Jak se dělají islámské majdany

Autoritativní prezident Ázerbajdžánu Ilham Alijev se snažil o dobré vztahy s Ruskem, Tureckem, s nímž ho váže historie a jazyk, i s Íránem, protože většina obyvatel jsou šíitové. Teď bude muset volit mezi stranami.

Nešťastný Ázerbajdžán

V ázerbajdžánské vesnici Nardaran nedaleko od hlavního města Baku byli před několika dny zabiti čtyři členové „extrémistické skupiny“. Při akci zahynuli i dva představitelé pořádkových sil a bylo zraněno několik dalších lidí. Příčinou krvavého střetnutí byla podle ázerbajdžánského ministerstva vnitra a prokuratury hrozba ústavnímu pořádku ze strany hnutí „Sjednocení muslimů“, které si dalo za cíl „uchopení moci a vznik náboženské vlády, jež bude zemi řídit podle zákonů šaríji“.

Ázerbajdžánský tisk také informuje o tom, že zakladatelé „Sjednocení muslimů“ prováděli nábor stoupenců v Baku i na ázerbajdžánském venkově a organizovali zločineckou skupinu ozbrojenou různými druhy střelných zbraní a výbušnými systémy. Nardaran byl podle bezpečnostních složek místem, kde se ilegálně scházeli lídři tohoto uskupení a kde organizovali protivládní povstání a připravovali své členy na teroristické útoky „proti představitelům státní moci“. Sjednocení muslimů také šířilo mezi obyvatelstvem letáky s výzvami ve stejném duchu. To byl důvod, proč byla provedena rozsáhlá bezpečnostní akce, která měla za cíl ukončení nezákonné činnosti a zadržení členů skupiny v Nardaraně. Při ní byla po zásahové jednotce zahájena palba a hozen granát. Odvetnou palbou byli „zabiti čtyři a zraněno několik dalších extrémistů“. Zahynuli také dva příslušníci orgánů činných v trestním řízení.

Zpočátku bylo zatčeno 14 lidí, včetně lídra skupiny Tale Bagirzadeho, dnes už ministr vnitra Ramil Usubov při svém projevu v AzTV hovořil o 32 zatčených. „V důsledku uskutečněných operací bylo zabaveno šest samopalů, velké množství pistolí a výbušných zařízení. V tuto chvíli naše akce pokračují“, řekl Usubov a dodal, že došlo už ke 23 případům potyček mezi policií a obyvatelstvem.

Dnes už se v Baku o členech skupiny nehovoří jinak než jako o „islámských extrémistech“. Hovoří se o tom, že útočili na novináře. Ale aksakalové, tedy stařešinové Nardaranu říkají, že obyvatelé vesnice nikdy nepůjdou proti ázerbajdžánské vládě, ale že se je tímto způsobem „pokoušejí vyprovokovat“. Podle Haqqin.az řekl jeden z aksakalů, Gadžiaga Nurijev, že mezi obyvateli Nardaranu a úřady nejsou žádné problémy. „Ta otázka má mnoho nuancí, které se musí vyšetřit. Dnes my, jako stařešinové obce, rokujeme s úřady o tom, aby napětí ustoupilo,“ řekl Nurijev.

Ve stejné době došlo k rozsáhlé čistce v ázerbajdžánských bezpečnostních silách, zatčeno bylo téměř 30 vysokých důstojníků ministerstva vnitra a tajných služeb za zneužívání pravomoci, nelegální odposlechy, vydírání podnikatelů a nelegální obohacování. Znova se začal probouzet také ázerbajdžánsko-arménský konflikt o Náhorní Karabach.

A aby toho nebylo málo, v pátek tam vypukl požár státní ropné společnosti SOCAR , při kterém zemřelo více než 30 lidí.

Je to opravdu jenom náhoda, nebo to vše souvisí s napětím ve vztazích mezi Ruskem a Tureckem? Autoritativní prezident Ázerbajdžánu Ilham Alijev se doposud snažil udržovat dobré vztahy s Ruskem, Tureckem, s nímž ho váže historie a jazyk, i s Íránem (většina obyvatel jsou šíitové). Teď se, jak se zdá, bude muset rozhodnout.

NATO: Co nefunguje, stejně netřeba měnit

Nyní se podívejme na tuto historii z opačné strany Blízkého východu. Čína postupně vstupuje na kolbiště v Sýrii po boku Ruska. Důvod je jednoduchý. Přestala skákat podle Washingtonu a ten se ji pomstí tím, že připravuje teroristy v Sýrii, kteří budou dělat džihád v Číně. Tzv. Turkistan Islamic Party (TIP) bojuje proto Asadovi na území Sýrie, je zásobována z Turecka a její velitele od al-Núsry a al-Kájdy prošli výcvikovými tábory v CIA v Jordánsku. Tato pátá kolona džihadistů má působit v v bývalých asijských republikách SSSR, kde jsou největší zásoby zemního plynu na světě, včetně ropy. Pochopitelně má být cílem jejich útoků i Čína skrze nespokojené muslimské menšiny.

