. Který k tomu dodával, že vlastně šlo o takovou partyzánskou akci. Těmi výbušninami chtěli jenom vyděsit lidi na Krymu, neměli v úmyslu nikomu ubližovat! Být na jeho místě, tak bych ještě dodala, že vlastně měli v plánu na Krymu zorganizovat jenom takový ohňostroj pro pobavení? Já bych se té ku..y expertské zeptala, jestli více jak dvouleté dělostřelecké ostřelování paneláků na Donbasu je také jenom taková drobná partyzánská akcička? Přece v Kyjevě žádní… Číst vice »

peter.
11. 8. 2016 12:48

Irena napsal
Tohle melou na radiožurnálu

Táto dáma svojim vyjadrením sa k napadnutiu územia RF,vlastne priznáva,že udalosti prebehli tak,ako ich popisuje Ruská strana.Lebo“Krym patrí Ukrajine“ – povedala.
https://cont.ws/post/342444

peter.
11. 8. 2016 12:55

Je dávno známe,že ruská vláda nemá strašnejšieho nepriateľa,než seba samu.
Aj keby všetci vonkajší nepriatelia Ruska spojili svoje sily,aj tak by mu nenarobili také škody,ako jeden ambiciózny blbec,pripustený ku kormidlu.
https://cont.ws/post/341842

Irena
11. 8. 2016 13:21

peter. napsal
Táto dáma svojim vyjadrením sa k napadnutiu územia RF,vlastne priznáva,že udalosti prebehli tak,ako ich popisuje Ruská strana.Lebo“Krym patrí Ukrajine“ – povedala.
https://cont.ws/post/342444

Řekla bych, že jejich nestydatost je prostě bezmezná.

Viky
Viky
11. 8. 2016 13:31

Ale Irenko, ani radiožurnál, ani jím použité experty přece nemůžete brát moc vážně. Oni se jenom tak vážně tváří, jinak jsou to veselé kopy. Že se občas spletou (ale fakt jenom trošku!) to je drobná vada na kráse… Když klidně nazývají Su-24 stíhačkou, konec konců letadlo to je, nééé? tak co. Stalo se přibližně tohle: Večer, asi 3km od státní hranice zahlédl někdo z místních pohyb skupiny osob v maskáčích. ohlásil, a …. začalo tóčo! V maskáčích – lovci!? Ony tam jsou rezervace… Takže kromě toho že je tam státní hranice, tam stejně nemá kdo co lézt. Strhla se přestřelka… Číst vice »

mm
mm
11. 8. 2016 16:17
Irena
11. 8. 2016 16:59

Zdá se mi to, nebo se ten diplomatický jazyk o dost přitvrdil?

«Хотели бы также предупредить как Киев, так и его зарубежных кураторов, что ущерб, нанесённый российской стороне, гибель российских военнослужащих без последствий не останутся», — говорится на сайте МИД РФ.

https://russian.rt.com/article/316257-mid-gibel-rossiiskih-voennyh-v-krymu-bez

bbb
bbb
11. 8. 2016 18:09

fajt napsal
tak trochu vyplývá, že Rusko mělo aktivní účast ( i kdyby jenom informační a elektronickou při negaci americké strany) při pokusu o státní převrat v Turecku

Snad to bylo naopak?
Rusko mělo aktivní účast proti pokusu o státní převrat v Turecku

hudryper
hudryper
11. 8. 2016 18:20

Irena napsal
Zdá se mi to, nebo se ten diplomatický jazyk o dost přitvrdil?

Očekávám,že nejen jazyk,ale připravovaná odpověď na možná už poslední provokaci ukrajinských
nácků ,která je „na spadnutí“ náležitě ztvrdne. Bude mít za následek velký křik na západní straně,
možná i ovlivní předvolební situaci v USA,ale rázem bude všem na dost dlouho jasné,s čím si tak
lehkomyslně zahrávají neoconi. Bude to nejpíš rázné vkročení do studené války no: 2

Viky
Viky
11. 8. 2016 18:34

Takže už je poněkud jasněji. Skupina měla ne méně než sedm členů. Část se dostala na teritorium Krymu legální cestou, část po šíji, ale stranou od hraničního přechodu, vlastně po okraji slaných močálů. (se mi to nějak nezdálo, ten průchod přes „Sivaš“ (slaný močál) je pro mne nějak obtížně představitelný) Na tuhle skupinu narazili, tam se střílelo. Tahle skupina měla vybrat ze skrýše zbraně a připravit je k transportu a užití. Jeden z nich prostě začal vypovídat, a vzal to z gruntu. hezky jména i hodnosti – pokud věděl. Ukrajina samozřejmě vše popírá a tvrdí, že Panov byl unesen do… Číst vice »

peter.
11. 8. 2016 19:05

Viky napsal
prostě začal vypovídat, a vzal to z gruntu. hezky jména i hodnosti – pokud věděl. Ukrajina samozřejmě vše popírá a tvrdí, že Pa

http://rusvesna.su/news/1470939896

mm
mm
11. 8. 2016 20:17

to hudryper : máte pravdu.

fajt
11. 8. 2016 21:48
Viky
Viky
12. 8. 2016 6:24

Peter, Vaše odkaz je nejspíš přesnější. Já nepoužívám „internetové zdroje“, můžu do informace samozřejmě vnést chyby, mohu cosi z uslyšeného vynechat atp. Mohu Vám oproti tomu říci něco málo, co na videu asi není . Tohle je asi největší útok (pokus). Kromě úspěšného útoku na stožáry vysokého napětí na Ukrajině, existuje celá řada pokusů o diverze. Prakticky nic z nich nevyšlo. cíle- uzly elektrosítě, stavba kerčenského mostu (2x), pokus o vyhození přehradní hráze. (tohle bylo velmi, no, …podivné..) Při kontrole hráze bylo nalezeno místo přípravy útoku, ale diverzant z toho zřejmě vycouval. Nikoho se nepodařilo chytit, ale čerstvé kroky přípravy… Číst vice »

peter.
12. 8. 2016 6:35

Viky:
Nechcel som vám oponovať.Chcel som len podoprieť vaše komentáre k téme.Sú veľmi zaujímavé,lebo je z nich zrejmá znalosť problematiky.Vidno z nich,že máte prístup aj k zdrojom,ku ktorým sa iní nedostanú.