Ohledně Íránu jsme psali v článku Situace v Sýrii a okolí (září 2015). Totéž zkouší s podporou Izraele a USA také Saúdská Arábie v Íránu. Sporná oblast se jmenuje Chúzestán, viz tato mapa.

Žije zde národnostní minorita sunnitských salafistů, kterou začala pilně podporovat Saúdská Arábie v boji „za svobodu“. Důvod této náhlé podpory je celkem jednoduchý. Írán trvale podporuje hútské bojovníky v Jemenu, na jejichž kmenová území útočí Saúdové s americkými zbraněmi a vzdušnou podporou izraelských stíhaček. Ale Saúdům se stalo totéž, protože šíitské kmeny oblasti Najran začaly válku společně s Húty za odtržení svého území od Saúdské Arábie. Důvodem je trvalý útlak, nedávné velice krvavé atentáty na saúdské šíity přímo při páteční modlitbě v mešitách. A dokonce nepomohl ani saúdský přímý úplatek 250 tis. dolarů každému najranskému kmenovému vůdci zvlášť.

Závěrem

Zdá se, že tzv. „boj proti terorismu“ vedený Západem přešel do opravdu špinavé fáze. Skutečným nepřítelem je samozřejmě Rusko a všechno ostatní je vedlejší. Proto je třeba Rusku a Číně pilně okopávat kotníky, kde se dá. Nevyhnutelný pád dolaru bude možné na chvíli odvrátit třeba tím, že USA skrze povolnou a zmanipulovanou EU a NATO bude vytvářet „mírumilovné majdany“ skrze připravené teroristické sítě v méně stabilních oblastech Ruska a jeho spojenců. Jak se zdá, tyto země jsou si toho dobře vědomi. A totéž se začalo dít i na Balkáně, viz aktivitu kosovských džihádistů, kterým Spojené státy pomohly k vlastnímu státu.

Výsledek takové zničující politiky? Pro EU to bude znamenat rozpad dalších nestabilních států do propasti zvané „failed state „. V EU přibudou uprchlíci a teroristé. Jedno procento oligarchů bude mít legální důvod, jak a proč zrušit demokracii pro zbylých 99 % a jak je donutit platit novou válku, která vůbec nemusela být. V USA platí totéž, ale terorismus a uprchlíky nechají EU. Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem.

Zdroje zde


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 650 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
16. 12. 2015 11:22

Ukrajinský (černý) politický humor aneb i tak je možno v demokracii: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jak-si-politici-na-Ukrajine-davaji-pres-hubu-Tereza-Spencerova-shromazdila-sokujici-perlicky-o-kterych-se-u-nas-nevi-413132 Specifika ukrajinského parlamentarismu vynikla na celosvětovém fóru v minulém týdnu, když se v jednacím sále odehrávaly výjevy, které přiměly ke kousavým poznámkám i otrlé ukrajinské komentátory. Premiér Arsenij Jaceňuk právě hovořil k poslancům, když k němu přiskočil poslanec Oleh Barna a pokusil se jej zápasnickými chvaty dostat z řečniště. Když se premiér bránil, pokusil se jej poslanec dokonce uchopit za rozkrok. Tím rozpoutal rvačku mezi přítomnými poslanci obou koaličních stran. Blok Petra Porošenka v tomto klání nakonec zvítězil na hlavu, načež premiér Jaceňuk, jehož poslanci dostali nakládačku, lapidárně… Číst vice »

Béda
16. 12. 2015 11:24

omluva za copy ale toto jsem musel: (pokračování) Mimochodem, „šturmovici“ nejsou jediná specifická role v ukrajinském parlamentu. Každá frakce potřebuje i „semafor“, poslance, který rozhoduje, jaký nátlakový prostředek právě nasadit, nebo „scénáristu“, který poslancům píše projevy potřebné k dosažení požadovaného efektu. Další poslanci jsou pak využíváni například k tomu, aby do sálu nosili rajčata a vajíčka, která pak fyzicky zdatnější zákonodárci po konkurenci metají. „Každá frakce má dva až deset ‚šturmoviků‘, většinou bývalé sportovce, občanské aktivisty a nově i vojáky. A ve správnou chvíli je pouštějí ze řetězu. Existují ale i nezařazení poslanci, které si lze na rvačku najmout. V… Číst vice »

fajt
16. 12. 2015 11:27

Béda napsal
Jako parlamentní řečník je matematik Barna známý svou vybranou sprostotou…atd.

https://www.youtube.com/watch?v=NAynANkeuEg

fajt
16. 12. 2015 11:36

http://ceskoaktualne.cz/2015/12/ceska-armada-chce-nakoupit-boty-pro-vojaky-za-42-miliard-korun/ – to se ty děcka v Bangladéši ( či v které kolonii ) pos… než vyrobí neprůstřelné boty z bambusu :-) tak který švejk si udělá parádu za 42 miliard ( počítám, že tak max deset mega půjde na zakázku, i s cesťákem pro nějakého kohoutovského kontraktora ) a dá navždy kokotlině vale. ..)

Asfalt
Asfalt
16. 12. 2015 14:17

Daleko od věci není zpráva, že turecký poslanec, který poskytl rozhovor RT, v němž upozornil na existenci důkazů, že Islámskému státu byl dodán sarin přes Turecko, čelí trestnímu oznámení. V rozhovoru zde: https://www.rt.com/news/325825-sarin-gas-syria-turkey/ turecký poslanec sdělil, že v r. 2013 bylo tureckým státním zastupitelstvím zahájeno trestní řízení ve věci dodání komponent pro výrobu Sarinu teroristům. Sarin byl použit při chemickém útoku v Ghoutě a dalších místech v Sýrii. Útok [moje pozn.: jež měl posloužit jako záminka bombardování Sýrie] vedl k tomu, že se Sýrie vzdala svých chemických zbraní. Přestože pro vyšetřování byly zajištěny důkazy včetně nahrávek rozhovorů sjednávajících obchod s… Číst vice »

Dana
Dana
16. 12. 2015 15:36

To jsou mi zase spekulace. Proc by asi byl v zajmu zapadniho trhu chaos v Baku ? Jen at si ropu pumpuji, pridava to na nadbytku oleje a tim zustavaji svetove ceny ropy nizke.
Prirovnani k ukrajinskemu Majdanu take silne pokulhava, v Azerbajdzanu nevolaji statisicove davy po zmene, jen par silencu, co se snazi o rozvrat vlady. Tedy jen zase mala anarchisticka skupinka. Americanum Azerbajdzanci nevadi, jsou neutralni, byt pod ruskym protektoratem. . Zrovna minuly mesic podepsal Putin s tamni vladou smlouvu o ochrane ruskych investici , takze v pripade islamske „revoluce“ si touto smlouvou vyhradil pravo zasahovat vojensky. .

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
16. 12. 2015 16:15
Béda
16. 12. 2015 16:18

Velekněz Ratata napsal

Podívejte se na tohle
https://www.youtube.com/watch?v=WNQi-H8BKl4

To vypadá, že mafie má veřejné vystoupení.

Irena
16. 12. 2015 16:58

https://www.youtube.com/watch?v=F5XuKFOT1mI
Нач.ГОУ ГШ ВС РФ Сергей Рудской подвел итоги действий рос.авиагруппы в Сирии с 30 сентября

Béda
16. 12. 2015 17:35

Poté co se podle jejího muslimského milence zasebevraždila mladá česká dávka 13 bodnými ranami (z toho 3 do srdce – policie ČR matce nechce zpřístupnit spis, srdce se údajně ztratilo) zde máme 2 podobný případ: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bohateho-saudskeho-developera-zprostili-obvineni-ze-znasilneni-Pry-jen-upadl-a-divka-byla-nahodou-primo-pod-nim-413219
„Saúdský milionář podnikající ve stavebním průmyslu byl zproštěn obvinění ze znásilnění poté, co u soudu řekl, že na osmnáctiletou dívku upadl, a mohlo tak dojít k náhodné penetraci. Když došlo k jeho zatčení, údajně řekl: „Bude to muset dokázat.“ Informuje The Daily Mail…“

Tak se mi zdá, že v šariátu již žijeme.

Irena
16. 12. 2015 17:49
Béda
16. 12. 2015 18:09

Nejdůležitější je svoboda. http://www.czechfreepress.cz/cfp-doporucuje/ceskoslovensti-vojaci-v-zaloze-uz-prohrali-prvni-bitvu-rozhovor.html

„…V minulých dílech jsme zveřejnili informace o hackerských útocích na desinformační portály Aeronetu a Svobodného vysílače, tento měsíc útoky cílily na všechny, kteří se pohybují kolem polovojenské organizace Československých vojáků v záloze. Proč se tak děje nám vysvětlil EuroDOCSIS, jeden z hlavních tahounů této anonymní provládní hackerské skupiny…“