Viky
Viky
12. 8. 2016 10:49

Peter,-„“Nechcel som vám oponovať.Chcel som len podoprieť vaše komentáre k téme““ Já to přesně tak i chápu. Video je dobře šiřitelné, naprosto konkrétní a blbě se zpochybňuje. Na něco je ale komentář lepší. Peter, mnoho věcí není publikováno s velkými titulky úmyslně. Existuje potřeba přitáhnout turisty, ne vyvolat hysterii. I když celá operace proběhla daleko od turistických lokalit, ti jednodušší mohou slyšet „Krym“ a nic víc. Vyslechl jsem si komentář od českého novináře. Ani jsem se nezlobil. RF – provokace – shromažďování vojsk – podivné mlčení bezprostředně po tzv. konfliktu s diversanty… Bože, dej některým alespoň kousek selského rozumu! Pokud… Číst vice »

Gatta
Gatta
12. 8. 2016 12:07

První zásada je: „Turkovi nikdy nevěř“

Na druhou stranu, pokud má Erdogan (a síly za ním stojící) nějakou představu o samostatné politice Turecka – tak jeho spojenectví s USA a UE mu v tom nepomůže – pro ty vždy bude jen špinavý vazal. Uměřená spolupráce s Ruskem se mu zde přímo nabízí.

peter.
12. 8. 2016 16:34

Viky napsal
Peter, mnoho věcí není publikováno s velkými titulky úmyslně

Viky:
Tomu rozumiem.Len mám obavy,že sa z tejto sračky môže vyvinúť niečo horšie.Každopádne sa tento incident nedá len tak pokrčiť a zahodiť do koša.
https://www.youtube.com/watch?v=HGDAxTCiNbM

Viky
Viky
12. 8. 2016 16:59

Peter, může. Jestli Medvídě mluví o možném přerušení diplomatických vztahů, je ve věci asi ještě něco, něco co nevidíme. Od začátku těchle mejdanovských sraček nikdo z ruské strany neuvažoval o přerušení dipl. vztahů. A dobré důvody by se našly! Peter, ve věci je ještě něco… Sám incident není žádná sranda, ale není na takovou reakci. Donbass?

peter.
12. 8. 2016 17:27

Viky napsal
Donbass?

Viky:
Čítate mi myšlienky!Podľa mňa sa všetok ten „pretlak“ odventiluje práve tam.Na Donbase.Ak je na oboch stranách nakumulovaná tak obrovská koncentrácia zbraní,vojska a techniky ako na Donbase,tak pokladám za logické,že sa tie zbrane,vojsko aj technika – použijú.Ak Ukrajina chce prežiť ako štát v hoci akej podobe,musí vyvolať vojnu s RF a…prehrať! Udržiavať status quo,už nemožno.Súčasný stav je neudržateľný,lebo Rusku škodí po všetkých stránkach a Ukrajina má poslednú šancu zastaviť voľný pád do pekla.Paradoxne,prehratou vojnou.

Viky
Viky
12. 8. 2016 18:44

to Gatta:““Uměřená spolupráce s Ruskem se mu zde přímo nabízí.““ Mocenská? Tedy „mocensko-politicko-vojenská“ Asi ne. Tímhle směrem Rusko vůbec nemíří. Najít společné body zájmu je pro RF (které nejsou přímo protichůdné) – nemožné. Tady spolupráce -ne-e. Ale ekonomická …? Tfff, to je úplně jiná. Pro ilustraci: do krize po sestřelu byla RF na druhém místě v objemu zahraničního obchodu Turecka, je v současnosti někde na 7-10 místě. Ono se to nezdá, ale před sestřelem mělo pracovní vízum RF víc než 200 000 tureckých občanů. Především stavebnictví. Tohle turecké „nebolí hé – he, nebolí“ jde hodně skrze slzičky. Rusové zavedli sankční… Číst vice »

Béda
13. 8. 2016 5:15

Komunističtí ideologové byli proti západním „demokratům“ břídilové: http://cz.sputniknews.com/nazory/20160812/3699716/zapadni-analytici-navod-informacni-valka-rusko.html

peter.
13. 8. 2016 20:12

Viky napsal

Peter, může. Jestli Medvídě mluví o možném přerušení diplomatických vztahů, je ve věci asi ještě něco, něco co nevidíme. Od začátku těchle mejdanovských sraček nikdo z ruské strany neuvažoval o přerušení dipl. vztahů. A dobré důvody by se našly! Peter, ve věci je ještě něco… Sám incident není žádná sranda, ale není na takovou reakci. Donbass?

Viky:
http://www.nazorobcana.sk/novinka-sprava-aktualita/zahranicie/clanok-3745/tanaj-colchanov-kto-nevie-co-znamena-ukrajinska-agresia-proti-rusku-de-jure-je-to-vojna